Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Samobieżny moździerz 120mm Nemo/Amos/MTLB Gożdzik
Opublikował Wiadomość
mjr Misiu
4


Dołączył: 24 Cze 2005
Posty: 180
Skąd: Warmia
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

Cytat:
My jednak wciąż mówimy (tzn. WL mówią) o osadzeniu na KTO (tj. na Rosomaku) i to pływającym.


Rozumiem. Co stoi jednak na przeszkodzie by na KTO-bazowym postawić wieżyczkę BAE SYSTEMS z programu NLOS Mortar?
 
 
TomSon 
6



Wiek: 46
Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 1308
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

Najsensowniejszą opcją dla HSW byłoby przystąpienie do programu NEMO i ulepszenie fińskiej konstrukcji - bądź co bądź zoptymalizowanej do KTO (AMV/Rosomak). A tworzenie nowych wersji MTLB- to bezsens lepiej wykorzystać efekty umowy Bumar Hagglunds i tworzyć polską rodzinę pojazdów na bazie CV90 (120) również moździerz (AMOS(PL).

Inaczej skończy się na 6 Rakach dla 17 Brygady :zly4:
 
 
ToMac
[Usunięty]

Wysłany: Pon 25 Lut, 2008   

DOKŁADNIE.
 
 
Pułkownik Kwiatkowski 
5
last fair-walka z betonem



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 22 Gru 2004
Posty: 413
Skąd: 152mm
Wysłany: Sob 08 Mar, 2008   

chyba naszej armii nie stać na te rozwiązanie......
_________________
Walka z betonem i obalanie mitów.......
 
 
ToMac
[Usunięty]

Wysłany: Sob 08 Mar, 2008   

AMOS napewno, NEMO być może też. Ale jeśli taki samobieżny moździerz ma wogóle zostać wprowadzony, to wypadaloby aby mial porządne SKO, sprawny automat ladowania, inteligentną amunicję. A czy będzie to "wóź z dziurą w dachu" - to jak fundusze nie pozwolą - niekoniecznie. Taki zamontowany izrealeski Cardom czy jak on się nie nazywa. Napewno zaletą NEMO jest prowadzenie ognia na-wprost. Pytanie w ogóle jak ma wyglądać wóz wsparcia. Czy z armatą 105mm, czy może taki wlaśnie samobieżny moździerz nie zapewnil by obu opcji. Czas pokaże.
 
 
TomSon 
6



Wiek: 46
Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 1308
Wysłany: Sob 15 Mar, 2008   

W przypadku Cardoma lub innego moździerza w "okienku z dachu" stworzylibyśmy odpowiednik Strykera Mortara - tutaj Skandynawowie i HSW poszli znacznie dalej. RAK w postaci polskiego Nemo byłby łatwiejszy na eksport niż "Goździk Mortar". Chociaż wieżowe moździerze są znacznie lepsze od M113 i Strykerów z "lufą" w środku. Tym bardziej inteligentne AMOSY i Nemo działające w ramach sieciocentrycznego ruchomego "stada".


W innym temacie kolega Corran napisał na co jest stać nasz Mon a na co nie ;)
 
 
mjr Misiu
4


Dołączył: 24 Cze 2005
Posty: 180
Skąd: Warmia
Wysłany: Sob 15 Mar, 2008   

Cytat:
Pytanie w ogóle jak ma wyglądać wóz wsparcia. Czy z armatą 105mm, czy może taki wlaśnie samobieżny moździerz nie zapewniłby obu opcji.


Moim skromnym zdaniem potrzebne są DWA wozy:

1. Bezpośredniego wsparcia ogniowego. Taki StuG XXI wieku. Z armatą 105mm np. Cockerill CV-CT lub z armatą 120 mm np. firmy Ruag: Compact Tank Gun. (wieża CV/120T na Rośku? Trochę jazda bez trzymanki ale dlaczego nie, hę?

2. Pośredniego wsparcia ogniowego. Tutaj moim zdaniem bezkonkurencyjny będzie Nemo.
 
 
corran 
9
pasożyt


Pomógł: 2 razy
Wiek: 39
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 5037
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 15 Mar, 2008   

Czyli jak u Amerykanów ze Strykerami :P Tylko że oni mają prymitywny moździerz z dziurą w dachu :P

Też jestem za NEMO i chyba się ziści.

Co innego Rosomaki czołgowe - moim skromnym zdaniem każda kompania powinna składać się z 3 plutonów na Rosomakach 30mm i plutonu wsparcia z 3-4 Rosomakami 120mm (tym sposobem Rosomaków starczyło by nie dla 8 a dla 9 batalionów - 3 pełne brygady).

Tak wiem
_________________
Fotorelacje z imprez wojskowych i zbrojeniowych
 
 
 
Mauser
[Usunięty]

Wysłany: Czw 20 Mar, 2008   

TomSon napisał/a:
Chociaż wieżowe moździerze są znacznie lepsze od M113 i Strykerów z "lufą" w środku. Tym bardziej inteligentne AMOSY i Nemo działające w ramach sieciocentrycznego ruchomego "stada".


Hmmm należy pamiętać, że CARDOM jest w pełni "autonomicznym" moździerzem, tzn. w momencie uszkodzenia pojazdu (nośnika moździerza) może być "wymontowany" z wozu na zasadzie wynosu. Jest on więc w stanie prowadzić ogień poza pojazdem (zasada działania jak w tradycyjnej broni moździerzowej). Nie jest więc do końca uzależniony od pojazdu.

AMOS, czy też NEMO nie są inteligentną bronią, nie przesadzajmy. Sieciocentryczne też one nie są, chyba, że WB zamontuje swój sprzęt :-)

Minusem AMOS'a. czy też NEMO jest brak doświadczenia w boju, czego nie można powiedzieć o CARDOM. W sumie widziałem jak strzela i AMOS i CARDOM, każdy z nich ma swoje plusy jak i minusy.
 
 
corran 
9
pasożyt


Pomógł: 2 razy
Wiek: 39
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 5037
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 20 Mar, 2008   

A pana kto sponsoruje?
_________________
Fotorelacje z imprez wojskowych i zbrojeniowych
 
 
 
Mauser
[Usunięty]

Wysłany: Pią 21 Mar, 2008   

corran napisał/a:
A pana kto sponsoruje?


corran rozumiem, że to pytanie do mnie ? Postaram się na nie odpowiedzieć, nikt mnie nie sponsoruje. Nie wydaje mi się, żebym w swoim poprzednim poście "lobbował" za jakimkolwiek rozwiązaniem (AMOS czy CARDOM). Tak jak napisałem byłem na strzelaniach i AMOS'a i CARDOM'u. Ot i wszystko :-)

[ Dodano: Pią 21 Mar, 2008 ]
draconus napisał/a:
Z Krabem też były szumne zapowiedzi. Z tego co pamiętam to chyba w tym roku już miał być dywizjon Krabów. I co żarło, żarło i zdechło....
Już widzę ten moździerz.....
Poza tym wszelkiego typu modernicje (wieża od Goździka) są bez sensu.



draconus, jeżeli chodzi o Kraba, to hmmm problem był z wieżą. Z tego co wiem, to projekt REGINA wraca do łask. Wieża do Kraba ma powstać w Polsce przy udziale trzech spółek. Ich nazwy zostawię na razie dla siebie.

Jeżeli chodzi o RAK'a i HSW. Nie wiem, czy inżynierowie z HSW są w stanie wszystko sprawnie i szybko przygotować.
 
 
gryf001 
6



Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 1210
Skąd: PL
Wysłany: Pią 18 Lip, 2008   

Altair napisał/a:
Pierwsze próby MAHSW

8 lipca 2008 w Ośrodku Badań Dynamicznych Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia (WITU) w Stalowej Woli została wykonana pierwsza seria strzelań próbnych nowego, 120-mm moździerza automatycznego MAHSW (Moździerz Automatyczny Huty Stalowa Wola).


Link do całości. Cieszą realne prace nad Rakiem.
Pozdrawiam. Gryf.
_________________
 
 
H.E.L.L.B.O.Y. 
5



Pomógł: 3 razy
Wiek: 53
Dołączył: 26 Lis 2005
Posty: 477
Skąd: FROM H.E.L.L.
Wysłany: Pią 25 Lip, 2008   

W końcu jakieś konkrety ... Mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie i artryleria (której prawie niema) wzbogaci się w końcu o nowe haubice, artyleryjskie wyrzutnie rakietowe, moździerze ... Wszyscy zapewne pamiętają, że wcześniej dużo się mówiło, niewiele robiło, później przez dłuższy czas zapadła kompletna cisza, teraz co prawda temat powraca po raz kolejny lecz na szczęście odbywają się jakieś realne prace nad rodzimym nowym sprzętem.
_________________
"Na wojnie ten wygrywa, kto najmniej błędów popełnia". Napoleon Bonaparte (1769-1821)
 
 
wielkidzik 
1
z lasu!



Wiek: 114
Dołączył: 21 Kwi 2007
Posty: 35
Skąd: pomorskie
Wysłany: Pon 04 Sie, 2008   

Ciekawe czy Patria się zggodzi na modyfikację kadłuba pod wieżyczkę 2S1 ?
A jak nie to niech na KTO Ryś coś pokombinują ;)


(rys. z Altair)

Swoją drogą myślę że w końcu Polskę stac na własne projekty bo chcemy mie "profesjonalną armię" :viktoria:
_________________
Pozdrawiam i zapraszam
 
 
 
morfeusz34 
5


Dołączył: 08 Maj 2005
Posty: 376
Skąd: koszalin
Wysłany: Pon 08 Wrz, 2008   

odświeżam temat
można by podpiąc fotki produktu HSW z targów (+ tabliczke opisową)
widziałem jedno zdjęcie tak troszke z tyłu (wyglądał jak tłuczek :D )
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group