Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ustawa o weteranach misji pokojowych
Opublikował Wiadomość
janekkos 
1
janekkos


Dołączył: 10 Lut 2008
Posty: 26
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: Pon 25 Sty, 2010   Ustawa o weteranach misji pokojowych

W ubiegłym roku bardzo dużo mówiło się o ustawie o weteranach misji pokojowych. Na początku roku miały być "kokosy", potem na Święto Wojska Polskiego z "kokosów" miała zostać już tylko "skorupka" :D a do tej pory nie ma nic. Szanowny Pan Minister MON podpisał założenia i co dalej? Dziwiono się, że jesteśmy jednymi z nielicznych w Europie, którzy nie mają takiej ustawy. I co - dziwimy się dalej? :?: Pozdrawiam wszystkich Misjonarzy i zapraszam do dyskusji.
 
 
jacbyd72 
5
od 31 stycznia emeryt



Pomógł: 2 razy
Wiek: 51
Dołączył: 13 Gru 2005
Posty: 326
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pon 25 Sty, 2010   

Miało być tak fajnie. Na powyższą ustawę czekali nie tylko żołnierze misjonarze ale też stowarzyszenia /np. Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych/. Teraz jest zapewne wytlumaczenie, że mamy kryzys. Szkoda, bo wielu weteranom ta ustawa się należy i wniosła by namiastkę zainteresowania państwa losami żołnierzy którzy byli na misjach.
_________________

 
 
 
jacbyd72 
5
od 31 stycznia emeryt



Pomógł: 2 razy
Wiek: 51
Dołączył: 13 Gru 2005
Posty: 326
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pon 25 Sty, 2010   

Tutaj są propozycje:
http://skmponz.w.interia.pl/art18.htm
http://wiadomosci.wp.pl/k...ml?ticaid=1986e
http://www.dziennik.pl/po..._co_walcza.html
_________________

 
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 26 Sty, 2010   

Wychodzi na to, że nasze państwo (czytaj: nasi władcy) nie odczuwa potrzeby zmaterializowania, tak często i głośno wyrażanej publicznie ustami oficjeli, swojej wdzięczności i swojego uznania dla kombatantów współczesnych wojen i wojenek. Cóż, kulturoznawcy klasyfikują cywilizacje w rozmaity sposób. Jeśliby za kryterium podziału cywilizacji przyjąć stosunek państwa (czytaj: władców) do swoich żołnierzy, za najbardziej adekwatny uznałbym w naszym przypadku podział na cywilizację zachodnią, wschodnią i ... polską.
Na co zatem może liczyć polski "krzyżowiec" ? Głównie na zaszczytne zaszczyty w postaci pośmiertnego awansu i pamiątkowego odznaczenia "Gwiazda Iraku" lub/oraz "Gwiazda Afganistanu".
Z tymi gwiazdami to dość ciekawa historia. Przysługuje ona każdemu "Irakijczykowi" i "Afgańczykowi" za nienaganną służbę, bez względu na długość okresu tej służby. Dla "misjonarzy" z lat 2002 - 2007 termin nadawania tych odznaczeń upływa z dniem 31 grudnia br. Podobno MON miał to w d... i prezydent, będący organem nadającym gwiazdy lecz na wniosek ministra, zmuszony był panu Klichowi przypomnieć o jego powinności. Niestety, nasi bidule nie za bardzo potrafią, a właściwie to im się nie chce, zlokalizować tych ludzi. Dlatego, skoro już mają taki bajzel "w papierach", zamiast ruszyć rozumem i wyszukać ich centralnie przy pomocy PESEL-a, poszli na łatwiznę i rozsyłają po WKU tysięczne wykazy z nazwiskami lecz bez adresów zamieszkania byłych "misjonarzy". Nie muszę chyba wyjaśniać, że w ten sposób wytapiają mnóstwo czasu pracownikom wszystkich 123 WKU, zresztą bez szans na powodzenie, jako że WKU ewidencji żołnierzy zawodowych nie prowadzą. Dlatego nie zdziwcie się koledzy, że wielu z Was, choć spełnia warunki, "gwiazdorami" niestety nie zostanie.
 
 
kow 
1


Dołączył: 07 Lut 2009
Posty: 12
Skąd: z kraju
Wysłany: Sro 27 Sty, 2010   

Niestety naszym polityków interesują tylko nasze pogrzeby, aby opowiedzieć parę frazesów nad grobem żołnierza i zaistnieć w TV. MON ma w dup... rannych i chorych misjonarzy, aby coś od niego uzyskać to trzeba determinacji i pomocy radcy prawnego, bo inaczej traktują cię jak element do utylizacji. Może zamieścić parę filmików z misji aby odświeżyć pamięć panu ministrowi Klichowi, bo chyba zapomniał jak wystawiano 4 plutony wojska na wabia w Diwaniji aby odwrócić uwagę zamachowców od jego osoby. Gwiazdy się nam należą jak psu buda i minister nam łaski nie robi, i jak sobie z tym nie poradzi to powinien podać się do dymisji.
 
 
nikon
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Maj 2005
Posty: 506
Skąd: Z Polski
Wysłany: Sro 27 Sty, 2010   

Odznaczenia "pamiątkowe", bo inaczej ich nazwać nie można, w postaci Gwiazdy Iraku czy Afganistanu są tylko i wyłącznie wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Ponieważ jest to taki wisiorek, który otrzymać może np. Maryla Rodowicz. W końcu fikała na scenie w tym pięknym kraju. Gdyby zasady przyznawania choćby przystawały do medali ONZ, inna byłaby ranga. A tak, możemy sobie przyprawić kolejną baretkę, w ciekawych kolorach i nic więcej :( Zresztą powaga z jaką te Gwiazdy są traktowane przez ministra ON, świadczy o ich "wadze". MON sam zrobił z tego cyrk, więc jak nosić je z godnością?
Przepraszam, że trochę nie na temat.
 
 
taki jeden
[Usunięty]

Wysłany: Czw 28 Sty, 2010   

nikon napisał/a:
Ponieważ jest to taki wisiorek, który otrzymać może np. Maryla Rodowicz.

Nieprawda.
Wystarczy, że wysilisz się trochę i przeczytasz kto może to odznaczenie otrzymać.
 
 
bond 
Mod



Pomógł: 28 razy
Wiek: 57
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 3745
Skąd: Gliwice
Wysłany: Czw 28 Sty, 2010   

Tu tekst rozporządzenia :
http://infor.pl/skany/spi...z=1074&str=0001

Polecam lekturę par. 1.1 i 1.2



Dz.U. z 2007 r. nr 151; poz. 1074 str. 1
ROZPORZĄDZENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ w sprawie nazwy, wstążki, okuć oraz wzorów rysunkowych Gwiazdy Afganistanu i Gwiazdy Iraku



 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 29 Sty, 2010   

nikon napisał/a:
Odznaczenia "pamiątkowe", bo inaczej ich nazwać nie można...

Cudzysłów jest tu zbędny, gdyż Gwiazdy są rzeczywiście odznaczeniami o charakterze pamiątkowym, nagrodami za nienaganną służbę - tak je określa ustawa o orderach i odznaczeniach:
Cytat:
Art. 19a. 1. Nagrodą za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa są odznaczenia wojskowe o charakterze pamiątkowym mające w nazwie wyraz "Gwiazda" i nazwę państwa lub nazwę geograficzną terenu działania kontyngentu lub prowadzenia operacji wojskowej.
2. Odznaczenia, o których mowa w ust. 1, nadaje się żołnierzom, a także policjantom, funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej i Straży Pożarnej oraz osobom cywilnym, za co najmniej jeden dzień nienagannej służby rozpoczętej w ramach kontyngentu lub operacji wojskowej na danym terytorium.
3. Odznaczeń, o których mowa w ust. 1, nie nadaje się członkom wizyt, inspekcji i kontroli.
4. Odznaczenia wymienione w ust. 1 mogą być nadane obywatelom innych państw współdziałającym z polskimi kontyngentami wojskowymi lub współdziałającym w operacji wojskowej.
5. Prezydent, w drodze rozporządzenia, określa nazwę "Gwiazdy" właściwą dla danego polskiego kontyngentu wojskowego lub operacji wojskowej, wstążkę, która uwzględnia w swojej kolorystyce barwy flagi właściwe dla terenu działania kontyngentu lub prowadzenia operacji wojskowej, okucie na wstążkę oraz wzór rysunkowy odznaki.

Nie chciałbym deprecjonować tego odznaczenia ale nagroda to sensu stricto wyróżnienie, a cóż to za wyróżnienie, które przysługuje wszystkim. Zajmuje ono zresztą ostatnie miejsce w hierarchii odznaczeń nadawanych na podstawie wcześniej wspomnianej ustawy. Decyduje o tym rozporządzenie Prezydenta RP z dnia 10.11.1992r. w sprawie opisu, materiału, wymiarów, wzorów rysunkowych oraz sposobu i okoliczności noszenia odznak orderów i odznaczeń (Dz.U. Nr 90, poz. 452 z późn. zm.):
Cytat:
§ 16. 1. Odznaki odznaczeń nosi się w następującej kolejności wynikającej z ich starszeństwa:
Krzyż Walecznych,
Krzyż Wojskowy,
Krzyż Zasługi za Dzielność,
Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami,
Złoty Krzyż Zasługi,
Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami,
Srebrny Krzyż Zasługi,
Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami,
Brązowy Krzyż Zasługi,
Wojskowy Krzyż Zasługi z Mieczami, Wojskowy Krzyż Zasługi, Morski Krzyż Zasługi z Mieczami, Morski Krzyż Zasługi, Lotniczy Krzyż Zasługi z Mieczami, Lotniczy Krzyż Zasługi (równorzędne między sobą w stopniu z Mieczami, równorzędne między sobą w stopniu bez Mieczy),
Medal za Ofiarność i Odwagę,
Medal Złoty za Długoletnią Służbę,
Medal Srebrny za Długoletnią Służbę,
Medal Brązowy za Długoletnią Służbę,
Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie,
Gwiazda ...
 
 
janekkos 
1
janekkos


Dołączył: 10 Lut 2008
Posty: 26
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: Pią 29 Sty, 2010   

Panowie! Proszę zwrócić uwagę na założony przeze mnie temat. To nie jest dyskusja o sentymentalnych "blaszkach". :zly4:
 
 
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Pią 29 Sty, 2010   

janekkos napisał/a:
To nie jest dyskusja o sentymentalnych "blaszkach".

W pełni popieram Przedmówcę. :brzeg:

 
 
nikon
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Maj 2005
Posty: 506
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pią 29 Sty, 2010   

Zgadzając się z P_E, wyrażam jednocześnie skruchę w związku z zastosowaniem niefortunnego zwrotu o naszej divie w nawiązaniu do "medalu". Choć wyczytałem również, że gen. Ekiert przyjął (honorowo) panią M.R. w poczet członków PKW. Więc sprawa przyznania jej medalu być może jest otwarta... :bye:
Nie o to chodziło, ale krytykę przyjmuję i wracajmy do tematu. Pozdrawiam wszystkich "nosicieli" i pozostałych również :efendi2:
 
 
janekkos 
1
janekkos


Dołączył: 10 Lut 2008
Posty: 26
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: Pią 29 Sty, 2010   

Szanowny Panie Nikon! Nie chodziło mi o obniżenie rangi odznaczenia, lecz o zwrócenie uwagi na odstępstwo od tematu.
Celem założenia przeze mnie tego tematu było, że znów pan MON ma gdzieś żołnierzy służby czynnej lub już emerytów, którzy uczestniczyli i nadstawiali karku w misjach pokojowych. Kolejne puste obietnice.
Osobista refleksja: mam kaca moralnego, bo głosowałem na PO. Więcej to się nie powtórzy i namawiam do tego innych (moją rodzinę już przekonałem, czyli w sondażach minus 10 już jest :D ). Nie mogę już patrzeć na tych Mirów, Zbychów i tym podobnych. A już zadowolona twarz MON-a i wniosek o niepodwyższanie uposażenia żołnierzy zawodowych oraz przemilczenie (nawet negatywne) niniejszego tematu doprowadza mnie do pasji. A co na to KONWENT? Też nie widzę tam wypowiedzi w powyższym temacie :cool:
 
 
Xoggo 
5
Pretendent do Extraligi



Pomógł: 19 razy
Wiek: 50
Dołączył: 03 Gru 2006
Posty: 947
Skąd: z wojska
Wysłany: Pią 23 Lip, 2010   

Myślę, że nie jest to miejsce na rozpisywanie się o Gwieździe Iraku czy Afganistanu. :zly4:

Natomiast w kwestii odznaczeń co się tyczyć będzie tzw. weteranów misji pokojowych i stabilizacyjnych oraz weteranów poszkodowanych to planuje się wprowadzić: Wojskową Odznakę Honorową za Rany i Kontuzje weteranom poszkodowanym (KLIK).

W kwestii ustawy o weteranach misji pokojowych i stabilizacyjnych to ukazał się już projekt ustawy, który określa kto jest weteranem misji pokojowej i stabilizacyjnej a kto weteranem poszkodowanym. Traktuje on również o odznaczeniu wspomnianym wyżej. W związku z uprawnieniami weteranów stanowi, że większość uprawnień wiążących się z wydatkowaniem środków finansowych będzie przysługiwała wyłącznie weteranom poszkodowanym, czyli osobom które uległy wypadkowi w związku z działaniami bojowymi lub operacyjnymi albo nabyli chorobę w trakcie pobytu na misji.

Zapraszam do :czytanie:
_________________
Jeszcze nigdy tak wielu nie było manipulowanych przez tak nielicznych.
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4640
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Czw 29 Lip, 2010   

Poczytałem i nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem. Powiedzmy, że otrzymam status "Weterana misji pokojowej i stabilizacyjnej" (nie poszkodowanego). To oprócz tego, że będę miał szpanerską legitymację zaświadczającą, że spędziłem co najmniej 90 dni w nieciekawym miejscu to co mi to da? Chyba nic. Nie szkoda papieru i publicznych pieniędzy na coś co do niczego nie służy? I jeszcze muszę za to zapłacić wszak nikt mi za darmo nie wyda zaświadczenia o niekaralności. Ręce opadają. Znów ustawa bo ma być a nie po to by cokolwiek wniosła.
Pozdrawiam
P.S.
Dobrze, że chociaż docenili tych co byli poszkodowani.
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group