Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Waloryzacja
Opublikował Wiadomość
antracyt 
2
antracyt



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Sie 2005
Posty: 88
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 19 Wrz, 2019   

-=Alex=- napisał/a:
Czy ten emeryt otrzyma waloryzację emerytury, biorąc pod uwagę zapisy art. 5, 6, 88 ?


Moim zadanie zgodnie z
USTAWA
z dnia 10 grudnia 1993 r.
o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin


Art. 5. 1. Podstawę wymiaru emerytury lub renty inwalidzkiej stanowi uposażenie należne żołnierzowi zawodowemu w ostatnim miesiącu pełnienia zawodowej służby wojskowej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz art. 32b.
2. Jeżeli w okresie między zwolnieniem z zawodowej służby wojskowej żołnierza zawodowego a ustaleniem prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej przypadały waloryzacje emerytur i rent inwalidzkich, przy ustalaniu podstawy wymiaru tych świadczeń uwzględnia się wszystkie kolejne waloryzacje przypadające w tym okresie.
 
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 19 Wrz, 2019   

antracyt, a zgodnie z art. 6 i 88 ?

zielony1 w WBE musisz złożyć wniosek, oświadczenia, dokumenty związane i niezwiązane ze służbą oraz i zaświadczenia i dokumenty finansowe z otrzymane jednostki.
I na tej podstawie dopiero WBE wydaje decyzję.
Cytat:
§ 10.1. Zainteresowany ubiegający się o emeryturę lub rentę inwalidzką załącza do wniosku dokumenty potwierdzające okoliczności uzasadniające prawo do tych świadczeń:
1) decyzję o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej;
2) odpis przebiegu służby wojskowej wynikający z akt personalnych żołnierza;
3) odpisy lub wyciągi z dokumentów uzasadniających podwyższenie emerytury z tytułu pełnienia służby w szczególnych warunkach;
4) orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej, a jeżeli takie nie zostało jeszcze wydane - wskazanie właściwej komisji lekarskiej;
5) zaświadczenie o wysokości uposażenia i innych należności dla celów zaopatrzenia emerytalnego wraz z decyzjami uzasadniającymi prawo do poszczególnych składników uposażenia i ich wysokości, a także nagrody rocznej lub dodatkowego uposażenia rocznego;
6) stwierdzające okresy równorzędne ze służbą wojskową w Wojsku Polskim;
7) stwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe oraz okresy opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po dniu 31 grudnia 1998 r.
2. Zainteresowany, o którym mowa w ust. 1, wraz z wnioskiem składa pisemne oświadczenie, czy:
1) będzie pobierał świadczenie pieniężne w wysokości kwoty uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego w ostatnim dniu pełnienia służby przez okres jednego roku po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej;
2) pobiera świadczenie z innego organu emerytalnego lub rentowego lub świadczenie pieniężne finansowane z Funduszu Pracy albo uposażenie w stanie spoczynku lub uposażenie rodzinne przewidziane w odrębnych przepisach;
3) jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego - w przypadku żołnierza ubiegającego się o emeryturę, pozostającego w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 r.;
4) osiąga przychód w rozumieniu art. 40 ust. 1 ustawy.

Plus inne np. akt zawarcia związku małżeńskiego, urodzenia dziecka itp.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
zielony1 
7


Dołączył: 16 Kwi 2016
Posty: 2286
Skąd: z granicy
Wysłany: Czw 19 Wrz, 2019   

-=Alex=- napisał/a:


zielony1 w WBE musisz złożyć wniosek, oświadczenia, dokumenty związane i niezwiązane ze służbą oraz i zaświadczenia i dokumenty finansowe z otrzymane jednostki.
I na tej podstawie dopiero WBE wydaje decyzję.
Cytat:
§ 10.1. Zainteresowany ubiegający się o emeryturę lub rentę inwalidzką załącza do wniosku dokumenty potwierdzające okoliczności uzasadniające prawo do tych świadczeń:
1) decyzję o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej;
2) odpis przebiegu służby wojskowej wynikający z akt personalnych żołnierza;
3) odpisy lub wyciągi z dokumentów uzasadniających podwyższenie emerytury z tytułu pełnienia służby w szczególnych warunkach;
4) orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej, a jeżeli takie nie zostało jeszcze wydane - wskazanie właściwej komisji lekarskiej;
5) zaświadczenie o wysokości uposażenia i innych należności dla celów zaopatrzenia emerytalnego wraz z decyzjami uzasadniającymi prawo do poszczególnych składników uposażenia i ich wysokości, a także nagrody rocznej lub dodatkowego uposażenia rocznego;
6) stwierdzające okresy równorzędne ze służbą wojskową w Wojsku Polskim;
7) stwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe oraz okresy opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po dniu 31 grudnia 1998 r.
2. Zainteresowany, o którym mowa w ust. 1, wraz z wnioskiem składa pisemne oświadczenie, czy:
1) będzie pobierał świadczenie pieniężne w wysokości kwoty uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego w ostatnim dniu pełnienia służby przez okres jednego roku po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej;
2) pobiera świadczenie z innego organu emerytalnego lub rentowego lub świadczenie pieniężne finansowane z Funduszu Pracy albo uposażenie w stanie spoczynku lub uposażenie rodzinne przewidziane w odrębnych przepisach;
3) jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego - w przypadku żołnierza ubiegającego się o emeryturę, pozostającego w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 r.;
4) osiąga przychód w rozumieniu art. 40 ust. 1 ustawy.

Plus inne np. akt zawarcia związku małżeńskiego, urodzenia dziecka itp.



@Alex .Dzięki za uświadomienie mnie w tej kwestii. Wychodzi na to ,że były żołnierz z uprawnieniami emerytalnymi ma pod górkę jesli chodzi o złożenie całej makulatury w WBE . Funkcjonariusz MSWiA ma w tym temacie łatwiej .Robi to za niego była jednostka organizacyjna.
Wychodzi na to ,że w WBE liczy się emeryturę od dnia złożenia przez byłego żołnierza potrzebnych kwitów do ruszenia procedury w sprawie ustalenia prawa do emki - tak jak podałeś w poprzednim przykładzie.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 19 Wrz, 2019   

zielony1 napisał/a:
Wychodzi na to ,że w WBE liczy się emeryturę od dnia złożenia przez byłego żołnierza potrzebnych kwitów do ruszenia procedury w sprawie ustalenia prawa do emki - tak jak podałeś w poprzednim przykładzie.
Tego nie jestem pewny.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 19 Wrz, 2019   

Pomogę -=Alex=-.


zielony1 napisał/a:
Wychodzi na to ,że w WBE liczy się emeryturę od dnia złożenia przez byłego żołnierza potrzebnych kwitów do ruszenia procedury w sprawie ustalenia prawa do emki

Liczy się tak samo jak w ZER. Wynika to z art. 41 ust. 1 wojskowej ustawy emerytalnej:
Cytat:
Art. 41. 1. Świadczenia pieniężne wypłaca się od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym złożono wniosek...

Prawo do świadczenia emerytalnego powstaje na podstawie art. 12:
Cytat:
Art. 12. Emerytura wojskowa przysługuje żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, który w dniu zwolnienia z tej służby posiada 15 lat służby wojskowej w Wojsku Polskim...

Dniem powstania prawa do emerytury, o którym mowa w art. 41 ust. 1, jest dzień następny po dniu zwolnienia ze służby, o którym mowa w art. 12. Analogiczne przepisy zawiera policyjna ustawa emerytalna.

Dodam jeszcze, że czym innym jest nabycie prawa do świadczenia (powstaje ono z mocy samej ustawy), a czym innym uzyskanie prawa do jego wypłaty (na podstawie decyzji organu emerytalnego).
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 19 Wrz, 2019   

Szwejk, czyli wg art.41.1 dla poniższego przypadku
Cytat:
- 31 stycznia - żołnierz idzie do cywila
- w połowie marca składa wniosek o ustalenie prawa do emerytury,
- połowa kwietnia - decyzja WBE o przyznaniu emerytury.
wypłata emerytury powinna rozpocząć się za miesiąc kwiecień ?

A jak do powyższego ma się waloryzacja biorąc pod uwagę zapisy art. 5.3, 6 i 88 ?
Będzie emerytura tego żołnierza waloryzowana czy też nie ?
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 19 Wrz, 2019   

-=Alex=- napisał/a:
wypłata emerytury powinna rozpocząć się za miesiąc kwiecień ?

Moim zdaniem pierwszą emeryturę powinien otrzymać za miesiąc marzec, czyli miesiąc, w którym złożył wniosek o emeryturę. Wydaje mi się, że jasno to wynika z art. 41 ust. 1.

-=Alex=- napisał/a:
A jak do powyższego ma się waloryzacja biorąc pod uwagę zapisy art. 5.3, 6 i 88 ?
Będzie emerytura tego żołnierza waloryzowana czy też nie ?

Śledziłem temat i zwróciłem uwagę na przedstawiony przez Ciebie problem, ale nie zabierałem głosu, bo nie chciało mi się w niego wgłębiać. Ale skoro wywołałeś mnie do tablicy, więc spróbuję. :oops1:
Zauważasz niespójność pomiędzy art. 5.3 i art. 6.1.a wojskowej ustawy emerytalnej (art. 88.4 ustawy o emeryturach i rentach z FUS pomijam, bo chyba mówi dokładnie to samo, co "nasz" art. 6.1.a). Ja także dostrzegam tę rozbieżność, wyraźnie te dwa przepisy się kłócą. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Myślę, że należy uznać przepis art. 6.1.a za ogólny, a art. 5.3 za szczególny. Wówczas sytuacja opisana w art. 5.3 będzie stanowiła wyjątek od reguły, o której mowa w art. 6.1.a, a tym samym art. 5.3, jako przepis szczególny, będzie miał pierwszeństwo stosowania przed przepisem ogólnym, tj. przed art. 6.1.a.

Przedstawiona przez Ciebie przykładowa sytuacjia wygląda następująco:
- data zwolnienia z zawodowej służby wojskowej - 31 stycznia,
- data ustalenia prawa do emerytury - kwiecień (maj?),
- data waloryzacji świadczeń - 1 marca.
Zatem skoro waloryzacja przypada w okresie między datą zwolnienia ze służby a datą ustalenia prawa do emerytury, to zgodnie z art. 5.3, przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury, waloryzacja powinna być uwzględniona.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 19 Wrz, 2019   

Szwejk napisał/a:
Moim zdaniem pierwszą emeryturę powinien otrzymać za miesiąc marzec, czyli miesiąc, w którym złożył wniosek o emeryturę.
Zgadza się, moja pomyłka.

Co do pozostałej kwestii ja sądzę odwrotnie. Dwa art. z dwóch różnych ustaw jednoznacznie wskazują kiedy następuje waloryzacja emerytury. Podobna sytuacja (interpretacja) jest z 1000+. Musi byś ustalenie prawa do świadczenia przed waloryzacją.
A ten art.5 to chyba jakaś niedoróbka, pozostałość. (?)

Pomijając te dywagacje co do przedstawionej przeze mnie sytuacji, to mylisz się w obu kwestiach.
Jak faktycznie przestawia się sytuacja, a jesteś tym zainteresowany, to mogę podesłać na PW.
Niestety z pewnych względów nie mogę tego zamieścić tutaj. :gent:
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 19 Wrz, 2019   

-=Alex=-, nie uważam siebie za autorytet w dziedzinie prawa emerytalnego, więc oczywiście mogę się mylić. Skoro już się wgłębiłem w problem, to oczywiście jestem zainteresowany Twoimi materiałami na ten temat. Będę wdzięczny za podesłanie mi ich :gent:
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 19 Wrz, 2019   

Cytat:
-=Alex=-, nie uważam siebie za autorytet w dziedzinie prawa emerytalnego, więc oczywiście mogę się mylić.
Ależ ja nikogo nie dyskredytuję w jakimkolwiek temacie.
Fajnie jest polemizować. Zawsze można się czegoś nauczyć. :gent:

[ Dodano: Pią 20 Wrz, 2019 ]
Szwejk, ale co do dwóch rzeczy to chyba się zgodzisz.

Tak w prostych słowach
1. Emerytura wypłacana jest od miesiąca, w którym złożono wniosek.
2. Waloryzacja obejmuje emerytury, które były wypłacone przed 1 marca - styczeń lub luty.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
antracyt 
2
antracyt



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Sie 2005
Posty: 88
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 20 Wrz, 2019   

-=Alex=- napisał/a:
antracyt, a zgodnie z art. 6 i 88 ?


Według mojej opinii te punkty dotyczą już waloryzacji emerytury, a nie samego jej obliczenia do wydania pierwszej decyzji.
 
 
 
jureczek
4


Dołączył: 14 Lut 2005
Posty: 164
Skąd: poznań
Wysłany: Pią 10 Sty, 2020   

Do końca lutego 2020 służę czyli od marca przechodzę na emeryturę czy będę miał rewaloryzowaną emeryturę w 2020 czy nie? I mam pytanie czy dostanę trzynastkę ?
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pią 10 Sty, 2020   

jureczek napisał/a:
Do końca lutego 2020 służę czyli od marca przechodzę na emeryturę czy będę miał rewaloryzowaną emeryturę w 2020 czy nie?
Nie.
jureczek napisał/a:
I mam pytanie czy dostanę trzynastkę ?
Którą trzynastkę ?
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Pią 10 Sty, 2020   

-=Alex=- :gent:

zapewne przedmówcy chodziło o tzw. ''trzynastą emeryturę'', tak wnioskuję na podstawie zadanego pytania - czy będzie podlegał waloryzacji emerytalnej. Krótko odpowiadając przedmówcy, nie otrzymasz waloryzacji, natomiast ... :czytanie: 13 - klik.

Cytat:
Aby dostać trzynastą emeryturę w danym roku kalendarzowym, nie będzie można przejść w stan spoczynku zawodowego po 31 marca roku. Oznacza to, że seniorzy, którzy przejdą na emeryturę między 1 kwietnia a 31 grudnia 2020 r., nie załapią się na trzynastki dla emerytów.
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
mgrzesiu 
2


Dołączył: 14 Paź 2007
Posty: 67
Skąd: aa
Wysłany: Pią 17 Sty, 2020   

Odchodząc w lutym 2020 emeryturę otrzymasz dopiero w 2021 więc chyba 13-sta emerytura będzie należna dopiero w przyszłym roku
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group