Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Stanowisko komputerowe do klauzuli zastrzeżone
Opublikował Wiadomość
morus
[Usunięty]

Wysłany: Czw 20 Gru, 2007   Stanowisko komputerowe do klauzuli zastrzeżone

Proszę o informacje jak zabrać się do utworzenia stanowisko komputerowe do klauzuli zastrzeżone( przepisy regulujące ten temat i praktyczne porady) Z góry dziękuję za odpowiez
 
 
akus2 
4


Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 18 Wrz 2006
Posty: 186
Skąd: Dęblin
Wysłany: Czw 20 Gru, 2007   

Witam
myślę że ta strona http://in.hdt.pl/viewtopi...temu+niejawnego powinna rozwiązać problem.
 
 
Ogrzech 
3


Wiek: 55
Dołączył: 23 Wrz 2008
Posty: 111
Skąd: Polska północna
Wysłany: Sro 28 Mar, 2018   

Czy można gdzieś znaleźć coś aktualnego na ten temat?

Link podany przez kol. akus2 nie działa...
 
 
misio 
5



Pomógł: 14 razy
Wiek: 47
Dołączył: 23 Paź 2004
Posty: 745
Skąd: Z dużego pokoju
Wysłany: Sro 28 Mar, 2018   

Na jaki temat?
_________________
https://podoficer.pl/
 
 
Ogrzech 
3


Wiek: 55
Dołączył: 23 Wrz 2008
Posty: 111
Skąd: Polska północna
Wysłany: Sro 28 Mar, 2018   

Nooo... Na temat taki, jak w pierwszym poście tego wątku.

Czyli: jak zabrać się do utworzenia stanowiska komputerowego, na którym będą przetwarzane informacje posiadające klauzulę zastrzeżone.
Ogólne przepisy (czyli ustawę) znam.
Gorzej z praktyką - moja instytucja zostanie "obdarzona" dostępem i trzeba się na to "jakoś" przygotować...
 
 
misio 
5



Pomógł: 14 razy
Wiek: 47
Dołączył: 23 Paź 2004
Posty: 745
Skąd: Z dużego pokoju
Wysłany: Sro 28 Mar, 2018   

To nie miejsce na takie porady. Osoba odpowiedzialna za środowisko bezpieczeństwa w jednostce powinna wiedzieć jak ma wyglądać przygotowanie do utworzenia takiego stanowiska.
Nie ma potrzeby wtajemniczać w to całego świata.
_________________
https://podoficer.pl/
 
 
Ogrzech 
3


Wiek: 55
Dołączył: 23 Wrz 2008
Posty: 111
Skąd: Polska północna
Wysłany: Sro 28 Mar, 2018   

Widzisz, problem w tym, że w jednostce nie ma "osoby odpowiedzialnej za środowisko bezpieczeństwa", czyli jak sądzę pełnomocnika do spraw ochrony informacji niejawnych - po prostu nie była dotąd potrzebna.
"Zaszczyt" dostępu do informacji z klauzulą "zastrzeżone" (i nie wyższej) wyniknął nagle, w stylu "macie dwa tygodnie na złożenie deklaracji, że jesteście gotowi"(!!!)
Oczywiście wiadomo, że taki termin jest nierealny, a jakakolwiek próba jego dotrzymania to partyzantka, jeśli nie gorzej.

Stąd nie chcemy nic robić na wariata i na zasadzie "wydaje mi się".

Mamy na dość wysokim poziomie ochronę danych osobowych i informacji biznesowych - jest ABI, jest dokumentacja: PBI, IZSK, IU itd., są wdrożone zabezpieczenia techniczne, programowe i logiczne, trwa przystosowanie tego wszystkiego do RODO.
Ale wydaje mi się, że ochrona informacji niejawnych to jednak coś więcej niż ochrona danych osobowych czy ochrona "zwykłych" informacji o charakterze czysto biznesowym.
Chyba, że mi się tylko wydaje...

No, ale OK, nie to nie ;)


A czy chociaż ktoś mógłby napisać jak długo - mniej więcej - trwa szkolenie (w ABW, nie podpadamy pod SKW) pełnomocnika do spraw ochrony informacji niejawnych i inspektora bezpieczeństwa teleinformatycznego?
 
 
grzeg_sz 
6


Pomógł: 8 razy
Wiek: 53
Dołączył: 23 Sty 2007
Posty: 1075
Skąd: Otwock
Wysłany: Czw 29 Mar, 2018   

Ogrzech może to trochę pomoże:
ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie podstawowych wymagań bezpieczeństwa teleinformatycznego
 
 
Ogrzech 
3


Wiek: 55
Dołączył: 23 Wrz 2008
Posty: 111
Skąd: Polska północna
Wysłany: Wto 03 Kwi, 2018   

OK, dziękuję.
W międzyczasie faktycznie pozbierałem dostępne przepisy wykonawcze do ustawy - trochę rozjaśniają to zagadnienie.

Trochę przeraża konieczność sporządzenia kolejnych ton dokumentacji i procedur, ale w naszej biurokracji nie z takimi rzeczami już "walczyliśmy" ;)
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 13 Cze, 2018   

Ogrzech napisał/a:
Widzisz, problem w tym, że w jednostce nie ma "osoby odpowiedzialnej za środowisko bezpieczeństwa", czyli jak sądzę pełnomocnika do spraw ochrony informacji niejawnych - po prostu nie była dotąd potrzebna.

To na co czekał d-ca, kierownik, komendant?
Ja pierd....
W każdej jednostce jak powstaje jedną z pierwszych czynności "kierownika" powinno być siąść na kiblu i siedzieć aż wymyśli: w jednostce powinienem mieć obsługę kwitów do danej klauzuli. A potem wytrzeć tyłek i postawić swoim ludziom zadania w zakresie osiągnięcia celu. A nie siedzieć dalej z niewytartym tyłkiem.
A jak kierownik sam nie potrafi siąść to powinni go przełożeni tarachnąć w ...
Niestety, niektórzy są dobrymi dowódcami, ale niekoniecznie organizatorami albo kierownikami.
 
 
Ogrzech 
3


Wiek: 55
Dołączył: 23 Wrz 2008
Posty: 111
Skąd: Polska północna
Wysłany: Sro 20 Cze, 2018   

thikim napisał/a:
(...)

"Trochę" niepotrzebnie się "bulwersujesz" ;)
Może to też w jakiejś części moja wina, bo nie sprecyzowałem że "jednostka" to nie jednostka wojskowa, a jednostka organizacyjna administracji na tyle specyficzna, że nigdy dotąd nie było nawet cienia prawdopodobieństwa, że choćby będzie się ocierać o informacje niejawne.

Co więcej, ostatecznie okazało się, że i teraz tego przetwarzania nie będzie, a sam wymóg spełnienia określonych warunków został narzucony centralnie (wydaje mi się, że "na zapas" - oczywiście to "wydawanie się" nie prowadzi do zlekceważenia czegokolwiek!) przez jedną ze współpracujących (na szczeblu centralnym) instytucji, która co prawda przetwarza informacje niejawne, ale przekazywała będzie tę ich część, która nie jest objęta klauzulą - w praktyce będzie to odpowiedź "tak" lub "nie" na naprawdę bardzo ogólnie sformułowane wymagane przez przepis prawa pytanie.
 
 
philiprvn 
5



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 511
Skąd: Wybrzeże
Wysłany: Pon 25 Cze, 2018   

Cytat:
Co więcej, ostatecznie okazało się, że i teraz tego przetwarzania nie będzie, a sam wymóg spełnienia określonych warunków został narzucony centralnie

Zawsze tak powtarzają (na wszelki wypadek, to tylko formalność, wymóg odgórny itp). A jak uzyskacie zdolności to zacznie się przetwarzanie (i to we wszystkich możliwych wariatach). Jak będzie możliwość to i chętni się znajdą. Tylko, że wtedy będzie za późno na naukę (no chyba, że na żywym organizmie)
 
 
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Pon 25 Cze, 2018   

Ogrzech napisał/a:
to nie jednostka wojskowa, a jednostka organizacyjna administracji

Przedstawiony przez Ciebie problem nie jest taki prosty do rozwiązania.
Planując przetwarzanie informacji niejawnych o klauzuli zastrzeżone, w tym w systemie TI, należy:
- zatrudnić pełnomocnika ochrony - patrz art. 14 ust. 2 i 3 ustawy o OIN;
- wyznaczyć IBTI oraz Administratora systemu - patrz art. 52 ust. 1 ustawy o OIN.

Ww. osoby muszą legitymować się odpowiednimi zaświadczeniami o przeszkoleniu:
- pełnomocnik ochrony - zaświadczeniem o przeszkoleniu z przepisów o OIN przeprowadzonym przez ABW;
- IBTI oraz Admin - zaświadczeniami o przeszkoleniu specjalistycznym przeprowadzonym przez DBTI ABW.

Po odbyciu takiego szkolenia ww. osoby będą miały dostęp do Forum ABW, skąd można pobrać Zalecenia DBTI ABW, na podstawie których opracowuje się dokumentację BTI (SWB i PBE oraz Szacowanie ryzyka).

To tak w wielkim skrócie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group