Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bzdurne przepisy dotyczące emerytur wojskowych-spis !
Opublikował Wiadomość
Ozzy 
7


Pomógł: 12 razy
Wiek: 61
Dołączył: 27 Mar 2005
Posty: 2564
Skąd: zach-pom
Wysłany: Sro 10 Cze, 2009   

Na razie obniżenie emerytury (ewentualne) dotyczy tylko emerytów którzy nie osiągnęli pełnej wysługi. Pozdrawiam :gent:
_________________
Cieszmy się, nad Siłami Zbrojnymi wstał kolejny dzień czasu "P"
 
 
 
Janek 
4
cywil tak myśle, mówie i pisze


Dołączył: 02 Lut 2009
Posty: 263
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 11 Cze, 2009   

USTAWA z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin
Art. 40.
4. Przepisów ust. 1 i 3 nie stosuje się wobec osób, których emerytura stanowi 75% podstawy jej wymiaru bez uwzględnienia podwyższenia z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą oraz wobec osób pobierających rentę inwalidzką z tytułu inwalidztwa powstałego wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą lub wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami bądź warunkami służby, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze.

Więc w przypadku renty nie obowiązuje 75%.
Przepisów tych nie stosuje się też wobec osób które ukończyły 65 rok życia.

Wracając do wątku o składkach ZUS i lokatach, w związku z tym że dotyczy to całej armii emerytów wojskowych którzy pracują w cywilu, co sądzicie o kontynuowaniu tego wątku w oddzielnym temacie np. "ZUS Ubezpieczenie Społeczne lub lokata" w dziale Problemy emeryta?

pozdr :gent:
 
 
fiodor63 
6



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 12 Lut 2006
Posty: 1023
Wysłany: Czw 11 Cze, 2009   

Może raczej w dziale "nowa praca" - dotyczącym problemów i spraw emerytów chcących pracować lub "dorabiających" do wojskowej emerytury.

Prawdę mówiąc, to wiele wątków z działu "sprawy emerytalne" należałoby przenieść do pozostałych dwóch (nowo wyodrębnionych) działów.
_________________
Nie pytaj, komu bije dzwon - bije on tobie
 
 
ero03 
Banita
PERSONA NON GRATA


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 4571
Skąd: Gliwice
Wysłany: Czw 11 Cze, 2009   

Janek mam pytanie:
- dlaczego powołujesz sie na nieaktualną ustawę emerytalną :?:
 
 
Janek 
4
cywil tak myśle, mówie i pisze


Dołączył: 02 Lut 2009
Posty: 263
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 11 Cze, 2009   

Moim zdaniem korzystam z najbardziej aktualnej ustawy:

Dz.U. 2004 nr 8 poz. 66
Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin

Tekst obwieszczenia zawiera uaktualnioną wersję Ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin

Status aktu prawnego:
obowiązujący

tekst ujednolicony zawiera uaktualnienia:

Opracowano na podstawie:tj. Dz.U. z 2004 r. Nr 8, poz. 66, Nr 121, poz. 1264, Nr 191, poz. 1954, z 2005 Nr 10, poz. 65, Nr 130, poz. 1085, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711, z 2007 r. Nr 82, poz. 559, z 2008 r. Nr 208, poz. 1308, z 2009 r. Nr 24, poz. 145, Nr 79, poz. 669.

Jak widać uaktualnienia są też z 2009 r.

pozdr :gent:
 
 
ero03 
Banita
PERSONA NON GRATA


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 4571
Skąd: Gliwice
Wysłany: Czw 11 Cze, 2009   

Janek przepraszam, masz rację.

Zmylił mnie zapis Ustawa z 10 grudnia 1993r. a to dlatego, że Ustawę mam zapisaną właśnie pod pozycją Dz.U. z 2004r Nr 8, poz. 66.
Sorry :efendi2:
 
 
Janek 
4
cywil tak myśle, mówie i pisze


Dołączył: 02 Lut 2009
Posty: 263
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 12 Cze, 2009   

Każdy z nas jest tylko człowiekiem, a mylić się rzecz ludzka. Przeprosiny przyjęte. :brawo:

A co myślisz o nowym temacie w sprawie składek ZUS?


pozdr :gent:
 
 
ero03 
Banita
PERSONA NON GRATA


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 4571
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pią 12 Cze, 2009   

Janek temat w sprawie składek ZUS możesz zawsze sam założyć.
Pewnie taki temat ukierunkował by dyskusję w tej sprawie w jedno miejsce :gent:
 
 
marcer 
1



Dołączył: 19 Lis 2009
Posty: 4
Skąd: Gdynia
Wysłany: Czw 11 Lut, 2010   

Podejmując temat bzdurnych lub jak ktoś woli niekonstytucyjnych przepisów emerytalnych, mam nie lada gratkę dla wszystkich zainteresowanych tematem. Otóż po długotrwałej i trudnej przeprawie przez kolejne instytucje (rozpocząłem od meldunków o nastrojach - co było najbardziej naiwne z mojej strony, później pisałem do WBE - które nie chciało zająć stanowiska, więc drogą służbową pisałem do MON - odpowiedź była bełkotem prawnym, wobec czego przyszła kolej na RPO ze wskazaniem na przekazanie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego i tak się stało) w dniu dzisiejszym zapadł wyrok TK w sprawie niezgodności z konstytucją art. 15 ust. 6 ustawy emerytalnej, tym samym utraciło moc rozporządzenie w sprawie podwyższania emerytur, z tym że może obowiązywać jeszcze przez rok. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do lektury wyroku na stronach TK - sygn. sprawy K 15/09, wyrok z dn. 11.02.2010 r. - www.trybunal.gov.pl/Rozprawy/2008/rozprawy.htm
Moją intencją wprawdzie było zbadanie konstytucyjności przepisów pod kątem uprawnień do dodatkowych proc., które w myśl ustawy przysługują wszystkim żołnierzom, natomiast rozporządzenie ograniczyło krąg uprzywilejowanych tylko do żołnierzy zawodowych. W ten sposób wszyscy żołnierze odchodzący na emeryturę zostawali pozbawiani dodatkowych proc. za czas służby w warunkach szczególnych w czasie gdy byli żołnierzami niezawodowymi (dot. pilotów, nurków, marynarzy itp.). Trybunał znacznie rozszerzył niekonstytucyjność przepisu i teraz pozostaje czekać na nowe rozporządzenie - oby było korzystniejsze dla przyszłych emerytów ale i tych obecnych.
_________________
Jeżeli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, znakiem czego jest puste biurko?... Albert Einstein
 
 
ero03 
Banita
PERSONA NON GRATA


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 4571
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pią 12 Lut, 2010   

marcer mam pytanie - jakie to orzeczenie TK ma znaczenie dla emerytów i rencistów :?:
Co to orzeczenie zmienia :?:
 
 
marcer 
1



Dołączył: 19 Lis 2009
Posty: 4
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 12 Lut, 2010   

Tak jak napisałem - czekamy na nowe rozporządzenie. W przeciągu roku od ukazania się wyroku w dzienniku ustaw, powinno zostać wydane nowe rozporządzenie o podwyższaniu emerytur. Zgodnie z treścią wyroku nowe przepisy będą dotyczyć tylko nowych emerytów. Jednak uważam, że skoro dotychczasowe decyzje emerytalne zostały wydane na podstawie niekonstytucyjnego rozporządzenia, to powołując się na ten wyrok, można złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Należny jednak pamiętać, że sprawa dotyczy tylko tych emerytów, którym nie zaliczono dodatkowych procentów za okres służby niezawodowej (okres szkoły, sł. zasadnicza, nadterminowa).
_________________
Jeżeli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, znakiem czego jest puste biurko?... Albert Einstein
 
 
ero03 
Banita
PERSONA NON GRATA


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 4571
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pią 12 Lut, 2010   

Czyli w kwestii starych portfeli dalej bez zmian.
Stopniowo z emeryta wojskowego zmieniamy się w klientów opieki społecznej ;)
 
 
Jarek2020 
1


Dołączył: 14 Lut 2010
Posty: 1
Skąd: zachodniopomorskie
Wysłany: Nie 14 Lut, 2010   

Mam pytanie czy jeżeli odchodzę 30 kwietnia do rezerwy to czy zaliczone będę miał procenty na starych zasadach czy nowych po ukazaniu się nowego rozporządzenia.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13499
Skąd: ---
Wysłany: Nie 14 Lut, 2010   

Odpowiedź masz w tym poście:
marcer napisał/a:
(...) w dniu dzisiejszym zapadł wyrok TK w sprawie niezgodności z konstytucją art. 15 ust. 6 ustawy emerytalnej, tym samym utraciło moc rozporządzenie w sprawie podwyższania emerytur, z tym że może obowiązywać jeszcze przez rok.

Wyrokiem TK artykuł 15 ust. 6 ma jeszcze przez rok moc obowiązującą. Będziesz miał zatem naliczenie na obecnych zasadach. Przy okazji: ustawy a nie - rozporządzenia. :gent:
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
marcer 
1



Dołączył: 19 Lis 2009
Posty: 4
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 16 Lut, 2010   

Odpowiedź dla Jarek2020:
Wyrok był długo oczekiwany (przynajmniej wśród marynarzy), ale chyba mało kto się spodziewał, że przy okazji jego wydania nie będzie można się na niego powołać, co ma obecnie miejsce, dlatego wciąż obowiązują "stare przepisy". W tej sytuacji pozostają dwa rozwiązania. Myślę, że tym prostszym i szybszym będzie po zakończeniu służby wojskowej wstrzymanie się ze złożeniem wniosku o emeryturę do czasu uchwalenia nowego rozporządzenia (trwają już konsultacje międzyresortowe). Pozostaje pytanie kiedy i w jakiej formie się ono ukarze, być może znajdą się w nim zapisy dotyczące osób nabywających uprawnienia emerytalne po ukazaniu się wyroku TK - trzeba w tym kierunku lobbować, ale to jest temat do osobnej dyskusji. Drugim lecz bardziej czasochłonnym rozwiązaniem jest .... złożenie skargi konstytucyjnej, ale tym razem na treść rozporządzenia. Zgodnie z uzasadnieniem wyroku, a dotyczącą obecnych emerytów postępowanie o ponowne przeliczenie podstawy wymiaru emerytury "może być wznowione tylko wtedy, gdy Trybunał orzeknie o niezgodności aktu normatywnego, na podstawie którego zostało wydane prawomocne orzeczenie sądowe, ostateczna decyzja administracyjna" (np. decyzja emerytalna). Wyrokiem z dnia 11 lutego Trybunał orzekł o niezgodności art. 15 ust. 6 z konstytucją. Analizując rozp. o podwyższaniu emerytur, można znaleźć kilka niezgodności z konstytucją, zresztą trudno by nie znaleźć skoro całe rozporządzenie okazało się niekonstytucyjnie wydane. Mam tu na myśli przepisy dotyczące możliwości nabywania dodatkowych proc. tylko przez żołnierzy zawodowych. Przecież żołnierze niezawodowi służą, czy służyli w takich samych warunkach tzw. szczególnych np. piloci, nurkowie, marynarze, saperzy itp., więc za te okresy również powinna zostać podwyższona podstawa wymiaru emerytury. W tym przypadku jest więc prawdopodobnie naruszona konstytucyjna zasada sprawiedliwości społecznej. Zapewne w podobnej sytuacji do twojej jest wielu żołnierzy, zapewne też wielu obecnych emerytów nie godzi się z taką sytuacją, że dodatkowe procenty są uzależnione od momentu odejścia na emeryturę. Przecież gdyby odeszli później, to nabyli by prawo do tych już wielokrotnie powtarzanych dodatkowych procentów. Takie są moje spostrzeżenia i uwagi i wydaje mi się że coś z tym wyrokiem jest nie w porządku. Wytrwałości więc życzę
_________________
Jeżeli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, znakiem czego jest puste biurko?... Albert Einstein
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group