Strona Główna

<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
MSBS 5,56 x 45
Opublikował Wiadomość
239099 
9
nie taki ekspert

Wysłany: Czw 03 Gru, 2020   

Bezkolbowiec?
A zauwazyłeś że pomimo iż ten układ broni stosowany jest już od dawna to jakoś nie wyparł :klasyka"
Co więcej wieloletni użytkownicy konstrukcji bezkolbowych przesiadają się na "klasyki"

michqq 
10

Najwyraźniej więc "manie krótkiego karabinka" nie jest aż tak ważne jak się teoretycznie wydaje, i składana kolba karabinka jest akceptowalnym rozwiązaniem dla tej potrzeby o ktorej mowisz.
:gent:
i przy każdej okazji. (Modlitwa św. Tomasza)

porze 
8
porze

Układ odwrócony ma liczne wady.

Klasyka to klasyka, np snajperskie czterotakty.

Skok technologiczny nie jest łatwy.

Bezłuskowy bezkolbowiec na razie nie istnieje poza prototypami.

deacon fr3y 
5
wieczny student

Wrócił mój ulubiony temat :D
Wtrącę tylko moje 3 grosze odnośnie hamerykańskiego NGSW.
Po pierwsze primo, absolutnie bym się nie zdziwił, gdyby z całego programu zostały wyłącznie zaawansowane celowniki:
Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---

Które, jeżeli wierzyć prospektom, mają termo i noktowizję, autotracker, komputer balistyczny, dalmierz - a być może także aimbota i wallhacka. :cool: Historia zamówień Wielkiego Brata nie takie rzeczy widziała. Chociaż nie powiem, takie coś do Grota by się bardzo przydało.

Po drugie primo - te nowe wyczynowe kalibry przypadkiem nie skracają żywotności lufy o rząd wielkości? Przypadkiem rozwiązanie z Polski pozwala na bezbolesną wymianę w zaciszu bewupa.

Wracając jeszcze na chwilę do artykułu (pisanego przez plemię Miejskich Drwali czy może Taktycznych Brodaczy) nie sposób się oprzeć wrażeniu, że zarówno sylwetka instruktora z betonu jak i też zagubionego rekruta została żywcem wzięta z tyrad Remova w tym wątku :gent:
Być może najważniejszą informacją weń zawartą jest, że system feedbacku użyszkodnik - producent o zgrozo działa.

fix16 
5

deacon fr3y napisał/a:
Po pierwsze primo, absolutnie bym się nie zdziwił, gdyby z całego programu zostały wyłącznie zaawansowane celowniki:

Tego nie można wykluczyć. I dorzucił bym do tego jeszcze ten nowy nabój 6,8mm SIG jako kolejnego kandydata na następcę 7,62mm NATO. Bo patrząc na te pozostałe naboje to jakoś amunicja teleskopowa i łuski plastikowe do teraz nie osiągnęły wymaganego poziomu technicznego. Tak patrząc na ten program amerykański, to w oczy rzucił mi się fakt rezygnacji z bagnetu w tych nowych karabinach.

michqq 
10

Wysłany: Pią 04 Gru, 2020   

deacon fr3y napisał/a:
nie sposób się oprzeć wrażeniu, (...) żywcem wzięta z tyrad Remova

Tak, ja też zauważyłem charakterystyczne wypisy z Remova choc mi to się bardziej rzuciło w oczy powtarzanie: "nie, nie jest".
:cool:

porze 
8
porze

Indywidualne dostosowanie konfiguracji do każdej misji (tak, czy siak) może dotyczyć wyłącznie specjalsów, żandarmów i żołnierzy garnizonowych, bo zabieranie ze sobą w pole choćby dodatkowych luf "tak na wszelki wypadek" wydaje się pomysłem karkołomnym, chocby cenowo.

Natomiast na poziomie sztabowym to jest realny pomysł. Mnie przychodzi na myśl taka scena z filmu o wojnie zimowej, w której mijające się plutony spontanicznie przekazywały sobie broń - ci co schodzili dawali podmiance peemy, a odbierali od nich kabe i kabeki.

Potem takie wątki indywidualnych decyzji były powielane, co jest już niekoniecznie sensowne, bo każdy nowy z karabinem nie mógł od ręki dostawać peemu. Przy okazji powstaje wrażenie, że wymiana nie wynika z warunków taktycznych, ale wojsko nie umie celnie strzelać i musi siać seriami. Czyli skąd nagle te ogromne ilości peemów i amunicji, jeśli nie z fantazji autora.

Czyli jak na wstępie - w fazie planowania można przewidzieć warunki taktyczne i elastycznie zareagować, np. podsyłajac dostawę właściwych luf, a odbierając do przeglądu używane.

239099 
9
nie taki ekspert

Koncepcja że żołnierz będzie wymieniał lufy i kalibry jest równie naiwna jak koncepcja wymiennych modułów Boxera.
To może "zadziałać" na zupełnie innych zasadach np.
- wojsko zdecyduje że nie 5,56 a inny kaliber - a ma kilkadziesiąt tyś "nowych i dobrych" kbk - po co złomować?
- producent ma "uniwersalną komorę" zmniejsza koszty produkcji...

Ja już pisałem co myślę o MSBS - są w pilniejsze potrzeby - w tym w broni strzeleckiej...

porze 
8
porze

USArmy miało pomysła na 7,62x39 podawanego z magazynków od kalacha - bo ma lepszy efekt obalający na bliskich odległosciach, a całkiem "przypadkiem" "znalazły" w okolicy strzelanin się całe magazyny "niczyjej" amunicji.

Stąd klony AR15 na taki nabój, przy okazji komercyjny wabik na kolekcjinerów. Wczesniej 7,62x39 szło w rugerze mini-14, jako odpowiednik 30-30 znanego z westernów, tam na jelenie, bo one mniejsze od naszych.
FB Radom zrobiła Beryla 762, też dla kolekcjonerów i IPSC, ale jakby co, technologię mają.

Ogłaszanie co 5 lat, że teraz to jest już naprawdę nabój stulecia opracowany u nas nie przejdzie, bo nasz rynek komercyjny jest zerowy. Nikt u nas nie będzie kupował 6,8 spc a za chwile 6,5 grendel, a za chwile 6,5 creedmore, w troche wcześniej 300 wsm, bo "USMC i policje stanowe przyjęły na stan i nowy nabój wyprze 7,62 i 5.56".

Okazuje się jednak, że nawet w USA produkty "militarne dla fanów" kręcą się w okół 308W i 223R - z komorami przyjmującymi standard natowski - ja mam 223 Wylde - komora nabojowa a nie nabój - ale ma własną nazwę żeby nie dywagować, czy 223 i 5,56 to to samo, czy coś innego. Produkty sportowe sie robi w każdym nowym naboju, który za chwile zdechnie, bo sie nie przyjmie - co tam nie jest problem, bo sportowcy sami kulki montują.

Wnioseczek jest taki, że pewna pula kalibrów robionych równolegle jest konieczna, a które to kalibry dobrze wiadomo.

michqq 
10

porze napisał/a:
Czyli jak na wstępie - w fazie planowania można przewidzieć warunki taktyczne i elastycznie zareagować, np. podsyłajac dostawę właściwych luf, a odbierając do przeglądu używane.

Innymi słowy - wymiana modułów - TAK, ale na tyłach, przez szefa czy technika kompanii, dla całej kompanii w jednej iteracji, na rozkaz z góry.

Modułowośc byłoby więc to słowo które oznacza (tylko albo aż) dodatkowe zadania dla szefa czy technika kompanii, oraz wprowadzałoby pewien nowy sposób "manewru uzbrojeniem" na szczeblu kompanijnym (zadnia dla logistyków i pole manewru dla sztabowców)

Jakos tak?

Przy okazji mam pytanie do praktyków, bo trochę się pogubiłem.
Autor omawianego tekstu opisuje procedury czyszczenia i tu nie wszystko rozumiem, w szczegolności o ile dobrze wyinterpretowałem, zrozumiałem że pewne podzespoły do czyszczenia wyjmowac można na dwa sposoby, a oba niewygodne.
Albo:
(a) Odkręcając lufę, ktora jest zamocowana "na imadełko" (śruba rzymska i kamienie)
(b) Łomotając karabinkiem o coś twardego aż owa część wyskoczy.
Autor zachwala sposób (a) krytykując sposób (b).

Ja jako laik wyobraziłbym sobie sposób (c) polegający na dostarczaniu z karabinkiem jakiegoś pręta/wyciora do wypchania lub alternatywnie jakiegoś haczyka/szydełka do wyciągiwania. Ale nie o tym:

Moje pytanie, także nawiązujące do szefa czy technika kompanii brzmiałoby:

Czy po wykręceniu i wkręceniu lufy w MSBS to karabinek należy przystrzelać, czy też w miarę zachowuje celność bez przystrzelania?
Jeżeli w założeniu miałby ją zachowac - to do jakiego stopnia realnie zachowuje tą celność?

Odpowiedź (realna, praktyków) na tak postawione pytanie tak naprawdę wskaże nam dalej jaki byłby poprawny sposób zarówno czyszczenia MSBSa jak i wogóle "na którym szczeblu można myśleć o wymienianiu lufy i jak często".

porze 
8
porze

Nie koniecznie w jednej - raczej w procentowej. Ale to raczej dowódca powinien decydowac o nasyceniu sprzętem, a nie strzelec.
Weźmy pod uwagę fakt, że dobry karabin modułowy może być erkaemem, parasnajperką, subkarabinkiem itd.
W ramach przygotowań do operacji, czy nawet bitwy, można sobie zmienić to i owo, samymi modułami.
Logityka i transport na pewno będą miały lżej.

Co do wymiany lufy to jest taki karabinek sportowy na cztery kalibry bocznego zapłonu - dwie łuski krótsze, dwie dluższe obsadzone naprzemian pociskami 22 i 17, co daje cztery warianty.

Do karabinka jest firmowa luneta, z bębnami posiadającymi cztery oznaczone kodem kolorystycznym pierścienie. Kolor pierścienia odpowiada kolorowi na lufie.
Uzytkownik zmienia lufę i przestawia bęben na dany kolor pierścienia, jeśli oczywiście wcześniej wszystkie wyzerował przystrzelaniem.

https://www.amazon.com/Bu...c/dp/B000GOGV1W

Takie sa możliwści systemu wymiennej lufy, jak jest z GROTem, to już ktoś inny, bo ja nie mam (jeszcze).

239099 
9
nie taki ekspert

A jeszcze jedno pytanie z wojskowych realiów - numery części (numery broni)
Lufy mają wybite numery?

Tytan w dresie. 
7

Teraz chyba nie ma obowiązku numerowania luf. Tak mi powiedziano, gdy dążyłem do wymiany rozdętej lufy w Berylu. Zamiast wymiany lufy, poszedł na złom. Tańsza opcja. ;)

michqq 
10

Tytan w dresie. napisał/a:
Teraz chyba nie ma obowiązku numerowania luf.

No może, ale nie mówimy o sytuacji kiedy lufa jest na trwale zespolona tylko o sytuacji kiedy lufa jest odłączna na kluczyk imbusowy.

Wtedy należałoby sie zastanowić w świetle "Ustawy o broni i Amunicji", która podaje że:

Cytat:
Art. 5. 1. Gotowe lub obrobione istotne części broni lub amunicji uważa się
za broń lub amunicję.
2. Istotnymi częściami broni palnej i pneumatycznej są: szkielet broni,
baskila, lufa z komorą nabojową, zamek, komora zamkowa oraz bęben nabojowy.

Innymi słowy - od momentu obrobienia (w sensie - niezależnie od obróbki wykończeniowej typu powłoki antykorozyjnej) lufę, zamek, komorę zamkową - w myśl tej ustawy należy traktować tak jakby były egzemplarzami broni palnej.

Cytat:
Teraz chyba nie ma obowiązku

Czy i w jakim stopniu stosuje się ta ustawę w wojsku do karabinków - to inna sprawa.

P.S:
Jak wygląda w polskim wojsku sytuacja (serwisowanie, numerowanie) w przypadku tych karabinów maszynowych, które w komplecie mają więcej niż jedna lufę?
W PK i PKM chyba w ukompletowaniu jest druga lufa, więc to nie jest żaden sajensfikszyn dwie lufy mieć?

porze 
8
porze

Wysłany: Sob 05 Gru, 2020   

Tylko po co?

CKM jest zespołowy, niskomobilny i dużostrzelny do przegrzania.

Aczkolwiek były eksperymenty z bronią indywidualną, dwusystemową dwunabojową. Pedersen device.

Odpowiedz do tematu