Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Samobieżny moździerz 120mm Nemo/Amos/MTLB Gożdzik
Opublikował Wiadomość
Pułkownik Kwiatkowski 
5
last fair-walka z betonem



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 22 Gru 2004
Posty: 413
Skąd: 152mm
Wysłany: Sob 23 Lut, 2008   Samobieżny moździerz 120mm Nemo/Amos/MTLB Gożdzik

Co sądzicie o wprowadzeniu samobieżnego moździerza dla naszych wojsk?W ostatnim numerze Polski Zbrojnej jest ciekawy artykuł.Mnie osobiście zainteresował moździerz na podwoziu kołowym,z wieżą od 2s1 który może strzelać na wprost.Są też plany wprowadzenia moździerza z wieżą od 2s1 i na podwoziu gąsiennicowym. Myślę że to znacznie tańsza oferta niż Nemo/Amos ale i doskonały sposób na wykorzystanie podwozi i wież z wycofywanych 2s1 Goździk.
_________________
Walka z betonem i obalanie mitów.......
 
 
sonora
[Usunięty]

Wysłany: Sob 23 Lut, 2008   

Oczywiście, że wprowadzenie samobieżnego moździerza (zarówno na podwoziu kołowym, jak i gąsienicowym), na uzbrojenie WP, jest słuszne. Jeżeli jednak, ma on zastąpić wycofywane Goździki, to chyba coś nie tak. W nowoczesnej armii jest miejsce zarówno dla samobieżnych moździerzy, jak i dla dział samobieżnych. Wycofując Goździka, wypada mieć jego następce. A tego, jeszcze nie ma. A może liczymy na Wielkiego Brata, zza oceanu, który dostarczy nam "nowoczesny" sprzęt, który od 20 lat, zalega jego magazyny.
 
 
Pułkownik Kwiatkowski 
5
last fair-walka z betonem



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 22 Gru 2004
Posty: 413
Skąd: 152mm
Wysłany: Sob 23 Lut, 2008   

Sonora źle mnie zrozumiałeś.Moździerz nie ma zastąpić Gożdzika tylko jego komponenty mogą być wykorzystane do jego budowy-a dokładnie wieża i podwozie.Los Goździka i tak już jest przesądzony mimo że wg mnie to dobry sprzęt chodź na dzisiejszym polu walki już niewystarczający-kaliber i donośność ok 15km to stanowczo za mało..2s1 ma zastąpić 155mm Krab ale jak na razie to tylko plany.
_________________
Walka z betonem i obalanie mitów.......
 
 
draconus 
5



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Maj 2005
Posty: 662
Skąd: WLąd
Wysłany: Sob 23 Lut, 2008   

Z Krabem też były szumne zapowiedzi. Z tego co pamiętam to chyba w tym roku już miał być dywizjon Krabów. I co żarło, żarło i zdechło....
Już widzę ten moździerz.....
Poza tym wszelkiego typu modernicje (wieża od Goździka) są bez sensu.

Podam przykład:
Modernizacja STAR 266 do 266M (czyli nowy tylko silnik (słabszy) i kabina) - koszt ok. 180 tys. zł
Nowy StarMAN 300 tys. zł.
I co się bardziej opłaca?
_________________
kropla drąży skałę
 
 
jonasz 
6


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 1261
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

draconus napisał/a:
Podam przykład:
Modernizacja STAR 266 do 266M (czyli nowy tylko silnik (słabszy) i kabina) - koszt ok. 180 tys. zł
Nowy StarMAN 300 tys. zł.
I co się bardziej opłaca?


ekhm...266M są przywracane do tzw. stanu "fabrycznego" i nie jest to tylko prosta wymiana kabiny oraz silnika. zły przykład ;)
 
 
draconus 
5



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Maj 2005
Posty: 662
Skąd: WLąd
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

Tak - zostaje "tylko" 30-letnie podwozie, z którym cały czas są problemy. Stan fabryczny - weź mnie nie rozśmieszaj.
_________________
kropla drąży skałę
 
 
G. Hołdanowicz 
Gość Specjalny
ś.p.



Pomógł: 7 razy
Wiek: 55
Dołączył: 10 Lip 2006
Posty: 6431
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   Re: Samobieżny moździerz 120mm Nemo/Amos/MTLB Gożdzik

Pułkownik Kwiatkowski napisał/a:
Co sądzicie o wprowadzeniu samobieżnego moździerza dla naszych wojsk? [...] Myślę że to znacznie tańsza oferta niż Nemo/Amos ale i doskonały sposób na wykorzystanie podwozi i wież z wycofywanych 2s1 Goździk.


Czy tańsza to czort wie, bo nawet demonstrator nie istnieje. Napewno ciekawa bo krajowa, ale... tamte istnieją. Amos jest rzeczywiście drogi, ale powstawał na specyficzne wymagania. Jego rolę raczej Nemo przejmie gdzie się da... Problem jest jednak dosyć istotny - wykorzystanie wież 2S1 prowadzi do dużego rozwiązania, z trudem osadzalnego na Rośku (a to podwozie jest preferowane przez WL). Choć trzymam kciuki za polskie rozwiązania, to tu obawiam się że jest to nieco akademicki projekt, niestety...
_________________
Grzegorz Hołdanowicz - RAPORT-wto
O+N+C
Służba!
 
 
gryf001 
6



Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 1210
Skąd: PL
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

Przedstawiciel HSW na MSPO twierdził ze maja kasę na projekt celowy z KBN i demonstrator powstanie. Twierdził też że tylko początkowo brali pod uwagę adaptacje wieży Goździka ale odeszli od tego pomysłu. Wieża ma być zaprojektowana od nowa i nawet nie przypominać tej Goździkowej, ma być załogowa wiec na pewno będzie większa od tej z Nemo. Demonstrator ponoć w 2008r wiec jak to mówią, pożyjemy zobaczymy.
Pozdrawiam. Gryf.
_________________
 
 
G. Hołdanowicz 
Gość Specjalny
ś.p.



Pomógł: 7 razy
Wiek: 55
Dołączył: 10 Lip 2006
Posty: 6431
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

Ma być na MSPO - rysunki były pokazywane w R-wto. Wariacja na temat wieży 2S1 ze względu na koszty.
_________________
Grzegorz Hołdanowicz - RAPORT-wto
O+N+C
Służba!
 
 
mjr Misiu
4


Dołączył: 24 Cze 2005
Posty: 180
Skąd: Warmia
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

Moim zdaniem najbardziej optymalny byłby Nemo. No ale konkurencja też nie śpi - może coś w stylu FCS NLOS SP Mortar? Tutaj link http://www.defense-update...-mortar-FCS.htm
 
 
G. Hołdanowicz 
Gość Specjalny
ś.p.



Pomógł: 7 razy
Wiek: 55
Dołączył: 10 Lip 2006
Posty: 6431
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

Niewątpliwie konstrukcja HSW ma wiele wspólnych cech z moździerzem BAE (nie twierdzę, że jest kopią!!!), używanym od lat i będącym protoplastą FCS NLOS SP Mortar opracowywanym zresztą przez BAE. My jednak wciąż mówimy (tzn. WL mówią) o osadzeniu na KTO (tj. na Rosomaku) i to pływającym.
_________________
Grzegorz Hołdanowicz - RAPORT-wto
O+N+C
Służba!
 
 
gryf001 
6



Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 1210
Skąd: PL
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

No też słyszałem ze zdąża na MSPO2008, rysunki widziałem, ale już wtedy usłyszałem ze nieaktualne, w miarę rozmowy w głowie zaczęła mi sie rysować jednolufowa wieża AMOSa. Co do adaptacji (ze względu na koszty) wieży Goździka to problemem o ile pamiętam może być średnica łożyska oporowego wieży (o ile czegoś nie pokręciłem). Bo chyba chodzi o to żeby Raka wsadzić bezproblemowo na Rosomaka a nie na podwozie 2S1. Pytanie na czym postawia 1 demonstrator.
Pozdrawiam. Gryf.
_________________
 
 
G. Hołdanowicz 
Gość Specjalny
ś.p.



Pomógł: 7 razy
Wiek: 55
Dołączył: 10 Lip 2006
Posty: 6431
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

Na.... niczym?
_________________
Grzegorz Hołdanowicz - RAPORT-wto
O+N+C
Służba!
 
 
gryf001 
6



Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 1210
Skąd: PL
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

Ech...Ja myślę że zwycięży wola zagospodarowania bazowych Rosomaków plus możliwość pokazania tzw "szybkiego" wariantu. Producenci się dogadają na czas targów, a co z tego wyjdzie....
Pozdrawiam. Gryf.
_________________
 
 
morfeusz34 
5


Dołączył: 08 Maj 2005
Posty: 376
Skąd: koszalin
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

A ja sądze że to wszystko skończy się tak jak z podwyższonym ROSOMAKIEM 2 lata gadania dużo przymiarek (koszty,czas) a i tak w końcu sięgniemy po orginał (w tym wypadku NEMO)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group