Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Żołnierki z Izraela
Opublikował Wiadomość
balbina
[Usunięty]

Wysłany: Sob 17 Maj, 2008   

Dotknęłam problemu, jednak szansy na pokój nie widzę. Kilka lat temu byłam w Izraelu. Widziałam zielone obszary wyrwane pustyni: kwiaty, owoce oraz zwierzęta hodowlane. Widziałam czołgi na uliczkach Betlejem i Jerozolimy. Spotkałam pracowitych ludzi oraz zdeprawowanych nierobów. Rozmawiałam z różnymi: niby mówili o konieczności poprawy stosunków, ale w pewnych momentach zauważałam w ich oczach iskierki szaleństwa. Nienawiść. Może pranie mózgów by pomogło? Lub wymiana takowych...
 
 
Pepelin 
3


Dołączył: 08 Paź 2007
Posty: 118
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 18 Maj, 2008   

balbina napisał/a:
Widziałam zielone obszary wyrwane pustyni: kwiaty, owoce oraz zwierzęta hodowlane. Widziałam czołgi na uliczkach Betlejem i Jerozolimy. Spotkałam pracowitych ludzi oraz zdeprawowanych nierobów. Rozmawiałam z różnymi: niby mówili o konieczności poprawy stosunków, ale w pewnych momentach zauważałam w ich oczach iskierki szaleństwa.
Nie szaleństwa ale strachu. Nie wiem jak oni żyją w swoim takim tymczasowym świecie jak z wierszy Baczyńskiego. Może to nie jest takie intensywne ale trwa i trwa już tyle lat.
Takie jest moje wrażenie.
 
 
balbina
[Usunięty]

Wysłany: Nie 18 Maj, 2008   

Strach. Nienawiść. Szaleństwo. Wszystko razem. Boimy się, więc okazujemy agresję. Zwyczjni ludzie w pozornie zwykłych sytuacjach: w kolejce na poczcie czy w ulicznym korku. Dodajmy teraz lata konfliktu i mamy to co mamy na Bliskim Wschodzie oraz w innych rejonach świata.
Pepelin dziekuję za Twój post. I za Baczyńskiego.
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Nie 18 Maj, 2008   

balbina napisał/a:
Strach. Nienawiść. Szaleństwo. Wszystko razem. Boimy się, więc okazujemy agresję.


Nie do końca ... Miałem tą ''przyjemność'' spędzić ponad rok w Izraelu i wiedz, że społeczeństwo [mieszane] ma inne podejście do Twojej tezy. Wcale się nie boją, starają się temu zapobiegać, żyć normalnie. Specyfika geopolitycznego ustanowienia państwa napewno ma pewien wpływ na ocenę naszego ''fałszywego'' wizerunku związanego z ....

Żydzi są naprawdę sympatycznym narodem, otwartym na inne nacje, a nam bardzo daleko do ......
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
balbina
[Usunięty]

Wysłany: Nie 01 Cze, 2008   

Mój post dotyczył właściwie ogólnego zjawiska nienawiści. Podzielam Twoją tezę o sympatycznym narodzie, jednak z drobną uwagą: w Izraelu mieszkają Izraelczycy i tak chcą być postrzegani. Rozmawiałam, przy okazji "Marszu Żywych" z młodymi ludźmi, którzy narzekali na niechęć swoich kolegów do odwiedzin w Polsce, kojarzącej się z Zagładą i antysemityzmem. Wolą normalnie żyć i nie myśleć o przeszłości.
Przydałaby się nowa wizja stosunków polsko-izraelskich, w co można włączyć nie tylko epatowanie obozami lecz także ukazać wspólnotę społeczno-kulturową obojga narodów. Czy ktoś inny tak pięknie pisał o Polsce jak Julian Tuwim?
 
 
Netah 
5


Dołączył: 18 Wrz 2007
Posty: 973
Skąd: Legnica
Wysłany: Nie 01 Cze, 2008   

Już jakiś czas po założeniu tego wątku wpadł mi w ręce jeden z naszych tygodników, numer sprzed kilku dobrych lat. Był tam artykuł napisany przez dziennikarza z Izraela. Pozwolę sobie zacytować fragment: "Młodzi Izraelczycy wracają do domu po trzyletniej obowiązkowej służbie wojskowej i już są zmęczeni życiem, a co gorsza pozbawieni skrupułów. Służba w Gazie lub na Zachodnim Brzegu, gdzie niemal wszystko jest dozwolone, kształtuje ich osobowość". Cytat - Polityka 8/2002, autor - R. Frister. Jak widać, niektórzy w Izraelu zdają sobie sprawę, że już długo tak żyć nie można - obie strony hodują nie ludzi, a potwory.
_________________
Netah
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group