Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowa ustawa o ochronie informacji niejawnych
Opublikował Wiadomość
robson36
4



Dołączył: 16 Wrz 2005
Posty: 204
Wysłany: Sro 29 Lip, 2009   Nowa ustawa o ochronie informacji niejawnych

Nie wiem czy ktoś z Was czytał propozycję nowej ustawy, ale szykuje się rewolucja. Według mnie skończą się dokumenty niejawne z których wywnioskować można, że są niejawne tylko z klauzuli, a nie z treści. Jedynie co szkoda to tylko kasy wydanej na organizację KT (sejfy, kraty, SA itd). W końcu dostrzega się jednak człowieka jako najsłabsze, a zarazem najmocniejsze ogniwo w tym wszystkim. Jedyne co powala na kolana to ankieta bezpieczeństwa osobowego.
_________________
Kawasaki Voyager XII
 
 
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Sro 29 Lip, 2009   Re: Nowa ustawa o ochronie informacji niejawnych

robson36 napisał/a:
Jedynie co szkoda to tylko kasy wydanej na organizację KT (sejfy, kraty, SA itd)...

Zapomniałeś o zapisie zawartym w Art. 44 ust. 4 projektu UOIN, a mianowicie: „Minister Obrony Narodowej określi, w drodze zarządzenia, szczególny sposób organizacji
kancelarii tajnych oraz komórek organizacyjnych, o których mowa w art. 41 ust. 1, stosowania środków ochrony fizycznej oraz obiegu informacji niejawnych
”.

Nie wydaje mi się, aby w MON dokumenty niejawne o klauzuli "Z" i "PF" potraktowano łagodniej, niż do tej pory. Podejrzewam, że "nowy" zapis w "nowym" zarządzeniu w sprawie organizacji i funkcjonowania KT poddany zostanie tylko małej modyfikacji, a mianowicie:

"Kancelarie tajne i tajne - zagraniczne, zwane dalej “kancelariami”, tworzy się w jednostkach organizacyjnych, w których występują dokumenty zawierające informacje niejawne stanowiące tajemnicę państwową".

I dalej:

"Kancelaria może przyjmować, rejestrować, przechowywać i wysyłać dokumenty niejawne oznaczone klauzulą "Poufne" i „Zastrzeżone”, na zasadach ...".

Innymi słowy - pozostanie bez zmian.

Poza tym nie wierzę, aby nowa ustawa zachowała ustalenia przedstawione w projekcie. Wiele w nim nieścisłości, błędów i niedomówień. Ponadto występuje tutaj wiele sprzeczności. Na przykład z jednej strony informacje niejawne o klauzuli "Zastrzeżone" sprowadza się do nic nie znaczących "tajemnic", natomiast w przypadku systemów TI, w których mają być one przetwarzane podwyższono wymagania. Niby akredytacji dokonuje k.j.o. ale i tak dokumentację przedstawia się do akceptacji. Natomiast wzrosły wymagania w stosunku do personelu bezpieczeństwa.

W kwestii Ankiety przyznaję Tobie całkowitą rację. Dosłownie "włos jeży się na głowie". Czyżby ktoś miał pomysł na państwo policyjne?
 
 
Diaderny 
4
jo


Wiek: 51
Dołączył: 07 Kwi 2007
Posty: 202
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 29 Lip, 2009   

Lepiej przydzielili by w etacie pomocnika Pełnomocnika lub jego zastępce i w dużych kompleksach dwóch Komendantów Ochrony bo nie można połapać końca z końcem.
 
 
robson36
4



Dołączył: 16 Wrz 2005
Posty: 204
Wysłany: Sro 29 Lip, 2009   

Według mnie ankieta jest ok i mogło by być w niej jeszcze więcej informacji. Jeżeli założymy, że człowiek zawsze jest najsłabszym ogniwem, a zabezpieczenia fizyczne są najdroższe i najmniej skuteczne to przecież dane w ankiecie udostępniane są dopiero w przypadku nieprzestrzegania przepisów o ochronie informacji niejawnych. Osoba posiadająca PB będzie miała świadomość, że jak nie będzie przestrzegać przepisów to jej dane będą udostępnione wymiarowi sprawiedliwości. Poza tym nie ma możliwości zabezpieczenia fizycznego informacji znajdującej się w mózgu w inny sposób jak świadomość osoby je posiadającej jak świadomość odpowiedzialności karnej.
_________________
Kawasaki Voyager XII
 
 
Diaderny 
4
jo


Wiek: 51
Dołączył: 07 Kwi 2007
Posty: 202
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 29 Lip, 2009   

robson36 zabezpieczenia fizyczne są bardzo dobre tylko problem pojawia się z ich zakupem a jeżeli już są to z ich prawidłową obsługą i konserwacją. Co do ankiety też jestem za zwiększeniem zakresu informacji o osobie wypełniającej w szczególności od klauzuli Poufne.
 
 
robson36
4



Dołączył: 16 Wrz 2005
Posty: 204
Wysłany: Sro 29 Lip, 2009   

Diaderny napisał/a:
zabezpieczenia fizyczne są bardzo dobre tylko problem pojawia się z ich zakupem a jeżeli już są to z ich prawidłową obsługą i konserwacją

Nie ma możliwości w pełni zabezpieczyć informacji fizycznie. To nie jest broń, że zamkniesz ją w magazynie zabezpieczysz i nie ma możliwości jej użycia do momentu kiedy nie opuści ona magazynu. Nawet jak jej zrobisz kopię (zdjęcie, ksero,nagrasz jej opis na dyktafonie itd) i tak jej nie użyjesz, a z informacją jest zupełnie odwrotnie. Możesz mieć najlepsze sejfy, tempesty, instrukcje, procedury to przy nieodpowiedzialnych lub nieświadomych ludziach nie jesteś w stanie zabezpieczyć jej w 100%.
_________________
Kawasaki Voyager XII
 
 
Hack 
3



Pomógł: 1 raz
Wiek: 54
Dołączył: 01 Gru 2005
Posty: 115
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 09 Wrz, 2009   

Robson ma rację. Nawet eksperci twierdzą, że wszelkie systemy zabezpieczeń mechanicznych i elektronicznych mają za zadanie opóźnić działanie intruza i jak najszybciej przekazać informację do służb ochronnych. Podobno w rosyjskich bankach mają jedn niezawodny system alarmowy, po wykryciu intruza uruchamia cichy alarm i butle z gazem trującym, ale to może bajka :???: .
Co do ankiety to nasza najdłuższa miała 21 stron A4, podobno US Army ankieta ma 60 stron, ale po jej wypełnieniu poświadczenie jest wydawane w kilka dni - relacja jednego z ekspertów pracujących nad pierwszą ustawą o OIN. Tylko, że w USA można stracić poświadczenie za przyjście w poniedziałek na kacu, kac świadczy o alkoholizmie, bo delikwent nie umie powstrzymać się od picia w niedzielę. Czy te relacje to prawda, nie wiem. Ale może rozbudowana ankieta przyśpieszy proces upoważniania? Miejmy nadzieję, bo nie odmowy są problemem, ale czas wydawania poświadczeń.
_________________
Qui diuturna (diutina) pace volunt frui, bello exercitati esse debent (Kto chce korzystać z długiego pokoju, winien być wyćwiczony w wojnie)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group