Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Stevie
Pią 22 Paź, 2010
Nauka w Liceach Wojskowych
Opublikował Wiadomość
TK 
4


Dołączył: 26 Sie 2008
Posty: 165
Skąd: hadesss
Wysłany: Sro 18 Mar, 2009   Nauka w Liceach Wojskowych

Akcja List otwarty do MON

Zwracam się do absolwentów OLW i LL którzy w 100% wywiązali się z podpisywanych przed wstąpieniem do liceów zobowiązań (tzn. zostali żołnierzami zawodowymi). Panowie na wielu forach internetowych często pojawia się temat „nauka w LW a wysługa żołnierza zawodowego”, wielu z nas podjęło w pojedynkę prawną próbę zaliczenia, choćby części tego okresu nauki do wysługi, raczej ze skutkiem odmownym – słyszałem że zdarzały się wyjątki ale osobiście nikogo takiego nie znam. Sam przewertowałem masę aktów prawnych dotyczących powołania i funkcjonowania LW i muszę stwierdzić (ale mogę się mylić bo nie jestem prawnikiem) że w świetle minionego i aktualnego prawa o typowym doliczeniu tych lat do okresu służby w SZ RP nie ma mowy (stwierdzenie to nie dotyczy WLM które funkcjonowało na innej podstawie prawnej). Uważam że zamiast walczyć w sądach o swoje racje które nie mają prawnego uzasadnienia powinniśmy zadbać o to aby stworzyć TERAZ prawo które rekompensowałoby nam czas nauki w LW. Ostatnio dużo się słyszy o lobbowaniu i tu zrodził się mój pomysł aby "USTAWODAWCY" dać sygnał o potrzebie uregulowania takiej sprawy z lat minionych. Trzeba uświadomić im jakiej liczby służącej obecnie w WP kadry ten temat dotyczy i że te szkoły nie były tylko "nieudanym eksperymentem" (jak już kiedyś słyszałem). Z moich doświadczeń wiem że Generałowie w MON, Sz.Gen. i innych temu podobnych instytucjach, nie mają zielonego pojęcia że takie szkoły w ogóle istniały (jedyne co im świta to LL w Dęblinie i WLM w Gdańsku). Proponuję więc zorganizowanie zbiórki deklaracji poparcia do listu który chcę w najbliższym czasie (ok.VI/VII 2009) wysłać do Ministra MON i Konwentu Dziekanów WP (a być może również do Prezydenta i Rady Bezpieczeństwa Narodowego). Za pośrednictwem tej strony chciałbym zebrać dobrowolne deklaracje poparcia wszystkich zainteresowanych tym tematem, oraz zamieścić próbną wersję listu do której uwagi, nowe pomysły, zagadnienia i argumentacje mogliby zgłaszać inni współautorzy. Jeżeli mój apel uzyska wasze poparcie w komentarzu do tej informacji zamieszczę dalsze informacje o moich planach.
Pozdrawiam TK OLW Cz-wa 88-92

Nie formatuj niepotrzebnie to nie manifest. TRY_206
 
 
Dziadek_
[Usunięty]

Wysłany: Sro 18 Mar, 2009   

TK napisał/a:
powinniśmy zadbać o to aby stworzyć TERAZ prawo które rekompensowałoby nam czas nauki w LW

Pomysł dobry, ale chyba czas nie najlepszy. Teraz, kiedy naokoło trąbi się o kryzysie i cięciach, ta inicjatywa może być skazana na porażkę. Myślę, ze trzeba przeczekać kilka miesięcy i wznowić pomysł na początku przyszłego roku.
Ale to tylko moje dywagacje - obym się mylił.
OLW Lublin - 1986-1990
 
 
TK 
4


Dołączył: 26 Sie 2008
Posty: 165
Skąd: hadesss
Wysłany: Czw 19 Mar, 2009   

Przyjmuję wszelkie konstruktywne uwagi - a tą powyższą uważam za istotną.

Termin jaki podałem czerwiec 2009 nie jest wiążący, wszelkie przesunięcia dają nam więcej czasu na zgromadzenie materiałów.

Pozdrawiam i zapraszam do współpracy

TK

Zdania zaczynamy wielką literą. Poprawiłem.

P_E


[ Dodano: Czw 19 Mar, 2009 ]
(...) pkt.1 - W celu poszerzenia form rekrutacji kandydatów do wyższych szkół oficerskich posiadających wymagane walory moralne i psychofizyczne oraz niezbędne wiadomości i umiejętności z zakresu szkoły średniej - organizuje się licea wojskowe, zwane dalej liceami. (...)"


"(...) pkt.12.1, 12.2 - Uczniowie liceum otrzymują w okresie nauki bezpłatnie od organów wojskowych wyżywienie, zakwaterowanie oraz pomoc leczniczą w zakresie i na zasadach określonych dla żołnierzy pełniacych służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych (...).
Uczniowie podlegają ubezpieczeniu na koszt wojska. (...) "

1985 - Miniester ON gen.armii Florian Siwicki
 
 
oracz morza 
1



Dołączył: 20 Wrz 2007
Posty: 43
Skąd: Gdynia
Wysłany: Czw 19 Mar, 2009   

Witam
Jestem "za".
Możecie na mnie liczyć, chociaż szczerze mówiąc nie wróżę nam sukcesów.
Było nas niestety zbyt mało by ktos sie z nami liczył.
:( :(


Pozdrawiam
OLW Toruń 88-92
_________________
Bo w Marynarce nie jest źle
 
 
TK 
4


Dołączył: 26 Sie 2008
Posty: 165
Skąd: hadesss
Wysłany: Nie 22 Mar, 2009   List otwarty do MON

Zgodnie z zapowiedzią przedstawiam „szkic” listu do MON i pozostałych instytucji związanych z obronnością. Proszę o dalsze opinie i sugestie co można jeszcze w nim zawrzeć, najlepiej w formie już odpowiednio zredagowanej. W najbliższym czasie zamieszczę wzór imiennej deklaracji poparcia pod tym listem.

„List otwarty do MON”

Szanowni Państwo,
zwracam się do Waszej instytucji z próbą przedstawienia problemu jaki dotyczy kilkusetosobowego grona kadry zawodowej Wojska Polskiego, a sprawa związana jest z nie zaliczaniem im do okresu czynnej służby wojskowej, czasu pobierania nauki w Ogólnokształcących Liceach Wojskowych (OLW) i Liceach Lotniczych (LL), po ukończeniu 17 roku życia (zgodnie z art.101 „Ustawy z 30.06.1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych” - Dz.U. 1970 nr 16 poz.134).

Powyższa sprawa od lat nie została ostatecznie uregulowana, w chwili obecnej z wymienionych szkół istnieje tylko LL w Dęblinie i funkcjonuje na zmienionych zasadach prawnych.

Przytoczę nieco faktów, aby przybliżyć Państwu temat, z którym być może pierwszy raz macie okazję się zetknąć.

W latach 80-tych ubiegłego wieku MON szukając sposobu na zapewnienie odpowiedniej ilości kandydatów do Wyższych Szkół Oficerskich i Akademii Wojskowych, stworzyło w całej Polsce sieć Ogólnokształcących Liceów Wojskowych (OLW), które kształciły na koszt MON młodocianą młodzież szkolną na poziomie szkoły średniej, w zamian zobowiązując ich do kontynuacji nauki w wyższych uczelniach wojskowych i podjęcia zawodowej służby wojskowej.

Dokumentem prawnym na podstawie, którego powołano takie szkoły w Wrocławiu, Lublinie, Częstochowie, Olsztynie i Toruniu było „Zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania oraz Obrony Narodowej z 10.04.1985 w sprawie liceów wojskowych” (Dz.Rozk.MON 1985 poz.26,1987 poz.48, 1988 poz.55, 1991 poz.12) wydane między innymi na podstawie art.63 „Ustawy o powszechnym obowiązku obrony PRL z 21.11.1967” (Dz.Ust 1984 nr 7 poz.31, Dz.Ust.1988, nr 30, poz.207).

Nadmienię tu, że nie były to „powszechne” licea ogólnokształcące z klasami o profilu wojskowym podległe Ministerstwu Edukacji Narodowej (jakie to obecnie można spotkać w polskim szkolnictwie), lecz były to Ogólnokształcące Licea Wojskowe z klasami o profilu matematyczno-fizycznym, podległe Ministerstwu Obrony Narodowej, których uczniowie podlegali obowiązkowemu skoszarowaniu, umundurowaniu oraz wojskowemu ceremoniałowi i porządkowi dnia. Tok życia opisanej szkoły normował „Regulamin Uczniowski OLW” wzorowany na regulaminach wojskowych. Cały proces naboru absolwentów szkół podstawowych do OLW prowadzony był tylko i wyłącznie przez Wojskowe Komendy Uzupełnień i przebiegał według przepisów zawartych w „Zarządzeniu nr 8/MON z 05.02.1971 i nr 61/MON z 06.09.1989 w sprawie służby wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych”. Małoletni ubiegający się o wstąpienie do OLW przechodzili m.in. badania Wojskowej Komisji Lekarskiej orzekającej o ich zdolności do zawodowej służby wojskowej, przeprowadzany był względem nich przez funkcjonariuszy MO (Policji) wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania oraz przechodzili rozmowy kwalifikacyjne prowadzone przez oficerów WSW.

Uważam, że w świetle obowiązujących wówczas przepisów prawnych, licea te były „szkołami wojskowymi dla małoletnich”, a ich uczniowie traktowani byli jako kandydaci na żołnierzy zawodowych.

Na poparcie moich twierdzeń przytoczę kilka cytatów:

1) §1, pkt.1, lit.e - „Zarządzenia nr 8/MON z 05.02.1971 i nr 61/MON z 06.09.1989 w sprawie służby wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych”

„Służbę wojskową w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych pełnią
uczniowie orkiestr i szkół wojskowych dla małoletnich – od dnia powołania ich
do tej służby po ukończeniu 17 lat życia”

2) §3, pkt.1, lit.e - „Zarządzenia nr 61/MON z 06.09.1989 r. w sprawie służby wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych”

„definicja „szkoły wojskowej” – m.in. „orkiestra wojskowa lub szkoła wojskowa
dla małoletnich, w której odbywają naukę uczniowie wymienieni w §1, pkt.1, lit.e”

Pojęcie „szkoły wojskowej dla małoletnich” zniknęło z przepisów MON ostatecznie w 1994 roku, w „Rozporządzeniu MON z 21.01.1994 r. w sprawie służby wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych”, gdzie w §1, pkt.2, ppkt.3-5 przez „szkołę wojskową” rozumie się tylko szkoły chorążych zawodowych, podoficerskie szkoły zawodowe, akademie wojskowe i wyższe szkoły oficerskie.

Uważam, że OLW było typowym przykładem „szkoły wojskowej dla małoletnich”, ponieważ w Polsce, w ściśle określonym przez MON celu, powstała sieć takich szkół powołanych do życia Zarządzeniem MON.

Oto kilka faktów:

1) §1 „Zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania oraz Obrony Narodowej z 10.04.1985 w sprawie liceów wojskowych” (Dz.Rozk.MON 1985 poz.26,1987 poz.48, 1988 poz.55, 1991 poz.12)

„W celu poszerzenia form rekrutacji kandydatów do wyższych szkół oficerskich posiadających wymagane walory moralne i psychofizyczne oraz niezbędne wiadomości i umiejętności z zakresu szkoły średniej – organizuje się licea wojskowe, zwane dalej liceami.”

2) art.63 „Ustawy o powszechnym obowiązku obrony PRL z 21.11.1967” (Dz.Ust 1984 nr 7 poz.31, Dz.Ust.1988, nr 30, poz.207).

„Przysposobieniem wojskowym może być objęta również młodzież szkolna na zasadach określonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Oświaty i Wychowania . W tym przypadku przysposobienie wojskowe młodzieży szkolnej jest obowiązkowym przedmiotem nauczania objętym programem nauczania.”

3) §3, pkt3-4, „Zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania oraz Obrony Narodowej z 10.04.1985 w sprawie liceów wojskowych” (Dz.Rozk.MON 1985 poz.26,1987 poz.48, 1988 poz.55, 1991 poz.12)

„3. W liceach prowadzi się również:
1) przysposobienie wojskowe jako obowiązkowy przedmiot nauki objęty planem nauczania, wg programu określonego przez MON lub organ przez niego upoważniony;
2) działalność wychowawczo-obronną realizowaną w ramach zajęć pozalekcyjnych, wg programów określonych przez MON w porozumieniu z Ministrem Oświaty i Wychowania.
4.W ramach przysposobienia wojskowego są organizowane trzytygodniowe obozy szkoleniowe w okresie ferii letnich.”

Szkoły te powstały na terenie obiektów wojskowych, a organem prowadzącym było MON. Oto fakty:

1) art.61, ust.2 „Ustawy o powszechnym obowiązku obrony PRL z 21.11.1967” (Dz.Ust 1984 nr 7 poz.31, Dz.Ust.1988, nr 30, poz.207).

„Minister Obrony Narodowej sprawuje nadzór nad przysposobieniem wojskowym.”

2) §2, pkt.2-3, „Zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania oraz Obrony Narodowej z 10.04.1985 w sprawie liceów wojskowych” (Dz.Rozk.MON 1985 poz.26,1987 poz.48, 1988 poz.55, 1991 poz.12)

„2. Nadzór pedagogiczny nad liceami sprawują właściwi kuratorzy oświaty i wychowania, natomiast ich działalność wychowawczo-obronna oraz administracyjno-gospodarczą nadzorują dowódcy właściwych okręgów wojskowych (rodzajów sił zbrojnych).
3. Licea pozostają pod patronatem wyznaczonych JW. ”

3) §5, pkt.3, „Zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania oraz Obrony Narodowej z 10.04.1985 w sprawie liceów wojskowych” (Dz.Rozk.MON 1985 poz.26,1987 poz.48, 1988 poz.55, 1991 poz.12)

„Stanowisko dyrektora liceum, z-cy dyrektora ds. wychowawczo-obronnych, kierownika internatu, opiekunów poszczególnych roczników uczniów oraz instruktora wychowania fizycznego zajmują, posiadający wymagane kwalifikacje pedagogiczne, oficerowie zawodowi albo w uzasadnionych przypadkach oficerowie rezerwy. Stanowiska te pozostają w limicie resortu obrony narodowej.”

4) §9, pkt.1, „Zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania oraz Obrony Narodowej z 10.04.1985 w sprawie liceów wojskowych” (Dz.Rozk.MON 1985 poz.26,1987 poz.48, 1988 poz.55, 1991 poz.12)

„Podanie o przyjęcie do liceum wraz z dokumentami (...) kandydaci wnoszą do dyrektora liceum za pośrednictwem Wojskowej Komendy Uzupełnień (...).”

5) §13, pkt.1,3, „Zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania oraz Obrony Narodowej z 10.04.1985 w sprawie liceów wojskowych” (Dz.Rozk.MON 1985 poz.26,1987 poz.48, 1988 poz.55, 1991 poz.12)

„1. Koszty utrzymania liceów włącznie z kosztami obozów szkoleniowych pokrywa się z budżetu MON.
(...)
3. Licea prowadzą gospodarkę rzeczową składnikami majątkowymi oraz wydatkami rzeczowymi na zasadach przewidzianych dla pododdziałów gospodarczych w rozumieniu przepisów wojskowych.”

Jako konkretny przykład podam tu OLW w Częstochowie do którego dokumentów dotarłem. Zgodnie z „Zarządzeniem Szefa Sztabu Generalnego WP nr PF10/ORG z 10.03.1986 w sprawie zabezpieczenia działalności liceum wojskowego w Częstochowie” (klauzula „PF” zniesiona) OLW jest jednostką organizacyjną podporządkowaną Dowództwu Śląskiego Okręgu Wojskowego, pod względem działalności wychowawczo-obronnej oraz administracyjno-gospodarczej OLW podlega 6 Pułkowi Zmechanizowanemu, a zlokalizowane zostało w kompleksie koszarowym nr 5639.

Ponadto częstochowska Delegatura Kuratorium Oświaty w Katowicach, z którą korespondowałem w celu uzyskania dokumentów dotyczących prawnego funkcjonowania OLW, „odcina” się od tego tematu i wskazuje jako organ prowadzący w/w szkołę MON, a wszelką dokumentację z nieistniejącej od 1995r. szkoły przekazano do Archiwum Wojsk Lądowych w Oleśnicy. Nawiasem mówiąc opisywana tu szkoła zostało rozformowane również na podstawie „Decyzji MON nr 69/MON z 25.05.1995 w sprawie likwidacji OLW w Częstochowie”.

Sądzę, że służba kandydacka uczniów OLW miała charakter dwuetapowy: I-szy etap to nauka w liceum wojskowym, a II-gi to studia na wyższych uczelniach wojskowych, i dopiero po ukończeniu II-go etapu byli oni mianowani na stopień wojskowy w odpowiednim korpusie, i powoływani do zawodowej służby wojskowej (zgodnie z art.101, pkt 5 „Ustawy z 30.06.1970 o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych”). Potwierdzeniem dwuetapowego charakteru służby kandydackiej mogą być n/w akty prawne, które świadczą, że uczniowie OLW podlegali innemu procesowi rekrutacji do wyższych uczelni wojskowych niż kandydaci z cywila:

1) §11, pkt.2, lit.a-c – „Zarządzenia nr 61/MON z 06.09.1989 r. w sprawie służby wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych”

„Wymóg składania egzaminu wstępnego nie dotyczy absolwentów
liceów lotniczych i liceów wojskowych ubiegających się o przyjęcie do :
- szkół chorążych zawodowych jeżeli uzyskali świadectwo ukończenia liceum,
- WSO jeżeli uzyskali świadectwo dojrzałości,
- AMW, WAT, WAM jeżeli uzyskali na świadectwie dojrzałości średnią
z ocen co najmniej 4,51”

2) §7, pkt.4 - „Rozporządzenia MON z 21.01.1994 r. w sprawie służby wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych”

„Absolwenci liceów wojskowych są poddawani postępowaniu kwalifikacyjnemu według odrębnych przepisów.”

Ponadto, okres nauki uczniów w OLW przebiegał dokładnie zgodnie z §4, pkt.1, lit.a,b „Zarządzenia nr 61/MON z 06.09.1989 r. w sprawie służby wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych”.

„Służba wojskowa w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego polega
w odniesieniu do uczniów szkół wojskowych na pobieraniu nauki w szkole i
odbywaniu praktyk zgodnie z planem nauczania, programem kształcenia oraz
statutem szkoły oraz na wykonywaniu zadań służbowych wynikających z
charakteru szkoły jako jednostki wojskowej.”

Dodatkowo brzmienie n/w zapisów nie pozostawia wątpliwości jaki był główny cel kształcenia małoletnich w OLW:

1) §1, pkt.2, ppkt.7 - „Rozporządzenia MON z 21.01.1994 r. w sprawie służby wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych”

definicja „dyrektor liceum wojskowego – rozumie się przez to dyrektora liceum
wojskowego którego absolwent (uczeń) jest kandydatem na żołnierza
zawodowego”

2) §12, pkt.1-2 - „Zarządzenia Ministra Obrony Narodowej oraz Ministra Oświaty i Wychowania z 10.04.1985 w sprawie liceów wojskowych”

„1. Uczniowie liceum otrzymują w okresie nauki bezpłatnie od organów wojskowych wyżywienie, zakwaterowanie, oraz pomoc lekarską w zakresie i na zasadach określonych dla żołnierzy pełniących służbę wojskową w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego, a także ubiór szkolny, (...).
2. Uczniowie liceum:
1. podlegają ubezpieczeniu na koszt wojska: (...)”

Jeżeli zgodnie z tym co jest najczęściej uwypuklane, jedynym powodem nie zaliczenia nam nauki w OLW do okresu służby kandydackiej jest brak powołania nas do takiej służby w tamtym czasie, to proszę przeanalizować na jakich zasadach zaliczany jest okres służby kandydackiej osobom skierowanym przez MON na studia cywilne. Zgodnie z §1, pkt.2; §4, pkt.2, lit.a,b; §15, pkt.3; §18, pkt.1; §19, pkt.1-4; §53 „Zarządzenia nr 61/MON z 06.09.1989 r. w sprawie służby wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych” oraz §14, pkt.4; §15, pkt.2, lit.a,b; §21, pkt.1-3; §22 „Rozporządzenia MON z 21.01.1994 r. w sprawie służby wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych”, służba kandydacka „cywilnych” studentów MON polega na odbyciu przeszkolenia podstawowego zakończonego złożeniem przysięgi wojskowej po czym skierowani oni są do uczelni cywilnej, gdzie dalej prowadzą „cywilne życie studenckie” bez żadnych dodatkowych obciążeń związanych z prozą służby wojskowej (tj. służby, warty, zajęcia poza programowe itp.) Przez cały okres 4-5-letnich studiów, jedynie corocznie w okresie letnim przez 4-y tygodnie odbywają praktyki wojskowe, a na koniec studiów zaliczają kurs oficerski, dzięki czemu cały okres studiów (tj. 4-5 lat) jest im zaliczany jako nieprzerwana czynna służba wojskowa. W porównaniu do tego, jak należałoby traktować 4 lata nauki w OLW, kiedy to 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, uczniowie żyli według wojskowego porządku dnia, podlegali regulaminom i ceremoniałowi wojskowemu, oraz byli skoszarowani i umundurowani. Ich „uwojskowienie” i przygotowanie do służby wojskowej było nieporównanie wyższe niż absolwentów szkół cywilnych „sponsorowanych” przez MON.

Uważam, że problem „braku powołania nas do służby kandydackiej po ukończeniu 17 roku życia” można łatwo rozwiązać. Przykładowy pomysł:
W „Ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin” można w art.15 dodać punkt np. 2a, o brzmieniu:
„Absolwentom liceów wojskowych i liceów lotniczych emeryturę podwyższa się o 2% podstawy wymiaru.”
I temat zostałby zamknięty za zawsze.

Na dowód tego, że nasze dążenie do uregulowania w/w tematu nie są całkiem bezzasadne przytoczę jeszcze dwa fakty:

1) art.59, ust.5 „Ustawy o powszechnym obowiązku obrony PRL z 21.11.1967” (Dz.Ust 1984 nr 7 poz.31, Dz.Ust.1988, nr 30, poz.207)

„Czas odbywania szkolenia na obozach w ramach przysposobienia wojskowego jest okresem zaliczanym do okresu zatrudnienia w rozumieniu przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin”

2) powszechne podwyższanie wymiaru emerytury wojskowej o zaliczenie praktyk zawodowych z okresu nauki w przyzakładowych szkołach zawodowych,
 
 
mors 
1


Dołączył: 21 Cze 2007
Posty: 39
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 23 Mar, 2009   

Witam,
Raczej nastawiałem się, że nic z tego nie będzie, ale cytaty z przepisów są interesujące. Warto podrążyć definicję tej szkoły wojskowej dla małoletnich, gdyby się znalazło dokument uznający za nią OLW to myślę, że prawie z automatu wynika, że jest to okres służby w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego. :czytanie: :zly4: :zly4:
Jeśli Kolego możesz to drąż sprawę, ja się chętnie podpiszę.
Pozdrawiam, :gent:

absolwent OLW Lublin 1988-1992
 
 
TK 
4


Dołączył: 26 Sie 2008
Posty: 165
Skąd: hadesss
Wysłany: Pon 23 Mar, 2009   WZÓR - Deklaracja poparcie- upoważnienie

………………… dnia ….. ………………. 200… roku.

DEKLARACJA POPARCIA - UPOWAŻNIENIE


Dotyczy: listu otwartego do instytucji związanych z obronnością kraju wystosowanego w imieniu absolwentów Ogólnokształcących Liceów Wojskowych i Liceów Lotniczych

Ja niżej podpisany ………………………..……………………… s. …………………
zamieszkały w ……………………………………………………………………………………………….
legitymujący się dokumentem tożsamości seria …….. numer ……….
wydanym przez ................................…………………………….
deklaruję poparcie działań w przedmiotowej sprawie, podjętych przez
Pana Tomasz Kryściak,
zamieszkałego w Darłowie, ul. Wyspiańskiego 21c/10, kod pocztowy 76-150.
Oświadczam, że jestem absolwentem Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego
(Liceum Lotniczego) w m................................., w którym odbywałem naukę
w latach ........................
Aktualnie jestem żołnierzem zawodowym w czynnej służbie wojskowej
z wysługą ............ lat ..........m-cy.
(Aktualnie jestem żołnierzem rezerwy z wysługą służby wojskowej
............ lat ..........m-cy.)

Kontakt: e-mail ......................
telefon .....................

Ponadto upoważniam w/w osobę do przetwarzania wszelkich danych dotyczących mojej osoby, w tym również danych objętych ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926) z późniejszymi zmianami, a przekazanych podczas wizyty osobistej jak również za pośrednictwem rozmów telefonicznych oraz wiadomości nadesłanych za pośrednictwem poczty polskiej lub w formie elektronicznej.


.................................................................
/Czytelny podpis /

[ Dodano: Sro 25 Mar, 2009 ]
Deklaracje proszę przesyłać listem poleconym na wskazany w niej adres.

Mój kontakt e-mail: ten.dar@wp.pl


Ostateczną formę treści listu prześlę do akceptacji, każdemu kto zadeklaruje poparcie
(na jego wskazany e-mail). Zastrzegam sobie prawo decydującego głosu w kwestiach spornych.

Ponadto pod samym listem (może ostatecznie nie "Listem Otwartym" a
"Apelem") podpisuję się tylko imiennie ja z adnotacją że mam poparcie
żołnierzy-absolwentów OLW i LL (bez wymieniania nazwisk).

Same deklaracje są mi bardziej potrzebne do sprawdzenia ile tak naprawdę
osób jest tym zainteresowane, bo występując solo to generałowie mnie
czapkami nakryją.

Nie jestem pewien czy jakakolwiek instytucja prowadzi taką statystykę
ilu uczniów LW i LL zostało ż.z.


Pozdrawiam

[ Dodano: Sro 25 Mar, 2009 ]
Może ktoś mi wyjaśni w czym jesteśmy gorsi od kolegów z niniejszego forum!!!!!!

http://www.nfow.pl/viewtopic.php?t=29320

[ Dodano: Sro 25 Mar, 2009 ]
Zbiórka wszelkich informacji:

To już wiem:
1. LL w Dęblinie powstało na mocy "Zarządzenia MOiW oraz MON z 17.08.1973 w sprawie
liceum przy WOSL im. J.Krasickiego" (Dz.Rozk.MON 1973, nr 20, poz.97)
2. OLW Częstochowa, Toruń, Olsztyn, Wrocław i Lublin powstały na mocy "Zarządzenia
MOiW oraz MON z 10.04.1985 w sprawie liceów wojskowych" (Dz.Rozk.MON 1985,
poz. 26)

Tego szukam:
1. LICEUM w Zielonej Górze zgodnie z informacją na
http://nasza-klasa.pl/school/146336/photos/10
od 1979 LL a od 01.09.1989 WLO (inne licea miały oficjalną nazwę "Ogólnokształcące
Licea Wojskowe") na podstawie jakich aktów prawnych zostało powołane do życia??????
2. Jak wygląda szkolenie bojowe z użyciem broni i wszelkiego uzbrojenia kapelanów WP,
czy posiadają etatową broń (interesują mnie wszelkie zapisy w regulaminach normujące
tą kwestię)
3. Szukam osób chętnych do ewentualnych poszukiwań w Archiwach wojskowych
znajdujących się w Oleśnicy, Krakowie, Warszawie, Modlinie, Nowym Dworze Maz. itp
4. Cała akcja dotyczy absolwentów OLW i LL aktualnie pełniących służbę jak i będących już
w rezerwie. Proszę więc "pocztą pantoflarską" informować kogo się tylko da o w/w
sprawie. Z góry dziękuję.
5. Może ktoś posiada stare broszury informacyjne reklamujące i zachęcające do
wstępowania do liceów - interesuje mnie jaki "organ" był ich dystrybutorem (sam wiem
że były dostępne w każdym WKU ale sama wiedza "szarych komórek" to za mało)

Wszelkie informacje w w/w sprawach proszę przesyłać bezpośrednio na e-mail: ten.dar@wp.pl

Pozdrawiam

[ Dodano: Pią 27 Mar, 2009 ]
WAŻNE TERMINY

Plan pracy przy "liście":
1) 21.03.2009 - 17.04.2009 - wymiana poglądów na przedmiotowy temat (forum internetowe,
e-mail, listy)
2) 25.03.2009 - bezterminowo - zbiórka deklaracji poparcia
3) 18.04.2009 - 03.05.2009 - rozsyłanie "gotowej" wersji listu do zadeklarowanych osób na
ich własne adresy "e-mail"-owe, w celu uzyskania akceptacji i
naniesienia ewentualnych ostatnich korekt,
4) 04.05.2009 - 18.05.2009 wysyłka listu do organów SZRP i MON:
04 maja - Konwentu Dziekanów
11 maja - Sztab Generalny
18 maja - MON

[ Dodano: Sro 01 Kwi, 2009 ]
W związku z zainteresowaniem przedmiotowym tematem ze strony środowiska funkcjonariuszy Straży Granicznej (dawniej Wojsk Ochrony Pogranicza),
a będących również absolwentami OLW, proponuję rozszerzenie naszej AKCJI
o odpowiednie instytucje w MSWiA.

Pozdrawiam zainteresowanych i dziękuje za pierwsze "Deklaracje" (i czekam na kolejne).

[ Dodano: Sro 01 Kwi, 2009 ]
W związku z zainteresowaniem przedmiotowym tematem ze strony środowiska funkcjonariuszy Straży Granicznej (dawniej Wojsk Ochrony Pogranicza),
a będących również absolwentami OLW, proponuję rozszerzenie naszej AKCJI
o odpowiednie instytucje w MSWiA.

Pozdrawiam zainteresowanych i dziękuje za pierwsze "Deklaracje" (i czekam na kolejne).

[ Dodano: Pią 10 Kwi, 2009 ]
Przypominam wszystkim którzy przesyłali mi swoje "słowa poparcia" w postaci e-maili, że oczekuję waszych "Deklaracji" przesłanych za pomocą tradycyjnej poczty.

PS Życzę wszystkim Wesołych Świąt!!!!

[ Dodano: Czw 16 Kwi, 2009 ]
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Z treści otrzymywanych e-maili sądzę że informacja o "mojej akcji" rozeszła się już po całej Polsce i ma co najmniej "ciche" poparcie środowiska absolwentów OLW i LL dla moich działań.

Niemniej jednak nadal proszę o jej dalsze propagowanie wśród waszych znajomych zainteresowanych tym tematem.

Tych odważniejszych proszę o przysyłanie na mój domowy adres "deklaracji poparcia".
Za dotychczas otrzymane jeszcze raz dziękuję.


Pozdrawiam

PS - jeżeli ktoś ma inny pomysł na to aby w małosformalizowany sposób zorganizować nasze środowisko to proszę o podpowiedź.



!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[ Dodano: Sro 22 Kwi, 2009 ]
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jeżeli jeszcze ktoś jest zainteresowany poznaniem treści
"listu absolwentów OLW i LL do organów kierowniczych MON"
to proszę przesyłać swoje dane kontaktowe na mojego e-maila

ten.dar@wp.pl

Wkrótce wysyłam pierwszy list, zgodnie z wcześniejszymi informacjami
do Konwentu Dziekanów.

Pozdrawiam
TK

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[ Dodano: Pon 27 Kwi, 2009 ]
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA



Od dzisiaj tj.27/04/2009 rozsyłam do akceptacji (do osób które nawiązały ze mną kontakt) proponowaną przez mnie wersję listu żołnierzy absolwentów OLW i LL

Pozdrawiam



AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
 
 
GrPol 
5



Pomógł: 1 raz
Wiek: 54
Dołączył: 01 Maj 2005
Posty: 542
Skąd: ZSD
Wysłany: Pon 27 Kwi, 2009   

Ponizej odpowiedz Rzecznika Praw Obywatelskich w przedmiotowej sprawie, ktora otrzymalem mailem z informacja, ze zostala zamieszczona na forum OLW Torun (sorry za brak polskich znakow - jestem aktualnie za granica bez dostepu do swojego laptopa).

Cytat:
... nawiązując do pisma z dnia 19 lutego 2008r., uprzejmie informuję, że problem dotyczący zaliczania okresu nauki był podejmowany przez Rzecznika, na przykładzie "studium Wojskowym" Państwowej Szkoły Morskiej, jako okresu służby wojskowej i był przedmiotem rozstrzygnięć właściwych sądów, które jednak nie uznały go za służbę wojskową.
Konsekwencją tych orzeczeń jest brak możliwości zaliczenia tego okresu jako składkowego w rozumieniu ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U.Nr 39, poz 353 z późn. Zm.) i traktowania go tak jak wszystkie okresy czynnej służby w Wojsku Polskim albo jej form zastępczych.

Zgodnie z przepisami ustawy o powszechnym obowiązku obrony (zarówno wówczas jak i obecnie), szkolenia w trakcie nauki nie maja charakteru przeszkolenia w rozumieniu ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, zgodnie, bowiem z art. 93 ust 1 ustawy, przeszkolenie wojskowe absolwentów szkół wyższych odbywa się w jednostkach wojskowych w wymiarze do trzech miesięcy i odbywa się na skutek wydania przez WKU stosownej decyzji o powołaniu na to przeszkolenie.
Odnosząc się zaś do regulacji obowiązujących w okresie pana nauki należy stwierdzić, że Licea, o których pan wspomina, posiadały status szkoły średniej, zaś uczniowie tej szkoły nie byli żołnierzami. Niemniej jednak, dla rozważenia istoty pana winsoku wydaje się zasadnym wskazanie, że zgodnie z wówczas obowiązującą ustawą o powszechnym obowiązku obrony, powołani do odbycia przeszkolenia wojskowego są żołnierzami czynnej służby wojskowej jedynie od dnia wcielenia do jednostki wojskowej, do dnia zwolnienia jej z tej jednostki, Z powyższego zapisu wynika, zatem, iż za przedmiotowe przeszkolenie ustawodawca uznawał, zarówno obecnie jak i wówczas , służbę wojskową odbywaną w jednostce wojskowej…”

I tu dalej bla bla bla, czyli kto jest żołnierzem a kto nie i kiedy człowieka powołuje się do służby i to wszystko w oparciu o obecnie obowiązujące przepisy.

Jednocześnie prośba o precyzowanie wniosku, o informację gdzie i jak zalicza się naukę w liceum do służby wojskowej cyt:

„… Z uwagi jednak na wskazany w piśmie problem różnego traktowania absolwentów liceów wojskowych w zakresie zaliczania w nich nauki do „wysługi”, czyli służby wojskowej, bardzo proszę o wskazanie bliższych danych uprawniających do tego twierdzenia. Rzecznik wówczas podejmie problem i spełni Pana oczekiwania. Proszę również o sprecyzowanie, czy wspomniane różnice dotyczą tego samego problemu odnoszą się do absolwentów tych samych szkół (liceów) czy też nie…”


oraz wyrok SN, ktory jest podobno takze na NFOW.

Cytat:
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 lipca 2006 r., sygn. akt I BU 1/06, publ. OSNP 2007/15-16/228

Teza: Okres pobytu w wojskowym liceum muzycznym w charakterze elewa przed ukończeniem 17 roku życia nie stanowi okresu składkowego w rozumieniu art. 6 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.).

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 lipca 2006 r. sprawy z odwołania Jarosława Z. przeciwko Wojskowemu Biuru Emerytalnemu w O. o wysokość emerytury, na skutek skargi wnioskodawcy o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 24 lutego 2005 r. [...] oddalił skargę.

Sąd Apelacyjny-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku wyrokiem z dnia 24 lutego 2005 r., oddalił apelację Jarosława Z. od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie z dnia 21 kwietnia 2004 r., którym Sąd ten oddalił jego odwołanie od decyzji Wojskowego Biura Emerytalnego w O. z dnia 12 grudnia 2003 r., ustalającej wysokość emerytury z uwzględnieniem do stażu emerytalnego 15 lat, 5 miesięcy i 25 dni służby wojskowej.

Podstawę rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia faktyczne i ich prawna ocena. Jarosław Z., urodzony 6 lipca 1970 r., pobierał naukę w Wojskowym Liceum Muzycznym w okresie od 27 sierpnia 1985 r. do 24 sierpnia 1990 r. W aktach personalnych wnioskodawcy dotyczących służby brak jest rozkazu w przedmiocie zaliczenia do wysługi w stopniu, nauki w Wojskowym Liceum Muzycznym. W zestawieniu należności pieniężnych żołnierza zwolnionego z zawodowej służby wojskowej do wysługi uwzględniono okres od 26 sierpnia 1990 r. do 31 sierpnia 2002 r. Decyzją z 4 listopada 2002 r. Wojskowe Biuro Emerytalne przyznało Jarosławowi Z. prawo do emerytury wojskowej uwzględniając do wysługi emerytalnej okres od 6 lipca 1987 r. do 31 sierpnia 2002 r. W dniu 12 grudnia 2003 r. organ rentowy wydał decyzję, którą zaliczył do wysługi emerytalnej ten sam okres.
Jarosław Z. zaskarżył powyższą decyzję, domagając się doliczenia do stażu emerytalnego okresu nauki w szkole wojskowej przed ukończeniem 17 roku życia, to jest w czasie od 27 sierpnia 1985 r. do 5 lipca 1987 r., jako okresu składkowego lub nieskładkowego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm. - powoływanej dalej jako "ustawa o emeryturach i rentach z FUS"). Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie wyrokiem z dnia 21 kwietnia 2004 r. oddalił odwołanie. Sąd uznał, że ustawa o emeryturach i rentach z FUS nie określa okresu nauki w średniej szkole wojskowej ani jako okresu składkowego (art. 6), ani jako okresu nieskładkowego (art. 7). Wskazał, że okres nauki w szkole muzycznej nie jest tożsamy z okresem praktycznej nauki zawodu. Praktyczna nauka zawodu jest bowiem traktowana jako okres zatrudnienia. Odwołujący się sam przyznał, że zarówno on sam jak i jego matka nie zawierali żadnej umowy o praktyczną naukę zawodu. W ocenie Sądu, w sprawie nie znajdują zastosowania zarządzenia Ministra Obrony Narodowej oraz Ministra Kultury i Sztuki z dnia 10 sierpnia 1972 r. i z dnia 11 maja 1976 r., albowiem zostały one uchylone jeszcze przed rozpoczęciem przez wnioskodawcę nauki w wojskowej szkole muzycznej. Odnosząc się do § 7 ust. 1 zarządzenia nr 10 MON z dnia 23 marca 1993 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o uposażeniu żołnierzy, Sąd wyraził pogląd, że przepis ten dotyczy ustalania wysługi lat dla innych celów niż cele emerytalno-rentowe.

W apelacji od wyroku Sądu Okręgowego Jarosław Z. podtrzymywał swoje dotychczasowe stanowisko.

Sąd Apelacyjny-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku podzielił pogląd i argumentację Sądu pierwszej instancji. Uznał, że organ rentowy prawidłowo zaliczył wnioskodawcy do wysługi emerytalnej okres nauki w Liceum jako elewa tej szkoły od dnia ukończenia 17 roku życia, albowiem dopiero od tego momentu uczniowie byli powoływani do czynnej służby wojskowej jako kandydaci na żołnierzy zawodowych. Sąd wywodził, że podstawę zaliczenia wnioskodawcy do wysługi emerytalnej okresu nauki w Liceum od ukończenia 17 roku życia, to jest od 6 lipca 1987 r., stanowi § 12 ust. 2 zarządzenia Ministrów Obrony Narodowej oraz Kultury i Sztuki z dnia 17 lipca 1984 r. w sprawie przekształcenia Wojskowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Gdańsku w Wojskowe Liceum Muzyczne (Dziennik Rozkazów MON z 1984 r., poz. 54), zgodnie z którym, elewi po ukończeniu 17 lat życia są powoływani do czynnej służby wojskowej w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych i w tym charakterze odbywają dalszą służbę. Wobec tego okres nauki w tej szkole po ukończeniu 17 roku życia jest okresem służby w rozumieniu art. 12 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (jednolity tekst: Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 66 ze zm.).
Powoływane przez Jarosława Z. zarządzenie z dnia 10 sierpnia 1972 r. w sprawie utworzenia Wojskowej Szkoły Muzycznej w Elblągu (Dziennik Rozkazów MON Nr 9, poz. 57 oraz z 1976 r. Nr 10, poz. 50), utraciło moc obowiązującą przed podjęciem nauki przez odwołującego się w Wojskowym Liceum Muzycznym. W sprawie nie ma również zastosowania art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin stanowiący, że żołnierzom, którzy spełniają warunki określone w art. 12 zalicza się do wysługi emerytalnej uwzględnianej przy obliczaniu emerytury na podstawie art. 15, posiadane przed powołaniem do zawodowej służby wojskowej okresy składkowe i nieskładkowe w rozumieniu ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Okres nauki w szkole wojskowej nie jest bowiem zaliczony do okresów składkowych (ani nieskładkowych). Nie można zastosować do sytuacji prawnej skarżącego zasad zaliczania do okresów zatrudnienia okresu odbywania praktycznej nauki zawodu czy też zatrudniania pracowników młodocianych, albowiem w tym celu były zawierane specjalne umowy pomiędzy zakładami pracy a szkołami oraz indywidualne umowy pracowników młodocianych z zakładami pracy w celu przyuczenia do zawodu, zawierające wzajemne prawa i obowiązki. Zasady te dotyczyły uczniów szkół zawodowych, a praktyczna nauka zawodu odbywała się zarówno w warsztatach szkolnych jak i zakładach pracy. Ponieważ charakter nauki wnioskodawcy różnił się od tych zasad, to nie należy stosować jakiejkolwiek analogii do rozwiązań dotyczących osób o odmiennym statusie prawnym w okresie nauki połączonej z praktyką. Sąd wywodził, że skoro sporny okres dotyczy lat 1985-1987, a zatem okresu po dniu wejścia w życie Kodeksu pracy, to skarżący nie może skutecznie powoływać się na art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Nie wykazał bowiem, aby zawarł umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego lub by był zatrudniony jako młodociany nieposiadający kwalifikacji zawodowych w rzemieślniczych zakładach pracy w celu nauki zawodu. Według Sądu, praktyka stosowana przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA oraz przez Wojskowe Biuro Emerytalne w W. do 1 lipca 2000 r. nie może przesądzać o zasadności roszczeń wnioskodawcy.

Jarosław Z. zaskarżył ten wyrok skargą o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Wskazując jako jej podstawy naruszenie prawa materialnego, a mianowicie art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy o emeryturach i rentach z FUS - poprzez wyrażenie błędnego poglądu, że powołany przepis dotyczy wyłącznie okresu sprzed dnia 1 stycznia 1975 r., "podczas gdy unormowanie to obejmuje okresy zatrudnienia młodocianych do dnia 14 listopada 1991 r. włącznie, odpowiadającego jednakże warunkom określonym w przepisach obowiązujących przed dniem 1.01.1975 r.", art. 6 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o emeryturach i rentach z FUS w związku z art. 194 k.p. i art. 195 k.p. - poprzez niezastosowanie powołanych przepisów, "jakkolwiek oparta na porozumieniu umownym nauka Jarosława Z. w WLM (będąca jednocześnie pracą związaną z praktyczną nauką zawodu muzyka) stanowi sytuację analogiczną do - stanowiącego okres składkowy - zatrudnienia, o którym mowa w tymże przepisie" oraz art. 16 ust. 1 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin - poprzez niezaliczenie Jarosławowi Z. okresu nauki w Wojskowym Liceum Muzycznym w G. przed ukończeniem 17 lat do wysługi emerytalnej, a także naruszenie przepisów postępowania, a to art. 382 k.p.c. w związku z art. 328 § 2 k.p.c. i art. 391 k.p.c. - poprzez wydanie orzeczenia z pominięciem i nierozważeniem materiału zebranego w postępowaniu apelacyjnym, z którego wynika, że okres nauki Jarosława Z. w Wojskowym Liceum Muzycznym był jednocześnie okresem zatrudnienia (wykonywania pracy związanej z praktyczną nauką zawodu), jego pełnomocnik wnosił o "stwierdzenie, iż prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego [...] jest niezgodny z prawem".

W uzasadnieniu skargi podnosił, że z wykładni gramatycznej art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy o emeryturach i rentach z FUS należy wnosić, iż powołany przepis obejmuje okresy zatrudnienia młodocianych na obszarze Państwa Polskiego do 14 listopada 1991 r. włącznie, odpowiadające warunkom określonym w przepisach obowiązujących przed 1 stycznia 1975 r. Stanowi on "uzupełnienie" art. 6 ust. 2 pkt 1 lit. a tej ustawy oraz ma zastosowanie do "porozumień umownych" o "charakterze umów o naukę zawodu" zawieranych z młodocianymi w okresie od 1 stycznia 1975 r. do 14 listopada 1991 r. w trybie innym niż przewidziany w art. 194 k.p. Jego zdaniem, przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych powinny być interpretowane korzystnie dla ubezpieczonych, tak jak uczyniły to Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w W. oraz Wojskowe Biura Emerytalne.

Podnosił, że w obowiązujących przed 1 stycznia 1975 r. aktach prawnych dotyczących zatrudnienia młodocianych, a mianowicie dekrecie z dnia 2 sierpnia 1951 r. o pracy i szkoleniu zawodowym młodocianych w zakładach pracy (Dz. U. Nr 41, poz. 311) oraz ustawie z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 226), jest mowa o zawieraniu z młodocianymi "umów o naukę zawodu", a nie "umów o pracę." Oznacza to, że art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy o emeryturach i rentach z FUS dotyczy zawierania z młodocianymi "umowy o naukę zawodu", a zatem również umowy zawartej z Jarosławem Z. Zgodnie bowiem z § 12 Zarządzenia Ministrów Obrony Narodowej oraz Kultury i Sztuki z dnia 17 lipca 1984 r. w sprawie przekształcenia Wojskowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku w Wojskowe Liceum Muzyczne w związku z § 3 ust. 1 Zarządzenia MON Nr 71 z dnia 29 listopada 1971 r. w sprawie przyjmowania małoletnich na naukę do orkiestr wojskowych i zasad odbywania tej nauki, przyjęcie wnioskodawcy do WLM nastąpiło na warunkach porozumienia umownego pomiędzy małoletnim Jarosławem Z. a WLM w zakresie przyjęcia go do tej szkoły wojskowej na naukę zawodu, potwierdzonego pisemnym zobowiązaniem wnioskodawcy wraz z pisemnym oświadczeniem matki Ireny Z. o wyrażeniu zgody na podjęcie przez jej syna Jarosława nauki w WLM w Gdańsku i na "pozostanie w zawodzie służby wojskowej". Nauka w WLM obejmowała kształcenie ogólne oraz muzyczne - zawodowe, a elewi wykonywali pracę muzyka. Nauka elewów WLM (podobnie jak elewów orkiestr wojskowych) miała zatem charakter równoczesnego zatrudnienia, o którym mowa art. 6 w punkcie 3 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Pełnomocnik skarżącego podnosił również, że Sąd nie rozważył sprawy w kontekście art. 6 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o emeryturach i rentach z FUS stanowiącego, że za okresy składkowe uważa się również przypadające przed 15 listopada 1991 r. okresy zatrudnienia po ukończeniu 15 lat życia na obszarze Państwa Polskiego w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, jeżeli w tych okresach pracownik pobierał wynagrodzenie. Jego zdaniem, skarżący pobierał wprawdzie naukę, ale jednocześnie świadczył pracę w orkiestrze wojskowej. Był gotowy do świadczenia tej pracy od 27 sierpnia 1985 r., a z tytułu nauki otrzymywał uposażenie pieniężne żołnierza służby zasadniczej. Charakter nauki Jarosława Z. w Wojskowym Liceum Muzycznym w G. nie różnił się od zasad odbywania przez młodocianych praktycznej nauki zawodu (nauki połączonej z praktyką zawodową), obowiązujących tak przed, jak też po 1 stycznia 1975 r. Ponieważ wnioskodawca zawarł z WLM jako szkołą zawodową, będącą jednocześnie dla elewa zakładem pracy, umowę o charakterze umowy o praktyczną naukę zawodu muzyka, to per analogiam mają zastosowanie art. 6 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o emeryturach i rentach z FUS w związku z art. 194 k.p. i art. 195 k.p.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Skarga nie ma usprawiedliwionych podstaw. Sąd Apelacyjny prawidłowo zinterpretował i zastosował przepisy art. 6 ust. 2 pkt 3 oraz ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o emeryturach i rentach, z FUS. Wywód skarżącego, że okres pobytu wnioskodawcy w Wojskowym Liceum Muzycznym w okresie 27 sierpnia 1985 do 5 lipca 1987 r., tj. okres przed ukończeniem przez niego 17 r. życia, należy ocenić z punktu widzenia przepisów obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1975 r., tj. sprzed wejścia w życie Kodeksu pracy, nie jest trafny. Skarżący odwołuje się do brzmienia przepisu art. 6 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Według tego przepisu za okresy składkowe uważa się również przypadające przed dniem 15 listopada 1991 r. następujące okresy, za które została opłacona składka na ubezpieczenie społeczne albo za które nie było obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, między innymi (pkt 3) zatrudnienie młodocianych na obszarze Państwa Polskiego na warunkach określonych w przepisach obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1975 r. Regulacja ta uzasadnia - zdaniem skarżącego - ocenę sytuacji prawnej młodocianego na zasadach przepisów obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1975 r. również do stanów faktycznych w okresie po dniu 1 stycznia 1975 r. do 15 listopada 1991 r. Skarżący nie uwzględnił, że przepisy dotyczące pracy (nauki) młodocianych z okresu sprzed 1 stycznia 1975 r. utraciły w części moc już z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 226 ze zm.), a w pozostałym zakresie zostały pozbawione mocy prawnej przez ustawę z dnia 26 czerwca 1974 r. - Przepisy wprowadzające Kodeks pracy (Dz. U. Nr 24, poz. 142). Utrata mocy obowiązującej przez określone przepisy (akty prawne) oznacza, że przepisy te definitywnie przestają być częścią obowiązującego porządku prawnego. Nie oznacza to odmówienia im jakiegokolwiek znaczenia prawnego, ale jedynie w odniesieniu do sytuacji zaistniałych w czasie ich obowiązywania. Przepisy, które utraciły moc prawną nie mogą kształtować stosunków społecznych z okresu po utracie przez nie mocy prawnej, czyli - w rozpoznawanej sprawie, w okresie 1985-1987. W związku z powyższym nie ma uzasadnienia analizowanie sytuacji prawnej ucznia Wojskowego Liceum Muzycznego z końca lat osiemdziesiątych z punktu widzenia przepisów obowiązujących w okresie sprzed wejścia w życie Kodeksu pracy względnie ustawy o nauce zawodu z 1958 r.
Nie jest również trafny zarzut niezgodności wyroku z przepisem art. 6 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Zgodnie z tym przepisem, za okresy składkowe, o których mowa w ust. 2, uważa się również okresy zatrudnienia po ukończeniu 15 lat życia na obszarze Państwa Polskiego - w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, jeżeli w tych okresach pracownik pobierał wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego: chorobowy, macierzyński lub opiekuńczy albo rentę chorobową. Użyte w wymienionym przepisie pojęcie "zatrudnienia" oznacza pozostawanie w stosunku pracy. Na gruncie przepisów Kodeksu pracy o zatrudnianiu młodocianych, młodociani w okresie nauki zawodu pozostawali z zakładem pracy (pracodawcą) w stosunku pracy. Nie pozostawali natomiast w stosunku pracy, lecz w administracyjnoprawnym stosunku nauki ze szkołą, młodociani uzyskujący kwalifikacje zawodowe w okresie nauki w zasadniczej szkole zawodowej, w technikum, czy w liceum zawodowym.

W odniesieniu do przygotowania do zawodu żołnierza zawodowego istniała regulacja szczególna w ustawie z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 16, poz. 134 ze zm.) oraz w przepisach wykonawczych. W myśl art. 73 ustawy na naukę do szkół wojskowych kształcących kandydatów na żołnierzy zawodowych oraz do orkiestr wojskowych mogli być przyjęci - za zgodą przedstawiciela ustawowego - również małoletni, którzy nie ukończyli 17 lat życia, posiadający odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do odbywania nauki w szkołach i orkiestrach wojskowych, jeżeli złożyli zobowiązanie do pełnienia zawodowej służby wojskowej po ukończeniu nauki (ust. 1). Małoletni przyjęci na naukę zgodnie z ust. 1 nie byli żołnierzami w czynnej służbie wojskowej do czasu ukończenia 17 lat życia. Po ukończeniu 17 lat życia powoływało się ich do służby kandydackiej, jeżeli zostali uznani za zdolnych do zawodowej służby wojskowej (ust. 2). Z kolei art. 64 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. stanowił, że kandydaci na żołnierzy zawodowych (tj. również małoletni przyjęci na naukę po ukończeniu 17 lat życia) pełnili czynną służbę wojskową jako służbę kandydacką. Również akty wykonawcze do art. 73 ustawy w postaci zarządzenia Ministra Obrony Narodowej oraz Ministra Kultury i Sztuki z dnia 17 lipca 1984 r. oraz zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z 29 listopada 1971 r. (powołane już wcześniej) potwierdzają wniosek o różnej sytuacji prawnej przyjętych w celu nauki do Wojskowego Liceum Muzycznego w wieku 15-17 lat życia oraz po ukończeniu 17 lat życia. Ci pierwsi pozostają ze szkołą w stosunku nauki, drudzy natomiast, po spełnieniu warunku dotyczącego stanu zdrowia, uzyskują status kandydata na żołnierza zawodowego i ich okres nauki, jako okres służby kandydackiej, ma charakter okresu czynnej służby wojskowej. Na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o emeryturach i rentach z FUS okresy czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim stanowią okresy składkowe.

Z przytoczonych motywów, skoro brak jest podstawy do stwierdzenia, że zaskarżone orzeczenie jest niezgodne z prawem, skargę należało oddalić (art. 42411 k.p.c.).
_________________
Każdy dzień rozpoczynam od szklanki uśmiechu z miodem
"Jeżeli to prawda, że pesymista to po prostu dobrze poinformowany optymista, to ja błogosławię swoje permanentne niedoinformowanie"
 
 
TK 
4


Dołączył: 26 Sie 2008
Posty: 165
Skąd: hadesss
Wysłany: Sro 29 Kwi, 2009   

Zamysłem akcji nie jest osiągniecie "naszego celu" na podstawie obowiązującego prawa
ale lobbowanie aby stworzyć prawo które uwzględni nasze racje.

To że dla aktualnego stanu prawa, nasza sprawa jest przegrana to wie już wielu z nas.
Prawo to ludzie którzy je tworzą.

Jeszcze kilka lat temu nikt by nie pomyślał że strajkujący robotnicy z lat 70 i 80 będą dziś posiadać prawa kombatanckie - prawo się zmieniło i mają, bo walczyło o to pewne lobby.

My tej sprawy w sądach nie wywalczymy - LOBBUJMY tam gdzie można !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pozdrawiam

[ Dodano: Pon 04 Maj, 2009 ]
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA


Jutro tj. 05.05.2009 wysyłam pierwszy list do Konwentu Dziekanów
na adres:

Dyrektor Biura - Przewodniczący Konwentu Dziekanów
Biuro Konwentu Dziekanów
ul. Stefana Banacha 2,
00-909 Warszawa

Adres zamieszczony na oficjalnej stronie
http://www.kdkowp.wp.mil.pl/index2.html

Za tydzień - Sztab Generalny i Komendant Główny Straży Granicznej.

Przypominam że nadal, nieprzerwanie trwa akcja zbierania "deklaracji poparcia" (wzór zawarty we wcześniejszych "postach" niniejszego forum) dla naszej akcji.
Za dotychczasowe dziękuję.

Pozdrawiam



AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

[ Dodano: Sob 09 Maj, 2009 ]
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ


Rozważam wysłanie listu z naszym apelem w najbliższym czasie
również do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wiem, że takie próby były już podejmowane ale zastanawiam się
czy kierowane tam wnioski zawierały odwołania do dokumentów MON
które normowały powstanie liceów wojskowych.

Proszę o Wasze opinie w tej sprawie.


Pozdrawiam


ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ

[ Dodano: Pon 11 Maj, 2009 ]
OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO



W dn.12.05.2009 wysyłam list z naszym apelem do Sztabu Generalnego WP
i Komendy Głównej Straży Granicznej.

Pozdrawiam



OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOo

[ Dodano: Sro 13 Maj, 2009 ]
oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


"BIAŁY WYWIAD"

Mając na uwadze "szeroką" interpretacją art.106-108 Ustawy pragmatycznej, które zabraniają żołnierzom zawodowym tworzyć i zrzeszać się min. w związkach zawodowych, partiach, stowarzyszeniach, ruchach obywatelskich i innych organizacjach (mających cele polityczne), oraz zezwalającymi tworzyć tylko i wyłącznie organa przedstawicielskie poszczególnych korpusów kadry zawodowej tj. docelowo Konwent Dziekanów (Rozporządzenie MON z dnia 28 06.2004r. w sprawie organów przedstawicielskich żołnierzy zawodowych oraz Rozporządzenie MON z dnia 06.10. 2006r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organów przedstawicielskich żołnierzy zawodowych (Dz. U. nr 187 z 16.10.06 poz.1386)), informuję:

1) nie zamierzam nikomu (żadnej instytucji MON, osobom podejmującym dyskusje na forum internetowym itp.) udzielać informacji na temat ilości i danych osób które zadeklarowały poparcie mojej akcji;

2) wszelkie działania (listy z apelem, e-maile itp.) podpisywane są imiennie tylko i wyłącznie moim nazwiskiem, z adnotacją o poparciu środowiska żołnierzy absolwentów OLW/LL;

3) zbierane deklaracje poparcia służą mi wyłącznie do zorientowania się jak liczna jest grupa osób których ten temat dotyczy (kolokwialnie pisząc czy jest dla kogo o tę sprawę walczyć);

4) jeżeli komuś treść "deklaracji poparcia" nie odpowiada akceptuję wszelkie inne formy poparcia mojej akcji (interesuje mnie zwłaszcza nawiązanie kontaktu z daną osobą);

5) dobrze wiem, że fora internetowe typu NFoW "lustrowane" są w ramach "białego wywiadu" więc odpowiedzialności za akcję którą prowadzę nie chcę przerzucać na inne osoby;


W przyszłym tygodniu (tj. po 18.05.2009) wysyłam apel do Ministerstwa Obrony Narodowej.

Proszę o podpowiedzi do jakich jeszcze instytucji państwowych skierować nasz "Apel".

Pozdrawiam


OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOo

[ Dodano: Pon 25 Maj, 2009 ]
MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM


W tym tygodniu (tj. do 29.05.2009) wysyłam nasz apel do
Sejmowej i Senackiej Komisji Obrony.

Pozdrawiam


MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM

[ Dodano: Sro 27 Maj, 2009 ]
NNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN


Otrzymałem potwierdzenie że w dniu 19.05.2009 r.
listy z naszym "Apelem" wpłynęły do Kancelarii
Szefa Sztabu Generalnego i Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Pozdrawiam


NNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN

[ Dodano: Sro 03 Cze, 2009 ]
WWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWW

1. W dniu 02.06.2009 wysłałem listy z "Apelem" do Sejmowej i Senackiej Komisji Obrony Narodowej.

2. Otrzymałem potwierdzenie że nasz "Apel" wpłynął do kancelarii MON 26.05.2009

3. W dn. 02.06.2009 otrzymałem odpowiedz od Komendanta Głównego SG -
treść listu prześlę zadeklarowanym osobom na ich osobiste konta E-mail-owe.

WWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWW

[ Dodano: Sro 03 Cze, 2009 ]
NNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN

Otrzymałem informacje że List z „Apelem Żołnierzy Absolwentów OLW i LL” dotarł do Biura Konwentu Dziekanów WP w dniu 11 maja 2009 r. (Nr wch. 278/09).

Powyższy list w dniu 18 maja 2009 r. "Konwent" skierował do Dyrektora Departamentu Spraw Socjalnych Pana płk Sławomira Filipczaka z prośbą o zainteresowanie się problemem uczniów byłych liceów wojskowych oraz o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie.


NNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN

[ Dodano: Pią 05 Cze, 2009 ]
UUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU


W dniu 05.06.2009 otrzymałem list od Dyrektora Departamentu Kadr,
który udzielił odpowiedzi na nasz "Apel" w imieniu Ministra Obrony Narodowej.
Treść korespondencji prześlę w najbliższym czasie zadeklarowanym osobom.

Pozdrawiam


UUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU

[ Dodano: Sro 10 Cze, 2009 ]
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ


Listy do Rzecznika Praw Obywatelskich, BBN i Zwierzchnika SZ
wyślę po otrzymaniu odpowiedzi na dotychczas rozesłane "Apele".
Warto poznać wszystkie argumenty "przeciwnika" bo okazuje się że
nie są takie mocne.

W przyszłym tygodniu wysyłam list do Departamentu Kadr z naszym
stanowiskiem na uzyskaną z MON odpowiedź.

Pozdrawiam


ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ

[ Dodano: Nie 14 Cze, 2009 ]
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ


Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych "Naszą Akcją" w kraju i poza jego granicami. Temat "OLW/LL" jak piosenka "nie zna granic".


XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

[ Dodano: Pon 15 Cze, 2009 ]
OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO


Nasz list z "Apelem", skierowany do
Przewodniczącego Senackiej Komisji Obrony Narodowej,
wpłynął do Kancelarii Senatu 08.06.2009 r.


OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

[ Dodano: Pon 15 Cze, 2009 ]
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA


Równoległe informacje na forum OLW Częstochowa

http://olw.artg.pl/forum/viewtopic.php?t=706


AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

[ Dodano: Pon 15 Cze, 2009 ]
FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF


Dzisiaj tj. 15.06.2009 otrzymałem odpowiedź na "Nasz Apel"
ze sztabu Generalnego WP.

Informacja:
Zarząd Organizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego wskazuje
jako organ kompetentny w tym temacie Departament Kadr MON,
i w załączeniu przesyła "Pismo nr DK/7663/09/I"
jakie już wcześniej otrzymałem.



FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF

[ Dodano: Sro 17 Cze, 2009 ]
VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV


Prośba do absolwentów LL z Dęblina !!!

Czy ktoś z was jest w stanie zdobyć kopie n/w dokumentów:
1) zgoda MON na utworzenie szkoły eksperymentalnej przy WOSL
- pismo Szefa Sztabu Generalnego WP z dnia 3 sierpnia 1972 roku
2) rozkazem Komendanta WOSL nr 39 z 3 września 1972 o powołaniu do
życia Liceum Lotnicze.



VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVv

[ Dodano: Sro 17 Cze, 2009 ]
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX


Pojawił się pomysł zorganizowania ogólnopolskiego spotkania
"Żołnierzy Absolwentów OLW i LL" w wiadomym celu.

Termin, miejsce i inne szczegóły organizacyjne zostaną określone w terminie
późniejszym - w tej chwili interesuje mnie informacja jak wiele osób jest zainteresowane takim przedsięwzięciem.

Pozdarwiam



VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV

[ Dodano: Nie 21 Cze, 2009 ]
BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB


Zamierzam wysłać listy do kuratoriów oświaty (zgodnie z lokalizacją OLW) i do MEN w celu uzyskania ich stanowiska w sprawie przynależności ministerialnej liceów wojskowych i lotniczych.

Z Częstochowskiej Delegatury Kuratorium w Katowicach już mam - ciekaw jestem co odpiszą pozostali.

Pozdrawiam.

VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV

[ Dodano: Wto 23 Cze, 2009 ]
BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB

Dzisiaj tj. 23.06.2009 wysłałem listy do kuratoriów oświaty (Olsztyn, Toruń, Wrocław, Lublin, Zielona Góra) i MEN w celu uzyskania poniższych dokumentów i informacji:
1) statut liceum wojskowego,
2) regulamin uczniowski liceum wojskowego,
2) plan nauczania przedmiotu „przysposobienia wojskowego”,
3) programy działalności wychowawczo-obronnej realizowanej w ramach zajęć pozalekcyjnych,
4) program zajęć „przysposobienia wojskowego” realizowanego na obozach szkoleniowych w okresie ferii letnich,
5) dokument określający kto był organem prowadzącym powyższą placówkę,
6) dokument na podstawie którego w/w szkoła została zlikwidowana.

Ponadto wysłałem listy do Archiwum Instytucji MON i Archiwum Sił Powietrznych w celu uzyskania n/w dokumentów:
a) pismo Szefa Sztabu Generalnego WP z dnia 3 sierpnia 1972 roku wyrażające zgodę MON na utworzenie szkoły eksperymentalnej – Liceum Lotnicze w Dęblinie;
b) rozkaz Komendanta WOSL generała bryg. pil. dr hab. pilot Józef Kowalski nr 39 z 1972 roku o powołaniu do życia Liceum Lotniczego w Dęblinie,

Pozdrawiam


BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB

[ Dodano: Czw 25 Cze, 2009 ]
GGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGG


Proszę o informacje na poniższy temat.

Zgodnie z
„Zarządzeniem Ministra Oświaty i Wychowania oraz Obrony Narodowej z 10.04.1985 w sprawie liceów wojskowych”
§2
1.Licea tworzą właściwi wojewodowie (prezydenci miast stopnia wojewódzkiego) na wniosek dowódcy okręgu wojskowego lub dowódcy rodzaju sił zbrojnych.
2. Nadzór pedagogiczny nad liceami sprawują właściwi kuratorzy oświaty i wychowania, natomiast ich działalność wychowawczo-obronna oraz administracyjno-gospodarczą nadzorują dowódcy właściwych okręgów wojskowych (rodzajów sił zbrojnych).
3. Licea pozostają pod patronatem wyznaczonych jednostek wojskowych.

Interesuje mnie informacja pod jakie Okręgi Wojskowe podlegały poszczególne licea i jakie były ich zabezpieczające (patronackie) JW.

Wszelkie informacje proszę kierować pod e-mail: ten.dar@wp.pl

Pozdrawiam

GGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGG

[ Dodano: Pon 29 Cze, 2009 ]
DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD


Otrzymałem potwierdzenie że 22.06.2009 "Nasz Apel" dotarł do MSWiA (miesiąc od wysłania!!!!!)

Pozdrawiam


WWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWW

[ Dodano: Pon 29 Cze, 2009 ]
VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV


Szkolnictwo wojskowe w latach 80-tych według Wikipedii
http://pl.wikipedia.org/w...a.C5.82oletnich

Szkolnictwo wojskowe w latach 80. [edytuj]

Akademie Wojskowe [edytuj]

* Akademia Sztabu Generalnego im. gen. broni Karola Świerczewskiego w Rembertowie,
* Wojskowa Akademia Polityczna im. Feliksa Dzierżyńskiego - Warszawa;
* Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego - Warszawa;
o Filia WAT w COSSUiE - Olsztyn
o Filia WAT w COSST WL - Oleśnica
* Wojskowa Akademia Medyczna im. gen. dyw. prof. dr med. Bolesława Szareckiego - Łódź;
* Wyższa Szkoła Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte - Gdynia;

Wyższe Szkoły Oficerskie [edytuj]

Szkoły oficerskie były uczelniami 4-letnimi o charakterze zawodowym. Kształciły kadry oficerów na potrzeby wszystkich rodzajów wojsk. Absolwent szkoły otrzymywał zarówno awans na pierwszy stopień oficerski jak i też dyplom inżyniera określonej specjalności wojskowej z możliwością kontynuowania nauki na studiach magisterskich w uczelniach wojskowych i cywilnych.

* Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki - Wrocław;
* Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego - Poznań;
* Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Rakietowych i Artylerii im. gen. Józefa Bema - Toruń;
* Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Obrony Przeciwlotniczej im. por. Mieczysława Kalinowskiego - Koszalin;
* Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Inżynieryjnych im. gen. Jakuba Jasińskiego - Wrocław;
* Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Chemicznych im. Stanisława Ziaji -Kraków
* Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Łączności im. płk. Bolesława Kowalskiego - Zegrze;
* Wyższa Szkoła Oficerska Służb Kwatermistrzowskich im. Mariana Buczka - Poznań;
* Wyższa Szkoła Oficerska Służb Samochodowych im. gen. bryg. Aleksandra Waszkiewicza - Piła;
* Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Radiotechnicznych kpt. Sylwestra Bartosika - Jelenia Góra;
* Wyższa Oficerska Szkoła Lotnicza im. Jana Krasickiego - Dęblin;

Szkoły Chorążych [edytuj]

* Szkoła Chorążych Wojsk Zmechanizowanych ( Elbląg)
* Szkoła Chorążych Wojsk Pancernych Poznań
* Szkoła Chorążych Wojsk Rakietowych i Artylerii (Toruń)
* Szkoła Chorążych Wojsk Obrony Przeciwlotniczej (Koszalin)
* Szkoła Chorążych Politycznych (Łódź)
* Szkoła Chorążych Służby Czołgowo-Samochodowej (Piła)
* Szkoła Chorążych Wojsk Inżynieryjnych i Komunikacji Wojskowej ( Wrocław)
* Szkoła Chorążych Wojsk Chemicznych (Kraków)
* Szkoła Chorążych Wojsk Łączności im. Marcelego Nowotki ( Legnica )
* Szkoła Chorążych Wojsk Lotniczych (Dęblin)
* Szkoła Chorążych Personelu Technicznego Wojsk Lotniczych (Oleśnica)
* Szkoła Chorążych Personelu Technicznego Wojsk Lotniczych (Zamość)
* Szkoła Chorążych Wojsk Radiotechnicznych (Jelenia Góra)
* Szkoła Chorążych Marynarki Wojennej (Gdynia)
* Szkoła Chorążych Wojskowej Służby Wewnętrznej w Mińsku Mazowieckim,
* Szkoła Chorążych Służb Kwatermistrzowskich (Poznań)
* Szkoła Chorążych Wojskowej Służby Topograficznej (Toruń)
* Szkoła Chorążych Służby Uzbrojenia i Elektroniki (Olsztyn)
* Szkoła Chorążych Służby Zakwaterowania i Budownictwa (Giżycko)
* Szkoła Chorążych Administracji Wojskowej (Łódź )
* Szkoła Chorążych Wojsk Ochrony Pogranicza (Kętrzyn)

Podoficerskie Szkoły Zawodowe [edytuj]

* Podoficerska Szkoła Zawodowa im.Rodziny Nalazków (Elbląg)
* Podoficerska Szkoła Zawodowa Wojsk Pancernych (Poznań)
* Podoficerska Szkoła Zawodowa Marynarki Wojennej Ustka
* Podoficerska Szkoła Zawodowa Wojsk Rakietowych i Artylerii Toruń
* Podoficerska Szkoła Zawodowa Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Koszalin
* Podoficerska Szkoła Zawodowa Wojsk Inżynieryjnych
* Podoficerska Szkoła Zawodowa Wojsk Kolejowych i Drogowych
* Podoficerska Szkoła Zawodowa Wojsk Chemicznych
* Podoficerska Szkoła Zawodowa Służby Czołgowo-Samochodowej
* Podoficerska Szkoła Zawodowa Służby Uzbrojenia i Elektroniki
* Podoficerska Szkoła Zawodowa Służb Kwatermistrzowskich
* Podoficerska Szkoła Zawodowa Służby Zakwaterowania i Budownictwa
* Podoficerska Szkoła Zawodowa Wojsk Rakietowych OPK Bemowo Piskie
* Podoficerska Szkoła Zawodowa Wojsk Łączności Legnica
* Podoficerska Szkoła Zawodowa Wojsk Radiotechnicznych Chorzów
* Podoficerska Szkoła Zawodowa Wojskowej Służby Zdrowia Łódź
* Podoficerska Szkoła Zawodowa Administracji Wojskowej Łódź
* Podoficerska Szkoła Zawodowa Wojskowej Służby Wewnętrznej w Mińsku Mazowieckim,
* Podoficerska Szkoła Zawodowa Wojsk Ochrony Pogranicza

Centra i Ośrodki Szkolenia [edytuj]

* Centrum Doskonalenia Oficerów WP im. gen. Stanisława Popławskiego Warszawa
* Centrum Szkolenia Oficerów Politycznych im. Ludwika Waryńskiego Łódź
* Centrum Doskonalenia Kadr Administracji Wojskowej Łódź
* Centrum Szkolenia Specjalistów MW im. Franka Zubrzyckiego Ustka
* Techniczna Szkoła Wojsk Lotniczych im. Michała Wójtowicza Zamość
* Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Uzbrojenia i Elektroniki im. por. Walerego Bagińskiego i ppor. Antoniego Wieczorkiewicza Olsztyn
* Centralny Ośrodek Szkolenia Wojskowej Służby Wewnętrznej im. Feliksa Dzierżyńskiego w Mińsku Mazowieckim,
* Centralny Ośrodek Szkolenia Wojsk Lądowych im. Rodziny Nalazków Elbląg
* Ośrodek Szkolenia WOP im. por. Mieczysława Kalinowskiego Koszalin
* Ośrodek Szkolenia Służb Kwatermistrzowskich im. Mariana Buczka Poznań
* Centralny Ośrodek Szkolenia Wojsk Łączności im. Marcelego Nowotki w Legnicy
* Ośrodek Szkolenia Służby Zakwaterowania i Budownictwa
* Ośrodek Szkolenia Podoficerów i Operatorów Maszyn Inżynieryjnych im. por. Henryka Mareckiego w Ełku
* Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP im. kmdr Stanisława Mielczarka Gdynia-Oksywie
* Wojskowe Studium Nauczania Języków Obcych Łódź
* Centrum Szkolenia Specjalistów Wojsk Rakietowych OPK w Bemowie Piskim
* Ośrodek Szkolenia Specjalistów Ubezpieczenia Lotów w Grudziądzu

Szkoły Oficerów Rezerwy [edytuj]

Osobny artykuł: Szkoła Oficerów Rezerwy.

Szkoły wojskowe dla małoletnich [edytuj]

* Ogólnokształcące Liceum Lotnicze im. F. Żwirki i S. Wigury w Dęblinie
* Liceum Lotnicze w Zielonej Górze
* Wojskowe Liceum Muzyczne w Gdańsku
* Ogólnokształcące Liceum Wojskowe w Częstochowie
* Ogólnokształcące Liceum Wojskowe w Olsztynie
* Ogólnokształcące Liceum Wojskowe w Toruniu
* Ogólnokształcące Liceum Wojskowe we Wrocławiu
* Ogólnokształcące Liceum Wojskowe w Lublinie

VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV

[ Dodano: Pią 03 Lip, 2009 ]
BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB

Otrzymałem potwierdzenie że 08.06.2009 "Nasz Apel" skierowany do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej wpłynął do Kancelarii Sejmu.

Pozdrawiam


BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB

[ Dodano: Sob 04 Lip, 2009 ]
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Organizuję zbiórkę wszelkich materiałów i informacji dotyczących funkcjonowania OLW i LL, które będą pomocne w "Naszej Akcji".

Interesują mnie przede wszystkim:

1. informatory szkolne (dla uczniów szkół podstawowych) i publikacje (rozpowszechniane przez WKU) na temat OLW i LL z lat 70-90.

2. wszelkie dokumenty i "pisma urzędowe" wydawane uczniom przez licea (wyciągi z Dzienników Rozkazów lub Księgi Zarządzeń), dokumenty przejazdu itp.

3. programy szkolenia Przysposobienia Wojskowego (PW), programy obozów szkoleniowych PW, zajęć pozalekcyjnych PW itp

4. zarządzenia D-có Okręgów Wojskowych (lub D-ców rodzajów sił zbrojnych) dotyczące podległych liceów,

5. dokumenty dotyczące badań WKL przed wstąpieniem do OLW i LL oraz w trakcie liceum przed maturą,

6. informacje kto i w jakim terminie miał wydaną "Książeczkę Zdrowia Żołnierza Zawodowego"

7. oraz wszelkie inne dokumenty które związane są z "wojskowym charakterem" tych placówek oświatowych,

Pozdrawiam


!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[ Dodano: Pon 06 Lip, 2009 ]
MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM


02.07.2009 mój wniosek o udostępnienie n/w dokumentów:

a) pismo Szefa Sztabu Generalnego WP z dnia 3 sierpnia 1972 roku wyrażające zgodę MON na utworzenie szkoły eksperymentalnej – Liceum Lotnicze w Dęblinie;
b) rozkaz Komendanta WOSL generała bryg. pil. dr hab. pilot Józef Kowalski nr 39 z 1972 roku o powołaniu do życia Liceum Lotniczego w Dęblinie,

został przekazany z Archiwum Sił Powietrznych w Now.Dworze Maz. do Archiwum przy WSOSP w Dęblinie.


MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM

[ Dodano: Wto 07 Lip, 2009 ]
BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB


Zlokalizowałem "dokumentacje z przebiegu nauczania" w OLW-Lublin z lat 1985-1992.

Poszukuje osoby zamieszkałej w Lublinie która osobiście przejrzałaby te dokumenty i skopiowała materiały które mogą być Nam pomocne.

Pozdrawiam


BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB
 
 
Wardorf 
1


Dołączył: 20 Paź 2007
Posty: 9
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 09 Lip, 2009   

:viktoria: Witam! Jeśli trzeba doślę deklarację. Jednak mam pytanie czy jako absolwent OLL Dęblin w latach 1995-1999 mieszczę się wraz z innymi kolegami do omawianego grona? My równiez pisaliśmy zobowiązania do wyboru szkoły wojskowej po ukończeniu liceum. Jak pamiętam chyba nawet dwukrotnie. Zaraz po rozpoczęciu nauki oraz po ukończeniu 18 lat. Proszę o odpowiedź.
 
 
TK 
4


Dołączył: 26 Sie 2008
Posty: 165
Skąd: hadesss
Wysłany: Czw 09 Lip, 2009   

Każdy kto podpisywał "Zobowiązania" jest stroną umowy podpisaną z MON.

[ Dodano: Czw 09 Lip, 2009 ]
BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB

Witam

Otrzymałem odpowiedzi z Kuratorium Lublin i Zielona Góra z "nowymi tropami".

Treść korespondencji przesyłam do "zadeklarowanych" osób.

Pozdrawiam

UUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU

[ Dodano: Wto 14 Lip, 2009 ]
BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB


Dla Tych którzy twierdzą, że nie mamy moralnego prawa "walczyć" o lata nauki w OLW/LL, polecam analizę przepisów prawnych na podstawie których zalicza się do wysługi "służbę kandydacką" kandydatom na żołnierzy zawodowych skierowanym na naukę do szkół niewojskowych (uczelni cywilnych).

To jest majstersztyk - ludzie którzy "defakto" nie służą mają 4-5 lat studiów cywilnych zaliczone jako służbę czynna - BRAWO!!!

Ale wszystko zgodnie z "potrzebami Sił Zbrojnych" - a czy OLW i LL nie były powołane do życia z "potrzeb Sił Zbrojnych" jakie istniały w latach 70-90.

Pozdrawiam


BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB

[ Dodano: Wto 14 Lip, 2009 ]
JJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJ


Przytoczę poniżej fragment pewnej publikacji (autor: Kazimierz Bar)
dotyczącej m.in. przedwojennych Korpusów Kadetów

"(...) Zgodnie ze statutem ogłoszonym w roku 1922 korpusy kadetów były gimnazjami wojskowymi posiadającymi prawa publiczne. Łączyły one naukę gimnazjum stopnia wyższego (od IV do VII kl.) typu matematyczno-przyrodniczego z wychowaniem i przysposobieniem wojskowym w zakresie szkoły podchorążych. Zadaniem ich było doprowadzenie młodzieży do stopnia wykształcenia wymaganego dla rozpoczęcia studiów wyższych i zasilanie szkół wojskowych kandydatami na oficerów zawodowych. (...)"

Czy to czegoś Wam nie przypomina?????


JJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJ

[ Dodano: Pią 17 Lip, 2009 ]
VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVv


Dzisiaj tj. 17.07.2009 otrzymałem n/w korespondencje:

1. Odp. z Archiwum Instytucji MON z informacją że nie posiadają szukanych przeze mnie
dokumnetów (pismo Szefa Sztabu Generalnego WP z dnia 3 sierpnia 1972 roku wyrażające zgodę MON na utworzenie szkoły eksperymentalnej – Liceum Lotnicze w Dęblinie; oraz rozkaz Komendanta WOSL generała bryg. pil. dr hab. pilot Józef Kowalski nr 39 z 1972 roku o powołaniu do życia Liceum Lotniczego w Dęblinie). Jednocześnie odsyłają mnie do Archiwum WSOSP w Dęblinie.

2. Odp. z Archiwum WSOSP w Dęblinie z kserokopią Rozkazu Komendanta WOSL generała bryg. pil. dr hab. pilot Józef Kowalski nr 49 z 03.09.1972 roku w sprawie utworzenie eksperymentalnego LL przy WOSL w Dęblinie. Ponadto informują że nie posiadają treści pisma
Szefa Sztabu Generalnego MON nr 118/MON z dnia 3 sierpnia 1972 roku zawierającego zezwolenie Ministra Obrony Narodowej na utworzenie eksperymentalnego LL przy WOSL.

3. Odp. z Ministerstwa Edukacji Narodowej - list krótki, zwięzły i zawiera "ciekawe tropy" utwierdzające mnie w przekonaniu ze moje domysły są trafne. Szczegóły prześle zadeklarowanym "Akcjonariuszom" z moim komentarzem popartym przepisami. Ponadto MEN przesłał "Porozumienie o współpracy MON i MEN zawarte w dn.26.05.1994 r" wraz z "Aneksem nr 2" opisujące kolejny "EKSPERYMENT" MON jakim są klasy wojskowe w szkołach powszechnych. Pojawia się tu również ciekawe stwierdzenie - "szkoły średnie resortu obrony narodowej".

Pozdrawiam



VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV

[ Dodano: Pon 20 Lip, 2009 ]
BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB

Ciekawostka:

"Do wysługi lat o których mowa w art.12 ust.1 ustawy (z 17.12.1974 o uposażeniu żołnierzy Dz.U. 1992,nr 5,poz.18 ) oprócz okresów czynnej słuzby wojskowej zalicza się również:
(...)
4) okres nauki w szkołach wojskowych kształcących kandydatów na żołnierzy zawodowych oraz w orkiestrach przed ukończeniem 17 lat życia. "

Jak widać Nasza walka może toczyć się o cały okres nauki w OLW/LL a nie tylko od "granicy 17 lat".


Niestety ustawa z 17.12.1974 o uposażeniu żołnierzy (Dz.U. 1992,nr 5,poz.18 ) już nieobowiązuje do 2002-03-22 a nowa (Dz.U. 2002 nr 76 poz. 693) "Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o uposażeniu żołnierzy." Rozdział 2 "Uposażenie i inne należności pienięne żołnierzy zawodowych" art. 12. ust. 1,2 wykreślono wraz z całym rozdziałem drugim.

Pytanie co go zastąpiło??????????????????????????
Czy ktoś z Was wie????????????

HHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH

[ Dodano: Pon 20 Lip, 2009 ]
BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB


W dniu 20.07.2009 otrzymałem odpowiedz z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
Informują że dokumentacji OLW-Wrocław należy szukać w LO nr XV i w Archiwum Państwowym we Wrocławiu.


BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB

[ Dodano: Pon 03 Sie, 2009 ]
BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB


W ostatnim tygodniu:
1. Odpowiedź z Kuratorium Oświaty w Toruniu, kierująca moje poszukiwania
do Archiwum Wojsk Lądowych w Toruniu.
2.Odpowiedź z Kuratorium Oświaty w Olsztynie, kierująca moje poszukiwania
do Archiwów Wojskowych w Toruniu, Warszawie i Nowym Dworze Maz.
3. Byłem osobiście w Kuratorium Oświaty w Lublinie, niestety osoba prowadząca
archiwów jest na urlopie do 10. sierpnia. (do sprawy wrócę w m-cu X-XI)
4. Wysłałem list do MEN z prośbą o udostępnienie pełnego wykazu (zgodnie z
rozporządzeniem MEN z 1992) szkół średnich prowadzonych i podległych MON.
Pozdrawiam


VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV

[ Dodano: Wto 04 Sie, 2009 ]
GGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGG


W dniu 04.08.2009 otrzymałem odpowiedz na Nasz Apel z MSWiA.
Treść prześle zadeklarowanym "Akcjonariuszom" na ich e-maile.


NNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN

[ Dodano: Pią 07 Sie, 2009 ]
Według poniższych informacji istnieje powiązanie między "Korpusem Kadetów" a OLW/LL (dawniej "kadet" nie był słuchaczem Szkoły Chorążych).

Informacje zawarte na stron ie Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/w...C3%B3w_(Polska)

Korpusy kadetów w II Rzeczypospolitej [edytuj]
Odznaka 1 Korpusu Kadetów

W II Rzeczypospolitej utworzono szkoły kadeckie oparte na tradycji Akademii Szlacheckiej Korpusu Kadetów w Warszawie i Korpusu Kadetów w Kaliszu. Szkoły te prowadziły kształcenie na poziomie szkół średnich ogólnokształcących (klasy od IV do VIII gimnazjum) o profilu matematyczno-przyrodniczym oraz szkolenie wojskowe oparte na programie szkół podchorążych piechoty.

W latach 1918–1925 utworzono trzy korpusy kadetów:

* Korpus Kadetów nr 1 (KK-1), utworzony 30 października 1918 w Łobzowie, w 1921 przeniesiony do Lwowa; istniał do 1939 jako Korpus Kadetów nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie.[1]
* Korpus Kadetów nr 2 (KK-2), utworzony 28 września 1919 w Modlinie, w 1926 przeniesiony do Chełmna, w 1936 połączony z Korpusem Kadetów nr 3 w Rawiczu i przeniesiony do Rawicza.
* Korpus Kadetów nr 3 (KK-3), utworzony 1 września 1925 w Rawiczu, w 1936 połączony z Korpusem Kadetów nr 2 w Chełmnie, istniał do 1939 jako Korpus Kadetów nr 2 im. Marszałka Rydza-Śmigłego w Rawiczu.

70 wychowanków Korpusu Kadetów we Lwowie przystąpiło w 1921 do III powstania śląskiego, walcząc 21 maja na Górze Św. Anny. Dzień ten został przez Józefa Piłsudskiego zatwierdzony jako Święto Korpusu Kadetów.

Wielu wychowanków korpusów kadetów II Rzeczypospolitej ukończyło szkoły oficerskie i zasiliło kadrę zawodową Wojska Polskiego. Część z nich, wybierając zawody cywilne, zostało oficerami i podoficerami rezerwy.

Junacka Szkoła Kadetów [edytuj]

W sierpniu 1942 została utworzona w Barbarze w Palestynie, przy Armii Polskiej na Wschodzie Junacka Szkoła Kadetów, używająca także nazwy angielskie Young Soldiers Battalion. Jej uczniami zostali przede wszystkim chłopcy, których zdołano ewakuować z ZSRR dzięki gen. Andersowi. Podobnie jak w korpusach kadetów II Rzeczypospolitej, oprócz przedmiotów ogólnokształcących na poziomie starszych klas gimnazjalnych, duży nacisk kładziono na szkolenie wojskowe m.in. naukę o broni brytyjskiej i niemieckiej, strzelanie z broni ręcznej i maszynowej, terenoznawstwo, walkę wręcz, musztrę z bronią, ćwiczenia fizyczne i taktyczne w terenie. Przez szkołę przewinęło się 1276 kadetów, z których zdało maturę 339, a małą maturę otrzymało 622 kadetów. Ponad 440 absolwentów wstąpiło do oddziałów liniowych 2. Korpusu. Kilkudziesięciu absolwentów szkoły uczestniczyło w walkach o Monte Cassino, kilkunastu z nich poległo. Szkoła działała do czasu ewakuacji wojsk brytyjskich z Palestyny, w 1948. Po przeprowadzeniu ostatniej matury, już na terenie Anglii została rozwiązana.

Korpusy Kadetów w Polsce Ludowej [edytuj]

W latach 1945-1956 działał Korpus Kadetów im. gen. Karola Świerczewskiego.

Szkoła o charakterze korpusu kadetów było Liceum Lotnicze w Dęblinie kształcące na poziomie zawodowego liceum, z jednoczesnym przygotowaniem kandydatów na studia w WOSL. W programie była m.in. nauka pilotażu szybowców, meteorologia, skoki spadochronowe, szkolenie ogniowe. Wysoki poziom kształcenia zapewniali wykładowcy akademiccy z WOSL. Szkoła funkcjonuje do dziś, zmniejszone zostały jednak programowe zajęcia typu wojskowego i lotniczego.

Pewne cechy szkoły kadetów miało też Wojskowe Liceum Muzyczne w Gdańsku, kształcące młodzież w wieku od 15 do 17 lat, głównie absolwentów państwowych szkół muzycznych i elewów orkiestr wojskowych.

[ Dodano: Nie 09 Sie, 2009 ]
FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF

Z informacji jakie uzyskałem w dn. 20.VI.2009 roku odbyło się spotkanie absolwentów OLW-Toruń na którym pojawił się pomysł stworzenia "Stowarzyszenia" mającego na celu reprezentowanie "Naszych spraw".

Pomysł wart uwagi i godny rozpropagowania wśród wszystkich absolwentów OLW, LL i WLM.

HHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHh

[ Dodano: Wto 11 Sie, 2009 ]
FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF


Witam

Polecam lekturę:

Przegląd Sił Powietrznych nr 8/2009
"Liceum wojskowe: prawny czy urzędniczy galimatias?,
str .................................................................43"

Strona z wersją elektroniczną
http://www.polska-zbrojna...nych&Itemid=111

Sprawa nie zanika

Ps-kontynuacja artykułu sprzed ok. 2 lat z PZ


NNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN

[ Dodano: Sro 12 Sie, 2009 ]
JJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJ


Ciekaw jestem czy "Obecni Decydenci MON" pamiętają o istnieniu n/w aktu prawnego:

„Rozporządzenie Rady Ministrów z 18.09.1992 w sprawie określenia rodzajów szkół i placówek, które są obowiązani prowadzić i nadzorować właściwi ministrowie, oraz obowiązków i uprawnień tych ministrów” (Dz.U. 1992, nr 71,poz.353).

Zgonie z § 1,ust.1,pkt.8 w/w aktu prawnego, licea wojskowe jest obowiązany prowadzić i nadzorować Minister Obrony Narodowej.
Ponadto zgodnie z § 5, cytowanego rozporządzenia, Minister Obrony Narodowej wraz z Ministrem Edukacji Narodowej, do dnia 30.11.1992 r. ustalił wykaz prowadzonych przez siebie szkół oraz przekazał je do wiadomości właściwym kuratorom oświaty.

Polecam powyższą lekturę osobą twierdzącym że OLW/LL to "zwykłe licea" będące placówkami resortu oświaty.


HHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH

[ Dodano: Nie 23 Sie, 2009 ]
GGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGG

Z dokumentu, który ostatnio znalazłem, wynika że MON (a dokładniej Departament Nauki i Szkolnictwa Wojskowego) jednak "przyznaje się" do powiązań z liceami wojskowymi.



"Koncepcja reorganizacji szkolnictwa wojskowego

opracowana w Departamencie Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON jesienią AD 2000



Stan aktualny (jesień 2000)

Jesienią 2000 roku na system szkolnictwa wojskowego składały się następujące struktury:
- 4 akademie wojskowe (Akademia Obrony Narodowej i Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi oraz Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni)
- 4 wyższe szkoły oficerskie (3 związane z wojskami lądowymi: w Poznaniu, Toruniu i Wrocławiu oraz WSO Sił Powietrznych w Dęblinie)
- 10 centrów szkolenia (6 wojsk lądowych: w Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Zegrzu, Pile i Olsztynie, 3 sił powietrznych: w Jeleniej Górze, Koszalinie i Oleśnicy oraz 1 marynarki wojennej w Ustce)
- 2 licea wojskowe: lotnicze w Dęblinie i muzyczne w Gdańsku
- wojskowe studium języków obcych w Łodzi
- 2 studia wojskowe przy wyższych szkołach morskich w Gdańsku i Szczecinie.

Bałagan organizacyjny w szkolnictwie wojskowym ujawnia się m.in. w pogmatwanej podległości służbowej powyższych struktur, zupełnie abstrahującej od istnienia wyspecjalizowanego departamentu w MON - Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego. I tak: 3 akademie (AON, WAT i WAM) podlegają bezpośrednio ministrowi, 3 WSO (Poznań, Toruń i Wrocław) oraz 6 centrów szkolenia podlegają dowódcy wojsk lądowych, WSO w Dęblinie, 3 centra szkolenia i liceum lotnicze - dowódcy wojsk lotniczych i obrony powietrznej, Akademia Marynarki Wojennej i centrum w Ustce - dowódcy marynarki wojennej, studium językowe w Łodzi - dyrektorowi Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego i wreszcie liceum muzyczne w Gdańsku - dyrektorowi Departamentu Społeczno-Wychowawczego. (...)"


Pełna treść na stronie:
http://krzysztof.borowiak.pl/reforma.html

GGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGG

[ Dodano: Czw 27 Sie, 2009 ]
KKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKK

UWAGA

Od 01.09.2009 "deklaracje poparcia" proszę przesyłać na mój nowy adres:
Tomasz Kryściak
Stare Bielice 78n-1
76-039 Biesiekierz
woj.zachodniopomorskie


KKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKK

[ Dodano: Nie 30 Sie, 2009 ]
JJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJ

Nadchodzi "kampania wrześniowa" - czas przypomnieć się kilku instytucją,
które nie miały czasu udzielić odpowiedzi na "Nasz Apel".
Mam na myśli:
1. Konwent Dziekanów ,
2. Sejmową Komisja Obrony Narodowej,
3. Senacką Komisja Obrony Narodowej.

Nasza sprawa pewnie potrwa jeszcze jakiś czas - a w przyszłym roku wybory!!!!

Jesienią zamierzam wysłać "Nasz Apel" (uzupełniony o nowe dokumenty) do
Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Zwierzchnika Sił Zbrojnych.

Pozdrawiam wszystkich "Akcjonariuszy"

JJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJ

[ Dodano: Sob 12 Wrz, 2009 ]
Uzyskane odpowiedzi na listy z prośbą o udostępnienie wykazu szkół podległych MON zgodnie z „Rozporządzeniem Rady Ministrów z 18.09.1992 w sprawie określenia rodzajów szkół i placówek, które są obowiązani prowadzić i nadzorować właściwi ministrowie, oraz obowiązków i uprawnień tych ministrów” (Dz.U. 1992, nr 71,poz.353).

(Zgonie z § 1,ust.1,pkt.8 w/w aktu prawnego, licea wojskowe jest obowiązany prowadzić i nadzorować Minister Obrony Narodowej.
Ponadto zgodnie z § 5, cytowanego rozporządzenia, Minister Obrony Narodowej wraz z Ministrem Edukacji Narodowej, do dnia 30.11.1992 r. ustalił wykaz prowadzonych przez siebie szkół oraz przekazał je do wiadomości właściwym kuratorom oświaty.)

1. Odp. z Kuratorium Oświaty w Lublinie - nie posiadają takiego wykazu w archiwum i odsyłają Nas do MON,

2. Odp. z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON - przekazali sprawę do Archiwum Instytucji MON w Now.Dworze Maz. (do AIMON list w tej sprawie sam wysłałem już wcześniej)

Pozdrawiam

[ Dodano: Pon 21 Wrz, 2009 ]
JJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJ

Szukam informacji (adresów) o szkołach które powstały na bazie naszych liceów i funkcjonują do chwili obecnej.
Znam już adresy szkół powstałych po:
1. OLW Cz-wa
2. OLW Wrocław
3. OLW Toruń
4. LL Zielona Góra

Czy ktoś może podać dokładne namiary na "spadkobierców" dokumentacji
po szkołach:
1. OLW Olsztyn
2. OLW Lublin

Pozdrawiam

JJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJ

[ Dodano: Wto 22 Wrz, 2009 ]
DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

W dniu 22,09,2009 otrzymałem odp. z kuratorium w Częstochowie.
Oczywiście nie posiadają wykazu szkół podległych MON sporządzonego zgodnie z „Rozporządzeniem Rady Ministrów z 18.09.1992 w sprawie określenia rodzajów szkół i placówek, które są obowiązani prowadzić i nadzorować właściwi ministrowie, oraz obowiązków i uprawnień tych ministrów” (Dz.U. 1992, nr 71,poz.353).

Dodatkowo w dyskretny sposób dali mi do zrozumienia że adresatem moich pytań nie powinny być organy MEN a zdecydowanie władze MON.
"Nadmieniam jednocześnie że Kurator Oświaty i Wychowania w Częstochowie sprawował nadzór pedagogiczny nad kształceniem ogólnokształcącym realizowanym przez OLW.
Działalność wychowawczo-obronna oraz administracyjno-gospodarcza podlegała nadzorowi Zastępcy Dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego ds. Obrony Terytorialnej."

Jak widać OLW/LL miały takie powiązania z Ministerstwem Edukacji Narodowej jak każda wyższa uczelnia wojskowa (WSO lub akademia) z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

[ Dodano: Pią 16 Paź, 2009 ]
BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB

Dzisiaj tj.16.10.2009 otrzymałem odpowiedz z Archiwum Wojsk Lądowych w Warszawie - niestety nie posiadają szukanych przeze mnie dokumentów dotyczących "liceów wojskowych". Dodatkowo opisali dokładnie na jakich zasadach udostępniane są dokumenty archiwalne "młodsze niż 30-letnie".

HHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH

[ Dodano: Czw 22 Paź, 2009 ]
JJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJ

Wczoraj, tj.21.10.2009, otrzymałem list z XLO w Toruniu (powstałego po OLW-Toruń) z informacja że wszelkie dokumenty archiwalne w momencie likwidacji OLW przejęło wojsko i prawdopodobnie mogą znajdować się w archiwum WSO w Toruniu (lub muzeum POW w Bydgoszczy).


JJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJ

[ Dodano: Wto 27 Paź, 2009 ]
JJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJ


Dzisiaj otrzymałem:
1) odp. z Archiwum Państwowego we Wrocławiu - niestety w sprawie OLW nic nie maja i
odsyłają do CAW Warszawa, AWL Oleśnica, XV LO Wrocław.
2) otrzymałem potwierdzenie że mój drugi list do Konwentu Dziekanów dotarł w dn.14.10.2009
3) otrzymałem potwierdzenie że mój drugi list do Senackiej KON dotarł w dn.20.10.2009

LLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL
 
 
cross 
1


Dołączył: 04 Lut 2008
Posty: 19
Skąd: Jasło
Wysłany: Sro 28 Paź, 2009   

Brak niestety jeednoznacznej opinii niezależnego prawnika. Niestety dało się zauważyć, z
że w ostatnim okresie czasu absolwentom WLM, odchodzącym na emeryturę, zaliczają do wysługi tylko okres nauki po ukończeniu 17 lat.
Tak więc nasi decydenci, a za nimi sądy stoją na stanowisku, że nie należy nam się nic od wojska ponad to co stwierdzone w książeczce wojskowej. Tak przynajmniej jest w przypadku Liceum Muzycznego.
Jednocześnie informuję, że zasięgnąłem informacji u prawnika, który stwierdził, że składanie raportów do naszych przełożonych własciwych w sprawach osobowych musi być skierowane na drogę postepowania administracyjnego. (do tej pory było inaczej - nie można się było odwołać, ani też przejść na drogę sądową, gdyż nie były one rospatrywane zgodnie z KPA).
Dla tych więc co pisali prośby o zaliczenie nauki w liceum wojskowym do wysługi i otrzymali odpowiedź negatywną, radzę napisać jeszcze raz z dopiskiem o żądaniu usunięcia błędów prawnych zezwalających na otwarcie drogi odwoławczej w trybie administracyjnym. Musi poskutkować. Tylko tak można w dalszej kolejności spierać się w NSA.
 
 
TK 
4


Dołączył: 26 Sie 2008
Posty: 165
Skąd: hadesss
Wysłany: Pią 30 Paź, 2009   

Dzisiaj odwiedziłem Kuratorium w Lublinie.

Efekt mojej wizyty w tym miejscu przerósł moje oczekiwania.

Zdobyłem:
1. Statut Liceum Wojskowego (14.08.1985 - Zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania wydane w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej)
2. Program działalności wychowawczo-obronnej w liceach wojskowych (VIII.1985 - Zatwierdza Minister ON w porozumieniu z Ministrem OiW)
3.Program Przysposobienia Wojskowego dla liceów wojskowych (31.07.1990 - Zatwierdził Główny Inspektor Obrony Terytorialnej Wiceminister ON) przed tym dokumentem obowiązywał
"Program Przysposobienia Wojskowego dla liceów wojskowych" z roku 1989. Niniejszy dokument zawiera program dla OLW i LL.
4. Zarządzenie nr 30A/85 Wojewody Lubelskiego z 27.05.1989 r. w sprawie utworzenia Liceum Wojskowego w Lublinie (na wniosek Dowódcy Warszawskiego Okręgu Wojskowego nr 177 z dn.22.04.1985)
5.Porozumienie Ministra EN i ON z 19.02.1992 r. dotyczące dostosowania struktury liceów wojskowych do możliwości i potrzeb Sił Zbrojnych (zawiera inf. o likwidacji OLW Wrocław, Lublin, Toruń, Olsztyn i Zielona Góra, oraz określa jako organ prowadzący OLW i OLL Ministra ON)

Oryginały w/w dokumentów znajdują się w archiwum lubelskiego kuratorium (oraz chyba prawie całe dokumentacja OLW-Lublin).

Dowiedziałem się również że w minionych latach kilkanaście osób zwróciło się do kuratorium o wydanie zaświadczenia o uczęszczaniu do OLW-Lublin - być może informacje jakie już wielokrotnie słyszałem z różnych źródeł (że WBE-Lublin zalicza OLW do wysługi) nie są do końca nieprawdziwe.

[ Dodano: Sob 14 Lis, 2009 ]
NNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN


Nadszedł chyba czas aby podjąć poważną dyskusję na temat
Naszego spotkania.

Na początek proponuje ustalenie miejsca takiego spotkania,
termin i przebieg ustalimy w następnej kolejności.

Moje propozycje:

1. Warszawa
zalety:
- dobry węzeł komunikacyjny
- zaplecze noclegowe
- można przyjechać z rodzina i zwiedzić stolicę

2. centralna Polska np.ośrodek nad Zalewem Sulejowskim
zalety:
- środek Polski optymalne "ze względu na kilometry" miejsce
dojazdu z każdego miejsca kraju
- zamknięty ośrodek wypoczynkowy z miejscami noclegowymi,
wyżywieniem i sala konferencyjną

3. Trójmiasto
zalety:
- dobry węzeł komunikacyjny
- zaplecze noclegowe
- można przyjechać z rodzina i zwiedzić okolicę
- ok. 60% osób zainteresowanych Akcją pochodzi z wybrzeża

4. Darłowo
zalety:
- posezonowe zaplecze noclegowe
- można przyjechać z rodzina i odpocząć nad morzem
- ok. 60% osób zainteresowanych Akcją pochodzi z wybrzeża
- w tej lokalizacji sprawami organizacyjnymi mogę zająć się osobiście

To moje propozycje - oczekuje waszych opinii i propozycji.

Pozdrawiam
Tomek


VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV

[ Dodano: Sob 05 Gru, 2009 ]
HHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH

Witam

Chciałbym "zbadać" jeszcze jeden trop jak myślę istotny w naszej sprawie.

Mało kto z nas ma w swojej TAP dokumenty z okresu nauki w LW (zazwyczaj jest to opinia dyrektora napisana na zakończenie szkoły i badania lekarskie przed wstąpieniem do WSO)
Gdzie są pozostałe dokumenty: orzeczenie komisji lekarskiej jaką mieliśmy przed wstąpieniem do LW, opinie z okresu nauki w LW,wykaz nagród i kary z tamtego okresu, ZOBOWIĄZANIE do podjęcie nauki w WSO, i pewnie jeszcze inne ...

Jestem pewien że taką teczkę zakładano na w WKU przez które staraliśmy się o przyjecie do LW (zgodnie z miejscem zamieszkania każdego z nas), a następnie trafiała ona do odpowiedniego LW, następnie być może lądowała w WKU zgodnym z miejscem lokalizacji danej szkoły LW (pamiętam że wszystkie formalności związane z moim staraniem się o WSO prowadzone były przez WKU-Częstochowa zbiorowo dla wszystkich uczniów OLW).

O tym że w tamtych latach na pewno byliśmy na ewidencji WKU jestem w 100% przekonany -
dowodem pośrednim na to według mnie jest treść n/w dokumentu:
"Aneks nr 2 z 1999r., do porozumienia między MON i MEN w zakresie działalności dydaktyczno-wychowawczej (....), określający zasady tworzenia i likwidacji klas o profilu wojskowym w szkołach średnich (...)"
Paragraf 6, pkt.2 - "Dyrektor szkoły przesyła listy uczniów do właściwego WKU które zakłada i prowadzi ewidencje tych uczniów. Sposób i tryb prowadzenia tej ewidencji określa szef Zarządu Mobilizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego WP"

Jeżeli obecnie uczniowie klas o profilu wojskowym (klas które powstały z marketingowej potrzeby "lansowania" się współczesnych cywilnych szkół średnich, a nie tak ja LW utworzonych dla potrzeb SZ) podlegają skrupulatnej ewidencji MOM, to 15-25 lat temu my z całą pewnością również byliśmy "skatalogowani".

Prośba do wszystkich:
1. Szukam informacji o naszych TAP z tamtych lat i zawartych w nich dokumentach.
2. Szukam adresów WKU które prowadziły działania na potrzeby każdego z OLW/LL

Proszę o wszelkie informacje w tym temacie.

Ostatnio otrzymałem n/w odpowiedzi na moją korespondencję:
1. odp. z Archiwum WL filia w Toruniu - nie posiadają wymienionych przeze mnie
dokumentów oraz twierdzą że OLW-Toruń nie przekazało im takich dokumentów (domyślam
się że nic nie przekazało) - opisane dokumenty już wcześniej zdobyłem w Kuratorium
Lublin brakuje mi tylko "Regulaminu Uczniowskiego OLW"
2. odp. z CAW - niestety Dyrektor CAW ponownie odmówił mi dostępu do dokumentów "Pf" (i
innych) dotyczących organizacji LW znajdujących się w Archiwum Instytucji MON w
Modlinie - odnoszę wrażenie że KTOŚ czuwa nad tym abyśmy nie uzyskali pewnych
informacji - ciekawostka: dyrektor CAW w swojej odmowie powołuj się na przepis że
udostępnienie dokumentów może nastąpić po 30 latach od ich wytworzenia, w swoim
drugim liście do CAW byłem na tyle perfidny że poprosiłem także o dokument z 1972
(37 lat) i programy szkolenia które bez problemu zdobyłem w Kuratorium Lublin, jak
widać p.Dyrektor na udostępnienie tych dokumentów również nie wyraził zgody
(dlaczego??? te nie były "Pf").

Oj nieszczęsne nasze cywilne licea kto śmiał coś poufnego w MON o nich pisać - to tylko zwykłe ogólniaki!!!!
Może ktoś z Was chciałby w oficjalny sposób wystąpić do Dyrektora CAW w tej samej sprawie (może moje nazwisko już za często się tam pojawiało) zobaczymy jak zareaguje i co znów odpisze?

Pozdrawiam
Tomek

HHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH

[ Dodano: Wto 08 Gru, 2009 ]
NNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN


Witam

W dniu dzisiejszym otrzymałem następującą korespondencję:

1. zwrot listu wysłanego do Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Kompanii
Małoletnich i Wychowanków Korpusu Kadetów - ich katowicki adres jest
najwidoczniej nieaktualny
2. odp. z Archiwum WSOWZ w Wrocławiu - oczywiście nie posiadają żadnych
dokumentów dotyczących LW i kierują do Archiwów WL (Toruń, Oleśnica
itp.)

Przypominam jeszcze do 14.XII zbieram propozycje "lokalizacji spotkania".

Pozdrawiam
TK



HHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH

[ Dodano: Sro 16 Gru, 2009 ]
HHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH



Zamykam temat lokalizacji spotkania.

Zgodnie z wynikami głosowania dalsze działania ograniczę do Trójmiasta.

Niedługo rozpocznę dyskusję na temat terminu spotkania i tematyki
zagadnień jakie należałoby poruszyć (zainteresowanym osobom pozwoli to w "konstruktywnym przygotowaniu się" do spotkania).

15.12.2009 otrzymałem odp. z "cywilnego" LL w Dęblinie i
jak przystało na placówkę cywilną informują że szukane przeze mnie
dokumenty znajdują się w Archiwum Sił Powietrznych w Modlinie oraz
obowiązującym dokumentem normującym zasady funkcjonowania szkoły jest Decyzja nr 134/MON Ministra Obrony Narodowej z 13.05.2003 r.

Ocenę pozostawiam Wam.

Pozdrawiam
Tomek


BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBb

[ Dodano: Sob 19 Gru, 2009 ]
HHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH


18.12.2009 - otrzymałem odp. z WKU-Olsztyn i WKU-Toruń.
Przedstawiciele w/w placówek "nie znają tematu" liceów wojskowych.


BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB

[ Dodano: Nie 07 Lut, 2010 ]
Myślę, że już udowodniłem analogie między OLW/LL a Korpusami Kadetów, a oto dowód z lat 1975-1993 (parg.11 pkt.2 ppkt.2 lit.b. - Zarządzenia MON nr 41/MON z 12.06.1975 w sprawie wykonywania ustawy o uposażeniu żołnierzy - Dz.Rozk.MON z 1987, poz.65), że tamci wychowankowie "szkół wojskowych dla małoletnich", mimo że nie byli żołnierzami w czynnej służbie, ani kandydatami na ż.z., otrzymywali "profity finansowe" w trakcie zawodowej służby wojskowej z faktu, że uczęszczali do takiej szkoły.
W latach 1993-2004 do wysługi lat oprócz czynnej służby wojskowej zaliczano również inne okresy. Dlaczego wtedy Nas nie traktowano równie łaskawie jak "kadetów z KK", "rolników" czy "absolwentów ZSZ" (Zarządzenie MON nr 10/MON z 23.03.1993 w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o uposażeniu żołnierzy - parg.7 pkt.1. ppkt.2,3, parg.11 pkt.2 ppkt.2 lit.b).

Jak widać argument, że nie byliśmy żołnierzami w trakcie OLW/LL wcale nie do końca
dyskredytuje nasze roszczenia.


Pozdrawiam
TK



Zgodnie z informacją uzyskana od Kierownika AWL w Warszawie (pismo nr 39/I z 22.01.2010) przedstawiam miejsca gdzie przechowywana jest dokumentacja poszczególnych liceów wojskowych:
1. Archiwum Wojsk Lądowych w Warszawie:
OLW-Lublin
OLW-Olsztyn
2. Archiwum Wojsk Lądowych filia nr 2 w Oleśnicy:
OLW-Częstochowa
OLW-Wrocław
LL-Zielona Góra
3.Archiwum Wojsk Lądowych filia nr 1 w Toruniu:
OLW-Toruń
 
 
cross 
1


Dołączył: 04 Lut 2008
Posty: 19
Skąd: Jasło
Wysłany: Czw 04 Mar, 2010   

Natknąłem się na publikację ciekawego wyroku:
Sygnatura: II SA/Go 287/09 - Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp.
Jest on dostępny na stronie:
http://www.eporady24.pl/z...odowi-4012.html

Pozdrawiam JK
 
 
TK 
4


Dołączył: 26 Sie 2008
Posty: 165
Skąd: hadesss
Wysłany: Czw 04 Mar, 2010   

Witam
Doczekałem się odpowiedzi z CAW - po prawie 2,5 m-cach.
Co więcej przesłali dokumenty o które prosiłem - co prawda tego
najciekawszego z 1972 ze zgodą MON na utworzenie LL-Dęblin nie.
Otrzymałem dokumenty dotyczące Korpusu Kadetów - doskonały materiał
porównawczy dla przepisów o OLW/LL (po ich analizie widzę że największą
różnicą między tymi szkołami było to że nas nazywano "uczniami" a
wychowanków tamtych szkół "kadetami" - wspólnych elementów jest masa).
Jak pisałem już wcześniej wg. przepisów MON wychowankom KK do 1993 roku całą naukę w KK zaliczano do wysługi !!!!
Najciekawsze dokumenty KK/OLW/LL prześlę zaangażowanym w Naszą Akcję
osobą w kolejnym e-mailu.
Dla formalności nadmienię że CAW za w/w dokumenty wystawiło fakturę na
53,68 PLN (2zł+22%VAT za jedną stronę A-4).

Pozdrawiam
TK
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group