Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ustawa o weteranach misji pokojowych
Opublikował Wiadomość
athlon 
5
Szczęśliwy emeryt



Wiek: 57
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 597
Skąd: Sulęcin
Wysłany: Czw 23 Maj, 2013   

Szwejk,
:piwo:
_________________
 
 
leoncio 
5



Pomógł: 3 razy
Wiek: 63
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 483
Skąd: lotnisko i WKU
Wysłany: Czw 23 Maj, 2013   

Ja teeeż ! :hey:
_________________
Pytanie mechanika MiG-21: jaki jest zasięg pocisku R-3S? Odpowiedź specjalisty: łeeeeee, te to lecą!
 
 
athlon 
5
Szczęśliwy emeryt



Wiek: 57
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 597
Skąd: Sulęcin
Wysłany: Czw 23 Maj, 2013   

leoncio,
no masz, i zapomniałem o najlepszym koledze :efendi2:
Przepraszam
:piwo:
_________________
 
 
MK-J 
Mod
kapitanka



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 22 Wrz 2007
Posty: 7498
Skąd: north
Wysłany: Czw 12 Wrz, 2013   

Z portalu-mundurowego.pl
Cytat:

Ustawa o weteranach do poprawki


Po prawie półtora roku od wejścia w życie ustawy o weteranach działań poza granicami, status weterana uzyskało pomad 8000 osób, z tego legitymację osoby poszkodowanej posiada ponad stu byłych żołnierzy. O planowanych zmianach przepisów przedstawiciele MON poinformowali , 11 bm. posłów sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Wiceprzewodnicząca KON Jadwiga Zakrzewska ( PO) przypomniała, że posłowie po raz drugi w tym roku zajmują się problematyką weteranów. W I półroczu br. decyzją szefa MON w resorcie obrony powstał zespół, który miał na celu przygotowanie zmian w ustawie o weteranach działań poza granicami państwa. Działał on od czerwca do sierpnia br.

Jak poinformował płk Sławomir Filipczak, dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych, MON najważniejsze poprawki dotyczą:

•doprecyzowana definicja misji pokojowej i stabilizacyjnej, aby o status weterana mogli się ubiegać uczestniczy misji w Korei, Indochinach, Haiti oraz w Zatoce Perskiej,
•ułatwienia dla osób ubiegających się o status weterana poszkodowanego ( chodzi o uwzględnienie w okresie do 15 lat niektórych dokumentów),
•propozycji zmniejszenia opłat na pobyt w Domu Weterana z 75 do 25 proc. wysokości emerytury lub renty.

Zmiany legislacyjne mogą pojawić się w Sejmie za pół roku. Ponadto MON chce także znowelizować ustawę odszkodowawczą , uwzględniającą m.in. kwestie zadośćuczynienia. Obecnie żołnierze i ich rodziny mogą uzyskać rekompensatę za utratę zdrowia i życia najbliższych z kilku tytułów.

Zdaniem Tomasza Kloca, prezesa Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju , systemem do przebudowy są opiekunowie indywidualni. W resorcie obrony narodowej, na etacie jest 6 osób, w tym jedna to psycholog, a 5 to weterani, którzy odpowiadają przed dowódcami jednostek. Zastrzeżenia stowarzyszenia budzi zwłaszcza system opieki nad weteranami poszkodowanymi i rodzinami poległych. Kontrowersje wzbudza także orzecznictwo w komisjach lekarskich, a zwłaszcza zaniżane - w ocenie członków stowarzyszenia - tzw. uszczerbku na zdrowiu. Za to duże uznanie w resorcie obrony zyskała baza, która umożliwia rehabilitację rodzinną. Np. ośrodek w Mrągowie umożliwia rehabilitację ok. 70 osób, czyli więcej niż Dom Weterana w Lądku Zdroju.

Gen. bryg. Piotr Dzięgielewski, szef Inspektoratu Wojskowej Służby podkreślił, że wydatki na zakup sprzętu specjalistycznego i kwaterunkowego w Dom Weterana przekroczyły milion zł. Przyznał, że są problemy z eksploatacją protez, ale w tej sprawie „są podejmowane działania”. Poinformował też, że od wejścia w życie ustawy o weteranach, czyli od 30 marca 2012 r. legitymacje osoby poszkodowanej uzyskały 102 osoby. W sumie status weterana posiada ponad 8000 osób a weterana poszkodowanego - 417 osób.

Z informacji przedstawionej na posiedzeniu KON wynika, że w zakresie realizacji ustawy o weteranach:

•W I półroczy MON wypłacił z tytułu świadczeń odszkodowawczych ok. 2,1 mln zł dla 188 żołnierzy,
•Z pomocy na naukę skorzystało 125 dzieci kadry posiadającej status weterana,
•Z zasobów wojska przydzielono 6 lokali mieszkalnych, w tym także dla rodzin żołnierzy, którzy zginęli na misjach.

Płk Filipczak poinformował, że trwają prace remontowe w Centrum Weterana. W pomieszczeniach przy ul. Puławskiej w Warszawie znajdzie zatrudnienie 12 osób. Ch



Komisje lekarskie zbyt często "cudownie uzdrawiają" orzekanych... :zly4: M.
_________________
Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie
ma prawa do przyszłości. J. Piłsudski
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 12 Wrz, 2013   

Cytat:
Gen. bryg. Piotr Dzięgielewski, szef Inspektoratu Wojskowej Służby podkreślił, że (...) Poinformował też, że od wejścia w życie ustawy o weteranach, czyli od 30 marca 2012 r. legitymacje osoby poszkodowanej uzyskały 102 osoby. W sumie status weterana posiada ponad 8000 osób a weterana poszkodowanego - 417 osób.

To ilu w końcu mamy weteranów poszkodowanych (rozumiem, że chodzi tylko o MON-owskich) - 102, czy 417?

Nie za bardzo też jarzę, o co chodzi z tym "doprecyzowaniem definicji misji pokojowej i stabilizacyjnej, aby o status weterana mogli się ubiegać uczestniczy misji w Korei, Indochinach, Haiti oraz w Zatoce Perskiej".
Aktualnie definicja ta brzmi:
Cytat:
misja pokojowa lub stabilizacyjna - działania określone w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. Nr 162, poz. 1117, z późn. zm.)* oraz inne działania o tym charakterze podejmowane przez organizacje międzynarodowe, w których uczestniczyli obywatele polscy skierowani przez podmioty, o których mowa w pkt 1 lit. a-f, w szczególności działania mające na celu utrzymanie lub przywrócenie pokoju, bądź akcje zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom;


*)
Art. 2. W rozumieniu ustawy:
1) użycie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa oznacza obecność jednostek wojskowych poza granicami państwa w celu udziału w:
a) konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych,
b) misji pokojowej,
c) akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom,
 
 
~~Ad~~ 
Banita
Już rezerwa...


Pomógł: 14 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 7297
Skąd: Teraz: Roztocze.
Wysłany: Czw 12 Wrz, 2013   

Cytat:
płk Sławomir Filipczak, dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych, MON,
to ten, który mi odpowiedział na pismo w sprawie kartoników zwanych Legitymacją Emeryta, że w jego ocenie wszystko OK! Dlatego nie dziwi kolejna światła wypowiedź, że coś trzeba doprecyzować pomimo, że wszytko jest jasne, ale jak widać nie dla Pana Pułkownika. Rozsądnym rozwiązaniem byłoby doprecyzowanie oceny okresowej danego oficera, to może coś by drgnęło, a tak to dalej będzie trwało to wszytko w maraźmie opartym na haśle "nic nie mogę" :zly3:
_________________

„…Nic nie poradzę, że nie lubię faryzeuszy, obłudników, kameleonów, kurew, karierowiczów, itp..."


"Jeśli chcesz zachowywać się moralnie to najgorszym miejscem by szukać rad jest religia..."
 
 
athlon 
5
Szczęśliwy emeryt



Wiek: 57
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 597
Skąd: Sulęcin
Wysłany: Czw 12 Wrz, 2013   

To tyko 417 zostało rannych podczas tych misji?
_________________
 
 
leoncio 
5



Pomógł: 3 razy
Wiek: 63
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 483
Skąd: lotnisko i WKU
Wysłany: Czw 12 Wrz, 2013   

A ja czekam z niecierpliwoścą, jak zakwalifikowana zostanie "braterska pomoc" Czechom w 1968r.
A mam kilku uczestników w ewidencji. I pytają... :oops1:
_________________
Pytanie mechanika MiG-21: jaki jest zasięg pocisku R-3S? Odpowiedź specjalisty: łeeeeee, te to lecą!
 
 
mimo66 
6
Zadowolony Emeryt



Pomógł: 2 razy
Wiek: 57
Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 1429
Skąd: Landsberg
Wysłany: Czw 12 Wrz, 2013   

Tu masz chyba odpowiedź na bratnią pomoc w Czechosłowacji.
Art. 2. W rozumieniu ustawy:
1) użycie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa oznacza obecność jednostek wojskowych poza granicami państwa w celu udziału w:
a) konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych,

:gent:
_________________
www.irekmo.pl
 
 
lokom 
7


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 04 Lut 2005
Posty: 2875
Skąd: z Polski
Wysłany: Czw 12 Wrz, 2013   

Szwejk napisał/a:
Nie za bardzo też jarzę, o co chodzi z tym "doprecyzowaniem definicji misji pokojowej i stabilizacyjnej, aby o status weterana mogli się ubiegać uczestniczy misji w Korei, Indochinach, Haiti oraz w Zatoce Perskiej".

Z pamięci i w uproszczeniu:
Aktualnie z uprawnień określonych w ustawie o weteranach mogą osoby kierowane na misje przez MON (organy wojskowe), a mamy weteranów, którzy brali udział w misjach skierowani przez MSZ (np. Korea).
Te poprawki mają umożliwić objęcie ich uprawnieniami. Były też inne odstępstwa, może ta poprawka zrówna weteranów bez względu na kruczki formalne z lat ubiegłych i bieżących.
_________________
Dawniej znieważający panującego narażał się na śmierć, później na uwięzienie. Musiał być gotów na karę. Dzisiaj wystarcza być chamem z dostępem do internetu by znieważać każdego, a brak kary rozzuchwala idiotów.
Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej. Albert Einstein
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 12 Wrz, 2013   

Jeśli chodzi o Czechosłowację, interpretuję przepisy podobnie jak mimo66 - uczestnikom Operacji Dunaj przysługuje status weteranów. A jednak prawnicy MON-owscy odmawiają im tego prawa, o czym mi wiadomo bezpośrednio od osoby z DSS, zajmującej się tą problematyką. Ich argumentacja jest mi niestety nieznana.

lokom, możliwe, że jest właśnie tak, jak sugerujesz. W takim razie u naszych pożal się Boże prawodawców, jak to często u nich bywa, zawiodła wyobraźnia - tu retrospektywna. W art. 4 pkt 1 ustawy, jako organy kierujące na misje, wymienili tylko te obecnie funkcjonujące.
Do diabła! Czy te ustawy piszą automaty (bo, że automaty głosują nad ich przyjęciem, to wiemy), czy jednak ludzie, ale z klapkami na obu półkulach mózgowych?
 
 
~~Ad~~ 
Banita
Już rezerwa...


Pomógł: 14 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 7297
Skąd: Teraz: Roztocze.
Wysłany: Pią 13 Wrz, 2013   

Jak myślicie, czy MON nie był na liście do konsultacji projektu Ustawy o weteranach...? Jak myślicie, kto w imieniu MON to robił, czyż nie DSS?

Cytat:
Jak poinformował płk Sławomir Filipczak, dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych, MON najważniejsze poprawki dotyczą:

•doprecyzowana definicja misji pokojowej i stabilizacyjnej, aby o status weterana mogli się ubiegać uczestniczy misji w Korei, Indochinach, Haiti oraz w Zatoce Perskiej,


A dlaczego tak światłe myśli nie zostały zaprezentowane wtedy, gdy był na to czas?
_________________

„…Nic nie poradzę, że nie lubię faryzeuszy, obłudników, kameleonów, kurew, karierowiczów, itp..."


"Jeśli chcesz zachowywać się moralnie to najgorszym miejscem by szukać rad jest religia..."
 
 
fsoul 
5



Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 02 Paź 2007
Posty: 920
Skąd: mil atc
Wysłany: Pią 13 Wrz, 2013   

Cytat:
To tyko 417 zostało rannych podczas tych misji?


Właśnie. Otrzymałem odmowną odpowiedź w sprawie nadania statusu Weterana Poszkodowanego. Dodam, iż wystąpiłem z takim wnioskiem ,gdyż podczas pełnienia służby poza terenem bazy, w której stacjonowałem, doznałem wypadku. Sporządzono Protokół Powypadkowy i po powrocie do kraju zostałem skierowany na Komisję Lakarską, która przyznała mi 7 % trwałego uszczerbku na zdrowiu w związku z zaistniałem zdarzeniem.

Dla DSS, a w sumie podpisał się pod tym Sekretarz Stanu w MON, jest to niewystarczające.

Powinienem się odwołać? Wszyscy w podobnych sytuacjach także? Dlaczego tak nas się traktuje, rozgraniczając "gorsze" rany od "lepszych" ?

Ponadto, co dzisiaj daje status weterana? 5 dni urlopu dodatkowego...

A gdzie PR i akcja informowania społeczeństwie o szacunku dla weteranów, gdzie zniżki do kim, teratrów, aquaparków itd itp? Nawet w 2002 r. w USA to był normalność.
_________________
just pure truth...
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 13 Wrz, 2013   

Podajesz, że wypadek zdarzył się podczas pełnienia służby poza terenem bazy. Napisz coś więcej na ten temat, w szczególności opisz okoliczności zdarzenia.
 
 
athlon 
5
Szczęśliwy emeryt



Wiek: 57
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 597
Skąd: Sulęcin
Wysłany: Pią 13 Wrz, 2013   

fsoul, dla weterana (nieposzkodowanego, jak ja) to nawet te 5 dni urlopu, to jest już coś.
W moim przypadku, wychodzi mi aż 11 dni wolnych od pracy, zawsze coś, ot taki mały urlopik :cool:
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group