Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Odroczenia od zasadniczej służby wojskowej
Opublikował Wiadomość
Zskaner 
1


Wiek: 43
Dołączył: 15 Wrz 2008
Posty: 2
Skąd: małopolska
Wysłany: Pon 15 Wrz, 2008   

Witam,

kolega atilla666 pisze,że studiował a potem poszedł do policealnej i dał stamtąd papier do Wku. I mu przyjęli...
Ja miałem taką samą sytuację i papier z policealnej mogłem sobie ..wyrzucić.. Bo pan powiedział mi, że juz studiowałem, więc poziom policealnej szkoły mnie nie odracza ,bo już byłem studentem - chciaz jeden dzień!

Tak ma być,czy to jakaś bujda.

dzięki za odp :efendi2:
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 15 Wrz, 2008   

Zskaner napisał/a:

kolega atilla666 pisze,że studiował a potem poszedł do policealnej i dał stamtąd papier do Wku. I mu przyjęli...
Ja miałem taką samą sytuację i papier z policealnej mogłem sobie ..wyrzucić.. Bo pan powiedział mi, że juz studiowałem, więc poziom policealnej szkoły mnie nie odracza ,bo już byłem studentem - chciaz jeden dzień!
Tak ma być,czy to jakaś bujda.


Pan z Twojej WKU albo nie zna przepisów, na których pracuje, albo też znać ich nie chce. Ty z kolei dałeś się zbyć zwykłym nawijaniem makaronu na uszy. Ważnych spraw nie załatwia się w urzędach, zwłaszcza administracji wojskowej, "na gębę".

Zgodnie z art. 39 ust. 1 pkt 6 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, poborowemu pobierającemu naukę w szkole ponadgimnazjalnej udziela się - na jego wniosek - odroczenia zasadniczej służby wojskowej na czas pobierania tej nauki. Przepisy nie przewidują jakichkolwiek wyjątków, czy ograniczeń dla tej zasady. Odroczenie ma charakter obligatoryjny, a więc procedura jest prosta:
1) poborowy składa wniosek o odroczenie, dokumentując go zaświadczeniem szkoły ponadgimnazjalnej o pobieraniu w niej nauki,
2) wojskowy komendant uzupełnień odroczenia udziela.
Gdybyś złożył wniosek o odroczenie na piśmie, odmowa jego udzielenia musiałaby nastąpić w formie decyzji administracyjnej. To pohamowałoby prawdopodobnie zapędy WKU do konfabulowania (modne ostatnio określenie ;) ).

Już jako ciekawostkę dodam, że nauka w szkole ponadgimnazjalnej daje odroczenie służby wojskowej nie tylko poborowemu, który podjął studia lecz ich nie ukończył, ale nawet absolwentowi szkoły wyższej (art. 93 ust. 3 ustawy).
 
 
Zskaner 
1


Wiek: 43
Dołączył: 15 Wrz 2008
Posty: 2
Skąd: małopolska
Wysłany: Pon 15 Wrz, 2008   

Szer.Szwejk - dzięki za wyczerpującą odpowiedz. Czyli jednak zrobili mnie w bambuko...
A pan tak ładnie tłumaczył, że to tak nie może być, że to już jest inny tok dla studentów , policealista :?: :?: :?: ma inaczej...ehhh.. A jak spokojnie odpowidzeiałem odpowiedziałem,że mam prawo do nauki nawet do emerytury,to ostro zareagował, że już dziś mi może dać bilet,jeśli mi coś nie pasuje... :x

Na szczęście mogłem na uczelni załatwić papier i odroczyli mi na pół roku (ale ta możliwość mi juz teraz odpada) do 1 pażdziernika.. Nie zamierzam iść do woja, bo uważam że to totalnie nie moja brożka broszka, pozatym poza tym jak dla mne strata czasu więc - co zrobić? Jeśli PO przepcha koniec wcieleń do armii od 1.1.2009, to muszę iść na jakieś studia na te pół roku a dokładnie do 04.12 podobno...

Jakieś propozycje? Bo już nie wiem..
 
 
Radca WP 
Mod



Pomógł: 66 razy
Wiek: 53
Dołączył: 22 Cze 2005
Posty: 2743
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: Pon 15 Wrz, 2008   Armia musi uzasadnić odmowę odroczenia służby

Armia musi uzasadnić odmowę odroczenia służby

„Zasadnicza służba wojskowa może zostać odroczona z powodu ciężkiej sytuacji życiowej” - podkreślił Sąd Apelacyjny w Poznaniu (IV SA/Po 197/2008).
Z wyroku wynika też, że odmowę odroczenia wojsko musi rzetelnie uzasadnić. Odroczenie dopuszcza art. 39 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
W tej sprawie poborowy przedstawił we wniosku o odroczenie kartę leczenia szpitalnego oraz zaświadczenie o niezdolności do pracy. Wskazywał ponadto, że jest jedynym żywicielem rodziny, bo ojciec, z powodu choroby, nie może się zajmować ich gospodarstwem rolnym, a matka rencistka nie jest w stanie wykonywać ciężkich prac polowych. Podkreślał też, że chce ponownie rozpocząć naukę. Wojsko odmówiło poborowemu odroczenia, ale poznański sąd, do którego się on odwołał, przyznał mu rację.

Źródło: Rzeczpospolita Nr 216 z dnia 15 września 2008 r.
_________________
EGIDA Kancelaria Radcy Prawnego
Robert Kłosiński
Numer wpisu OIRP w Olsztynie (OL-1848)

Kontakt: biuro@poradyegidy.pl
Telefon: 535-400-405
 
 
 
leoncio 
5



Pomógł: 3 razy
Wiek: 63
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 484
Skąd: lotnisko i WKU
Wysłany: Pon 15 Wrz, 2008   

Sytuacja opisana przez Zskanera to książkowy przykład % zbieżności interesów poborowy - WKU, co określił już Tryton, a ja w pełni się z tym zgodziłem. Chodzi tu po prostu o "nawijanie makaronu na uszy" poborowym, aby wykonać przerastające już możliwości WKU, zadania uzupełnienia jednostek wojskowych na ostatni kwartał. Ja jednak nie próbowałbym takiej retoryki w rozmowie z poborowym. Oczywiście - odroczenia należy udzielić poborowemu uczącemu się w każdym rodzaju szkoły ponadgimnazjalnej i wyższej, za wyjątkiem tzw. systemu kursowego, gdzie poborowy np. uczęszcza w systemie eksternistycznym na kursy przygotowujące go do matury.
_________________
Pytanie mechanika MiG-21: jaki jest zasięg pocisku R-3S? Odpowiedź specjalisty: łeeeeee, te to lecą!
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 16 Wrz, 2008   

leoncio napisał/a:
Oczywiście - odroczenia należy udzielić poborowemu uczącemu się w każdym rodzaju szkoły ponadgimnazjalnej i wyższej, za wyjątkiem tzw. systemu kursowego, gdzie poborowy np. uczęszcza w systemie eksternistycznym na kursy przygotowujące go do matury.


Szkołami ponadgimnazjalnymi są:
a) zasadnicze szkoły zawodowe o okresie nauczania nie krótszym niż 2 lata i nie dłuższym niż 3 lata, których ukończenie umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu, a także dalsze kształcenie w szkołach wymienionych w lit. e) i f),
b) trzyletnie licea ogólnokształcące, których ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego,
c) trzyletnie licea profilowane kształcące w profilach kształcenia ogólnozawodowego, których ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego,
d) czteroletnie technika, których ukończenie umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu, a także umożliwiające uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego,
e) dwuletnie uzupełniające licea ogólnokształcące dla absolwentów szkół wymienionych w lit. a), których ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego,
f) trzyletnie technika uzupełniające dla absolwentów szkół wymienionych w lit. a), których ukończenie umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu, a także umożliwiające uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego,
g) szkoły policealne o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku, których ukończenie umożliwia osobom posiadającym wykształcenie średnie uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu,
h) trzyletnie szkoły specjalne przysposabiające do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, których ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa potwierdzającego przysposobienie do pracy.

Podstawa: art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 07.09.1991r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).


Odroczenie służby wojskowej (odpowiednio zasadniczej lub przeszkolenia wojskowego) przysługuje poborowemu pobierającym naukę w szkole wyższej, pod warunkiem, iż jest on studentem lub doktorantem. W przypadku tego drugiego, dodatkowo muszą być spełnione dwa warunki: naukę na studiach doktoranckich poborowy musi podjąć bezpośrednio po ukończeniu studiów magisterskich (równorzędnych) oraz muszą to być studia dzienne.

Podstawa: art. 39 ust. 1 pkt 4 oraz art. 93 ust. 4 ustawy z dnia 21.11.1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004. Nr 241, poz. 2416 z późn. zm.).


Nie wszyscy o tym wiedzą, więc może warto też nadmienić, że słuchaczom studiów podyplomowych, odroczenie nie przysługuje.
 
 
ivs 
1


Dołączył: 28 Wrz 2008
Posty: 2
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 28 Wrz, 2008   

Cześć,

Kilka dni temu do mojej skrzynki zawitało awizo od WKU. Mam się zgłosić 28.10.08 do WKU w celu 'uzupełnienia ewidencji'.
Przyznam, ze trochę się przestraszyłem bo nie chodziłem do szkoły do której bylem zapisany.
Poszedłem się wypisać z kierunku który sobie wcześniej wybrałem i zapisałem się ponownie na inny kierunek. (żeby nie wzięli mnie do wojska).

Przyszedłem do domu i przemyślałem sprawę na spokojnie jeszcze raz. Doszedłem do wniosku, ze lepiej będzie dla mnie jeśli odsłużę swoje 9 miesięcy i będę miał święty spokój.
Nie wiadomo, czy w 2009 wojsko będzie tylko zawodowe wiec nie chce ryzykować, ze w wieku 20-paru lat po poligonie będzie mnie ganiał 19-latek. ;)
Poza tym - po wojsku będę miał możliwość brania kredytu co dla mnie jest obecnie bardzo ważne.

Chciałbym wstąpić do wojska, ale mam mały dylemat.

Mam wypisać się ze szkoły do której się zapisałem (dla picu) czy pójść do WKU z papierem o kontynuowaniu nauki i powiedzieć, ze jednak chce iść do wojska, a może w ogolę nie pokazywać papierka ze szkoły?

Proszę o rady fachowców ;)

Z góry dziękuje.


polskie literki poprawione...
 
 
steell 
Mod



Pomógł: 20 razy
Wiek: 59
Dołączył: 23 Lip 2004
Posty: 7984
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 28 Wrz, 2008   

Jak wcześniej pisano odroczenie uzyskujesz na swój wniosek poparty zaświadczenie, jeżeli takiego nie złożysz to nie masz odroczenia. Co do nauki na poprzednim kierunku to sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, jeżeli posiadałeś odroczenie i jest ono jeszcze ważne /np. przez kolejny rok/ to lepiej poprosić w sekretariacie o zaświadczenie o skreśleniu z listy uczniów. Wprawdzie szkoła powinna zawiadomić WKU ale różnie to bywa.
_________________
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda
Hiram Johnson
 
 
ivs 
1


Dołączył: 28 Wrz 2008
Posty: 2
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 28 Wrz, 2008   

Czyli jak pójdę do WKU i powiem, ze chciałbym iść do wojska to nie będzie żadnego problemu?

Rozwiń mi jeszcze co mam rozumieć po pojęciem 'Uzupełnienie ewidencji'.

Jak nie pokaże papierka, ze dalej kontynuuję naukę to chyba od razu powinni mi wręczyć kartę powołania. (?)
 
 
toboghan 
1


Dołączył: 29 Wrz 2008
Posty: 1
Skąd: L-c
Wysłany: Pon 29 Wrz, 2008   

Witam wszystkich forumowiczów!
Mam pytanie odnośnie składania wniosków o odroczenie ZSW. A moja sprawa wygląda następująco:
W lutym bierzącego roku rozpoczołem naukę w szkole policealnej w systemie zaocznym. Dopiero teraz, czyli w zasadzie tydzien temu (ponieważ wczesniej miałem kat. B6) musialem zglosic sie wreszcie do WKU w celu uzupełnienia ewidencji. Przyszedlem w wyznaczonym terminie i złożyłem wniosek o odroczenie na naukę. Wojskowy w WKU powiedział mi że mam się wstawić u nich 14 września 2009 roku w celu powteirdzenia czy dalej jestem uczniem tejże szkoły (czyli po prostu czy jestem na drugim roku, czy dalej się uczę) lecz nie w tym tkwi moj problem/pytanie.
Niedawno dowiedzialem sie ze w mojej miejscowisci jest szkola o interesujacym mnie kierunku i bardzo mi zalezy aby do owej szkoly sie przepisac! I to jest wlasnie nurtujace mnie pytanie:
Czy gdy dostane sie do tej szkoly na miejscu to musze sie jeszcze raz zglaszac na WKU w celu powiadomienia ich ze zmienilem szkole ?
Czy przyjsc dopiero we Wrzesniu 2009 i dopiero wtedy poinformowac ze juz dawno temu zmienilem szkole ?

Przepraszam jesli napisalem niejasno ale jestem w pracy i ... spiesze sie! :D
Pozdrawiam
 
 
Tryton 
2


Dołączył: 14 Sie 2008
Posty: 54
Skąd: Lublin
Wysłany: Wto 30 Wrz, 2008   

ivs napisał/a:
Czyli jak pójdę do WKU i powiem, ze chciałbym iść do wojska to nie będzie żadnego problemu?
Nie będzie problemu, możesz być o to spokojny. Używane BGS-y już na Ciebie czekają.
Cytat:
Rozwiń mi jeszcze co mam rozumieć po pojęciem 'Uzupełnienie ewidencji'.

"Uzupełnienie ewidencji" oznacza, że chcą Cię powołać do zasadniczej służby wojskowej.
Cytat:
Jak nie pokaże papierka, ze dalej kontynuuję naukę to chyba od razu powinni mi wręczyć kartę powołania. (?)
Nawet gdybyś pokazał to i tak staraliby się wręczyć KP. Bez papierka masz 110% pewności, że zostaniesz powołany.

toboghan napisał/a:
Czy gdy dostane sie do tej szkoly na miejscu to musze sie jeszcze raz zglaszac na WKU w celu powiadomienia ich ze zmienilem szkole ?
Teoretycznie powinieneś ich o tym poniformować, ale jak tego nie zrobisz to i tak nic się nie stanie.
 
 
Radca WP 
Mod



Pomógł: 66 razy
Wiek: 53
Dołączył: 22 Cze 2005
Posty: 2743
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: Pon 06 Paź, 2008   

Kogo przeniosą do rezerwy?

Absolwenci szkół wyższych z 2008 r. lub lat wcześniejszych, którzy rozpoczęli studia przed rokiem akademickim 2002/2003, zostaną do 31 stycznia 2009 r. przeniesieni do rezerwy.
Tak wynika z, obowiązującego od 4 października br., rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 sierpnia 2008 r. w sprawie przeniesienia części poborowych do rezerwy (Dz. U. Nr 169 poz. 1045).
Zgodnie z rozporządzeniem do rezerwy trafią także m.in. poborowi, którzy nie ukończyli szkoły podstawowej lub mają tylko wykształcenie podstawowe i nie ukończyli gimnazjum. Rezerwistami staną się też poborowi mający tylko wykształcenie gimnazjalne, które uzyskali z dwuletnim lub większym opóźnieniem łącznie na etapie edukacji w szkole podstawowej i gimnazjalnej, lub tacy, którzy ukończyli szkołę specjalną. Ponadto do rezerwy zostaną przeniesieni poborowi, których ojciec, matka, ojczym, macocha, przysposabiający, brat lub siostra w czasie odbywania czynnej służby wojskowej zmarli lub zostali uznani za inwalidów wojskowych.




Radca WP :czytanie:
_________________
EGIDA Kancelaria Radcy Prawnego
Robert Kłosiński
Numer wpisu OIRP w Olsztynie (OL-1848)

Kontakt: biuro@poradyegidy.pl
Telefon: 535-400-405
 
 
 
doakes 
1


Dołączył: 14 Paź 2008
Posty: 1
Skąd: Śląsk
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008   

Ja mam troszkę inne pytanie. Mianowicie dostałem wezwanie do odbycia służby, więc aby nie pójść do wojska załatwiłem sobie studium policealne (było to w sierpniu). Przychodzę do WKU z zaświadczeniem, że się uczę, a babka mi mówi, że to w sierpniu nie obowiązuje. Więc spoko wyciągam jej papierek, że jest prowadzone wobec mnie postępowanie sądowe i zostanę skazany prawdopodobnie na karę grzywny ponieważ się przyznałem do winy. Ona na to więc proszę przyjść w wrześniu z zaświadczeniem, że się uczę. I teraz nurtujące mnie pytanie, czy to że w kartotece mam, że jestem karany odracza mnie na jakiś dłuższy okres, bo nie mam zamiaru co chwile załatwiać jakiegoś studium.
 
 
ciekawy_odpowiedzi 
1


Dołączył: 28 Paź 2008
Posty: 2
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 28 Paź, 2008   

Witam.

Mam pytanie odnośnie zasad dot. powoływania od 1 stycznia 2009 r.. Parę godzin temu wróciłem z WKU, w którym pokazałem dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia. Zostałem powołany na 5 listopada, a okazanie dyplomu przesunęło moje wcielenie o jakiś czas. Wojskowy, który mnie "obsługiwał" powiedział, że ten nabór (listopadowy) mnie ominie, ale istnieje spore prawdopodobieństwo, że wezwą mnie wraz z naborem z początku stycznia ("mogą, ale nie muszą"). Jak to możliwe, skoro przymusowe wcielanie miało się skończyć wraz z ostatnim dniem 2008 r.? Chciał mnie postraszyć, czy naprawdę będzie jeszcze prawdopodobieństwo powołania/wcielania "siłą"? Nie chcę tu truć o stabilnej pracy, kredycie do spłacania, itp. (chociaż to fakty), ale chciałbym wiedzieć na czym stoję i czy powinienem się obawiać wyrwania 3 miechów z życia.

Z góry dzięki za odpowiedź.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 29 Paź, 2008   

ciekawy_odpowiedzi napisał/a:
Zostałem powołany na 5 listopada, a okazanie dyplomu przesunęło moje wcielenie o jakiś czas. Wojskowy, który mnie "obsługiwał" powiedział, że ten nabór (listopadowy) mnie ominie, ale istnieje spore prawdopodobieństwo, że wezwą mnie wraz z naborem z początku stycznia ("mogą, ale nie muszą"). Jak to możliwe, skoro przymusowe wcielanie miało się skończyć wraz z ostatnim dniem 2008 r.? Chciał mnie postraszyć, czy naprawdę będzie jeszcze prawdopodobieństwo powołania/wcielania "siłą"?


Rząd zapowiedział zaniechanie powoływania poborowych do obowiązkowej służby wojskowej począwszy od dnia 1 stycznia 2009r. Nic nie wskazuje na to, aby zamierzał wycofać się z tego zobowiązania. Przedstawiciel WKU po prostu konfabulował. Trudno powiedzieć dlaczego chciał Cię nastraszyć - dla samej przyjemności, dla podkreślenia swojej ważności i "posiadanej władzy", czy może dla innych, bardziej materialnych celów.
Nadmienię jeszcze, że jako absolwent szkoły wyższej, nie możesz już być powołany do zasadniczej służby wojskowej. Będąc poborowym z wyższym wykształceniem, mógłbyś być powołany jedynie do 3 miesięcznego przeszkolenia wojskowego, lecz ostatni turnus tego rodzaju służby wojskowej rozpoczął się 2 października.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group