Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Obrona Terytorialna
Opublikował Wiadomość
Unitarka 
4


Dołączył: 08 Lip 2008
Posty: 231
Skąd: PL
Wysłany: Sro 17 Wrz, 2008   Obrona Terytorialna

Witam!
Czy Obrona Terytorialna ma status piechoty zmechanizowanej, czy zmotoryzowanej? I jak wygląda struktura takiego oddziału OT?
Pozdrawiam!
:gent:
 
 
Dziad Borowy 
5



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 16 Sie 2007
Posty: 497
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 18 Wrz, 2008   

Obecnie praktycznie nie istnieje już u nas coś takiego jak obrona terytorialna. Brygady OT zostały przekształcone w bataliony OT, a obecnie są one włączane w skład brygad ogólnowojskowych jako bataliony zmechanizowane.
Tutaj jest opisane, jak struktury OT wyglądały poprzednio:
http://www.militarium.net...2&highlight=d44

Pozdrawiam
 
 
Unitarka 
4


Dołączył: 08 Lip 2008
Posty: 231
Skąd: PL
Wysłany: Czw 18 Wrz, 2008   

Dziękuję za (p)odpowiedź:)
Otrzymujesz od mojej osoby punkta "Pomógł".
 
 
adamk66 
4
już emeryt



Wiek: 57
Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 223
Skąd: centrum Europy
Wysłany: Czw 18 Wrz, 2008   

W skład batalionów OT są kompanie piechoty zmotoryzowanej.
Pozdrawiam
HEY
 
 
 
Unitarka 
4


Dołączył: 08 Lip 2008
Posty: 231
Skąd: PL
Wysłany: Czw 18 Wrz, 2008   

A jakie mają wozy bojowe?
 
 
Dziad Borowy 
5



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 16 Sie 2007
Posty: 497
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 18 Wrz, 2008   

Dotychczas nie było prawie żadnych. W wyposażeniu OT były Stary 266; poza tym trochę BRDM-2 i SKOTów w wersjach dowodzenia. Może teraz dostaną BWP-1?

Pozdrawiam
 
 
Unitarka 
4


Dołączył: 08 Lip 2008
Posty: 231
Skąd: PL
Wysłany: Sob 20 Wrz, 2008   

Dziwi mnie tylko fakt, że Marynarka Wojenna i Siły Powietrzne mają własne oddziały OT. To takie rozwiązanie trochę na siłę... Nie mogli tego nazwać kompaniami ochrony? Trudno z wartowników robic obrone terytorialną, bo zadania obydwu profesji są zgoła inne. Jeżeli MW czy SP chcą mieć własną OT, niech ją zrobią. Tylko niech będzie przeznaczona do obrony terytorialnej, a nie ochrony wojska.
Za to Encyklopedia Drugiej Wojny Światowej podaje, że LWP w czasie II WŚ posiadało tak zwane "brygady zaporowe", które potem przydzielono MBP, a armia na Zachodzie dysponowała "pododdziałami ochrony sztabu".
Skład Obrony Terytorium Kraju za czasów PRL:
- OT
- MO (wraz z ZOMO)
- WOP
- WOW
- NJW MSW
 
 
Unitarka 
4


Dołączył: 08 Lip 2008
Posty: 231
Skąd: PL
Wysłany: Sob 20 Wrz, 2008   

Lotnictwo potrzebuje żołnierzy do ochrony, a nie prywatne agencje... to nasze wojsko jest coraz mniej wojskiem. Nazwałbym to procesem ucywilniania sił zbrojnych.
 
 
mlyniu 
5



Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 845
Skąd: Kwidzyn
Wysłany: Nie 21 Wrz, 2008   

Witam
Obecnie o ile się nie mylę pozostał tylko batalion OT w Białymstoku, pozostałe przynajmniej z nazwy są już zmechanizowane i włączone w struktury brygad ogólnowojskowych. Tak więc patrząc na tą tendencję łączenia czy likwidacji nie tylko OT ale też np. bat. ratownictwa inżynieryjnego nasuwa mi się myśl, że rolę tejże OT powinny przejąc nowe jednostki Narodowych Sił Rezerwowych. Moim zdaniem w każdym województwie powinno być 3-4 bataliony NSR podległe Wojewódzkim Sztabom Wojskowym. Taki Batalion mógłby składać się:
- Dowództwo i sztab (rozwinięte)
- Kompania zabezpieczenia z pl. dowodzenia, ochrony i logistycznym (rozwinięta) zajmujaca się obsługą i ochroną posiadanego na czas W sprzętu
- 3 x Kompania Piechoty (skadrowane) rozwijane na czas W lub ćwiczeń, skład - rezerwiści
- Kompania ratownictwa inżynieryjnego z 2 x pl. pontonowy i 1 x pl. inżynieryjny (skadrowane) oraz drużyna/patrol saperski (rozwinięty). Kompania w pełni rozwijana na czas klęsk żywiołowych.

Niestety wszystko wskazuje na to, że NSR staną się skadrowanymi pododdziałami w istniejących już jednostkach....
 
 
Unitarka 
4


Dołączył: 08 Lip 2008
Posty: 231
Skąd: PL
Wysłany: Nie 21 Wrz, 2008   

Sama OT nie wystarczy. Kiedyś, dawno temu, były jeszcze Wojska Obrony Wewnętrznej i Nadwiślanskie Jednostki Wojskowe. Teraz WOW rozwiązano, a NJW MSW wcielono do Biura Ochrony Rządu. Wałęsa proponował kiedyś stworzenie polskiej Gwardii Narodowej, i miał chłopak rację. Oprócz OT potrzebne są jednostki do zwalczania dywersantów, itp. Niestety, ale Policja, Straż Graniczna, brygada BOR i jeden batalion OT nie wystarczą do obrony wewnętrznej kraju, tego nie można nawać strukturą Obrony Terytorium Kraju, jak za Gomułki. Smutne :cry:
 
 
Dziad Borowy 
5



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 16 Sie 2007
Posty: 497
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 21 Wrz, 2008   

Na bazie tego batalionu w Białymstoku ma podobno zostać stworzony pułk rozpoznawczy. Po co kolejny, trzeci już w naszej armii pułk rozpoznawczy i w co go zamierzają uzbroić i wyposażyć – nie wiem.

Pozdrawiam
 
 
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Nie 21 Wrz, 2008   

Belial napisał/a:
Nie, tak się nie da dyskutować.

Nie da. Proszę o uspokojenie emocji :modli:


Więcej próśb nie przewiduje się.

 
 
Piotr Bydgoszcz 
6
Logistyk



Pomógł: 5 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Kwi 2006
Posty: 1593
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pon 22 Wrz, 2008   

Komuś się pomyliły pojęcia dotyczące OT? Obrona terytorialna to nie dziad wymieniony wyże, tylko rezerwa dla jednostek operacyjnych na danym terytorium państwa. Naczas P niekoniecznie dobrze wyglądające ale spełniające zadania ochrony i brony strategicznych obiektów w regionie. W Armii Jej Królewskiej mości OT stanowi uzupełnienie jednostek regularnych i stanowi także bazę szkoleniową dla kandydatów do służby stałej!! Dlatego OT podzieloo na korpusy zawodowe od mechaników po lekarzy czy pilotów. Nie konieczne jest szkolenie doktora w taktyce piechoty jeśli działa on raczej w punkcie opatrunkowym a szkolenie raczej w specjalności medycznej jaką posiada to chyba logiczne. U nas tworząc BOTy wymyślono że służyć będą jako podstawa do tworzenia partyzantki, trochę dziwne. Wg mnie i mojej wiedzy na ten temat Ot we wspólczesnym świecie to jednostki działające włąśnie na zasadzie Half time - skadrowane, choć regularnie odbywające ćwiczenia stanowiące ochronę dla danego regionu i rezerwę dla jednostek liniowych. I gdzie ten dziad z wąsami?

Gdyni w 1939 bronili kosynierzy - czerwoni...
_________________
W 1968 wystarczyło kilka Mhz żeby posłać rakietę na księżyc, teraz potrzeba 3.0 Ghz żeby odpalić Vistę...
 
 
Unitarka 
4


Dołączył: 08 Lip 2008
Posty: 231
Skąd: PL
Wysłany: Pon 22 Wrz, 2008   

Wszystko mylicie.
Do ochrony obiektów potrzebne nam są Kompanie Ochrony i nieetatowi wartownicy (nawet słuchacze szkół wojskowych). Można to wszystko zastąpić prywatnymi agencjami ochrony (wg. mnie rozwiązanie chybione, ale ja jestem laik).
Do ochrony rządu i placówek o znaczeniu strategicznym - BOR, ewentualnie formacje typu NJW MSW czy WOW.
Do ochrony placówek urzędów centralnych MON i generalicji - specjalne jednostki ŻW, i troszeczkę (jak uzawodowią, to powinien być całkowicie) elitarny Pułk Ochrony (Warszawa).
Do obrony ściśle wyznaczonego skrawka terytorium państwa i wspierania wojsk operacyjnych - Obrona Terytorialna.
Czym te formacje się różnią? Ano wszystkim, ale podstawy te same, jak już ktos zauważył.
Podstawy, czyli unitarka.
Dalej jest już bardzo różnie - wartownik w swoim szkoleniu prawie że "stoi w miejscu" (jak mają wyjechać do Iraku czy Afganistanu, to ponoć robią jakieś szkolenia), żołnierz OT ma trochę roboty "w polu", a taki operator Wydziału Ochrony Specjalnej ŻW czy GROMu (kiedyś w strukturach NJW) - pełen profesjonalizm.
Czyli ochrona i obrona to bardzo różniste profesje.
Ps: Nie chcę zgrywać eksperta, tylko przelewam na papier (a raczej na monitor) myśli, które nagromadziły mi się dzisiaj w szkole. Ja sobie to wszystko na spokojnie przemyślałem...
 
 
Piotr Bydgoszcz 
6
Logistyk



Pomógł: 5 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Kwi 2006
Posty: 1593
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pon 22 Wrz, 2008   

Panowie, rzeczą oczywistą jest, że jednostki typowo ochronne muszą istnieć na okoliczność PSWB, ale mogą to być włąśnie wspomniani panowie z wąsami, których zdolność motoryczna i percepcyjna jest już lekko osłabiona. Fakt wiekich nakładów na to nie potrzeba. Jest jednak jedno ale, OT spełnia także zadania odstraszające, tak :cool: Podskoczcie do sąsiada mającego szybkiego pieska, na codzień wygrzewającego się na trawniku i sprawiającego wrażenie leniwego? To samo z OT, skadrowane struktury, siatka szybkiej mobilizacji w czasie kryzysu i ... zdaje się ze temat już sie zaczyna powielać.
_________________
W 1968 wystarczyło kilka Mhz żeby posłać rakietę na księżyc, teraz potrzeba 3.0 Ghz żeby odpalić Vistę...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group