Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki monitor LCD?
Opublikował Wiadomość
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Nie 22 Cze, 2008   


Świat idzie naprzód, monitory LCD wypierają tradycyjne...

Część z nas dla wygody czy to z powodu starzenia się starych monitorów staje przed koniecznością zmiany i staje przed dylematem:

Jaki monitor wybrać? Czym się kierować? Marką? Przekątną? Wielkością plamki, częstością odświeżania, kontrastem lub kątem widzenia? Czy po prostu ceną bo sprzęt jest podobnej jakości?

A może innymi jeszcze parametrami?

Dobrze jest rozwinięty handel internetowy, np. na www.ceneo.pl różnice w cenach wynoszą kilkaset zł!
W przypadku podania linku do akcji Allegro, proszę skorzystać z archiwizatora aukcji - nie zniknie po dwóch miesiącach.


 
 
Arrakis 
Guru


Pomógł: 37 razy
Dołączył: 08 Gru 2006
Posty: 11771
Skąd: Lepiej nie wiedzieć
Wysłany: Nie 22 Cze, 2008   

Pytanie powinno chyba brzmieć, jaki monitor, do jakich zastosowań.

Cytat:
Jaki monitor wybrać? Czym się kierować? Marką? Przekątną? Wielkością plamki, częstością odświeżania, kontrastem lub kątem widzenia? Czy po prostu ceną bo sprzęt jest podobnej jakości?


Moim zdaniem brakuje tu jednego, bardzo ważnego elementu: jakość/równomierność podświetlenia matrycy oraz zakres regulacji tego podświetlenia.

Arrakis
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 22 Cze, 2008   

Częstość odświeżania odpada :D
_________________
"Robotnicza myśl socjalistyczna jest nam bliska" - premier polskiego rządu rok 2019.
"W skrytości ducha byłem socjaldemokratą" - inny premier polskiego rządu.
 
 
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Nie 22 Cze, 2008   


Swój post napisałem posiłkując się posiadaną wiedzą i jak widać nie jest ona w tym przypadku zbyt rozległa.

Znający-się-na-rzeczy na pewno mnie poprawią i dopiszą jakimi jeszcze powinien się charakteryzować monitor do zastosowań tylko domowych oraz tylko do gier.

Przypuszczam, że część z nas wykorzystuje komputer li tylko do pracy, ale część będzie wykorzystywała go do gier.

Chodzi o to, by uzyskać jak najlepszy wskaźnik koszt-efekt.



 
 
ssj 
1



Wiek: 38
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 4
Skąd: WLKP
Wysłany: Nie 22 Cze, 2008   

Szczerze to przy wyborze monitora kierował bym się marką oraz przekątną. W dzisiejszych czasach monitory nie mają już problemu ze smugami (czas reakcji matrycy jest nieporównywalnie mniejszy niż kiedyś), częstotliwość odświeżania też nie ma już większego znaczenia, gdyż przy monitorach LCD na max rozdzielczości jest to 75 Hz, ale nawet jak będzie 60 to nic się nie stanie gdyż nasze oczy nie zauważą specjalnie tej różnicy (taka zaleta LCD). Dlatogo też polecam nowsze modele Samsunga, Asusa, LG czy ewentualnie Belinei. Ja niedawno zakupiłem montor LCD Asus VB191T i jestem z niego zadowolony. I jeszcze jedno- jeśli kupujemy monitor 19'' i więcej trzeba poważnie zastanowić się czy chcemy "panoramę" czy monitor o standardowych rozdzielczościach. Osobiście 19" polecam zwykły, ale przy 22" zastanawiał bym się nad panoramą. Pozdrawiam.
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 22 Cze, 2008   

Dwa główne zastosowania:
-biurowe
-multimedialne.
Myślę że najczęściej będziemy mieli doczynienia z zastosowaniem mieszanym.
Rozsądne wielkości matrycy do zastosowań biurowych: 17,19 cali
do gier i filmów można brać 19 i więcej.
Jest tylko jedno ale(dotyczy filmów) trzeba oglądać z większej odległości, przy stosowanym kodowaniu divx nawet na filmach poprawnie zakodowanych widać niedoskonałości obrazu dla matryc >=19 cali.
Wydaje mi się że optymalnym rozmiarem jest 19 cali.
Czasy reakcji matrycy( a nie czestotliwość odświeżania, która dla LCD oznacza jedynie szybkość z jaką karta graficzna generuje obraz, i z zakupem monitora nie ma nic wspólnego):
dla gier i filmów - rzędu <10 ms, im mniej tym lepiej.
dla biurowych nie jest to wartość krytyczna i może być większa, ale lepiej kupić od razu coś lepszego.
Dużo zależy od rodzaju matryc:
TN są szybkie ale mają gorszą jakość obrazu
PVA i MVA wolniejsze ale lepszą jakość obrazu oferują.
Generalnie polecam artykuły:
http://www.chip.pl/arts/a...ear_142366.html
http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=1859
http://www.benchmark.pl/a...edynek19_1.html
Niestety ciężko się kierować danymi podawanymi przez producentów ponieważ w większości są to marzenia podobnie jak krążące czasem tabele z listami naszych płac.
_________________
"Robotnicza myśl socjalistyczna jest nam bliska" - premier polskiego rządu rok 2019.
"W skrytości ducha byłem socjaldemokratą" - inny premier polskiego rządu.
 
 
MarconiKub 
4
Marek



Pomógł: 2 razy
Wiek: 63
Dołączył: 27 Mar 2005
Posty: 250
Skąd: Polish Air Force :)
Wysłany: Nie 22 Cze, 2008   

Witam!

Nie chciałbym się tu wymądrzać. Powiem tylko, że miałem spore wątpliwości co do zakupu... ale dałem się namówić bratu i kupiłem sprowadzony z USA monitor LCD IBM 17". Wielkość zupełnie wystarcza na potrzeby domowe (m.in.: rozmowy przez komunikatory, odbiór i wysyłanie poczty, gry, NK). Otrzymałem gwarancję na 6 m-cy, po upływie których była chwila strachu... Dziś minęły 3 lata użytkowania i nic się nie dzieje. Dlatego gdybym miał cokolwiek doradzać to stanowczo markowe a nie inne. Pozdrawiam i miłego użytkowania. Marek.
 
 
Arrakis 
Guru


Pomógł: 37 razy
Dołączył: 08 Gru 2006
Posty: 11771
Skąd: Lepiej nie wiedzieć
Wysłany: Nie 22 Cze, 2008   

PE,
osobiście rozważałbym monitory NEC lub Eizo, a wybrałbym dla siebie Eizo ze względu na równomierność podświetlenia oraz szeroki zakres regulacji podświetlenia, przy zachowaniu jakości i kontrastowości obrazu (Eizo S1931 lub jego następca). Od razu zaznaczam, że nie są to najtańsze monitory. Światło jarzeniowe nie jest jednak najzdrowsze dla oczu. Zresztą, jest to jeden z chwytów sprzedawców ze sklepów - wystawione monitory są dosyć mocno oświetlone z zewnątrz, a same pracują przy maksymalnych ustawieniach podświetlenia matrycy. Kiedy spróbujesz popracować przy takim monitorze wieczorem w swoim pokoju ... aj.

Ze swojej strony polecałbym lekturę forum

http://mva.pl/forum/

:gent:
Arrakis
 
 
Dex 
1
kpr.pchor.rez.



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Kwi 2008
Posty: 21
Skąd: Gdynia
Wysłany: Sro 25 Cze, 2008   

Prawie emeryt - a ile chcesz przeznaczyć na monitor?
Samsung 2032BW Od miesiąca mam takie cudeńko i jestem zadowolony. Współczynnik cena-jakość bardzo dobry. I widze, że staniał o stówke.
 
 
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Sro 25 Cze, 2008   




Nie chodzi o to, ile chcę przeznaczyć, założyłem temat nie dla siebie, tylko pro publico bono.


:gent:


 
 
Dex 
1
kpr.pchor.rez.



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Kwi 2008
Posty: 21
Skąd: Gdynia
Wysłany: Sro 25 Cze, 2008   

Aaaaa, rozumiem :)

Ok, to mój monitorek dalej śmiało polecam. Ładnie sie prezentuje. Miałem małe obawy bo jego obudowa to połysk a nie mat i myślałem, że co nieco będzie sie w niej odbijać, ale jest ok :) Ładnie, jasno świeci. Po przesiadce ze staruszka CRT, de facto tez Samsunga musiałem mooooooocno poobniżać jasność. Za wysoka jak dla mnie na standardowych ustawieniach.
 
 
quest71 
9
Życie to nie bajka - to bitwa jest.



Pomógł: 13 razy
Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 5129
Skąd: lubuskie
Wysłany: Pią 27 Cze, 2008   

Samsung jest w tej chwili chyba największym producentem paneli LCD. Monitory tego producenta to w tej chwili wysoka jakość i warto je kupować. Porównywałem w sklepie jakość obrazu subiektywnie i Samsungi na tle Sony czy Philipsa wychodzi lepiej.
Choć przyznam, że sam od kilku (chyba trzech-czterech) używam dziewiętnastki Benq.
_________________
Analiza uryny może wykryć chorobę jednostki, analiza urny - chorobę całego społeczeństwa.
 
 
ano_nie 
4


Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 156
Skąd: PL
Wysłany: Pią 27 Cze, 2008   złącze

Jeśli masz kartę graficzną ze złączem DVI można pomyśleć o takim samym złączu w monitorze.

Niedawno kupiłem monitor Benq, tani model ale z DVI i... oddałem go bo miał bad piksele a i sam obraz był dość kiepski. (Kupiłem w agito.pl i mogłem oddać bez podania przyczyn do 10 dni i tak też zrobiłem, kasę oddali bez problemu).

Potem kupiłem Asusa i wg mnie jest lepszy.
 
 
quest71 
9
Życie to nie bajka - to bitwa jest.



Pomógł: 13 razy
Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 5129
Skąd: lubuskie
Wysłany: Pią 27 Cze, 2008   

ano_nie napisał/a:
Asusa i wg mnie jest lepszy

Tak coś mi się wydaje, że Asus robi na najlepszych panelach - Samsunga. Ja mam swojego Benq od kilku lat i nie narzekam. A tak na marginesie, nie kupuję takich rzeczy za pośrednictwem firm wysyłkowych. Zawsze jeśli się towar obejrzy, wiemy co bierzemy, a tak...
_________________
Analiza uryny może wykryć chorobę jednostki, analiza urny - chorobę całego społeczeństwa.
 
 
ano_nie 
4


Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 156
Skąd: PL
Wysłany: Pią 27 Cze, 2008   

Tak, ale jak się mieszka "w lesie" to zakup przez internet jest opłacalny. Z reguły cena jest niższa i nie muszę organizować "wyprawy do miasta"

A tak na marginesie, można obejrzeć towar w sklepie, a potem kupić go tm, gdzie najtaniej. I jest możliwość oddania towaru bez podana przyczyn do 10dni. Dotyczy to tylko umów zawartych na odległość, więc nie jest aż tak źle.

A o Benq, sam napisałem, że kupiłem tani model, więc jakość siłą rzeczy nie mogła być wysoka. Jestem pewien, że firma ta robi też dobre monitory w wyższym przedziale cenowym.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group