Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Prywatny komputer w pracy
Opublikował Wiadomość
rgrt186 
2


Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 55
Wysłany: Sro 25 Cze, 2008   Prywatny komputer w pracy

Witam serdecznie
Jak wiadomo istnieje decyzja na temat używania telefonów komórkowych w jednostkach wojskowych, a czy ktoś morze podać uwarunkowania prawne dotyczące wnoszenia i używania prywatnego laptopa na teren jednostki, oczywiście jeżeli takie istnieją.
Pozdrawiam
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13516
Skąd: ---
Wysłany: Sro 25 Cze, 2008   

Dokładnie tak samo jak w przypadku telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych, dyktafonów i wszelkich innych urządzeń umożliwiających rejestrację danych w dowolnej postaci. Nie wolno wnosić do: Strefy Bezpieczeństwa I i Specjalnych Stref Bezpieczeństwa.
Cytat:
Do strefy tej nie wolno wnosić urządzeń radiowych, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń służących do rejestrowania informacji (dyktafonów, aparatów fotograficznych, kamer itp.).
Kluczowym jest tu to "i tym podobne".

Link do Rozporządzenia w formacie Worda:
Rozporządzenie

Oraz krótkie wyjaśnienie:
Informacja Niejawna

Poza tymi strefami, laptop jest taką samą rzeczą osobistą jak zegarek, okulary czy klucze od domu.

:gent:
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Izi 
4



Dołączyła: 28 Maj 2005
Posty: 205
Skąd: z sejfu...
Wysłany: Sro 02 Lip, 2008   

A chociażby wytyczne Dowódcy Wojsk Lądowych na 2008r. w sprawie ochrony informacji niejawnych i ... czegos tam - nazwy nie pamiętam do końca... :gent:
_________________
'Sapere aude'
/'Miej odwagę być mądrym'/
 
 
Borsukowaty 
6


Pomógł: 1 raz
Wiek: 114
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 1232
Skąd: a kogo to?
Wysłany: Sro 02 Lip, 2008   

I pamiętaj jeszcze o jednym.
Jeżeli ten komp jest wykorzystywany przez Ciebie do łączenia z Internetem to niech Cie ręka boska broni przed obrabianiem na nim jakichkolwiek dokumentów służbowych. Nawet jawnych.
:gent:
_________________
Lecz gdyby mi kazały wyroki ponure / Na ziemi się meldować, by drugi raz żyć
Chciałbym starą wraz z mundurem wdziać na siebie skórę, / Po dawnemu... wojować... kochać się... i pić. gen. Wieniawa Długoszowski
 
 
franklin 
4



Wiek: 51
Dołączył: 18 Gru 2006
Posty: 213
Skąd: Poland
Wysłany: Pią 09 Paź, 2009   Komputer prywatny

Czy Dowódca może wyrazić zgodę, na wykorzystywanie komputera prywatnego do pracy służbowej w strefie bezpieczeństwa II? Mam zbędny komputer, a w pracy by się przydał...
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13516
Skąd: ---
Wysłany: Pią 09 Paź, 2009   

W strefach bezpieczeństwa - nie może. Poza nimi - wolno bez niczyjej zgody. Oczywiście, nie trzeba dodawać, że będziesz na nim pracował wtedy na dokumentach bez klauzuli niejawności. Jak to się teraz modnie mówi - Unclassified.

*Borsukowaty,
podaj stosowne uregulowanie prawne na poparcie Twojego twierdzenia. Być może coś mi umknęło. Gdyż jak na razie nie widzę różnicy pomiędzy komputerami podłączonymi do internetu w Urzędzie Miasta i Jednostce Wojskowej, na których wytwarza się wyłącznie informacje jawne. :gent:
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Sob 10 Paź, 2009   

i napisał/a:
W strefach bezpieczeństwa - nie może. Poza nimi - wolno bez niczyjej zgody

Bezpieczeństwe TI zajmuję się od lat i powyższa wypowiedź to dla mnie całkowita nowość. Czy mogę kolegę prosić o poparcie swojej tezy jakimś przepisem? Bo na przykład w mojej instytucji, jak na razie nikomu nie udało się wnieść przywatnego sprzętu TI "bez niczyjej zgody".

Ale wracając do problemu użytkowania prywatnego sprzętu w strefie bezpieczeństwa.

W nieobowiązujących już zaleceniach „bezpieczeństwo systemów i sieci teleinformatycznych - wskazówki i zalecenia - DBBT-801A” w podrozdziale pkt 3.3.4 „Wprowadzanie do stref bezpieczeństwa” zawarty był następujący zapis: „Żaden system przenośny ani urządzenie pomocnicze (nośniki informacji, przenośne drukarki itp.) nie może być wnoszony do strefy bezpieczeństwa bez pozwolenia wydanego przez pełnomocnika ochrony właściwego dla tej strefy”.

W nowych zaleceniach BBT SKW powyższy zapis nie znalazł swojego (jednoznacznego) odzwierciedlenia. Nie mniej jednak nie widzę przeciwwskazań do wykorzystywania prywatnego sprzętu w strefie bezpieczeństwa, jeśli zgodę na to wyrazi pełnomocnik ochrony, który jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego, teleinformatycznego itp. (patrz art. 18 ustawy z dnia 22 stycznia 1999 roku o OIN).

Zupełnie inny problem stanowi wykorzystywanie prywatnego sprzętu do przetwarzania informacji jawnych, służbowych. W tym przypadku wyrażenie zgody uwarunkowałbym obowiązkiem „wymazania” dysku (nowa nomenklatura określona w zaleceniach BBT SKW – DBBT-810), przed wyniesieniem sprzętu ze strefy.

Aha, jeszcze jedno do Eksperta.

Przepis, o który pytasz zawarty jest w Instrukcji o zasadach pracy biurowej w resorcie obrony narodowej (Sygn. Szt. Gen. 1537/2002).

Znalazł się tam taki osobliwy zapis: „Do systemu INTER-MON (sieci Internet) mogą być podłączone wyłącznie wydzielone terminale komputerowe (samodzielne stanowiska komputerowe), na których nie jest prowadzona działalność służbowa … .
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13516
Skąd: ---
Wysłany: Sob 10 Paź, 2009   

Prawa nie tworzy się na zasadzie określania "co wolno". Prawo zawsze określa to, czego nie wolno. Dlatego też, nie podam Ci zapisu prawnego, regulującego co wolno.

Swoją odpowiedź oparłem o ten zapis prawny, jaki zacytowałem wcześniej. Podaj mi namiar na ustawę lub rozporządzenie gdzie określono, że zabrania się tego, o czym ja pisałem. A będę Ci naprawdę wdzięczny. :gent:

Ponadto wybacz, ale "zalecenia", "decyzje", "interpretacje", "instrukcje" (czy jakby ich nie nazwać) nie stanowią prawa i z tego powodu nie mogą być wobec prawa wiążące. W znaczeniu takim, iż nie mogą stanowić żadnej podstawy do zabraniania komukolwiek czegokolwiek, ani tym bardziej - do wyciągania wobec kogokolwiek jakichkolwiek sankcji prawnych.

Ponadto, wczytaj się w temat. Jak na razie rzecz nie idzie o jakąś sieć "Inter-MON".
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Sob 10 Paź, 2009   

i napisał/a:
Prawa nie tworzy się na zasadzie określania "co wolno". Prawo zawsze określa to, czego nie wolno. Dlatego też, nie podam Ci zapisu prawnego, regulującego co wolno.

To podaj mi "wiążące prawo" zakazujące wniesienia laptopa do strefy bezpieczeństwa klasy II, bo przecież w tym temacie wyraziłeś swoją opinię, odpowiadając na pytanie Franklina.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13516
Skąd: ---
Wysłany: Sob 10 Paź, 2009   

Nie wprowadzaj maniery przerzucania się pytaniami. Odpowiesz na moje, a ja odpowiem na Twoje. Nie śpieszy mi się. Może być i za 2 lata. Kłaniam się. :gent:
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Sob 10 Paź, 2009   

Nie było moim zamiarem pytaniem odpowiadać na pytanie.

Wydawało mi się, że w sposób jasny i precyzyjny opisałem zasady wnoszenia sprzętu teleinformatycznego do jednostki organizacyjnej, a tym bardziej do strefy bezpieczeństwa klasy II. Ponadto podałem przepis wewnętrzny reguujący zasady pracy na terminalu podłączonym do Internetu (nie tylko do Inter-MON). Czyżby moja wypowiedź była niewyczerpująca i nie na temat?

To Ty negujesz moją wypowiedź na zasadzie, iż cytowane zalecenia, instrukcje, decyzje nie stanowią prawa. Czyżby? Odsyłam do stawy o OIN, gdzie jasno napisano, iż służby ochrony państwa są właściwe do realizacji zadań w zakresie bezpieczeństwa systemów i sieci teleinformatycznych, w tym między innymi do wydawania zaleceń.

Jednakże z Twoich wypowiedzi jasno wynika, iż hołdujesz najbardziej niebezpiecznej zasadzie w zakresie bezpieczeństwa informacji "Co nie jest zabronione - jest dozwolne".
Innym znów razem dopasowujesz swoje "zastrzeżenia" do nieobowiązujących (nadinterpretowanych) przepisów. To dlatego w ostatnim poście poprosiłem Ciebie o podanie aktu prawnego, który potwierdzi słuszność Twojej tezy.
 
 
jokoko 
4


Dołączył: 09 Maj 2006
Posty: 221
Skąd: WL
  Wysłany: Sob 10 Paź, 2009   Re: Prywatny komputer w pracy

Witam.

Jak dla mnie (szarego żołnierza) to wszystko nadal jest niejasne... Wiele razy zwracano mi uwagę (żeby nie powiedzieć "próbowano mnie ścignąć") za komórkę, laptop, radiomagnetofon itd. pomimo, że nie pracuję w strefie II i I.

Jasnym jest dla mnie to, że im bardziej skomplikowane i zawiłe przepisy tym łatwiej "szarego żołnierza" wziąć na huki i wiele mu zakazać.

Wspomniałem już o tym w temacie komórek, że u nas na BP wisi informacja zakazie wnoszenia czegokolwiek do strefy administracyjnej więc zacząłem się zastanawiać co w końcu wolno, gdzie i komu...? Codziennie rano się zastanawiam czy mogę z moim telefonem wejść do pracy (z kartki przy wejściu wynika, że nie). Nawet przełożony raz mówi, że nie mogę, innym razem, że chyba nie mogę a innym razem ma do mnie pretensje, że nie odbieram prywatnego telefonu będąc np. w PST... Jakbym nie mógł mieć telefonu to chyba by nie dzwonił...
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13516
Skąd: ---
Wysłany: Sob 10 Paź, 2009   

Uwe napisał/a:
Innym znów razem dopasowujesz swoje "zastrzeżenia" do nieobowiązujących (nadinterpretowanych) przepisów.

Ja nie mam monopolu na prawdę. Jak łatwo zauważyć, swój pierwszy post w tym temacie oparłem o to:
Cytat:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 19 października 2005 r.

w sprawie szczegółowych zadań pełnomocników ochrony oraz szczególnych wymagań w zakresie ochrony fizycznej informacji niejawnych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych
(Dz. U. z dnia 31 października 2005 r.)

Na podstawie art. 18a ust. 2 ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 196, poz. 1631) zarządza się, co następuje:

Jeśli w podnoszonej tu kwestii zapadły jakieś istotne zmiany, to po prostu je podaj. Powtarzam - w podniesionej tu kwestii. Zamiast pisać mi, że opieram się na nieaktualnym akcie prawnym. Jeszcze raz powtórzę - będę Ci wdzięczny. :gent:

Uwe napisał/a:
Jednakże z Twoich wypowiedzi jasno wynika, iż hołdujesz najbardziej niebezpiecznej zasadzie w zakresie bezpieczeństwa informacji "Co nie jest zabronione - jest dozwolne".

Nie interesują mnie wyimaginowane zasady ochrony informacji niejawnych. Mnie interesuje wyłącznie podstawa prawna. A ta opiera się właśnie na tej zasadzie jaką kwestionujesz. Czyli - co nie jest zabronione, jest dozwolone. Na szczęście mamy już nieco inne czasy niż kiedyś. Dziś opieramy się na prawie. :gent:
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Sob 10 Paź, 2009   

i napisał/a:
... swój pierwszy post w tym temacie oparłem o to: "Rozporządzenie MON z dnia 19 października 2005 r. w sprawie szczegółowych zadań pełnomocników ochrony oraz szczególnych wymagań w zakresie ochrony fizycznej informacji niejawnych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych (Dz. U. z dnia 31 października 2005 r.)"
....
Zamiast pisać mi, że opieram się na nieaktualnym akcie prawnym. Jeszcze raz powtórzę - będę Ci wdzięczny.

No to bądź mi wdzięczny.

Po pierwsze, w Dz.U.2007.126.876 zostało opublikowane całkowicie nowe rozporządzenie w przedmiotowej sprawie z dnia 21 czerwca 2007 r.

Jak łatwo zauważyć swój post pisałeś dokładnie rok po wejściu w życie nowego rozporządzenia, powołując się na wycofane, te z 19 października 2005 r.

Po drugie, przedmiotowe rozporządzenie (to nowe) było już nowelizowane, które to zmiany opublikowano w 2008 roku w Dz.U.2008.57.345.

Jak z powyższego wynika, "opierasz się na nieaktualnym akcie prawnym".

Wystarczy? Czy jeszcze chcesz być mi za coś wdzięczny?

Aha, jest jeszcze po trzecie. W cytowanym przez Ciebie rozporządzeniu, zarówno tym "przestarzałym" :oops1: , jak i tym obowiązującym, nie ma wzmianki o wnoszeniu czegokolwiek do stref bezpieczeństwa (chyba, że o wprowadzaniu - wnoszeniu??? - osób niebędących żołnierzami albo pracownikami komórki organizacyjnej objętej strefą).

Pozdrawiam, i-Ekspercie
 
 
Low_radiation 
6
bez tytułów



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Gru 2006
Posty: 1034
Skąd: skądinąd
Wysłany: Sob 10 Paź, 2009   

Uwe oraz i zakończcie ten ping-pong i przejdźcie na PW, a jak dojdziecie do jakiegoś porozumienia to dajcie znać. Chętnie przeczytam. Będzie się przyjemniej czytało od tego przerzucania się nawzajem przepisami. Jak na razie dużo treści a i tak nie wiadomo jak to w końcu wygląda. Pozdrawiam :gent:
_________________
Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy.
— Marilyn Monroe

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group