Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Emerytury wg. pana Schetyny ...
Opublikował Wiadomość
dodo
4


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Cze 2004
Posty: 189
Skąd: dolny śl.
  Wysłany: Sro 10 Gru, 2008   Emerytury wg. pana Schetyny ...

Witam - oto wypowiedź pana min. Schetyny sprzed godzinki .
Za RMF FM :
Cytat:
Śr, 2008-12-10 08:02 (aktualizacja: 08:41)
Schetyna: Mundurowi też będą dłużej pracować. Przygotowujemy ustawę
Dziś pracujemy nad projektem reformy emerytur mundurowych, będziemy go przedstawiać w przyszłym roku. Chcemy go wprowadzić od stycznia 2010 roku - zapowiedział w Kontrwywiadzie RMF FM Grzegorz Schetyna. Jeśli mówimy o programie 50+, o likwidacji emerytur pomostowych, to musimy też mówić o reformie emerytur mundurowych - dodał wicepremier i szef MSW

Cytat:

Konrad Piasecki: Pomostówki, pomostówki… A ja się tak, panie premierze, zastanawiam, kiedy rząd zrobi coś z przywilejami m.in. pańskich podwładnych, czyli z emeryturami mundurowymi? To jest przedziwne. Obcina się przywileje kolejarzom, nauczycielom, a nie obcina się ludziom, którzy po piętnastu latach pracy, w wieku trzydziestu paru lat stają się emerytami. To jest groźne dla państwa!

Grzegorz Schetyna: Tak. Ta sprawa też nas dotyczy i zajmuje. Przygotowujemy projekt reformy emerytur mundurowych.

Konrad Piasecki: On obejmie wszystkie służby mundurowe?

Grzegorz Schetyna: Tak musi być. To jest kwestia pracy. Dzisiaj pracujemy nad projektem. Będziemy go przedstawiać w przyszłym roku, chcemy go wprowadzić od stycznia 2010 r.

Konrad Piasecki: Ale to będzie projekt radykalnego wydłużenia wieku, który doprowadza do emerytury?

Grzegorz Schetyna: Musi podjąć nowoczesne wyzwania. Jeżeli mówimy o programie 50+, jeżeli mówimy o likwidacji emerytur pomostowych, musimy też mówić o reformie emerytur mundurowych i tego będzie rzecz dotyczyć.

Konrad Piasecki: Czyli pan deklaruje, gwarantuje, że żołnierze i funkcjonariusze służb nie będą przechodzili po 15 latach pracy na emeryturę?

Grzegorz Schetyna: Nie chcę mówić o żołnierzach, bo nie podlegają Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale wszystkie służby podległe MSWiA ta reforma będzie dotyczyć. Ona oczywiście musi też w jakiś sposób korespondować z sytuacją w wojsku. Ta sytuacja musi się odmienić?

Konrad Piasecki: To ile lat pracy będzie?

Grzegorz Schetyna: Proszę mi dać szansę na to, żeby przedstawić projekt. Będziemy go konsultować. Ta sprawa dotyczy naprawdę wielu ludzi. Ona musi też w taki sensowny, racjonalny sposób dopełnić tę reformę emerytur, która wchodzi teraz.

Konrad Piasecki: To będę pana trzymał za słowo i patrzył, jak to wygląda.

Grzegorz Schetyna: Bardzo proszę.



Pozdrawiam .
 
 
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Sro 10 Gru, 2008   

Oj, to już widzę te tłumy w punktach naboru do Policji i Wojska.
Mam wrażenie, że Schetyna nie zdaje sobie sprawy z braków w swoim resorcie, a co dopiero w armii. Taka nieodpowiedzialna wypowiedź w czasie "uzawodowienia" może przynieść wiele złego.

:gent:
_________________
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda
 
 
MDS 
7


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Sty 2007
Posty: 2760
Wysłany: Sro 10 Gru, 2008   

Tak właśnie buduje się armie zawodową w Polsce.Minister ON co innego, Minister SWiA co innego. Teraz to szeregowych zawodowych będzie ponad stan.
Pozdrowienia dla Konwentu Dziekanów za bieżące informowanie o takich niespodziankach.
 
 
bolec71 
Banita


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Mar 2006
Posty: 7022
Skąd: morze
Wysłany: Sro 10 Gru, 2008   

W Pomorskiej PO od kilku tygodni spawa emerytur mundurowych jest gorącym tematem. Z tego co wiem Platforma nie zamierza zmieniać wysługi dla żołnierzy służących w jednostkach liniowych. Propozycje zmian dotyczą żołnierzy służących za biurkiem. Mieliby oni przechodzić na emeryturę na zasadach określonych dla pracowników administracji państwowej.
Obecnie dyskutuje się nad przelicznikami (1 rok służby w linii ?? lat pracy za biurkiem).
:gent:
 
 
takijeden 
2


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 07 Lis 2008
Posty: 96
Skąd: z kraju
Wysłany: Sro 10 Gru, 2008   

A w jaki sposób będą to obliczać. Czy praca w sztabie w jednosce liniowej to praca za biurkiem czy w linii. A czy uważasz, że zgodzą się na to generałowie z SG, chyba że to będzie liczone jako praca na pierwszej linii. ;) Taki wariant na pewno nie przejdzie. Chociaż w naszym kraju wszystko jest możliwe. :gent:
 
 
bolec71 
Banita


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Mar 2006
Posty: 7022
Skąd: morze
Wysłany: Sro 10 Gru, 2008   

Pożyjemy zobaczymy, cała sprawa z tego co wiem wypłynęła na spotkaniu Tuska z policjantami, którzy zarzucili że część ich kolegów siedząc w różnego rodzaju komendach zajmuje się przewracaniem papierów z "kupki na kupkę", nigdy nie była na ulicy czy na patrolu, a ma takie same uprawnienia jak policjanci z np. OP czy drogówki.
Może rozwiązaniem byłoby powierzenie stanowisk typowo administracyjnych cywilom ?
Zresztą w MON jest podobnie, przypomina mi sie opowieśc kolegi z DO o jednodniowych wyjazdach na misje do Iraku czy Afganu w celu załapania procentów do emeryturki "za każdy rozpoczety miesiąc...." :gent:
 
 
takijeden 
2


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 07 Lis 2008
Posty: 96
Skąd: z kraju
Wysłany: Sro 10 Gru, 2008   

Gdyby coś takiego weszło w życie to już widzę jak pchają się drzwiami i oknami do służby w WKU, WSzW, okręgach, Inspektoracie Wsparcia itp.. :viktoria:
Kto by chciał służyć w tego typu instytucjach, a wiadomo, że to nie praca tak jak na rynku cywilnym, że gdy mi nie odpowiada tutaj to idę do innej firmy. Żołnierze nie wybierają sobie miejsca służby.
 
 
taki jeden
[Usunięty]

Wysłany: Sro 10 Gru, 2008   

No... to prosimy o więcej szczegółów Szanowni Panowie Ministrowie. Bo jak rozwiniecie temat to w czerwcu będą się grzały drukarki i pieczątki w kancelariach.
A w styczniu to w niektórych miejscach nie będzie komu włączyć światła.
Profesjonalizacja :lol:
 
 
miki 
Mod



Pomógł: 139 razy
Wiek: 61
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Sro 10 Gru, 2008   

Po takich zapowiedziach robi się naprawdę niedobrze. To już drugi minister w Rządzie, który chce zmieniać zasady gry w trakcie meczu. Pierwszym była Pani minister pracy.
Takim sposobem to Pan minister może w krótkim czasie zwiększyć ilość emerytów w kraju.

Pozdrawiam miki :cool:
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
miki 
Mod



Pomógł: 139 razy
Wiek: 61
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Sro 10 Gru, 2008   

A w wiadomościach TVN.24 cały wywiad:

Cytat:
Mundurowi także bez wcześniejszych emerytur?
SCHETYNA: W PRZYSZŁYM ROKU - PROJEKT ZMIAN

Szef MSWiA zapowiada reformę systemu emerytur służb mundurowych
- Dziś pracujemy nad projektem reformy emerytur mundurowych, będziemy go przedstawiać w przyszłym roku. Chcemy go wprowadzić od stycznia 2010 roku - zapowiedział w Kontrwywiadzie RMF FM Grzegorz Schetyna.
Rządowy program 50+ świetny, ale na papierze

- Jeśli mówimy o programie 50+, o likwidacji Rządowy program 50+ świetny, ale na papierze

Pięć lat pracy więcej równa się emerytura wyższa nawet o jedną trzecią -... czytaj więcej »emerytur pomostowych, to musimy
też mówić o reformie emerytur mundurowych - stwierdził szef MSWiA.

Ominie żołnierzy?

Dodał, że reforma będzie dotyczyć wszystkich służb podlegających jego resortowi, ale nie wojska. - Nie chcę mówić o żołnierzach, bo nie podlegają Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji - wyjaśnił. Jak jednak dodał, reforma "musi też w jakiś sposób Nauczyciele zachowają pomostówki

Koalicjanci dogadali się w sprawie przejściowych emerytur dla nauczycieli.... czytaj więcej »
korespondować z sytuacją w wojsku". Nauczyciele zachowają pomostówki

Schetyna nie chciał zdradzić, po ilu latach pracy mundurowi będą mogli przejść na emeryturę. - Proszę mi dać szansę na to, żeby przedstawić projekt. Będziemy go konsultować. Ta sprawa dotyczy naprawdę wielu ludzi. Ona musi też w taki sensowny, racjonalny sposób dopełnić tę reformę emerytur, która wchodzi teraz - podkreślił.

Jak jest teraz

Obecnie prawo do tzw. emerytur mundurowych mają wszyscy żołnierze zawodowi i funkcjonariusze służb mundurowych (m.in. policji, straży granicznej, BOR, ABW, UOP, Państwowej Straży Pożarnej).

Częściowa emerytura przysługuje im - bez względu na wiek - już po 15 latach zawodowej służby, a świadczenia są finansowane przez budżet państwa, bez obowiązku opłacania składek. Będąc na emeryturze osoby te - w przeciwieństwie do "zwykłych" emerytów - mogą pracować bez ograniczeń wysokości uzyskiwanych dochodów.


Temat u Pana ministra się rozwija.

Pozdrawiam miki :cool:
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
kassandra 
4
krytyczny 66



Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 277
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 10 Gru, 2008   

Najważniejsze, żeby chociaż raz ktoś uczciwie postawił sprawę. Żeby można było odejść bez nerwów oraz wzajemnych oskarżeń. Jasne, że to kiedyś musiało się stać! Co do braku chętnych do służby, to tego problemu raczej nie będzie, zbyt duże bezrobocie panuje w kraju i chętni zawsze się znajdą.
_________________
pro publico bono
 
 
Rewizor
[Usunięty]

Wysłany: Sro 10 Gru, 2008   

kassandra napisał/a:
Co do braku chętnych do służby, to tego problemu raczej nie będzie, zbyt duże bezrobocie panuje w kraju i chętni zawsze się znajdą.
To tylko połowa problemu. Trzeba się jeszcze zastanowić nad jakością nowego narybku, gdyż jak do tej pory mieliśmy dobór raczej negatywny. Dla bezrobotnego armia może rzeczywiście jawić się jak Eldorado (z darmowymi zupkami przede wszystkim), ale dla fachmana ?
 
 
Mireks6 
4



Pomógł: 4 razy
Wiek: 50
Dołączył: 03 Paź 2004
Posty: 224
Skąd: lepiej nie wiedzieć
Wysłany: Sro 10 Gru, 2008   

Wycinek z projektu ustawyo służbie żołnierzy zawodowych
Cytat:
Art. 13. 1. Żołnierz służby kontraktowej może ją pełnić przez łączny okres nie przekraczający dwunastu lat. Do łącznego czasu trwania służby kontraktowej zalicza się okresy odbywania lub pełnienia innych form czynnej służby wojskowej oraz okresy pełnienia służby w formacjach, o których mowa w art. 17a.

Dla szeregowych zawodowych ten zapis i tak zamyka prawa do chociażby min. emerytury, (z tego co kojarzę, nie przewiduje się szeregowych zawodowych służby stałej)
_________________
Piła promocja `94; 3 kkad, 1 pl., 1 dr.
 
 
kassandra 
4
krytyczny 66



Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 277
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 10 Gru, 2008   

Ja uważam, że skoro mleko zaczyna się już wylewać, to może warto zastanowić się nad tym czy zabranie nam ostatniego "przywileju" nie powinno być jakoś zrekompensowane. O tym nikt nie mówi.
_________________
pro publico bono
 
 
jacbyd72 
5
od 31 stycznia emeryt



Pomógł: 2 razy
Wiek: 51
Dołączył: 13 Gru 2005
Posty: 326
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Sro 10 Gru, 2008   

Zastanawiałem się nad dalszą służbą, ale ten temat chyba przyśpieszy moją decyzję. A tych którzy pisali o sprawach dotyczących zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym nazywano plotkarzami i panikarzami. Teraz się okazuje, że to oni mieli rację. Jak zmienią zasady przechodzenia na emeryturę w MSWiA to zmienią i w MON - to jest więcej niż pewne. :(
A co na to konwent?
_________________

 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group