Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rekonwersja
Opublikował Wiadomość
zmill
[Usunięty]

  Wysłany: Sro 31 Maj, 2006   Re: Rekonwersja

Witam, mam ogólne pytanko odnośnie rekonwersji " Cy ona przysługuje żołnierzom którzy zwalniani są odgórnie czy również żołnierzom zwalniającym się na własna prośbę oraz czy ma znaczenie staż pracy :?: ". Dzięki z góry za odpowiedz.
 
 
Deron
[Usunięty]

Wysłany: Sro 31 Maj, 2006   


Na mocy Nowej Ustawy - tylko żołnierz zawodowy którego zwalnia organ podlega rekonwersji niezależnie od wysługi.

Jeśli chcesz uzyskać dodatkowe informacje napisz:

Departament Spraw Socjalnych i rekonwersji MON
Oddział Rekonwersji Kadr
Al. Niepodległości 218
00 - 911 Warszawa
tel. 0 -prefix -22 - 684 04 3

Nacisnij

Pozdro



 
 
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Czw 22 Cze, 2006   

www.wp.pl napisał/a:

5 mln. zł na pomoc dla byłych żołnierzy


W 2006 r. Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczy na pomoc rekonwersyjną - działania podejmowane wobec byłych żołnierzy zawodowych i żołnierzy zwalnianych ze służby, mające na celu przygotowanie ich do podjęcia zatrudnienia na rynku cywilnym - ok. 5 mln zł - poinformował w Sejmie wiceminister obrony narodowej Aleksander Szczygło.

W przyszłym roku, w związku z tym, że nie będzie dalszych redukcji w armii, a jedynie naturalna wymiana pokoleniowa kadr planujemy ok. 3,5 mln zł - dodał.

Szczygło poinformował, że resort zmierza do tego, by żołnierze doszkalali się, by uzyskać umiejętności, które później po odejściu z armii będą im przydatne na cywilnym rynku pracy już w czasie służby. Podkreślił jednocześnie, że byłoby to związane z zobowiązaniem do odpracowania otrzymanych środków, np. poprzez konieczność pracy w Siłach Zbrojnych przez określony czas.

Nawiązując do negatywnej oceny działalności MON w latach 2001- 2005 w zakresie rekonwersji żołnierzy opracowanej przez Najwyższą Izbę Kontroli, przypomniał, że większość wskazanych przez NIK nieprawidłowości zostało już wyeliminowanych. W ocenie NIK, system tworzony był w sposób niestaranny, a ok. 5 z 13 mln zł wydano z naruszeniem prawa.

Nieprawidłowości dotyczyły m.in. samego procesu tworzenia systemu prawnego regulującego pomoc rekonwersyjną (obejmującego doradztwo zawodowe, przyuczanie do zawodu, przekwalifikowanie, praktyki, pośrednictwo pracy) oraz kształt tego systemu. W ocenie NIK, błędem był także m.in. brak systemu oceny efektywności działania podmiotów odpowiedzialnych za rekonwersję.

Kontrola wykazała także nieprawidłowości przy wykorzystywaniu funduszy z tym związanych. Dotyczyły one m.in. wydawania środków na szkolenia, które nie zostały przeprowadzone lub ukończone, zawyżania cen szkoleń przez firmy je realizujące oraz finansowania nauki języków obcych, która nie spełniała podstawowych kryteriów szkolenia (np. tzw. metodą SITA, przy użyciu specjalnego sprzętu wprowadzającego w stan relaksu).

NIK wskazywała, że MON nie skorzystało z możliwości pozyskania funduszy ze środków pomocowych UE. Cztery z dziewięciu programów zaproponowanych przez organy wojskowe wspólnie z powiatowymi urzędami pracy nie zostały przyjęte, a cztery z pięciu pozostałych nie były realizowane, ponieważ w budżecie MON nie zaplanowano środków na wkład własny.

Szczygło poinformował, że MON uczestniczy obecnie w projekcie finansowanym ze środków UE - "partnerstwo na rzecz aktywizacji zawodowej mieszkańców terenów powojskowych", realizowanym w woj. lubuskim.

W latach 2001-2005 zwolniono z zawodowej służby ponad 22,5 tys. żołnierzy. Uprawnionych do pomocy było ok. 19,5 tys. osób; zwróciło się o nią 9,8 tys. Zwolnienia były wynikiem m.in. przyjętego przez Radę Ministrów w 2001 r. programu przebudowy i modernizacji Sił Zbrojnych.

Szczygło odpowiadał w Sejmie na pytanie dotyczące tej tematyki, zadane przez Krzysztofa Sikorę (Samoobrona). (mj)


Jak widać, nic za darmo :x
 
 
Roztropek
6



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 12 Wrz 2005
Posty: 1093
Wysłany: Sro 12 Lip, 2006   

Rekonwersja. Moim zdaniem to działania pozorne. Lepiej chyba zlikwidować wszystkie struktury z tym związane i w zamian dołożyć każdemu uprawnionemu tak, aby łączna kwota wynosiła około 3500 zł. Wszelkie kursy, targi pracy itp. organizowane przez MON, czy takie w których MON pośredniczy dają mizerne, lub wręcz żadne rezultaty. Naciągane statystyki wykazujące ile to osób znalazło pracę dzięki rekonwersji mają niewiele wspólnego z rzeczywistością.
 
 
rzadki 
3



Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 133
Skąd: zachodniopomorskie
Wysłany: Sob 10 Mar, 2007   

Masz rację :!: Powinienem sam wybrać sobie sposób dokształcenia (przekwalifikowania), a WBE powinno opłacić wystawioną fakturę i tyle :!: :gent:
_________________
"Dobre słowo poparte naładowaną bronią zdziała więcej, niż samo dobre słowo"
Al Capone
 
 
Edek 
1


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 24
Wysłany: Wto 22 Maj, 2007   

A może ktoś wie czy żołnierzowi na kontrakcie terminowym z ktorym nie zawarto kolejnego,
a nabył prawo do emerytury , przysługuje rekonwersja. Pytam bo wkrótce może mnie to spotkać.
 
 
rzadki 
3



Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 133
Skąd: zachodniopomorskie
Wysłany: Sro 13 Cze, 2007   

Należy Ci się. Jeśli nie zwolniłeś się na własny wniosek!
_________________
"Dobre słowo poparte naładowaną bronią zdziała więcej, niż samo dobre słowo"
Al Capone
 
 
mimo66 
6
Zadowolony Emeryt



Pomógł: 2 razy
Wiek: 57
Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 1429
Skąd: Landsberg
Wysłany: Czw 13 Wrz, 2007   

Nasunęło mi się pytanie,nie wiem czy nie doczytałem czy tego nikt nie napisał.

Czyli nawet jak ktoś ma 25 lat służby(łącznie z cywilem około 4 lata) i SAM się zwolni to rekonwersji nie dostanie :?:

Pozdr :gent:
_________________
www.irekmo.pl
 
 
pjurek3
[Usunięty]

Wysłany: Pią 28 Wrz, 2007   

Czy ktoś miał przypadek żeby mu zabrano udzielona pomoc rekonwersyjną?

W sierpniu 2005 r otrzymałem refundacje studiów podyplomowych. W tym roku otrzymałem decyzje która uchyliła decyzje o przyznaniu mi tej pomocy rekonwersyjnej.
Argumentacja Ministra opiera sie o zapis art 88a Ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r Dzu z 1997 r nr 10 poz 55 ze zmianami (zostałem bowiem zwolniony przed 1 lipca 2004 a więc pod rządami starej ustawy)

Art 88 a tej ustawy mówi najogólniej iz z pomocy rekonwersyjnej są również wyłączeni żołnierze zawodowi którzy nabyli praw do emerytury wojskowej w pełnej wysokości. Ja natomiast nie nabyłem praw do emerytury w minimalnej wysokości (trochę ponad 9 lat służby)
Natomiast mam ustalone czasowe prawo do wojskowej renty inwalidzkiej I grupy).
Minister decyzji stwierdza że ponieważ ma I grupe inwalidzką w związku z tym pobieram rentę w wysokości 80 % podstawy wymiaru to jest więcej niż emerytura w pełnej wysokości wynosząca 75 % podstawy wymiaru w związku z tym rekonwersja mi sie nie należała.

Co o tym sądzicie?
 
 
rbienias
[Usunięty]

Wysłany: Sro 17 Paź, 2007   

Koledzy czy ja dobrze zrozumiałem ze rekonwersja dotyczy pomocy tylko dla żołnierzy odchodzących z niepełną emeryturą.Pytam bo wkrótce odchodze na 75% i zastanawiam sie czy mógłbym ubiegać się o sfinansowanie kursu C+E :gent:
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Sro 17 Paź, 2007   

rbienias napisał/a:
Koledzy czy ja dobrze zrozumiałem ze rekonwersja dotyczy pomocy tylko dla żołnierzy odchodzących z niepełną emeryturą.


Po 1 lipca 2004r. z pomocy rekonwersyjnej mogą korzystać żołnierze zawodowi zwalniani z zawodowej służby wojskowej wskutek:

Art. 111 Ustawy pragmatycznej;

- ustalenia przez wojskową komisję lekarską niezdolności do służby ;
- upływu czasu określonego w kontrakcie, jeżeli nie nastąpi zawarcie kolejnego kontraktu;
- upływu terminu wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej dokonanego przez właściwy organ;
- nie wyznaczenia na stanowisko służbowe w czasie pozostawania w rezerwie kadrowej;


oraz Art. 112;

- nie wyznaczenia na stanowisko służbowe na kolejną kadencję;
- otrzymania dostatecznej oceny w okresowej opinii służbowej;
- zaistnienia potrzeb Sił Zbrojnych-za pisemną zgodą żołnierza;


W tych przypadakch mówimy o pomocy rekonwersyjnej w formie pokrycia kosztów przekawlifikowania, szkolenia, kursów itd ... - pomoc finansowa.

Istnieje również druga forma ,,pomocy'' nie poparta wspraciem finansowym z której może skorzystać każdy zwalniany żołnierz zawodowy. Takimi formami pomocy mogą być:

- doradztwo zawodowe;
- pośrednictwo pracy;
- szkolenia, informacje;
- targi, giełdy pracy.

Adresy Ośrodków Rekonwersyjnych oraz Aktywizacji Zawodowej.

Oddziale Rekonwersji Kadr DSS MON
00-911 Warszawa, Al. Niepodległości 218,tel.840-432, (022) 684 04 32

Wojskowym Centrum Aktywizacji Zawodowej
00-987 Warszawa, ul. Banacha 2 tel.826-717, (022) 682 67 17

Ośrodku Aktywizacji Zawodowej
50-984 Wrocław, ul. Pretfica 28 tel.651-490, 651-493

Ośrodku Aktywizacji Zawodowej
30-901 Kraków ul. Montelupich 3 tel.134-979

Wojewódzkim Sztabie Wojskowym
40-028 Katowice ul.Francuska 30 tel.124-205, (032) 253-12-05
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
kuba33 
4


Dołączył: 02 Paź 2007
Posty: 236
Skąd: polska
Wysłany: Wto 13 Sty, 2009   

Szanowni panowie ostatni wpis jest z 2007 może mi ktoś powiedzieć ile w tym roku lub ubiegłym wynosiła rekonwersja i na jakie kurs np prawa jazdy mogę z nich skorzystać i gdzie się zgłosić by takowe dofinansowanie otrzymać . z góry dziękuje Kuba
_________________
Jeśli nie możesz czegoś zostawić na zawsze w 5 minut nie zaczynaj ze mną!!!!
 
 
bond 
Mod



Pomógł: 28 razy
Wiek: 57
Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 3745
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sro 14 Sty, 2009   

Kuba33 - rekonwersja jest jedynie dla tych którzy zostali zwolnieni z armii jak to ładnie się nazywa przez organ (a nie zwolnili się sami). Jeśli podlegasz temu kryterium zwróć się z wnioskiem o finansowanie dokształcania zawodowego do właściwego oddziału.
 
 
banita66 
Banita


Dołączył: 03 Gru 2007
Posty: 375
Wysłany: Sob 24 Sty, 2009   

bond napisał/a:
Kuba33 - rekonwersja jest jedynie dla tych którzy zostali zwolnieni z armii jak to ładnie się nazywa przez organ (a nie zwolnili się sami). Jeśli podlegasz temu kryterium zwróć się z wnioskiem o finansowanie dokształcania zawodowego do właściwego oddziału.


BOND z tym "zwolnieniem się samemu" już jest to chyba nieaktualne.
Teraz rekonwersja przysługuje każdemu zwalnianemu zołnierzowi zawodowemu, czy to przez "organ" czy samemu.
 
 
bond 
Mod



Pomógł: 28 razy
Wiek: 57
Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 3745
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sob 24 Sty, 2009   

banita 66 na jakiej podstawie tak twierdzisz? Z tego co wiem, nic nie zmieniło się w tym zakresie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group