Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Stevie
Pią 22 Paź, 2010
Nauka w Liceach Wojskowych
Opublikował Wiadomość
ulers
[Usunięty]

Wysłany: Wto 24 Lut, 2015   

Witajcie!
W tym roku mija 30 rocznica powołania OLW Wrocław.W związku z tym poszukujemy(SALWa),kolegów absolwentów z Wrocławia,którzy mogli by zaangażować się w organizację obchodów(m.in.odsłonięcie tablicy pamiątkowej).Potrzeba przeprowadzić kilka rozmów z szefami instytucji,które zajmują obiekty byłego OLW,uzyskać akceptacje i na koniec wystosować zaproszenia.Liczymy szczególnie na kolegów z Wrocławia-kontaktujcie się przez priv lub kierujcie wiadomości na adres SALWy.
Szlaki w tym zagadnieniu są już przetarte,więc będzie wiadomo jak działać.
Pozdrawiam

[ Dodano: Pią 20 Mar, 2015 ]
http://www.tvn24.pl/siemo...h,526161,s.html
 
 
GL 
4


Dołączył: 19 Wrz 2011
Posty: 210
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 21 Kwi, 2015   

Szanowni,

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na Międzynarodową Konferencję „Edukacja patriotyczna młodzieży. 250 lat szkolnictwa wojskowego dla małoletnich w Polsce” organizowaną przez Wydział Bezpieczeństwa Narodowego Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku oraz Stowarzyszenie Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a.

To już trzecia Konferencja "Edukacja patriotyczna młodzieży" organizowana przez środowisko Stowarzyszenia Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a. Przypomnijmy, że poprzednie edycje odbyły się w miejscach szczególnie związanych z edukacją wojskową dla małoletnich:
- 28 września 2013 r. w Warszawie,
- 21 maja 2014 r. w Rawiczu.

Tegoroczna Konferencja, połączona z uroczystymi obchodami, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, Święta Kadetów, odbędzie się w Warszawie, 21 maja 2015 r., rozpoczęcie o godz. 10.00 w Sali Kolumnowej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28. To tylko 50 m od obiektów historycznej Szkoły Rycerskiej :D

Podobnie jak w poprzednich dwóch edycjach, honorowy patronat nad Konferencją objął Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pan gen. bryg. prof. dr hab. Stanisław Koziej.

Szczegóły tutaj: www.salwa.net.pl

Pozdrawiam,

GL
 
 
jajacek 
3


Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 111
Skąd: warszawa
Wysłany: Pią 08 Maj, 2015   

GL zapomniał dodać, że po każdej konferencji ukazuje się publikacja, która trafia "pod strzechy" - do BBN, do MON etc.
_________________
jajacek
 
 
GL 
4


Dołączył: 19 Wrz 2011
Posty: 210
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 11 Maj, 2015   

Szanowni,

W bieżącym roku mija 30 lat od chwili, gdy podjęto decyzję o utworzeniu Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego (OLW) w Lublinie. Mając na uwadze tę historyczną chwilę, mamy prawdziwą przyjemność, zaprosić wszystkich Państwa do wzięcia udziału w uroczystościach upamiętniających to wydarzenie. Uroczystości rocznicowe odbędą się 30 maja 2015 r. w obiektach batalionu dowodzenia Wielonarodowej Brygady w Lublinie (d. OLW), ul. Kruczkowskiego 49. Gotowość na placu o godz. 9.45.

Szczegóły: www.salwa.net.pl

Wiosną 1985 roku Ministerstwo Obrony Narodowej przyjęło Koncepcję Organizacyjno Funkcjonalną Liceów Wojskowych, której efektem było powołanie Decyzją Ministra Obrony Narodowej trzech tego typu szkół, z zadaniem przygotowania kandydatów w zakresie przedmiotowym i motywacyjnym na żołnierzy zawodowych. Jedną z nich było Ogólnokształcące Liceum Wojskowe (OLW) w Lublinie.

Zgodnie z Zarządzeniem Głównego Kwatermistrza Wojska Polskiego Nr 8 z dnia 30 marca 1985 r. OLW w Lublinie, utworzono na terenie administrowanym przez Warszawski Okręg Wojskowy, w kompleksie koszarowym nr 785 (obiekty po rozformowanym Lubelskim Pułku Obrony Terytorialnej), przy ul. Kruczkowskiego 49, a docelową liczbę uczniów określono na 400, po 100 na każdym roczniku kształcenia.

12 kwietnia 1985 r. Wiceminister Obrony Narodowej Szef Sztabu Generalnego WP w Zarządzeniu nr Pf25/Org w sprawie zabezpieczenia działalności Liceów Wojskowych nakazał Dowództwu 3 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Lublinie sprawować nadzór w zakresie działalności wychowawczo-obronnej i administracyjno-gospodarczej oraz w zakresie patronatu nad Ogólnokształcącym Liceum Wojskowym.

27 maja 1985 r. Zarządzeniem nr 30A/85 (obowiązujące od 1 czerwca 1985 r.) w sprawie Liceum Wojskowego w Lublinie Wojewoda Lubelski uszczegółowił relacje szkoły z Kuratorium Oświaty i Wychowania w zakresie poziomu i wyników pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, a także przypomniał, rolę dowódcy Jednostki Wojskowej 2034, w kształtowaniu działalności wychowawczo-obronnej. Przedmiotowe Zarządzenie było ostatnim formalnym dokumentem umożliwiającym otwarcie OLW w Lublinie i rozpoczęcie procesu kształcenia we wrześniu 1985 r.

Rozpoczęty proces rekrutacji kandydatów do OLW w Lublinie, podobnie jak do pozostałych szkół wojskowych, oparto na dokumentach normatywnych Ministerstwa Obrony Narodowej w tym zakresie, a także na nowych rozwiązaniach, przyjętych przez organy MON na potrzeby formowanych OLW. Poniżej niektóre z nich:
• Plan-terminarz prac Wojskowych Komend Uzupełnień w zakresie rekrutacji kandydatów do szkół wojskowych w 1985r.,
• Wytyczne Szefa Zarządu Uzupełnień Sztabu Generalnego WP nr 446 z 12 kwietnia 1985 r. w sprawie trybu działania WKU w zakresie rekrutacji kandydatów do liceów wojskowych,
• Instrukcja w sprawie postępowaniu organów Wojskowej Służby Wewnętrznej w zakresie wydawania opinii w niektórych sprawach kadrowych,
• Zarządzenie Ministra Obrony Narodowej Nr 58/MON z dnia 3 grudnia 1970 r. w sprawie zasad orzekania o zdolności fizycznej i psychicznej do zawodowej służby wojskowej,
• Wytyczne Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej nr 846 z dnia 16 kwietnia 1985 r. w sprawie orzekania WKL o stanie zdrowia małoletnich kandydatów do liceów wojskowych.

Pod koniec sierpnia 1985 r., pierwsi małoletni kandydaci na żołnierzy zawodowych rozpoczęli swoją przygodę z wojskiem. Dla wielu z nich ta przygoda trwa do dziś.

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam :D

GL
 
 
GL 
4


Dołączył: 19 Wrz 2011
Posty: 210
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 11 Maj, 2015   

Być może porze, że i 48, teraz jest: http://www.bdowwb.wp.mil.pl/pl/8.html BATALION DOWODZENIA WIELONARODOWEJ BRYGADY, ul. Kruczkowskiego 49, 20-400 Lublin.

Zapraszam :D

GL
 
 
fsoul 
5



Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 02 Paź 2007
Posty: 920
Skąd: mil atc
Wysłany: Pon 11 Maj, 2015   

Było, było ale się zmieniło. :) Po latach śmigamy w to samo miejsce, nawet chyba 29 nadal dojeżdża.
_________________
just pure truth...
 
 
GL 
4


Dołączył: 19 Wrz 2011
Posty: 210
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 11 Maj, 2015   

Owszem, 29 śmiga, a tutaj rozkład jazdy: http://mpk.lublin.pl/index.php?lin=029

Pozdrawiam :D

GL

[ Dodano: Wto 19 Maj, 2015 ]
Zapraszam :D
http://www.polska-zbrojna...czna-mlodziezy-
Pozdrawiam,
GL
 
 
jajacek 
3


Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 111
Skąd: warszawa
Wysłany: Czw 21 Maj, 2015   

Kto nie był niech żałuje. III Międzynarodowa Konferencja Edukacja patriotyczna młodzieży zorganizowana przez Stowarzyszenie Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a wypadła wspaniale. Po serii naprawdę świetnych wystąpień, uczestnicy przeszli na Płytę GNŻ, tam konferencję uświetnił występ zespołu pieśni i tańca a potem podniosła uroczystość złożenia wieńców. Serdecznie dziękuję, nie wymienię wszystkich z imienia i nie o to chodzi, ale dziękuję za świetną organizację. Młodzież uczestnicząca w konferencji miała możliwość "dotknięcia" historii i zagadnienia patriotyzmu.
_________________
jajacek
 
 
GL 
4


Dołączył: 19 Wrz 2011
Posty: 210
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 26 Maj, 2015   

jajacek, serdecznie dziękuję. Relacja z z III Międzynarodowej Konferencji "Edukacja patriotyczna młodzieży" oraz Święta Kadetów 2015 tutaj: http://www.salwa.net.pl/

Zapraszam do Lublina: http://www.polska-zbrojna...wego-w-Lublinie

Już tylko cztery dni :D Na liście uczestników blisko 250 nazwisk :viktoria:

Pozdrawiam :D
GL
 
 
jaroszsz 
2


Wiek: 55
Dołączył: 06 Lut 2012
Posty: 73
Skąd: 3-miasto
Wysłany: Wto 26 Maj, 2015   Re: Nauka w Liceach Wojskowych

TK napisał/a:
Akcja List otwarty do MON

Zwracam się do absolwentów OLW i LL którzy w 100% wywiązali się z podpisywanych przed wstąpieniem do liceów zobowiązań (tzn. zostali żołnierzami zawodowymi). Panowie na wielu forach internetowych często pojawia się temat „nauka w LW a wysługa żołnierza zawodowego”, wielu z nas podjęło w pojedynkę prawną próbę zaliczenia, choćby części tego okresu nauki do wysługi, raczej ze skutkiem odmownym – słyszałem że zdarzały się wyjątki ale osobiście nikogo takiego nie znam. Sam przewertowałem masę aktów prawnych dotyczących powołania i funkcjonowania LW i muszę stwierdzić (ale mogę się mylić bo nie jestem prawnikiem) że w świetle minionego i aktualnego prawa o typowym doliczeniu tych lat do okresu służby w SZ RP nie ma mowy (stwierdzenie to nie dotyczy WLM które funkcjonowało na innej podstawie prawnej). Uważam że zamiast walczyć w sądach o swoje racje które nie mają prawnego uzasadnienia powinniśmy zadbać o to aby stworzyć TERAZ prawo które rekompensowałoby nam czas nauki w LW. Ostatnio dużo się słyszy o lobbowaniu i tu zrodził się mój pomysł aby "USTAWODAWCY" dać sygnał o potrzebie uregulowania takiej sprawy z lat minionych. Trzeba uświadomić im jakiej liczby służącej obecnie w WP kadry ten temat dotyczy i że te szkoły nie były tylko "nieudanym eksperymentem" (jak już kiedyś słyszałem). Z moich doświadczeń wiem że Generałowie w MON, Sz.Gen. i innych temu podobnych instytucjach, nie mają zielonego pojęcia że takie szkoły w ogóle istniały (jedyne co im świta to LL w Dęblinie i WLM w Gdańsku). Proponuję więc zorganizowanie zbiórki deklaracji poparcia do listu który chcę w najbliższym czasie (ok.VI/VII 2009) wysłać do Ministra MON i Konwentu Dziekanów WP (a być może również do Prezydenta i Rady Bezpieczeństwa Narodowego). Za pośrednictwem tej strony chciałbym zebrać dobrowolne deklaracje poparcia wszystkich zainteresowanych tym tematem, oraz zamieścić próbną wersję listu do której uwagi, nowe pomysły, zagadnienia i argumentacje mogliby zgłaszać inni współautorzy. Jeżeli mój apel uzyska wasze poparcie w komentarzu do tej informacji zamieszczę dalsze informacje o moich planach.
Pozdrawiam TK OLW Cz-wa 88-92



Wróciłem na początek tego wątku ... Ktoś mnie zaraz zlinczuje, wyzwie od czepialskich, antyspołecznych itp. Liczę się z tym.
Jednak może SALW-a wróciłaby do tematu, który spowodował otwarcie tego wątku ? Rozumiem patriotyzm, krzewie wiedzy historycznej, angażowanie młodzieży w obronność Państwa oraz fascynację wspomnieniami. Na wszelkiego rodzaju spotkania zapraszany jest m.in. gen.prof. Koziej, ba nawet patronat honorowy obejmuje. A czy cokolwiek zrobił w "naszej" sprawie ? Wiem, ja nic nie zrobiłem ...
_________________
Smerf Maruda
 
 
GL 
4


Dołączył: 19 Wrz 2011
Posty: 210
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 28 Maj, 2015   

jaroszsz napisał/a:
Jednak może SALW-a wróciłaby do tematu, który spowodował otwarcie tego wątku ?

jaroszsz, SALW-a nie musi wracać do tematu. Temat jest wciąż, nieprzerwanie i stale na "biegu".
Przypomnę, że robimy wszystko, by uznano Licea Wojskowe za szkoły wojskowe, ze wszystkimi konsekwencjami prawnymi wynikającymi z tego faktu (czyli wciąż mamy otwarte dwie sprawy).
jaroszsz napisał/a:
Rozumiem patriotyzm, krzewie wiedzy historycznej, angażowanie młodzieży w obronność Państwa oraz fascynację wspomnieniami.

Bardzo mnie to cieszy :viktoria: Szkoda tylko, że aktywność absolwentów Liceów Wojskowych jest, oględnie mówiąc, nienajwiększa ;)
jaroszsz napisał/a:
A czy cokolwiek zrobił w "naszej" sprawie ?

Owszem, zrobił. Zaangażowani wiedzą co i kiedy...
jaroszsz napisał/a:
Wiem, ja nic nie zrobiłem ...

I tutaj jest problem, prowadząc działania nie można się ograniczać do jednostek, ciągle i wciąż tych samych twarzy, potrzebujemy efektu skali...włącz się w działania, daj coś od siebie, a temat...poleci...zachęcam wszystkich zainteresowanych do aktywności, nie tylko jaroszsz'a...
:viktoria:
Pozdrawiam,
GL
 
 
jajacek 
3


Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 111
Skąd: warszawa
Wysłany: Wto 02 Cze, 2015   

Powtarzam się już, ale organizacja 30 lecia OLW Lublin to majstersztyk. Wejdźcie na profil portalmundurowy.pl a zobaczycie sami. Gratulacje SALW-a
_________________
jajacek
 
 
GL 
4


Dołączył: 19 Wrz 2011
Posty: 210
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 07 Cze, 2015   

jajacek, serdecznie dziękuję. Faktycznie, Uroczystość niezwykła :D Cudowna :D Piękna :D Zgromadziła blisko 200 absolwentów...a różnorodność mundurów na placu apelowym batalionu dowodzenia nie pozostawia złudzeń, co do przeszłego, historycznego już co przyznaję ze smutkiem, charakteru tej szkoły... WOJSKOWEJ. Popatrzcie tutaj: http://www.bdowwb.wp.mil.pl/pl/3_215.html
Przykre jest to, że na zaproszenie organizatorów nie pojawił się nikt z MON i podległych mu jednostek :( Patrząc na zgromadzonych żołnierzy i funkcjonariuszy...ten smutek przemieniał się we w...e :zly3:
Dowódcy batalionu wielkie podziękowania i dozgonny szacun :efendi2: Jest Pan wielki! Podziękowania także dla wszystkich, dzięki którym mogliśmy świętować i cieszyć się ze spotkania w murach NASZEJ SZKOŁY :viktoria:

Uroczystość zakończona, tablica odsłonięta...czas na realizację kolejnych projektów. Tutaj informacje o najbliższym - "Rajd szlakiem Korpusu Kadetów Nr 1 Marszałka Józefa Piłsudskiego": http://www.tvp.pl/histori...skiego/20370035
Pozdrawiam serdecznie :gent:
GL
 
 
jajacek 
3


Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 111
Skąd: warszawa
Wysłany: Sob 29 Sie, 2015   

Chyba warto przypomnieć - dokładnie 30 lat temu 29 sierpnia 1985r. do godz. 17.00. mieli obowiązek stawiennictwa w szkole (internacie) pierwsi licealiści wojskowi.
_________________
jajacek
 
 
jaroszsz 
2


Wiek: 55
Dołączył: 06 Lut 2012
Posty: 73
Skąd: 3-miasto
Wysłany: Pon 31 Sie, 2015   

jajacek napisał/a:
Chyba warto przypomnieć - dokładnie 30 lat temu 29 sierpnia 1985r. do godz. 17.00. mieli obowiązek stawiennictwa w szkole (internacie) pierwsi licealiści wojskowi.


Nie do końca mogę się z tym zgodzić ... licea lotnicze i Wojskowe Liceum Muzyczne istniały trochę wcześniej :)
_________________
Smerf Maruda
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group