Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ppk, śmigłowce i wszelkiej maści broń ppanc.
Opublikował Wiadomość
Revenant
[Usunięty]

Wysłany: Pią 28 Sty, 2005   Ppk, śmigłowce i wszelkiej maści broń ppanc.

Do założenia tego wątku zainspirował mnie Stefan Fuglewicz, gdyz słusznie zauważył, że często dygresje o podobnych kwestiach wypaczają oryginalne tematy. Jak chociażby topik GRYZLIEGO o SW-4. Piękny lekki śmigłowiec, wdzięczny temat, a dyskusja jak zwykle ewoluowała w kierunku jakiś Cobr, rakiet, itp.

Żeby jakoś zacząć, to co Szanowni Forumowicze sądzą o broni ppanc. WP, co dał wygrany przez Spike'a przetarg, czy WP powinno być wyposarzone w jeden czy więcej typ ppk? A co z granatnikami? Przede wszystkim co sami żołnierze z chęcią widzieliby w swoim uzbrojeniu? Z ciekawością czekam na komentarze. :cool:

:gent:
 
 
Woj I
[Usunięty]

Wysłany: Pon 31 Sty, 2005   Re: Ppk, śmigłowce i wszelkiej maści broń ppanc.

Revenant napisał/a:
Żeby jakoś zacząć, to co Szanowni Forumowicze sądzą o broni ppanc. WP, co dał wygrany przez Spike'a przetarg, czy WP powinno być wyposarzone w jeden czy więcej typ ppk? A co z granatnikami?

W ogromnym skrócie mój pogląd jest taki:
- Spiki są OK - ale przekazać je tylko w ręce żołnierzy nadterminowych/zawodowych (bardzo drogie, ale dysponujące znacznym potencjałem niszczenia i naprowadzania na różne grupy celów);
- z uwagi na pewne "niedomagania" Spika konieczne jest pozyskanie drugi ppk dla śmigłowców bojowych - powinien mieć większy zasięg, prędkość lotu, przebijalność głowicy bojowej i ewentualnie inny układ naprowadzania;
- należy bezwzględnie wprowadzić - dla zwykłych "zająców" - nowy, tani, jednorazowy, nieetatowy środek przeciwpancerny (zastępując RPG-76 Komar) - prosta konstrukcja, duża celność i efektywność ogniowa powinny uczynić go groźnym orężem nawet w rękach szeregowego rezerwy po kilkumiesięcznym przeszkoleniu wojskowym;
- należy modernizować i pozyskiwać nowe rodzaje amunicji - szerszy asortyment głowic - do eksploatowanych RPG-7; umożliwi to bardziej efektywne zwalczanie opancerzonej techniki bojowej (koniecznie głowice tandemowe o znacząco zwiększonej penetracji przez ładunek zasadniczy) i rozszerzy spektrum rażonych celów (zastosowanie amunicji: odłamkowej z zapalnikiem czasowym, dymnej, zapalającej, z ładunkiem paliwowo-powietrznym, a może i nawet oświetlającej)
- ewentualnie idąc drogę skandynawskich posiadaczy Spika zastosować na części z pocisków inne typy głowic (tam w systemie obrony wybrzeża głowice odłamkowo-burzące o zwiększonej efektywności oddziaływania na cele pływające).
- armaty D-44 - ... WYCOFAĆ (lub pozostawić - chyba tylko dla zachowania etatów w pododdziałach ppanc);
- pozyskiwać nową i modernizować starszą artyleryjską amunicję ppanc. (dla czołgów i KTO nowe pociski typu APFSDS-T)
- wprowadzić na wyposażenie i upowszechnić nowe miny przeciwpancerne (jak choćby polskiego typoszerego MN np. MN-121 ...), miny przeciwburtowe ze "zinteligenconymi" układami naprowadzania i odpalania oraz amunicję kasetową: z podpociskami kumulacyjo-odłamkowymi (DPICM), a w znacznie mniejszym stopniu podpociski samonaprowadzające się na cel (charakteryzujący się kontrastem termicznym, anomaliami magnetycznymi ... itp.)

Sam nie jestem bezpośrednim użytkownikiem w/w techniki, ale z racji zawodowych doświadczeń i pełnionej służby temat ten jest mi niezwykle bliski.
Pozdrawiam
 
 
P.
Gość
Wysłany: Pon 31 Sty, 2005   Re: Ppk, śmigłowce i wszelkiej maści broń ppanc.

Cytat:
Spiki są OK - ale przekazać je tylko w ręce żołnierzy nadterminowych/zawodowych (bardzo drogie, ale dysponujące znacznym potencjałem niszczenia i naprowadzania na różne grupy celów);

tak też własnie ejst robione
Cytat:
- z uwagi na pewne "niedomagania" Spika konieczne jest pozyskanie drugi ppk dla śmigłowców bojowych - powinien mieć większy zasięg, prędkość lotu, przebijalność głowicy bojowej i ewentualnie inny układ naprowadzania;

pamiętaj że Spike to cała rodzina myśmy kupili tylko MR ale są tez krótkiego zasięgu znacznie tańsze SR i dalekiego zasięgu ER własnie głównie dla śmiegłowców, a dla modernizowanych Mi24W wejdzie rosyjska Ataka
Cytat:
należy bezwzględnie wprowadzić - dla zwykłych "zająców" - nowy, tani, jednorazowy, nieetatowy środek przeciwpancerny (zastępując RPG-76 Komar) - prosta konstrukcja, duża celność i efektywność ogniowa powinny uczynić go groźnym orężem nawet w rękach szeregowego rezerwy po kilkumiesięcznym przeszkoleniu wojskowym;
- należy modernizować i pozyskiwać nowe rodzaje amunicji - szerszy asortyment głowic - do eksploatowanych RPG-7; umożliwi to bardziej efektywne zwalczanie opancerzonej techniki bojowej (koniecznie głowice tandemowe o znacząco zwiększonej penetracji przez ładunek zasadniczy) i rozszerzy spektrum rażonych celów (zastosowanie amunicji: odłamkowej z zapalnikiem czasowym, dymnej, zapalającej, z ładunkiem paliwowo-powietrznym, a może i nawet oświetlającej)

jest tworzona nowa amunicja niedawno były pokazy
Cytat:
armaty D-44 - ... WYCOFAĆ (lub pozostawić - chyba tylko dla zachowania etatów w pododdziałach ppanc);
zdaje się że już wszystkie poszły
Cytat:
pozyskiwać nową i modernizować starszą artyleryjską amunicję ppanc. (dla czołgów i KTO nowe pociski typu APFSDS-T)

jest tworzona zarówno dla 125mm Twardzieli i T72 jak i 120mm dla Leosiów bardzo nowoczesna z penetratorem ze spieku wolframowego
Cytat:
wprowadzić na wyposażenie i upowszechnić nowe miny przeciwpancerne (jak choćby polskiego typoszerego MN np. MN-121 ...), miny przeciwburtowe ze "zinteligenconymi" układami naprowadzania i odpalania oraz amunicję kasetową: z podpociskami kumulacyjo-odłamkowymi (DPICM), a w znacznie mniejszym stopniu podpociski samonaprowadzające się na cel (charakteryzujący się kontrastem termicznym, anomaliami magnetycznymi ... itp.)

wchodza
 
 
Woj I
[Usunięty]

Wysłany: Wto 01 Lut, 2005   Re: Ppk, śmigłowce i wszelkiej maści broń ppanc.

P. napisał/a:
pamiętaj że Spike to cała rodzina myśmy kupili tylko MR ale są tez krótkiego zasięgu znacznie tańsze SR i dalekiego zasięgu ER własnie głównie dla śmiegłowców, a dla modernizowanych Mi24W wejdzie rosyjska Ataka

My kupiliśmy wersję Spike-LR, a nie MR! Wersja SR jest tańsza z uwagi na uboższą głowicę naprowadzania (tylko samonaprowadzanie i tylko trajektorią "na wprost") prostszy celownik, dużo mniejszy zasięg itd. Spike-ER nie tylko nadaje się na śmigłowiec (w przypadku konfliktów asymetrycznych zdecydowanie bardziej, w innym przypadku już nie jest tak różowo), ale również na pojazdy WL – choć Żydzi mają również ciężkie wyrzutnie przenośno-przewoźne. Pamiętam też, że jest to cała rodzina – nieskromnie mówiąc ja osobiście też w pewnym stopniu przyczyniłem się do upowszechnienia wiedzy na temat Spików ...
A’ propos: czy z tą Ataką to sprawdzona wiadomość??? Zresztą sam pocisk rakietowy to "pikuś" - czy na pewno Rosjanie sprzedadzą nam cały system naprowadzania z częściami zamiennymi, dokumentacją i serwisem?
Cytat:
jest tworzona nowa amunicja niedawno były pokazy

Masz na myśli PG-7MT i OG-7M z Dezamet/WITU, czy bułgarską amunicję do RPG-7 z nowymi rodzajami głowic, czy jeszcze jakąś inną? Wiesz na ilu pokazach tego typu sprzętu byłem? O czym ma świadczyć zorganizowanie pokazu? Ja mówiłem o wprowadzeniu na wyposażenie Wojska Polskiego w przyzwoitej liczbie egzemplarzy! Na pewno zaś brak prac nad granatnikiem jednorazowego użytku – następcą Komara. Wprawdzie w zeszłym roku był w WITU Zielonka pokaz M-72 w najnowszej wersji, ale jak na razie to był też tylko POKAZ.
Cytat:
zdaje się że już wszystkie poszły

Mam nadzieję, że miałeś na myśli armaty, a nie etaty w jednostkach :lol: . Choć jak byłem w 2004 roku u kolegi, to jeszcze stały u niego „pod chmurką” te działa.
Cytat:
jest tworzona zarówno dla 125mm Twardzieli i T72 jak i 120mm dla Leosiów bardzo nowoczesna z penetratorem ze spieku wolframowego.

Akurat o nowej amunicji 120 mm nic nie słyszałem (choć nie pytałem w WITU ani na PW). Do 125 mm armaty 2A46 (D-81) jest bojowy Ryś, ćwiczebne Baryt i Biotyt, ale ile jest tego w jednostkach? Należy też dodać, że na etapie wdrożenia/przygotowania do wdrożenia znajduje się amunicja przeciwpancerna w kalibrze 23, 30 i 35 mm – w zależności od kalibru z pociskiami typu APDS, FAPDS lub APFSDS-T.
Oczywiście że wykorzystuje się kompozyty na bazie wolframu (u nas myśl i „handmade” naukowców z Politechniki Warszawskiej) – zubożony uran U238 jest niepolityczny, trudny do pozyskania i niezbyt ekologiczny – choć uzyskuje się nieznacznie lepszą przebijalność.
Cytat:
[amunicja kasetowa i miny] wchodzą

Odkąd skończyłem studia to wchodzą i wchodzą i ... . Np. min MN-121 mamy na około jedną salwę dla dywizjonu BM-21. Gdzie tu jakieś planowanie użycia tego środka bojowego? W skali całej armii postawić tylko dwa-trzy większe narzutowe pola minowe??? Ile mamy min MPP? Amunicja kasetowa z podpociskami kumulacyjno-odłamkowymi (w USA od lat 70-tych standard) dopiero raczkuje – która jednostka/RBM ma taką amunicję na składzie (a została wprowadzona na uzbrojenie!)? Ile mamy podpocisków samonaprowadzających się na cel??? – 0, a przecież prowadziło się i prowadzi drogie, ale i ciekawe prace w tym zakresie – nawet o zasięgu międzynarodowym! Ja pisałem o wprowadzeniu i upowszechnieniu tej techniki. Cóż z tego, że w 39 roku były kb wz. 35 UR, skoro mało kto umiał się tym posługiwać.
Ponadto jak wyraźnie zaznaczyłem w ogromnym skrócie zasygnalizowałem główne kierunki zmian, w jakich powinna ewoluować lądowa technika ppanc. Z oczywistych względów nie odniosłem do warstwy technicznej tego szerokiego zagadnienia.
Czuję się wystarczająco kompetentny (tak mi się wydaje) do dyskusji na tematy techniczne, lecz bazując na swoich doświadczeniach wiem, że zabiera to ogromnie dużo czasu i nie zawsze wyczerpuje temat „do dna”. Nie raz zdarzały mi się dyskusje dotyczące drobnych szczegółów konstrukcyjnych, które trwały (w rozmowie twarzą w twarz) od kilku godzin do nawet kilku dni (np. ze współkonstruktorem Spika – a i tak mi wszystkiego nie wyjaśnił). Dlatego też moje posty piszę skrótowo, starając się tylko nawiązać do tematu bez zagłębiania się – jeżeli nie wymaga tego temat – w „drobiazgi”.
Pozdrawiam
 
 
Stefan Fuglewicz
Gość Specjalny



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 3626
Wysłany: Wto 01 Lut, 2005   

Dla porządku - ta tańsza wersja Spike'a to oczywiście MR. Spike-SR ma byc ppk-iem najkrótszego zasięgu, czyli 600m lub może trochę więcej - nie pamiętam, musiałbym sięgnąć do materiałów. Na razie jeszcze go nie ma. Nie wiem, czy powstanie, a jeśli tak, to mam nadzieję, że go nie kupimy. Dla mnie koncepcja tej broni jest zupełnie nie trafiona.

Przy okazji - też miałem pewien udział w upowszechnianiu wiedzy o Spike'u, choć w Rafaelu moje artykuły entuzjazmu chyba nie budziły...
 
 
Revenant
[Usunięty]

Wysłany: Sro 02 Lut, 2005   

A propos Ataki, to ona została wybrana w tzw. drugiej kategorii w przetargu na ppk :?: :!:
Tak gwoli przypomnienia to wybierano ppk o zasiegu do 2,5km (spośród Pumy, Spike-MR, Milana-3/Trigana i Billa-2) - wygrał Spike oraz o zasiegu 4-4,5km (Ingwe, Ataka, Spike-LR i HOT-3). Cięższe ppk miały stanowic uzbrojenie smigłowców, KTO, BWP, ew. samobieżnych niszczycieli czołgów. Jeżeli wybrano Atakę, to chyba tylko pod kątem modernizacji posiadanych Mi-24, czyli tzw. Atakę-W. A jakie wersje rakiet zostały zakupione? Jest przecież pocisk 9M120 (8000mmRHA/6km), pocisk 9M120M (ozn. też jako 9M220, 950mmRHA/8km), 9M120F (termobaryczny) oraz 9A2200 (wersja pow.-pow. z głowicą prętową).
Genralnie nie zmienia to faktu że potrzebny jest pocisk o większym zasięgu od Spike'a-MR, może nie aż tak zaawansowany technicznie, ale skuteczniejszy.

Woj I napisał/a:
- należy bezwzględnie wprowadzić - dla zwykłych "zająców" - nowy, tani, jednorazowy, nieetatowy środek przeciwpancerny (zastępując RPG-76 Komar) - prosta konstrukcja, duża celność i efektywność ogniowa powinny uczynić go groźnym orężem nawet w rękach szeregowego rezerwy po kilkumiesięcznym przeszkoleniu wojskowym;
- należy modernizować i pozyskiwać nowe rodzaje amunicji - szerszy asortyment głowic - do eksploatowanych RPG-7; umożliwi to bardziej efektywne zwalczanie opancerzonej techniki bojowej (koniecznie głowice tandemowe o znacząco zwiększonej penetracji przez ładunek zasadniczy) i rozszerzy spektrum rażonych celów (zastosowanie amunicji: odłamkowej z zapalnikiem czasowym, dymnej, zapalającej, z ładunkiem paliwowo-powietrznym, a może i nawet oświetlającej)


Moim zdaniem, noowopracowana amunicja z DEZAMETu do RPG-7 powinna być bezwzględnie wprowadzona do uzbrojenia. I piszę tu o wszystkich jej odmianach (PG-7MT, PG-7OD, PG-7KO, OG-7ME, PG-7TB).
Warto tu przypomnieć, że podobne wzory amunicji do RPG-7 opracował rosyjski Bazalt. Tym samym udowodniono, że poczciwy RPG-7 to wciąz groźna broń i obecnie przeżywa swoją trzecią (czwartą?) młodość.
Zastanawiam się jednocześnie, czy w oparciu o pocisk PG-7MT nie dałoby się opracować następcy Komara :?:
Zresztą tania i prosta broń ppanc. jest WP potrzebna, a wiadomo, że RPG-7 nie zostanie zastapiony przez masowe dostawy Carla Gustawa, Panzerfausta 3 czy jednorazowych granatników klasy AT-4/12 czy RPG-27.

Woj I napisał/a:
Akurat o nowej amunicji 120 mm nic nie słyszałem (choć nie pytałem w WITU ani na PW). Do 125 mm armaty 2A46 (D-81) jest bojowy Ryś, ćwiczebne Baryt i Biotyt, ale ile jest tego w jednostkach?


No właśnie, jak wygląda sprawa dostaw tych nowych APFSDS-Tów kal 125mm do jednostek :?: Chciałbym jednocześnie zapytać się o sens samodzielnego(?) opracowywania APFSDS 120mm. Nie lepiej kupić od Niemców licencję na np. DM43A1 (jak Amerykanie tworząc w ten sposób swojego Terminatora) :?:
A co z kumulacyjną amunicją czołgową 120 i 125mm. Jaki typ pocisku otzymalismy razem z Leopardami. Czołgowa amunicja HEAT jest trochę lekceważona w porównaniu z APFSDS. Jednak biorąc pod uwagę jakie efekty osiągnęli Rosjanie konstruując swojego 3BK-31 :mrgreen: uważam, że gra jest warta świeczki.

Woj I napisał/a:
- wprowadzić na wyposażenie i upowszechnić nowe miny przeciwpancerne (jak choćby polskiego typoszerego MN np. MN-121 ...), miny przeciwburtowe ze "zinteligenconymi" układami naprowadzania i odpalania oraz amunicję kasetową: z podpociskami kumulacyjo-odłamkowymi (DPICM), a w znacznie mniejszym stopniu podpociski samonaprowadzające się na cel (charakteryzujący się kontrastem termicznym, anomaliami magnetycznymi ... itp.)

No właśnie... a co dalej dzieje się z Radem, MPB z WATu i WITI??????

Stefan Fuglewicz napisał/a:
Dla porządku - ta tańsza wersja Spike'a to oczywiście MR. Spike-SR ma byc ppk-iem najkrótszego zasięgu, czyli 600m lub może trochę więcej - nie pamiętam, musiałbym sięgnąć do materiałów. Na razie jeszcze go nie ma. Nie wiem, czy powstanie, a jeśli tak, to mam nadzieję, że go nie kupimy. Dla mnie koncepcja tej broni jest zupełnie nie trafiona.

Też tak uważam, że pozwole sobie na taką śmiałą uwagę. Co to w ogóle za ppk o zasięgu 600m :!: :?: Ostatnio zauwazyłem, że zaczyna się promować Eryx. Mizerię jego osiagów wiadać nawet w zestawieniu z lekkim Metysem/-M.
Stefan Fuglewicz napisał/a:
Przy okazji - też miałem pewien udział w upowszechnianiu wiedzy o Spike'u, choć w Rafaelu moje artykuły entuzjazmu chyba nie budziły...

:mrgreen: Pamiętam, czytałem i powiem szczerze, że w swoich artykułach nie rozpieszczałeś zbytnio izraelskich konstrukcji ;) , ale przynajmniej napisałeś o tym, czego niektórzy inni dziennnikarze z branży zdawali się nie dostrzegać.
A z tym entuzjamem w Rafaelu to przedni żart :lanie:
 
 
Oso
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Lis 2004
Posty: 340
Wysłany: Sro 02 Lut, 2005   

Należy powiedzieć, że dobór sprzętu ppanc, jest uwarunkowany jego "warstwowością"-różne środki przenoszenia i wykorzystania z góry narzucają zróżnicowanie sprzętu.
Chciałbym podzielić się z moimi odczuciami odnośnie RPG-7 nowe pociski są potrzebne, lecz należy pomyśleć o innej ważnej rzeczy- przy strzale powstaje zbyt dużo gazów prochowych które demaskują stanowisko strzelca i uniemozliwaią strzelanie z pomieszczeń.Ciekawym rozwiązaniem byłyby pociski z silnikami przeciwsobnymi, lub podobnymi. Należy też pomyśleć o optyce do w/w broni.
Kolejna sprawa to, jak Szanowni Koledzy napisali powyżej, zapomnienie o "Komarze" i wprowadzenie innego nieetatowego, jednorazowego granatnika.
Jeżeli chodzi o mniny to już inna sprawa - seria MN była nowoczesna ale jakiś czas temu - brak większej ilości, ważny jest też system przenoszenia nie tylko artyleria, ale lotnictwo i samobiezne ustawiacze/Kroton/.
Pozdrawiam,
 
 
Woj I
[Usunięty]

Wysłany: Pią 04 Lut, 2005   

Revenant napisał/a:
Nie lepiej kupić od Niemców licencję na np. DM43A1 (jak Amerykanie tworząc w ten sposób swojego Terminatora)

Masz chyba na myśli nabój M829E3, który nieco odbiega od pierwotnego "wolframowego" Terminatora (czyli KEW produkcji General Dynamics Ordnance and Tactical Systems - ten bazował na konstrukcji amerykańskiego naboju M829A1 wyposażonego w rdzeń ze zubożonego uranu), a jest rozwinięciem KEW-A1 (owoc współpracy z Rheinmetalem). Ja doszukiwałbym się w nim jednak korzeni nie w DM43A1 (sabot jest wzorowany na tej konstrukcji), ale w kolejnych wersjach tego naboju – szczególnie, jeżeli chodzi o konstrukcję pocisku i osiągi penetratora. Do Terminatora zbliżony konstrukcją jest kolejny amerykański nabój z pociskiem podkalibrowym na bazie spieku wolframu - KEW-A2 (konstrukcji GD-OTS), z tym, że na razie jest on oferowany odbiorcom zagranicznym a nie USArmy.
Poza tym Niemcy przedstawili na MSPO '04 kolejną wersję pocisku o nazwie DM63, który może być stosowany do zarówno do Rh-120 L55 jak i L44. Zmiana rodzaju ładunku miotającego i zastosowanie prawie identycznego jak u DM53 penetratora zwiększa (w stosunku do DM43A1) zdolność penetracji i umożliwia strzelanie z naszych Leosiów bez obawy rozerwania lufy (oczywiście w przypadku właściwej jej eksploatacji).
Zdjęcie po lewej przedstawia przekrój naboju DM63.

Cytat:
No właśnie... a co dalej dzieje się z Radem, MPB z WATu i WITI??????.)

Jak to co??? To prace tzw. "półkowniki" - po zakończeniu - na półkę marsz! Brak kasy na dalszy rozwój. Chociaż m.in. w Instytucie Optoelektroniki WAT prowadzone są pewne prace nad tanimi i efektywnymi inteligentnymi układami kierowania (wykrycie, rozpoznanie celu i pobudzenie do określonego działania) na potrzeby w/w sprzętu oraz nad rozwojem pewnych nowych typów środków rażenia.
Pozdrawiam
 
 
Revenant
[Usunięty]

Wysłany: Pią 04 Lut, 2005   

Woj I napisał/a:
Masz chyba na myśli nabój M829E3, który nieco odbiega od pierwotnego "wolframowego" Terminatora (czyli KEW produkcji General Dynamics Ordnance and Tactical Systems - ten bazował na konstrukcji amerykańskiego naboju M829A1 wyposażonego w rdzeń ze zubożonego uranu), a jest rozwinięciem KEW-A1 (owoc współpracy z Rheinmetalem).


Tzn. miałem na myśli właśnie KEW-A1 Terminator produkowany przez firmę Primex Technologies i wedle dostepnych mi danych to KEW-A1 bazuje właśnie na DM43A1. Użyłem nazwy Terminator gdyż nie pamietałem oznaczenia literowo-cyfrowego, a nie chciało mi się grzebać ;)
Tak generalnie to chciałem tylko zwrócić uwagę na pewien mechanizm pozyskania nowoczesnej amunicji APFSDS i ten Terminator to był po prostu przykład rzucony z rękawa. A opisany przez Ciebie DM63 prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie i oczywiście jest lepszym rozwiązaniem od DM43.
Pozdrawiam :gent:
 
 
Nam
[Usunięty]

Wysłany: Sob 05 Lut, 2005   

Woj I napisał/a:
Jak to co??? To prace tzw. "półkowniki" - po zakończeniu - na półkę marsz! Brak kasy na dalszy rozwój.

Z tego co wiem, wojsko zakupiło pewną partię MPB, która miała trafić na wyposażenie, ale z pewnie z braku kasy na dość długo będzie to jedyny zakup tej miny. :cry:
Woj I napisał/a:
Chociaż m.in. w Instytucie Optoelektroniki WAT prowadzone są pewne prace nad tanimi i efektywnymi inteligentnymi układami kierowania (wykrycie, rozpoznanie celu i pobudzenie do określonego działania) na potrzeby w/w sprzętu oraz nad rozwojem pewnych nowych typów środków rażenia.

Nie tylko w IO WAT, ale też w WITI prowadzone są tego typu prace. Nowoczesna mina to nie tylko ładunek materiału wybuchowego, ale również rozbudowane systemy elektroniczne zapalnika, bez których nawet najlepszy ładunek może służyć co najwyżej do rzucania w p-ka lub podpałki. :mrgreen:
Pozdrawiam
 
 
Revenant
[Usunięty]

Wysłany: Pią 11 Lut, 2005   

W lutowej NTW jest artykuł Pana Roberta Rochowicza 'Budżet AD 2005' dot. jak łatwo domyslić się wydatków MONu w tym roku i jeżeli chodzi o kwestie zw. z tematem tego wątku to jest wyraźnie napisane, że nastapią kolejne dostawy Spike'a-LR... Szczerze mówiąc to jestem trochę zdezorientowany. Wnisokuję, że w takim razie w tzw. II kategorii ppk wygrał właśnie Spike-LR. Nie ma słowa o Atace-W, ani o ew. modernizacji Mi-24 w ogóle. Natomiast, jeżeli chodzi o prace wdrożeniowe i B+R to wspomniane jest o projekcie Głuszec, czyli śmigłowcu wsparcia na bazie Sokoła, czyżby powtórka z rozrywki...?
A wracając jeszcze do Spike'a, to w artykule jest wyraźnie napisane, że nastąpi przejęcie kolejnych wyrzutni i ppk Spike-LR. Czyli już jakieś egzemplarze Spike-LR otrzymaliśmy w 2004r.? W artykule nie ma natomiast słowa o Spike'u-MR...
Czy ktoś wie więcej na ten temat :?:
:???:
 
 
Woj I
[Usunięty]

Wysłany: Pią 11 Lut, 2005   

Revenant napisał/a:
Czyli już jakieś egzemplarze Spike-LR otrzymaliśmy w 2004r.? W artykule nie ma natomiast słowa o Spike'u-MR...
Czy ktoś wie więcej na ten temat?

My zakupiliśmy tylko wersję Spike-LR!!! A co do dostaw, to pod koniec zeszłego roku nasze wojsko (a dokładniej przedstawiciel wojskowy w ZM Mesko) przejął kilka (2-4 - ?) wyrzutni i nieco więcej pocisków w tej właśnie wersji Spike-LR od producenta - izraelskiej firmy Rafael Armament Development Authority Ltd. z Hajfy. Co się z nimi teraz dzieje i gdzie są - to już zupełnie inna sprawa.
Jedyne, co już chyba wydaje się pewne (?!!!) to fakt, że szkolenie operatorów ma odbywać się w Toruniu i tam pojawi się (a może już jest - ?) wersja wyrzutni z pociskiem treningowym.
Pozdrawiam
 
 
Revenant
[Usunięty]

Wysłany: Pią 11 Lut, 2005   

:oops: Oj fakt, pomylił mi się Spike-LR ze Spikem-ER.......
 
 
Woj I
[Usunięty]

Wysłany: Pon 14 Lut, 2005   

Revenant napisał/a:
:oops: Oj fakt [...]

Nie padaj ducham drug! Tak zmienna sytuacja w tej dziedzinie powoduje, że nie wiadomo na czym się faktycznie stoi. MON miał zakupić od 96 do nawet 160 wyrzutni zintegrowanych z SKO KTO - teraz (na razie) pozostało z tego 72 sztuki - a i też nie wiadomo kto, na czyj koszt i w jakim trybie będzie dokonywał integracji.
Pozdrawiam
 
 
zmęczon
[Usunięty]

Wysłany: Wto 15 Lut, 2005   

Cytat:
- należy bezwzględnie wprowadzić - dla zwykłych "zająców" - nowy, tani, jednorazowy, nieetatowy środek przeciwpancerny (zastępując RPG-76 Komar) - prosta konstrukcja, duża celność i efektywność ogniowa powinny uczynić go groźnym orężem nawet w rękach szeregowego rezerwy po kilkumiesięcznym przeszkoleniu wojskowym;


To co powiecie na taki pomysł : Połączenie trzech bezodrzutowych wyrzutni rakietowych pocisków kumulacyjnych niewielkiego kalibru - około 60mm. Wyrzutnie te mogą oczywiście strzelać pojedynczo do słabszych celów, ale w przypadku gdy trzeba zniszczyć pancerz czołowy współczesnego czołgu można je odpalić sekwencyjnie co 1/10 sekundy. Przy czym pierwsza i druga rakieta ma w zadku diody, na które to naprowadzają się druga i trzecia rakieta przy pomocy prostych czujników zamontowanych na czubkach. W efekcie wszystkie trzy po kolei uderzają w to samo miejsce pancerza. O ile czołg nie zacznie gwałtownie zakręcać to jego prędkość kątowa jest minimalna i pociski powinny trafiać z dokładnością do milimetrów. I tak pierwszy np detonuje osłonę reaktywną drugi kruszy ceramikę, a strumień trzeciego powinien w końcu dotrzeć do wnętrza. Masa takiego zestawu nie powinna przekroczyć 5kg, zasięg bez trudu 300m. Cena nie powinna być powalająca, cała elektronika do tego to parę złotych. Niepoślednią zaletą tego rozwiązania jest też to że łatwo mu wymyśleć nazwę - "Trójząb"
Kto chetny sypnąć groszem na doprowadzenie Trójzęba do stadium pokazów ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group