Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zawiłości pisowni
Opublikował Wiadomość
ero03 
Banita
PERSONA NON GRATA


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 4571
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon 13 Paź, 2008   Zawiłości pisowni

W związku z wielokrotnymi uwagami na temat poprawnej pisowni, proszę uczestników forum o zabranie głosu w temacie pisowni z dużej litery.

Ostatnio jeden z moderatorów pokazał czerwony pasek za to, że uczestnik forum nie pisze po przecinku lub po pierwszym słowie z dużej litery.
A konkretnie - odpowiadając na post, często klikamy nick rozmówcy co powoduje, że w okienku odpowiedzi zostaje on wyświetlony, pogrubiony a po nim znajduje się przecinek ( wygląda to tak: nick,) .

Używając przywołanego nicka jako początku zdania, zasady pisowni polskiej i logika nakazują kontynuowanie zdania z małej litery, np. nick, nie masz racji .... lub nick jutro jestem w ... (w tym przypadku usunięto przecinek po słowie nick).
Niestety są osoby, które uważają, że powinno się pisać z dużej litery, czyli tak: nick, Nie masz racji... albo nick Jutro jestem w ... (bez przecinka po słowie nick).

Proszę o Wasze uwagi, kto w tej sytuacji ma rację, ponieważ wszelkie tłumaczenia ma pw skutkują tylko czerwoną kartką :gent:
 
 
kempczol
[Usunięty]

Wysłany: Pon 13 Paź, 2008   

Generalnie moim zdanie, to przesadzasz.
Paski są za regularne łamanie regulaminu forum.
Proszę o przykłady, że jest inaczej.
Często ludzie piszą: bez przecinków i innych znaków interpunkcyjnych.
Piszą bez użycia klawisza "SPACJA".
Nie używają edytora tekstu, by sprawdzić, czy nie ma błędów ortograficznych.
Czyżby urażona ambicja, że taki temat założyłeś ? :czytanie:
 
 
Rewizor
[Usunięty]

Wysłany: Pon 13 Paź, 2008   

kempczol napisał/a:
Nie używają edytora tekstu, by sprawdzić, czy nie ma błędów ortograficznych.
Na starym kompie miałem zainstalowanego XP i przeglądarkę Firefoxa. Edytor tekstu był i nie zastanawiałem się skąd ;) . Teraz mam Vistę i przeglądarkę Internet Explorer, ale edytora brak. A przydaje się, zwłaszcza w wyłapywaniu literówek, bo do dysgrafów raczej się nie zaliczam. W związku z tym mam pytanie, gdzie tego edytora włączyć /szukać? Za ewentualną pomoc z góry dziekuję.
 
 
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Pon 13 Paź, 2008   

Rewizor, zainstaluj sobie Firefoxa do Visty.
Edytorem tekstu jest Word z pakietu MS Office.

:gent:
_________________
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda
 
 
Endriu48 
Mod
*emW-"spider"



Pomógł: 71 razy
Wiek: 75
Dołączył: 17 Sty 2006
Posty: 3222
Skąd: O...../Mazury
Wysłany: Pon 13 Paź, 2008   

Rewizor, Do przeglądarki Firefox polecam rozszerzenie o nazwie Polski słownik poprawnej pisowni ;)
pzdr
:gent:
_________________
"Doświadczenie zmienia się proporcjonalnie do zrujnowanego sprzętu."


Jak pomogłem to Kliknij w -> POMÓGŁ!
 
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13476
Skąd: ---
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008   

ero03, nick jest w świecie wirtualnym niczym nazwisko w świecie realnym. Z jedną różnicą - w świecie wirtualnym możemy sami zdecydować, czy chcemy by nasz nick rozpoczynał się od "e" lub od "E". Czy też (jak w moim przypadku) - od "i" lub od "I". Netykieta wymaga, by uszanować wybór internauty.
Dla ilustracji, dwa nick'i z naszego Forum: kempczol i RMC.
Internetowa pisownia poprawna (przykłady):
Cytat:
kempczol, jak zapewne wiesz (...)
RMC, w tym przypadku (...)

Pisownia niepoprawna (przykłady):
Cytat:
Kempczol, jak zapewne wiesz (...)
rmc, w tym przypadku (...)
:gent:
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Wojenka 
5


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 327
Skąd: z Dusznik-Zdroju
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008   

ero03,
powinno się użyć małej litery po przecinku następującym za nickiem, który rozpoczyna zdanie/wypowiedź.
Podobnie w listach, gdy piszemy w nagłówku np.:

Szanowny Panie Moderatorze,

prosimy nie karać ludzi za pisownię, ponieważ udowadniasz, że nie znasz zasad ortografii.

Pozdrawiam
_________________
Siekiery macie, by jaśnieć w przepychu,
Myśli swe wznieście ku górze jak drzewa.
(Rigweda, hymn 88)
 
 
 
MICKY74 
4



Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 268
Skąd: jeszcze z wojska;)
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008   

Muszę się odnieść do tej dyskusji, gdyż też mnie dotknęła... Napisałem post, który został usunięty przez moderatora, do dziś nie wiem dlaczego... Przytoczę go, może ktoś powie, gdzie popełniłem błąd w pisowni...
Cytat:
Dowódca kompanii, dowódca Jednostki Wojskowej oraz Szef S-1 w obecnych czasach...Takie jest moje zdanie ;) (nie jestem żadnym z nich)

Dostałem ostrzeżenie wraz z opisem:
Cytat:
Powód: Raz już zwracałem uwagę na WIELKIE litery na początku zdania. Nie zareagowałeś. Nie masz szacunku dla czytających? Lenistwo? Otrzymujesz żółtą kartkę. Ja jestem cierpliwy. I konsekwentny.

Pozdrawiam, Micky
 
 
Wojenka 
5


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 327
Skąd: z Dusznik-Zdroju
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008   

Rysio,
jeśli chodzi o przykład zdania, który podałam, to mogę dla Ciebie rozwinąć w kilku punktach "tą głęboką myśl":
1. Jeśli moderatorzy karcą użytkownika za nagminne i liczne błędy ortograficzne, jest to z mojego punktu widzenia jak najbardziej właściwe i pożądane.
2. Jeśli moderator używa pretekstu, jakim jest jedna mała litera zamiast wielkiej, brak przecinka lub kropki, do wyrzucenia postu, paska itp, a nie moderatorskiej korekty w poście, to jest to niemiłe lecz uprawnione.
3. Jeśli moderator wyrzuca post, pisze wyniosłym tonem o paskach i banach, bądź też je daje w sytuacjach, w których ortografia go do tego nie uprawnia, pouczając o wydumanych przez siebie przepisach ortografii, to jest to bardzo szkodliwe przede wszystkim dla forum, dla atmosfery. Lubi być nie lubianym, groźnym, karzącym za byle co, lecz jeśli karze na podstawie swoich fantazji o ortografii, to się ośmiesza i psuje ludziom nerwy.
Pisałam już o tym zainspirowana przez Szanownego Moderatora.
_________________
Siekiery macie, by jaśnieć w przepychu,
Myśli swe wznieście ku górze jak drzewa.
(Rigweda, hymn 88)
 
 
 
Wojenka 
5


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 327
Skąd: z Dusznik-Zdroju
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008   

Rysio,
ależ ja też wolę takie posty.
Tu nie chodzi o narzekanie i nielubienie wysiłku. Tu chodzi o to, co wyraziłam w punkcie 3. w moim poprzednim poście.
Jak poczułbyś się, gdybyś otrzymał pasek, wyrzucono twój post w sytuacji, gdy moderator nie ma obiektywnie racji, ale nie można z nim "porozmawiać".
I sprawa jest taka, że to nie dzieje się rzadko, incydentalnie (zdarza się moderatorom pomylić), lecz dotyka niejednego użytkownika.
Jeśli Moderator w tak konsekwentny i surowy sposób wymaga poprawnej ortografii, to byłoby naprawdę wspaniale, aby przyswoił sobie zasady ortografii, a nie fantazjował o niej.

Co do puryzmu językowego: te zasady wcale nie są takie jednoznaczne, a co do niektórych spraw w ogóle zasad niema - tylko obyczaj, styl. Językoznawcy i redaktorzy mają nad czym sobie łamać głowę. W pracy nad książką oprócz autora czuwa nad tekstem redaktor, ponadto tekst przechodzi dwie korekty. I tak zdarzają się błędy. W internecie trudno być autorem, redaktorem i korektorem w jednej osobie.
Trudno być moderatorem z autorytetem w kwestiach zasad pisowni, jak się ich nie przyswoiło.
:gent:
_________________
Siekiery macie, by jaśnieć w przepychu,
Myśli swe wznieście ku górze jak drzewa.
(Rigweda, hymn 88)
 
 
 
balbina
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Paź, 2008   

Włączę się, co? Dla uspokojenia. Oczywiście, z historyjką z życia wziętą.
Ano, byłam święcie przekonana, że piszę świetnie. Nie mówię o błędach ortograficznych, ponieważ takowych nie robię. Myślę o składni, gramatyce i innych dziwnym rzeczach, które wyłącznie poloniści potrafią nazwać. Do dzisiaj bym wierzyła w własną nieomylność, jednak przyszło otrzeźwienie: maszynopis mojej książki z uwagami redakcyjnymi, gdzie na każdej stronie było kilkanaście poprawek. Mój Ojciec skomentował wymysły redaktora: "ale ci na..." Roześmiałam się, uspokoiłam i z pokorą przyjęłam - i przyjmuję - uwagi polonisty. Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie broniła moich pomysłów np. "drzew śpiewających ptakami".
Lubię słowa. Pracuję słowami. I dobrze, że na NFoW dba się o język.
Między nami: mam kłopot z "tę" i "tą". Korzystam z doświadczenia Sowy Przemądrzałej, która zamiast "wtorek" zaproponowała napisanie "środa". Trza omijać meandry językowe!
Ostatnie zdanie jest próbą stylizacji ludowej ;)
 
 
Piotrus 
5



Pomógł: 1 raz
Wiek: 63
Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 337
Skąd: Bieszczady
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008   

Rysio napisał/a:
Jestem chyba ze starej szkoły, która zwracała uwagę na to co napisałem powyżej i co w dzisiejszych czasach nie podoba się młodzieży, za dużo wysiłku...


No właśnie. To nie szkoła zwracała uwagę, ale nauczyciele w tej szkole.
 
 
Wojenka 
5


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 327
Skąd: z Dusznik-Zdroju
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008   

Spróbuję raz jeszcze bardziej streścić sedno mojego udziału w tej dyskusji.
Wydaje mi się, że dyskusyjne jest traktowanie użytkownika przez Moderatora (we wspomnianych sytuacjach), bo dbałość o język wydaje mi się bezdyskusyjnym obowiązkiem każdego pisarza, nawet "forumowego". (A że nie jest to łatwe świadczy fakt, że nawet redaktorów poprawiają korektorzy.)
Ja nie chcę ciągnąć dyskusji o Gajowym jako osobie. Chodzi o uczciwe i uprawnione środki wobec użytkownika w uzasadnionych zasadami ortografii przypadkach, jeśli mają na celu właśnie czystość języka. Zdarza się, że wygląda to na zabawę w "moderatorską władzę", no jaką to władzę ma władza, nawet jak fantazjuje o ortografii.
Jak się ktoś jedynie wymądrza, będąc w błędzie, to jest nieszkodliwy, ale jak lubi srogo, "konsekwentnie, cierpliwie" karać, to jest to niemiłe.

A teraz sama się banuję, bo w domu u mnie neta niet.
:gent:
_________________
Siekiery macie, by jaśnieć w przepychu,
Myśli swe wznieście ku górze jak drzewa.
(Rigweda, hymn 88)
 
 
 
devgru 
4



Dołączył: 05 Gru 2005
Posty: 229
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008   

Dlaczego nie można zaczynać zdania dużą literą? ;)

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=4090
http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=3028397
 
 
devgru 
4



Dołączył: 05 Gru 2005
Posty: 229
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008   

Chodziło mi o posty, w których formę "dużą literą" uznano za niepoprawną.
;)

[ Dodano: Wto 14 Paź, 2008 ]
Nie mogę już edytować posta.

Oczywiście w tych wcześniejszych postach słusznie zwrócono uwagę, że należy się wystrzegać używania rusycyzmów "z dużej litery", "z wielkiej litery". Prawdopodobnie nawet taki był ich cel, ale warto wiedzieć, że jednak forma "dużą literą" też jest poprawna.
_________________
Powyższy post wyraża opinię autora jedynie w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podania przyczyny! Wink
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group