Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiana kategorii zdrowia
Opublikował Wiadomość
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Pią 29 Sty, 2010   Zmiana kategorii zdrowia




Tu wpisujemy posty o problematyce zmiany kategorii zdrowia.




 
 
castin 
1


Dołączył: 13 Cze 2012
Posty: 13
Skąd: Poznań
Wysłany: Sro 13 Cze, 2012   

Czołem ! Mam takie problem gdyż w 2007 roku zgłosiłem się na ochotnika do wojska i pełniłem służbę zasadnicza. Ale jeszcze w tym samym roku będąc w wojsku otrzymałem kategorię B12 a w 2008 kat. D. Działem teraz w strzelcu mam stopień drużynowego. Ale chciał bym wrócić do wojska czy istnieje jakaś możliwość zmiany kategoria na A ? Jeśli tak to jak to zrobić ?
 
 
leoncio 
5



Pomógł: 3 razy
Wiek: 63
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 483
Skąd: lotnisko i WKU
Wysłany: Sro 13 Cze, 2012   

Nie ma możliwości w czasie pokoju zmiany kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej z D lub E na A. Zabrania to ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP.
Jednak czymś zupełnie innym jest orzekanie o zdolności do zawodowej służby wojskowej. Orzecznictwo to realizowane jest na podstawie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Orzekana jest kat. Z (zdolny do zaw.sł.wojsk.) lub N (niezdolny...). Kategoria orzeknięta z przepisów ustawy o powszechnym... (D, E) nie zostaje tu zmieniona.
Tak więc, jeżeli:
- zgłosisz się do WKU
- WKU skieruje Ciebie na kwalifikacje do JW
- przejdziesz pozytywnie kwalifikacje w JW
- przejdziesz komisję lekarską , która orzeknie Z,
będziesz mógł zostać żołnierzem zawodowym.
Uwaga: czy odbyłeś służbę zasadniczą w pełnym wymiarze. Jeżeli nie, to mogą być problemy.
_________________
Pytanie mechanika MiG-21: jaki jest zasięg pocisku R-3S? Odpowiedź specjalisty: łeeeeee, te to lecą!
 
 
castin 
1


Dołączył: 13 Cze 2012
Posty: 13
Skąd: Poznań
Wysłany: Sro 13 Cze, 2012   

No właśnie nie odbyłem służby w pełnym wymiarze były to 4 miesiące. A jakie są szanse żeby dostać Z ( zdolny ) ?
 
 
leoncio 
5



Pomógł: 3 razy
Wiek: 63
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 483
Skąd: lotnisko i WKU
Wysłany: Czw 14 Cze, 2012   

Czyli z punktu widzenia wojska zaliczono Ciebie do "rezerw niewyszkolonych". "Z" to może dostaniesz, ale kwalifikacji w JW raczej nie przejdziesz. :(
_________________
Pytanie mechanika MiG-21: jaki jest zasięg pocisku R-3S? Odpowiedź specjalisty: łeeeeee, te to lecą!
 
 
kempczol
[Usunięty]

Wysłany: Czw 14 Cze, 2012   

castin, krótko i po żołniersku. Zbierz wszystkie informacje, które tutaj otrzymałeś i próbuj. Daj znać jak Tobie poszło. :gent:
 
 
castin 
1


Dołączył: 13 Cze 2012
Posty: 13
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 15 Cze, 2012   

leoncio napisał/a:
Czyli z punktu widzenia wojska zaliczono Ciebie do "rezerw niewyszkolonych". "Z" to może dostaniesz, ale kwalifikacji w JW raczej nie przejdziesz. :(


Dlaczego niby kwalifikacji mam nie przejść ?
 
 
leoncio 
5



Pomógł: 3 razy
Wiek: 63
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 483
Skąd: lotnisko i WKU
Wysłany: Pią 15 Cze, 2012   

Bo w trakcie tych czynności kadrowcy JW zapoznają się z posiadanymi przez kandydata do służby zawodowej kwalifikacjami wojskowymi. Czyli z tym, w jakim kierunku wyszkolony zostałeś w czasie służby czynnej (u Ciebie - zasadniczej). Ponieważ normatywny okres służby wynosił 9 mcy, a szkolenia min. 8 mcy (żeby nadać odpowiednią specjalność wojskową), Ty ledwie zaliczyłeś unitarkę. A szkolenie specjalistyczne?
Musiałbyś mieć duuuże szczęście i atrakcyjny dla wojska zawód cywilny (np. kierowca kat. C+E lub D), żeby kadrowiec w JW rozmawiał z Tobą poważnie.
_________________
Pytanie mechanika MiG-21: jaki jest zasięg pocisku R-3S? Odpowiedź specjalisty: łeeeeee, te to lecą!
 
 
castin 
1


Dołączył: 13 Cze 2012
Posty: 13
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 16 Cze, 2012   

Rozumiem. Wiec jeśli mam np: kategorie C to może mi to pomóc. A jakieś kursy które przeszedłem w strzelcu też mogą mieć na to wpływ ? np: Kurs Walki w mieści , kurs rozpoznania.
 
 
bolec71 
Banita


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Mar 2006
Posty: 7022
Skąd: morze
Wysłany: Sob 16 Cze, 2012   

Panowie i Panie, czy ktoś się orientuje jak wygląda zmiana kategorii w przypadku żołnierzy rezerwy ?
Myślę że powinienem zwrócić się z wnioskiem do Komendanta WKU o skierowanie do WKL ?
 
 
leoncio 
5



Pomógł: 3 razy
Wiek: 63
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 483
Skąd: lotnisko i WKU
Wysłany: Sob 16 Cze, 2012   

castin napisał/a:
A jakieś kursy które przeszedłem w strzelcu też mogą mieć na to wpływ ? np: Kurs Walki w mieści , kurs rozpoznania.

Myślę, że nie bardzo. Podstawowym wyznacznikiem rekrutacji do służby zawodowej jest wyszkolenie uzyskane podczas czynnej służby wojskowej.

bolec71 napisał/a:
jak wygląda zmiana kategorii w przypadku żołnierzy rezerwy ?
Myślę że powinienem zwrócić się z wnioskiem do Komendanta WKU o skierowanie do WKL

Przeczytaj moje posty wyżej. Dokładnie tak samo jak u castina.
_________________
Pytanie mechanika MiG-21: jaki jest zasięg pocisku R-3S? Odpowiedź specjalisty: łeeeeee, te to lecą!
 
 
castin 
1


Dołączył: 13 Cze 2012
Posty: 13
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 17 Cze, 2012   

A to co jeszcze może się przydać oprócz prawo jazdy kt. C+E żeby przejść kwalifikacji ? Jakie uprawnienia ? kursy ? itp ?
 
 
Johan83 
5



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 330
Skąd: POLAND
Wysłany: Nie 17 Cze, 2012   

Cytat:
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 6 września 2010 r.
w sprawie kwalifikacji przydatnych w wojsku
(Dz. U. z dnia 20 września 2010 r.)

§ 2. Kwalifikacjami przydatnymi w wojsku, o których mowa w art. 132a ust. 1 i art. 132b ust. 1 ustawy, są kwalifikacje:
1) kierowcy o uprawnieniach do prowadzenia pojazdów - prawo jazdy kat. "C";
2) kierowcy o uprawnieniach do prowadzenia pojazdów - prawo jazdy kat. "C+E";
3) operatora sprzętu do robót ziemnych i urządzeń pokrewnych;
4) operatora maszyn i urządzeń dźwigowo-transportowych;
5) nurka;
6) płetwonurka;
7) skoczka spadochronowego;
8) ratownika medycznego/sanitariusza;
9) kucharza.
 
 
castin 
1


Dołączył: 13 Cze 2012
Posty: 13
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 17 Cze, 2012   

No ale wracając do zmiany kategorii. Bo ja miałem A w 2007 roku podczas służby wojskowej dostałem B12 a potem w 2008 roku D. No ale sytuacja wyglądała tak że gość który po B12 decydował o przyznaniu ponownie A czy D , E od razu mi powiedział jeszcze przed badaniami że D albo E. Ja się nie odwołałem w tedy a teraz jakoś można się odwołać ? Bo uważam że jego decyzja była zła i się z nią nie zgadzam ? Przecież widać że wynik chyba się nie liczyły bo on od razu mówił że D albo E.
 
 
Resurrected 
Banita


Pomógł: 17 razy
Dołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 3613
Skąd: z IV RP bis
Wysłany: Nie 17 Cze, 2012   

Za późno na jakiekolwiek odwołania. Swoją drogą założę się, że w tamtym czasie byłeś bardzo zadowolony z decyzji niedobrego lekarza :cool:
Zapominij o wojsku i spełniaj się w Strzelcu.
_________________
OJCZYZNĘ BEZ PIS-U RACZ NAM WRÓCIĆ PANIE!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group