Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
OPL dla NDR (wydzielone z NDR-u/RBS-15)
Opublikował Wiadomość
Jar
6


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Lip 2005
Posty: 1135
Skąd: Gdynia
Wysłany: Czw 25 Gru, 2008   OPL dla NDR (wydzielone z NDR-u/RBS-15)

MarcinekNu2 napisał/a:
nie mówię tu o Zu-23


Proszę nie lekceważ tej armaty.
 
 
MarcinekNu2 
5
czysty amator



Wiek: 48
Dołączył: 08 Lip 2005
Posty: 842
Skąd: z lasu
Wysłany: Czw 25 Gru, 2008   

taki jeden napisał/a:

A poważnie - Jak to "będą" :?: Warunki przetargu jasno to precyzują.



Jak dla mnie to stwierdzenie a nie pytanie. Ja jakoś znaleźć tego nie mogę więc jeśli to dla Ciebie nie problem to chętnie poczytam.
_________________
Ja nic nie wiem...
 
 
 
taki jeden
[Usunięty]

Wysłany: Czw 25 Gru, 2008   

DZ jako zamawiający precyzował, że (obok innych parametrów) oferowane pociski mają mieć możliwość wykonywania uderzeń na cele brzegowe.
I tyle.
Tak więc obaj konkurenci musieli ten warunek spełniać aby ich oferty były rozpatrywane.
 
 
Coronet 
4


Dołączył: 15 Mar 2008
Posty: 280
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią 26 Gru, 2008   

Jar napisal:
Cytat:
Proszę nie lekceważ tej armaty

A dlaczego jej nie lekcewazyc. Czy moglbys rozwinac?
 
 
Jar
6


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Lip 2005
Posty: 1135
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 26 Gru, 2008   

Dobra OPL to również różnorodna OPL.
SZ RP obecnie odnoszą w tej dzieidzinie totalną porażkę. Dzisiejsza OPL to stan z 1989 roku: Newy, Wegi, Krugi, Osy, Kuby, Strzały.
Wszystkie modernizacje są ważne ale nie zmieniły generacji tego sprzętu.
Jedyne w miarę nowoczesne rakiety OPL to Gromy. Niestety zakupione Standardy SM-1 też nie zaliczają sie do najnowocześniejszych.

MW "na własną rękę" stara się utrzymać OPL:
- wprowadzenie Blend do obu dplot (na razie z S-60 ale Blenda jest przystosowana do podłączenia nowych armat jeśli kiedyś zostaną zakupione);
- systematyczne kupowanie Gromów dla obu dplot;
- kupienie 15 ZU-23-2 dla CWTiD MW i ndr MW.

Obie jednostki będą miały cześć uzbrojenia i wyposażenia "w terenie". Armata ZU-23-2 jest bardzo skuteczna na małych dystansach. Można z niej zrobić skuteczną zasadzkę OPL. Jest "pasywna". Oczywiście warto znać sytuację powietrzną ze środków radiotechnicznych ale ndr będzie ją znał :D

W obecnej sytuacji SZ RP w dziedzinie OPL zakup tych armat za stosunkowo małe pieniądze był dobrym posunięciem MW.

Niestety z jednostek WP wycofano sporo armat S-60, chyba wszystkie armaty 37 mm i sporo PKM 14.5 mm różnych wersji. Nie jest to rozsądne :( w obecnej sytuacji.
 
 
Coronet 
4


Dołączył: 15 Mar 2008
Posty: 280
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią 26 Gru, 2008   

Czy nie wydaje Ci sie, ze w przypadku wykrycia NDR te srodki opl moga okazac sie dalece niewystarczajace. NDR moze byc atakowany roznego rodzaju rakietami spoza zasiegu naszych armat czy Gromow. Do obrony NDR konieczna jest chyba zdolnosc zwalczania amunicji a nie tylko nosicieli.
 
 
Botras 
6


Dołączył: 27 Paź 2005
Posty: 1291
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 26 Gru, 2008   

Z całą pewnością, a do tego ZU-23-2 z racji mikrego kalibru się nie nadają. Tu trzeba 35 mm lub 57 mm, oba naturalnie z programowalną amunicją i stosownym sko (bez radaru śledzenia chyba by się nie obyło), a klasyczna czterokołowa laweta byłaby tu chyba jak znalazł.
_________________
Where do they put the bait?
 
 
mlyniu 
5



Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 845
Skąd: Kwidzyn
Wysłany: Pią 26 Gru, 2008   

Coronet mam pytanie - strzelałeś kiedyś z armaty ZU-23-2 lub pochodnych (Zur)???? Najlepiej strzelanie nr 3 ma Wicku, czyli do ICPa????
ICP to przerobiony pocisk haubiczny (niewielkich rozmiarów) służący za cel, więc jeżeli w czasie tego strzelania serie z zestawów idą w ICPa to moim zdaniem (przeciwlotnika na Zur-23-2S) znacznie większe od ICPa pociski rakietowe takimi seriami zostaną zniszczone. Do tego ogień do celu prowadzą conajmniej 2 działa lub cały pluton (4 działa) a nie pojedynczy zestaw. Taka rakieta nie ma wtedy miejsca i czasu na manewrowanie, gdyż jest to końcowy odcinek jej lotu. Dlatego nie jest tu potrzebny kilkudziesięciokilometrowy zasięg, by zniszczyć tą rakietę w początkowej fazie lotu, wystarczy te kilka km zasięgu armat ZU-23-2 czy GROMów jako obrona bezpośrednia chronionego obiektu.
 
 
Jar
6


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Lip 2005
Posty: 1135
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 26 Gru, 2008   

Wydaje mi się że na wstępie jasno dałem do zrozumienia iż OPL całego WP jest niedoinwestowana.
Natomiast środki obrony bezpośredniej jak ZU-23-2 (różne warianty) czy Grom/Strzała nie należy lekceważyć.
 
 
Botras 
6


Dołączył: 27 Paź 2005
Posty: 1291
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 26 Gru, 2008   

mlyniu napisał/a:
serie z zestawów idą w ICPa


W sensie "trafiają"? Jak tak, to gratuluję. Obawiam się wszelako, że pocisk zdążający do elementów NDR nie będzie wcześniej zaanonsowany, nie będzie miał smugacza z przodu i raczej będzie szybszy, niż 100 - 200 m/s.

mlyniu napisał/a:
Do tego ogień do celu prowadzą conajmniej 2 działa lub cały pluton (4 działa) a nie pojedynczy zestaw.


A jak trzeba będzie zniszczyć 4, czy 8 pocisków? Jestem przekonany, że więcej zdziała jedna lufa 35 mm z AHEAD, niż pluton ZU-23-2.

mlyniu napisał/a:
wystarczy te kilka km zasięgu armat ZU-23-2 czy GROMów jako obrona bezpośrednia chronionego obiektu


Istnienie Vulcana-Phalanxa, Goalkeepera i wreszcie AHEAD oraz RAM-a każe mi wątpić w skuteczność obrony bezpośredniej złożonej z ZU-23-2 i Gromów, czy innych wzorów ich klas.
_________________
Where do they put the bait?
 
 
taki jeden
[Usunięty]

Wysłany: Pią 26 Gru, 2008   

STOP :nie3:

To temat o NDR a nie CIWS
:nie2:
Ostatnio zmieniony przez taki jeden Pią 26 Gru, 2008, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mlyniu 
5



Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 845
Skąd: Kwidzyn
Wysłany: Pią 26 Gru, 2008   

Botras napisał/a:
W sensie "trafiają"? Jak tak, to gratuluję. Obawiam się wszelako, że pocisk zdążający do elementów NDR nie będzie wcześniej zaanonsowany, nie będzie miał smugacza z przodu i raczej będzie szybszy, niż 100 - 200 m/s.

Botras wydaje mi się po tej wypowiedzi, że nie widziałeś nigdy "trójki" na Wicku z Zu-23-2. Bezpośrednie trafienia w ICPa bardzo rzadko się zdarzają ale jednak. Aby seria została zaliczona musi znaleźć się w obrębie ICP, dlatego moim zdaniem większy gabarytowo pocisk rakietowy zostanie taką serią trafiony i w zależności od użytej amunicji mniej lub bardziej uszkodzony.
Co do zaanonsowania takiego pocisku to od czego są systemy radiolokacyjne??? Bateria Zu-23-2 działa sobie ot tak, sama, bez powiązania z takimi systemami rozpoznania przestrzeni powietrznej??? Przypuszczam jednak, że taki pocisk zostanie jednak odpowiednio wcześniej wykryty i będzie można na jego trasie przelotu roztawić zestawy ZU lub Gromy/Strzały, które nie potrzebują , jak sugerujesz, smugacza z przodu. Mogą strzelać w trybie naprowadzania zarówno "pościg" jak i na "zbliżenie". Prędkość takiej rakiety też pewnie będzie niewiele większa od podanej przez Ciebie, gdyż chyba niewiele pocisków rakietowych ma możliwość lotu z prędkością ponaddżwiękową czyli ponad 330 m/s. Przykładem takiego pocisku jest bodajże CH-31(przeciwokrętowy i przeciwradiolokacyjny).
Botras napisał/a:
A jak trzeba będzie zniszczyć 4, czy 8 pocisków?

Mi się wydaje, patrząc na użycie broni "inteligentnej" w takich konfliktach jak Irak czy Kosowo, że na taki NDR polecą 2-3 pociski kierowane w celu zniszczenia sytemów dowodzenia czy radiolokacyjnych tegoż dywizjonu, co powinno go wyłączyć z walki. Resztą może zając się np. batalion zmechu. A wychodząc z Twojego założenia to chyba najlepiej do osłony NDR wyznaczyć cały pułk przeciwlotniczy.
Botras napisał/a:
Istnienie Vulcana-Phalanxa, Goalkeepera i wreszcie AHEAD oraz RAM-a każe mi wątpić w skuteczność obrony bezpośredniej złożonej z ZU-23-2 i Gromów, czy innych wzorów ich klas

Vulcan-Phalanx, Goalkeeper to są zestawy morskie, kaliber20-30 mm służące do obrony bezpośredniej, podobnie jak Zu-23-2. Spełniają taką samą rolę czy na lądzie, czy na morzu. Owszem, amunicji AHEAD nie wsadzimy do Zu ale poza typowymi odłamkowymi OFZT jest jeszcze nowa aminicja podkalibrowa o zwiększonym zasięgi i przebijalności - APDST i FAPDST. Dlatego sądzę, że osłona z ZU-23-2 mimo wszystko może być skuteczna. Lepsza na pewno byłaby osłona z LOAR z amunicją AHEAD , ale chyba na nie MW nie stać...

PROSIŁEM - Paseczek
Nie lubię jak się ignoruje to co piszę
 
 
corran 
9
pasożyt


Pomógł: 2 razy
Wiek: 39
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 5037
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 26 Gru, 2008   

mlyniu napisał/a:
Vulcan-Phalanx, Goalkeeper to są zestawy morskie,


Ten też?


mlyniu napisał/a:
kaliber20-30 mm służące do obrony bezpośredniej, podobnie jak Zu-23-2. Spełniają taką samą rolę czy na lądzie, czy na morzu. Owszem, amunicji AHEAD nie wsadzimy do Zu ale poza typowymi odłamkowymi OFZT jest jeszcze nowa aminicja podkalibrowa o zwiększonym zasięgi i przebijalności - APDST i FAPDST. Dlatego sądzę, że osłona z ZU-23-2 mimo wszystko może być skuteczna. Lepsza na pewno byłaby osłona z LOAR z amunicją AHEAD , ale chyba na nie MW nie stać...


Dlatego w opracowaniu jest holowana 35mm


PROSIŁEM - Paseczek
Nie lubię jak się ignoruje to co piszę
_________________
Fotorelacje z imprez wojskowych i zbrojeniowych
 
 
 
Smugler 
2



Dołączył: 26 Lip 2008
Posty: 84
Skąd: Mazowsze
Wysłany: Pią 26 Gru, 2008   

Cytat:
Dlatego w opracowaniu jest holowana 35mm
Chodzi o San 35 ???

PROSIŁEM - Paseczek
Nie lubię jak się ignoruje to co piszę
 
 
Botras 
6


Dołączył: 27 Paź 2005
Posty: 1291
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 26 Gru, 2008   

O CIWS tyle, ile niezbędne, ale wszystko o NDR, a ściślej jego komponencie plot! :gent:

mlyniu napisał/a:
Botras wydaje mi się po tej wypowiedzi, że nie widziałeś nigdy "trójki" na Wicku z Zu-23-2.


Nigdy w życiu.

mlyniu napisał/a:
Aby seria została zaliczona musi znaleźć się w obrębie ICP(...)


Oj, "w obrębie" jest mało konkretne i co gorsza ocenne.

mlyniu napisał/a:
Przypuszczam jednak, że taki pocisk zostanie jednak odpowiednio wcześniej wykryty i będzie można na jego trasie przelotu roztawić zestawy ZU lub Gromy/Strzały(...)


Sądzę, że próba przeholowywania ZU-23-2 na domniemaną trasę przelotu pocisku byłaby raczej komiczna.

mlyniu napisał/a:
Prędkość takiej rakiety też pewnie będzie niewiele większa od podanej przez Ciebie, gdyż chyba niewiele pocisków rakietowych ma możliwość lotu z prędkością ponaddżwiękową czyli ponad 330 m/s.


Pod jakim kątem przecina się trajektoria ICP i pocisków z ZU podczas przedmiotowego strzelania i jaki jest kąt podniesienia haubicy strzelającej ICP? Kąt między trajektorią grożącego NDR pocisku, a lufami ostrzeliwujących go ZU będzie nieodległy od zera jak sądzę i to w obu płaszczyznach. Byłoby parę sekund na ogień do celu, który pewnie będzie trudny do zauważenia gołym okiem i co gorsza odległość, a za nią potrzebny kąt podniesienia i wyprzedzenia, będzie gwałtownie się zmieniać, a cel ów, wymagając bezpośredniego trafienia będzie miał wysokość najwyżej parudziesięciu centymetrów. Krótko mówiąc nie widzę przydatności "gołych" ZU-23-2 do obrony bezpośredniej czegokolwiek, jeśli ich celami mają być jakiekolwiek pociski.

mlyniu napisał/a:
Vulcan-Phalanx, Goalkeeper to są zestawy morskie, kaliber20-30 mm służące do obrony bezpośredniej, podobnie jak Zu-23-2.


To, gdzie one są zamontowane jest bez znacznia. Rzecz tym, że one wszystkie tym się zasadniczo różnią od ZU-23-2, że obejmują radar śledzenia celu i sko. Te urządzenia są absolutnie niezbędne do niszczenia zbliżającego się pocisku, właśnie dlatego, że właściwe parametry strzelania do takiego celu zmieniają się bardzo szybko. Żeby ZU-23-2 miały tu jakiś sens, musiałyby być naprowadzane automatycznie, oczywiście przez stosowny sko.

mlyniu napisał/a:
Lepsza na pewno byłaby osłona z LOAR z amunicją AHEAD , ale chyba na nie MW nie stać...


Pewnie nie. Ale sądzę, że do powtórzenia i rozwinięcia jest znacznie tańszy pomysł Blendy.
Ogromnie mi się podoba San, czyli holowana 35 mm KDA.


PROSIŁEM - Paseczek
Nie lubię jak się ignoruje to co piszę
_________________
Where do they put the bait?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group