Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Urzędnicza opieszałość w OR WAM Szczecin
Opublikował Wiadomość
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Sro 08 Lip, 2009   Urzędnicza opieszałość w OR WAM Szczecin

Po raz kolejny docierają do mnie skargi żołnierzy na urzędniczą opieszałość z OR WAM Szczecin. Gdyby to było jednostkowe przypadki mógłbym to zignorować, lecz jest ich coraz więcej. Staram się dociec, co jest tego przyczyną, lecz bardzo ciężko zdobyć jakąkolwiek informację. To chyba informacja ściśle tajna. Ale nie o tym chciałem.
Skandalem jest, że wnioski żołnierzy rozpatruje się w tempie żółwim – zbyt łagodne określenie. Bo ile może czekać żołnierz na decyzję o zdaniu mieszkania? Przepis mówi wyraźnie, że dyrektor ma 30 dni na odpowiedź, z zastrzeżeniem, że w trudnych i skomplikowanych sytuacjach ma na to czas do 2 miesięcy (60 dni). Czy podjęcie decyzji o wyznaczeniu komisji do odbioru mieszkania od żołnierza należy zaliczyć do zbyt skomplikowanych? Czy podjęcie decyzji o zamianie lokalu na spełniające warunki również? Czy ma na to wpływ, że nadal nie powołano Prezesa WAM i dyrektorzy Oddziałów Regionalnych (Szczecin też ma p.o.) poczuli się „panami na włościach” i mają gdzieś zwykłego żołnierza oraz stosowne przepisy?
Dla przykładu jeden ze skarżących się do mnie żołnierzy czeka już 3 miesiące na takową decyzję. Zwodzi się go, że Pani Dyrektor ma tyle pracy, że nie może się wyrobić. Może nie panuje nad swoimi pracownikami, którzy zdają się być niekompetentni? A za niezamieszkane mieszkanie trzeba przecież płacić. Dodatkowe opłaty (żołnierz już mieszka wraz z rodziną gdzie indziej) mocno nadszarpują domowy budżet – niezbyt przecież zasobny. Może to sposób OR WAM Szczecin na dodatkowy zarobek i wykazanie, że jest mniej pustostanów (garnizon Mirosławiec)?
Inny czeka już ponad 2 miesiące na zamianę (na większe). Czy tak trudno podjąć decyzję o przydzieleniu lokalu w miejscu, gdzie jest wolnych ponad 150 mieszkań? Złośliwość to czy chęć pokazania kto tu jest ważny? O ile można by zrozumieć opóźnienia w podjęciu decyzji ze względu na okres urlopowy (choć nie powinno mieć to miejsca), to sprawy ciągną się od wiosny. Takie sprawy powinny być załatwiane "od ręki"! Bezwład decyzyjny to najgorsza rzecz dla żołnierza. A i podważa kompetencję pracowników tam zatrudnionych.

Ile jeszcze żołnierze muszą wykonać telefonów, ponagleń by WAM zaczął pracować normalnie? Czy w tych trudnych czasach (także dla armii) Agencja musi jeszcze rzucać żołnierzowi kłody pod nogi także w tej dziedzinie (jakże ważnej dla każdego z nas)? Gdzie jest (tak eksponowana w zapewnieniach) służebność Agencji wobec żołnierza? Nie wiem jak w innych OR WAM, ale z nadesłanych skarg Szczecin przoduje – szkoda, że w tym negatywnym rankingu.

Jakie są Wasze doświadczenia w tym względzie? Gdzie żołnierza traktuje się „jak należy” przez instytucję państwową powołaną do służebności wobec niego?
Urzędnikom i pracownikom OR WAM Szczecin życzę przyjaźniejszego podejścia do ważnych spraw żołnierza i ich rodzin. A Pani Dyrektor baczniejsze przyjrzenie się swoim pracownikom i wyciągnięcie stosownych wniosków.

Celowo umieściłem ten wątek w „Gorących tematach”, bo nadal WAM (choć nie wszyscy pracownicy tej instytucji) ma w głębokim poważaniu dobro żołnierzy.


:gent:
_________________
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda
 
 
Radca WP 
Mod



Pomógł: 66 razy
Wiek: 53
Dołączył: 22 Cze 2005
Posty: 2743
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: Sro 08 Lip, 2009   

Witam w temacie, :zly4:


Problem urzędniczej opieszałości nie dotyczy za pewne tylko OR WAM Szczecin, ale również innych organów administracji publicznej, które zostały powołane po to, aby załatwiać indywidualne sprawy obywateli. W trakcie realizacji spraw, które dotychczas przyszło mi prowadzić przekonałem się o jednym, a mianowicie iż dopóki zainteresowany nie złoży zażalenia na bezczynność organu, dopóty jego sprawa będzie leżała na biurku, wśród sterty innych. W żadnym wypadku organ administracji publicznej nie może się tłumaczyć, iż nie załatwił sprawy w określonym terminie z powodu braków kadrowych, zbyt dużej ilości spraw, etc ... złożenie zażalenia nic nie kosztuje, a na pewno spowoduje, iż sprawa zostanie załatwiona w trybie pilnym. Stosowne zażalenie możemy złożyć z pominięciem organu, którego bezczynność dotyczy. Ważne, aby pamiętać o wysłaniu go listem poleconym z opcją pocztową ,,za zwrotnym potwierdzeniem odbioru".


Podstawa prawna:

Kodeks postepowania administracyjnego

Art. 35. § 1. Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki.

§ 2. Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ.

§ 3. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.

§ 4. Organy wyższego stopnia mogą określać rodzaje spraw, które załatwiane są w terminach krótszych niż określone w § 3.

§ 5. Do terminów określonych w przepisach poprzedzających nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.

Art. 36. § 1. O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie określonym w art. 35 organ administracji publicznej obowiązany jest zawiadomić strony, podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia sprawy.

§ 2. Ten sam obowiązek ciąży na organie administracji publicznej również w przypadku zwłoki w załatwieniu sprawy z przyczyn niezależnych od organu.

Art. 37. § 1. Na niezałatwienie sprawy w terminie określonym w art. 35 lub ustalonym w myśl art. 36 stronie służy zażalenie do organu administracji publicznej wyższego stopnia.

§ 2. Organ wymieniony w § 1, uznając zażalenie za uzasadnione, wyznacza dodatkowy termin załatwienia sprawy oraz zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych niezałatwienia sprawy w terminie, a w razie potrzeby także podjęcie środków zapobiegających naruszaniu terminów załatwiania spraw w przyszłości.

Art. 38. Pracownik organu administracji publicznej, który z nieuzasadnionych przyczyn nie załatwił sprawy w terminie lub nie dopełnił obowiązku wynikającego z art. 36 albo nie załatwił sprawy w dodatkowym terminie ustalonym w myśl art. 37 § 2, podlega odpowiedzialności porządkowej lub dyscyplinarnej albo innej odpowiedzialności przewidzianej w przepisach prawa.



Orzecznictwo:


Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego
z dnia 26 lutego 2003 r.
V SA 1131/2002



Zwłoka organów administracji publicznej w załatwieniu sprawy i naruszenie terminów określonych w art. 35 kodeksu postępowania administracyjnego nie może powodować ujemnych skutków dla strony.


Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego
z dnia 25 lutego 1999 r.
IV SAB 43/98



Organ administracji nie może skutecznie bronić się przed zarzutem bezczynności wówczas, gdy inny organ administracji był bezczynny lub działał z opóźnieniem, przyczyniając się w ten sposób do niezałatwienia sprawy w terminie; w szczególności do bezczynności dochodzi, jeżeli organ niższego stopnia z opóźnieniem przesłał akta administracyjne żądane przez organ orzekający.


Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku
z dnia 31 stycznia 2008 r.
II SAB/Gd 37/2007



Z bezczynnością organu administracji publicznej mamy do czynienia wówczas, gdy w prawnie ustalonym terminie organ nie podjął żadnych czynności w sprawie albo gdy wprawdzie prowadził postępowanie, ale mimo istnienia ustawowego obowiązku nie zakończył go wydaniem w terminie decyzji, postanowienia bądź innego aktu lub nie podjął stosownej czynności.


Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku
z dnia 23 stycznia 2008 r.
II SAB/Gd 35/2007
LexPolonica nr 1938203
http://orzeczenia.nsa.gov.pl


Żadne przepisy prawa nie wprowadzają możliwości sankcjonowania bezczynności organu administracji publicznej jego trudnościami kadrowymi.



Pozdrawiam Radca WP :czytanie:

Zażalenie_wzór.doc
Pobierz Plik ściągnięto 290 raz(y) 35,5 KB

_________________
EGIDA Kancelaria Radcy Prawnego
Robert Kłosiński
Numer wpisu OIRP w Olsztynie (OL-1848)

Kontakt: biuro@poradyegidy.pl
Telefon: 535-400-405
 
 
 
Henryk Kwinto 
6
wonsaty janush z podkarpacia



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 25 Sie 2006
Posty: 1401
Skąd: Groom Lake
Wysłany: Czw 09 Lip, 2009   

Widzę, że OR WAM ze Szczecina wciąż na topie. Szkoda , że ten top to ranking najgorzej zarządzanych oddziałów. PO TYM ARTYKULE po raz kolejny zabłysnął swoją profesjonalnością podejścia do żołnierzy. Kolejny dyrektor (pomimo, że kobieta) i nadal: "w Zawichoście bez zmian".
Tak się zastanwiam, czy WAM jest dla żołnierzy, czy też żołnierze dla WAM-u. Już dawno trzeba było rozgonić to towarzystwo i znów oddać pieczę nad tym majatkiem dowódcom garnizonów. Niegdysiejsze GAMy nieźle się sprawowały.
Zastanawiające jest też, że jak dotąd ani NIK, ani CBA czy CBŚ nie potrafi dokładnie się przyjrzeć tej Agencji. A byłoby co do "oglądania", oj byłoby. Ot, choćby wszystkie "córki spółki" utworzone przy WAM, albo WTBS gdzie pompuje się ogromne pieniądze, po mieszkania dla prominentów z WAM (i nie tylko) z pominięciem jakichkolwiek przepisów.
H.K. :bye:
_________________
"Polską się nie rządzi, Polsce się służy."
 
 
tuptus1980 
1


Dołączył: 27 Mar 2008
Posty: 21
Skąd: szczecin
Wysłany: Wto 16 Lut, 2010   

Równiez potwierdzam niekompetencje pracowników WAM Szczecin bo na własnym przykładzie doswiadczam ich niedouczenie czy niedoczytanie. Tylko co z tego , że wszyscy maja swiadomość jakie są realia ale przez niewiedzę Pań z WAM Szczecin przyjdzie mi oddawać sporą sumkę gdyz mialem swaidczenie finansowe na pokrycie kosztow najmu a w 03-2004 kupilem mieszkanie oddalone od Szczecina o 200km o wszystkim poinformowałem WAM i te douczone Panie poinformowaly , ze to nie ma znaczenia a teraz okazuję się ,że jednak mialo i to ogromne. I jak mam wygrać z WAM :?: Bo skoro idę do kompetentnej osoby (tak mi sie wówczas wydawalo )i ona mnie informuje , ze wszystko ok to nic ztym nie robię . Prawda :?:
 
 
ELVIS
2


Dołączył: 22 Kwi 2005
Posty: 72
Wysłany: Sro 17 Lut, 2010   WAM Sz-cin

Czy do tej opieszałości możemy zaliczyć brak informacji lub nawet upomnienia lokatora w trakcie realizacji wykupu mieszkania o potrzebie uzupełnienia dokumentów tj. kolejnej kadencji. :?:
Agencja potrafi przesyłać podwyżki, rozliczenia lub zapytania o wykup mieszkania a nie wysyła tak istotnych dla lokatora zawiadomień o nieuregulowanym tytule prawnym do zamieszkania. Może WAM akceptuje lokatorów mieszkających "na dziko", ale tylko tych którzy płacą każdego miesiąca czynsz.
Tym o to sposobem nie znalazłem się na liście do wykupu - jeśli wina leży po mojej stronie to zwracam im honor :efendi2: ale potrzebuje podstawę prawna. :gent:
 
 
stan38 
1


Dołączył: 23 Maj 2008
Posty: 6
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 11 Maj, 2010   Nie tylko OR WAM Szczecin - OR WAM Kraków to jest cudo

W 2005r. zwróciliśmy się to OR WAM Kraków z wnioskiem o wykup garaży - wcześniej wykupiliśmy mieszkania. OR twierdził że nie możemy wykupić garaży razem z mieszkaniami bo nie pozwalają na to przepisy. Jedna kilka osób w Decyzji o przydziale osobnej kwatery stałej miała jako pomieszczenie przynależne wpisany garaż. OR WAM Kraków "wyodrębnił" garaż z lokalu (bo tak i już). W 2006 i 2007 co miesiąc byliśmy w OR upominając się o wykup. W 2007 OR miał nawet zrobiony operat - i nic przepadł. W 2008 zwróciliśmy się do Prezesa WAM, który zlecił odpowiedź OR WAM Kraków dlaczego nic nie robi. OR WAM Kraków odpowiedział - miał kontrolę :) . W piśmie OR zobowiązał się do sprzedaży garaży w 2008. Mamy 2010 i nic. Napisaliśmy kolejną skargę do Prezesa WAM - a ten jak w 2008 polecił aby OR WAM Kraków udzielił odpowiedzi. Mamy spotkanie z radcą prawnym, który stwierdził, że 5 lat bezczynności to za dużo i oczywiście zajmie się "wyodrębnionymi" garażami z samodzielnego lokalu. Dodam, że garaże znajdują się pod mieszkaniami - tak jeden dla jednego właściciela lokalu mieszkalnego. OR WAM jest od 20 lat "właścicielem" garaży i przez ten okres nawet raz nie zostały remontowane drewniane drzwi garażowe od zewnątrz (od wewnątrz obowiązek najemcy). Teraz podniesiono stawkę czynszu o 142%. Dlaczego - bo są uwolnione ceny (taką otrzymaliśmy odpowiedź). Nic nie robią przy "swojej" własności i tylko najemca ma płacić i remontować. Cudo instytucja.
_________________
stan
 
 
vivaldi77 
1


Dołączył: 25 Lip 2009
Posty: 48
Skąd: znikąd
Wysłany: Sro 06 Kwi, 2011   

No cóż, problem istnieje nadal z OR/Wam Szczecin, właśnie z wydawaniem decyzji. W związku ze zmianą ustawy z 1 lipca 2010 roku o zakwaterowaniu sił zbrojnych or/wam szczecin zobowiązany był wydać decyzje przydziału lokalu mieszkalnego w miejscowości innej niż pobliska z racji tego że mój mąż został przeniesiony z JW w Pruszczu Gd. do JW w Mirosławcu. Co za tym idzie mieszkamy nadal w Pruszczu Gd. Wam Gdynia przesłał wniosek o wydanie decyzji do Wam Szczecin we wrześniu zeszłego roku, decyzje o przyznaniu lokalu mieszkalnego z Wam Szczecin otrzymaliśmy po licznych bojach z panią "W..." odpowiedzialna za jej wydanie dopiero 15 marca tego roku... I jakby mało tego było z pomyłką pisarska w uzasadnieniu... Teraz czekamy nadal za postanowieniem do uzasadnienia... MASAKRA. :zly3:
 
 
marian888 
5



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 848
Wysłany: Sro 06 Kwi, 2011   

Jedyna rada w tej sytuacji: nic na tzw. "gębę". Wszystko na piśmie i tak jak napisał wyżej Radca WP - pilnować terminów. Jak tylko minie ustawowy termin (z małym okładem na pocztę), natychmiast wysyłać zażalenie do organu wyższego. Wierzcie mi - pomaga !!!!
_________________
Praktycznie jesteśmy przekonani, że w okresie przejściowym nastąpi stosowny ruch kadrowy powodujący że nie będzie przypadków żeby chorążowie zajmowali stanowiska oznaczone etatowo stopniem podoficerskim np. kaprala, plutonowego lub sierżanta
 
 
radiola 
5
pracujący emeryt



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Lip 2004
Posty: 886
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: Sro 06 Kwi, 2011   

Jakoś wcale się nie dziwię. Wszystkie jednostki organizacyjne mające w tytule "wojskowa" działają własnie przeciwko żołnierzom. Poznałem to na własnym przykładzie.
WAM oszukiwał na remontach, zawyżał opłaty, blokował uchwały wspólnot mieszkaniowych.
WBE próbowało pozbawić należności i zmuszało do zakładania spraw w sądach.
AMW zerwało umowy na dzierżawy gruntu pod garaże, bez możliwości wykupu przez dotychczasowych dzierżawców, a wykonane naszymi własnymi rękami uzbrojenie terenu przypisała sobie, tym samym podnosząc cenę gruntu do stawek "warszawskich".
Te instytucje pasożytują na żołnierzach, emerytach i ich rodzinach oraz działają przeciwko nim. Najwyższa pora rozwiązać je, a obsługę przekazać firmom cywilnym :zly2:
_________________
W wyniku powyższych czynności ustalono brak możliwości wykorzystania... w dalszej służbie wojskowej, co skutkuje dokonaniem... wypowiedzenia stosunku służbowego przez organ wojskowy - gen. bryg. Zbigniew Jabłoński
 
 
Peacekeeper 
5
Land Army



Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 449
Skąd: obecnie na ZS-ach latam
Wysłany: Czw 07 Kwi, 2011   

Powiem w jaki sposób załatwiałem swoje sprawy z OR w Szczecinie. Otóż pisma czy telefony za wiele nie dawały. Osoby, z którymi przez telefon rozmawiałem jednym uchem wpuszczały, a drugim wypuszczały. Więc postanowiłem być częstym gościem w WAMie, wręcz ich nachodziłem, wydeptałem konkretną ścieżkę ale dzięki temu pozałatwiałem wszelką kwitologię.
_________________
" Kobiet w żołnierzach nie pociąga mundur.
Pociąga je fakt, że słucha rozkazów i jest przyzwyczajony do gównianego żarcia "
- demotywatory.pl
 
 
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Czw 07 Kwi, 2011   

Mój sposób był inny. Wszelkie pisma monitujące wykonywałem w 3 egzemplarzach. Jedno OReg. WAM, drugie do wiadomości Prezes WAM i trzecie a/a czyli dla mnie. Zawsze poleconym ze "zwrotką". Skutkuje.

:gent:
_________________
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda
 
 
Ryś 
7
Pomóc - rzecz ludzka



Pomógł: 37 razy
Wiek: 60
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 2608
Skąd: Głogów
Wysłany: Czw 07 Kwi, 2011   

Peacekeeper napisał/a:
Więc postanowiłem być częstym gościem w WAMie, wręcz ich nachodziłem, wydeptałem konkretną ścieżkę ale dzięki temu pozałatwiałem wszelką kwitologię.

Też uważam, że to jest najlepszy sposób na wywalczenie czegoś od WAM.
Kiedyś sam też w taki sposób załatwiałem sprawy i skutkuje. Teraz już nie mam nic wspólnego z nimi, gdy lokatorzy wzięli w ręce rachunki. :gent:
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".

Aż nadto bardzo szczęśliwy emeryt :) :) :)
 
 
~~Ad~~ 
Banita
Już rezerwa...


Pomógł: 14 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 7297
Skąd: Teraz: Roztocze.
Wysłany: Czw 07 Kwi, 2011   

A ja połączyłem wszystkie metody i też poskutkowało. Robiłem wszystko o czym piszecie, czyli telefony, wizyty, pisma i wnioski. Zadziałało. :viktoria: Trochę o tym pisałem tutaj :gent:
_________________

„…Nic nie poradzę, że nie lubię faryzeuszy, obłudników, kameleonów, kurew, karierowiczów, itp..."


"Jeśli chcesz zachowywać się moralnie to najgorszym miejscem by szukać rad jest religia..."
 
 
goral 
4


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 260
Wysłany: Czw 07 Kwi, 2011   

Do Radiloa. A czy przypadkiem nie byli wojskowi są tam wszelkiego rodzaju specjalistami .? Czy przypadkiem nie oni razpasają się w nalepsze? Przecież dyrektorzy tych instytucji do niedawna to inżynierowie pola walki z tytułem mgr zdobytych na tajnych kompletach . :gent:
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15890
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 07 Kwi, 2011   

Peacekeeper napisał/a:
postanowiłem być częstym gościem w WAMie, wręcz ich nachodziłem, wydeptałem konkretną ścieżkę ale dzięki temu pozałatwiałem wszelką kwitologię.

Stevie napisał/a:
Wszelkie pisma monitujące wykonywałem w 3 egzemplarzach.

Ryś napisał/a:
Też uważam, że to jest najlepszy sposób na wywalczenie czegoś od WAM.

~~Ad~~ napisał/a:
A ja połączyłem wszystkie metody i też poskutkowało.

Panowie, ale czy tak musi być? Czy to jest normalne ?
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group