Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Stevie
Wto 29 Cze, 2010
Ludwika Dorna - posła, członka Sejmowej Komisji ON
Opublikował Wiadomość
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Nie 28 Mar, 2010   

Szanowny Panie Pośle.

Czy:
1) wobec totalnego bałaganu prawnego panującego w naszym państwie (nie tylko w dziedzinie obronności), o czym świadczy żenująco niska jakość "produkowanych" przez Sejm ustaw, że nie wspomnę już o aktach wykonawczych,
2) wobec merytorycznej niekompetencji, a co za tym idzie, amatorszczyzny uprawianej zarówno przez "wybrańców Narodu", jak i władzę wykonawczą - także, niestety, przez będących na ich usługach zawodowców - doradców i legislatorów,
3) wobec wypaczenia roli, czy może raczej posłannictwa większości organów konstytucyjnych naszego Państwa, czego jaskrawymi przykładami są choćby TK i RPO,
4) wobec braku perspektyw przywrócenia normalności -
czy nie sądzi Pan, że, "aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej", należałoby jednak odstąpić od gierkowskiej zasady "partia kieruje, a rząd rządzi"?

A może by tak wprowadzić owsiakowski model rządzenia - "róbta, co chceta"?. Do wyboru mamy jeszcze metodę wojskową - uchwalić dwuprzepisową nową konstytucję:
Art. 1. Władza ma zawsze rację.
Art. 2. Jeśli władza nie ma racji, stosuje się art. 1.

Hm, to oczywiście żart ale...po głębszym zastanowieniu, dochodzę do wniosku, że być może w obydwu przypadkach byłoby to tylko usankcjonowaniem stanu faktycznego.

Pozdrawiam i życzę Panu oraz Pańskim komisyjnym koleżankom i kolegom owocnej pracy na rzecz obronności Polski - oby tylko były to owoce zdrowe, a nie robaczywki jak wielokrotnie dotąd.
 
 
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Pon 29 Mar, 2010   

Czy jako członek SKON spotykał się Pan z organizacjami pozarządowymi działającymi na polu obronności? A jesli tak to z jakimi/ Jakie problemy były poruszane?
Czy spotykał się Pan z Konwentem Dziekanów (w pełnym składzie) i wysłuchał przedstawianych przez nich problemów, a poruszanych na spotkaniach z kadrą?

J.B.
_________________
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda
 
 
Earpman 
8



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 08 Maj 2005
Posty: 3948
Skąd: SZ RP
Wysłany: Pon 29 Mar, 2010   

Panie Pośle,

Kto Pana zdaniem jest najlepszym posłem SKON-u i dlaczego?

:gent:
 
 
Ludwik Dorn 
Gość Specjalny



Dołączył: 19 Mar 2010
Posty: 34
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 29 Mar, 2010   

Sprawy emerytalne
Panie Bond, obiecałem – odpowiadam. Po pierwsze, wydłużenie wieku emerytalnego wydaje się konieczne. O ile – to już kwestia do ustalenia po dokonaniu analizy ekonomicznej. Po drugie, nowe rozwiązania nie powinny objąć tych, którzy wstąpią do wojska przed wejściem w życie nowych przepisów. Jestem przeciwny przeniesieniu żołnierzy do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych.
Podwodniacy
Tak, o to chodziło. Wcześniejszej interpelacji nie konsultowałem, choć inspirowały mnie informacje zamieszczone na forum. Zatem jesteśmy umówieni na konsultacje w tej sprawie.

SKON ogólnie
Likwidacja komisji sejmowej, zmiana ordynacji wyborczej… Oj, polityka się tu wdziera, choć to nie moja „zasługa”. Takie komisje parlamentarne są standardem w państwach demokratycznych, no więc chyba nie mamy wyjścia. A w ogóle to o czym my mówimy? Czy chodzi o ustalenie, kto jest większym psujem? To chyba praca zespołowa i warto wspólnie się zastanowić, jak to poprawić, a nie ustalać, kto jest winny bardziej. Czy naprawdę mam służyć nazwiskami niektórych „utalentowanych inaczej” w mundurach na wysokich szczeblach? I SKON i MON jest do naprawy, ale nie do likwidacji. A jak ktoś ma zastrzeżenia do mojej pracy, to wprost proszę. Za kolegów i koleżanki nie odpowiadam. Pytania do nich proszę kierować do nich bezpośrednio:
http://orka.sejm.gov.pl/S...6?OpenAgent&OBN
A tak na marginesie – dyskusja udowodniła, że wojsko to również polityka.

Konwent Dziekanów
Nie, nie spotkałem się. Chętnie bym to zrobił, ale moja obawa, że zostanie to źle odczytane, jest chyba uzasadniona /patrz powyżej/.

Ustaliliśmy, że jest źle. Dla tych, którzy NIE uważają, że remedium polega na:
• likwidacja SKON,
• wyjęciu wojska spod kontroli konstytucyjnych organów państwa,
mam pytanie: jak chcielibyście to uporządkować i w jakim kierunku podążyć.
 
 
Henryk Kwinto 
6
wonsaty janush z podkarpacia



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 25 Sie 2006
Posty: 1401
Skąd: Groom Lake
Wysłany: Pon 29 Mar, 2010   

Ludwik Dorn napisał/a:
Konwent Dziekanów
Nie, nie spotkałem się. Chętnie bym to zrobił, ale moja obawa, że zostanie to źle odczytane, jest chyba uzasadniona /patrz powyżej/.

A w czym problem, aby złożyć wniosek do Przewodniczącego Komisji i zaproponować spotkanie się CAŁEJ komisji z CAŁYM składem Konwentu?
W czym problem, aby zaprosić (kolejny wniosek) na posiedzenie Komisji organizacje pozarządowe (łącząc to np. ze spotkaniem z Konwentem)? Wysłuchać jednych i drugich, skonfrontować to z wyjaśnieniami MON i wtedy wyłoni się prawdziwy obraz stanu armii. A i być może pomysły na rozwiązanie palących problemów. Najprostsze rozwiązania są najlepsze, prawda? Trzeba tylko chcieć.

A teraz pytania z innej beczki. Jak sam Pan twierdzi, bardzo poważnie podchodzi Pan do swoich obowiązków: czy wykonując mandat Posła, a tym bardziej Członka SKON skorzystał Pan z prawa do wizytowania jednostek wojskowych (tak z zaskoczenia)? A jeśli tak, to w jakich? Czy prowadzany Pan był czy wybierał, co i gdzie chce obejrzeć?

H.K. :bye:
_________________
"Polską się nie rządzi, Polsce się służy."
 
 


Wysłany: Pon 29 Mar, 2010   

Oczekuje na akceptację
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Pon 29 Mar, 2010   

Henryk Kwinto napisał/a:
A w czym problem, aby złożyć wniosek do Przewodniczącego Komisji i zaproponować spotkanie się CAŁEJ komisji z CAŁYM składem Konwentu?


Przychylam się do powyższej uwagi.
Stenogramy z posiedzeń SKON chyba są wiarygodne.
:gent:
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Earpman 
8



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 08 Maj 2005
Posty: 3948
Skąd: SZ RP
Wysłany: Pon 29 Mar, 2010   

Ludwik Dorn napisał/a:
A tak na marginesie – dyskusja udowodniła, że wojsko to również polityka.


Nawet nie wyobraża Pan sobie Panie Pośle jak nisko ta polityka dotyka wojska.
Jak duża większość dowódców jednostek w terenie pod płaszczykiem współpracy z lokalnymi instytucjami szuka tylko okazji żeby poznać i błysnąć przed lokalnym politycznym watażką. Dlaczego tak robią? Odpowiedź jest prosta. Bo to się opłaca z punktu widzenia ich kariery oczywiście.

Uważam, że kategorycznie powinna zostać ograniczona do minimum współpraca z lokalną władzą a jej ramy sztywno ustalone. Dowódca musi mieć świadomość,że jego kariera zależy od tego, co się dzieje „w” a nie „poza” jednostką.

Mimo że wojsko jest apolityczne nikt na dobrą sprawę od tej polityki nie ucieka i nawet nie chce uciekać.
Byłem mimowolnym świadkiem jak stary wojskowy wyga tłumaczył jak zostaje się generałem. Jego recepta była prosta.
Pułkownik zostaje generałem jak inni generałowie zaczynają się go bać. A kiedy zaczynają się bać? Jak za takim pułkownikiem stoi ważny polityk.

Co do demokratycznych instytucji państwa już pisałem (niestety post został wykasowany) nie ma się na nie, co obrażać. Przynajmniej ja się nie obrażam.

Jakość jednak pozostawia w moim odczuciu wiele do życzenia. Czytałem ostatnio wywiad z państwem Gucwińskim w części wywiadu pani Gucwińska się skarży jak jej było źle jak była posłanką. Przecież Ona była członkiem SKON-u mogła pracować efektywnie skoro tak cierpiała?

A proszę Nam przybliżyć jak zostaję się członkiem SKON-u?

Pozdrawiam.
:gent:
 
 
Ptica 
6
SNFoW



Pomógł: 6 razy
Wiek: 58
Dołączył: 23 Gru 2006
Posty: 1203
Skąd: Kujawskie plemie
Wysłany: Wto 30 Mar, 2010   

Panie Pośle,
Proszę łaskawie przeczytać biuletyn z SKON (szczególnie tekst podkreślony)
http://www.nfow.pl/viewtopic.php?p=498939#498939
To zakrawa na kpinę, aby poseł, który przedstawia Komisji projekt myli Ustawy, nie wspominając już o tym, że sprawa dotyczy wyłącznie generałów a nie wszystkich żołnierzy służących w strukturach zagranicznych NATO. :zlybardzo:
Może i chęci do pracy są , ale kompetencje do luftu :oops1:
_________________
Lepsze jutro było wczoraj...i nigdy nie wróci :(
 
 
Ludwik Dorn 
Gość Specjalny



Dołączył: 19 Mar 2010
Posty: 34
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 30 Mar, 2010   

Szanowni Państwo,

Wpadłem teraz na jednej nodze - pytania przeczytałem. Odpowiem na nie jeszcze dziś. Będę miał też do Was pytanie, a właściwie propozycję, ale o tym za 2 godziny. :gent:
 
 
Ludwik Dorn 
Gość Specjalny



Dołączył: 19 Mar 2010
Posty: 34
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 30 Mar, 2010   

Kogo cenię
Z posłów SKON ceniłem posła Zemke, ale odszedł do Parlamentu Europejskiego. Była to jedyna osoba, z którą można było rzeczowo porozmawiać na tematy związane z pracą komisji.

Konwent Dziekanów i wizyty w jednostkach
Ale ja się nie chcę spotykać razem z całą komisją. Stenogramy… Tak, są wiarygodne, ale i każą ważyć każde słowo, szczególnie to krytyczne. Chętnie się spotkam /jeśli jest wola/ sam, bez rozgłosu.
Nie, samodzielnie nie odwiedzałem jednostek. Czy ktoś byłby gotów przy swoim przełożonym powiedzieć o ewentualnych nieprawidłowościach? Nawet jeśli, to czy byłoby właściwe z mojej strony narażanie takiego żołnierza na późniejsze nieprzyjemności? Mam kontakt z wieloma żołnierzami, ale zastrzegają oni sobie anonimowość. Ja też czuję się lepiej wiedząc, że nikt z powodu kontaktu ze mną nie doznaje krzywdy.
Jeśli chodzi o wizyty SKON, to oczywiście są reżyserowane i niewiele z nich wynika.

Jak się zostaje członkiem SKON
Kluby poselskie delegują swoich przedstawicieli. Są określone parytety. Jak klub dobiera swoich przedstawicieli, to inna sprawa. Ja trafiłem tam jeszcze za mojej bytności w PiS. Poprosiłem władze klubu o oddelegowanie mnie do pracy w SKON.


Jeszcze raz powtórzę: rozumiem rozżalenie pracą SKON – czy ja gdzieś rozpływam się nad jakością pracy komisji? Nawet nie zachwalam swojej pracy – wręcz napisałem, że wciąż się uczę. I zarządzanie armią i kontrola nad armią wymagają naprawy. Stąd moja prośba o Wasze sugestie w tym względzie. Interesują mnie Wasze propozycje dotyczące a) struktury MON, b) zadań i organizacji pracy SKON, c) wielkości i organizacji Sił Zbrojnych. Swoje przemyślenia w tym względzie przedstawię niedługo po Świętach, ale wcześniej chciałby skonfrontować je z Waszymi poglądami.
 
 
Ludwik Dorn 
Gość Specjalny



Dołączył: 19 Mar 2010
Posty: 34
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 31 Mar, 2010   

Wolałbym zebrać opinie przed formułowaniem własnych propozycji. Czekam więc.
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Sro 31 Mar, 2010   

Ależ Panie Pośle, NFoW zawiera dużo uwag w różnych tematach ( np. bezzasadności utrzymywania dowództwa korpusu w w Krakowie) wystarczy znaleźć tematykę i włączyć się do dyskusji.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Ludwik Dorn 
Gość Specjalny



Dołączył: 19 Mar 2010
Posty: 34
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 31 Mar, 2010   

Owszem, jest kilka wątków, które mają charakter bardziej ogólny, ale dominują te bardziej szczegołowe. A ryba psuje się od głowy, a nie od płetw.
 
 
taki jeden
[Usunięty]

Wysłany: Sro 31 Mar, 2010   

Coś koło roku temu rząd podpisał umowę z Katarem na dostawy gazu do Polski od 2014r.
Jak przy zmniejszającej się Marynarce Wojennej mają być zabezpieczane te transporty? Czy nikt nie zdaje sobie sprawy, że jeżeli sytuacja u wybrzeży Somalii i Jemenu się nie zmieni, to w końcu będziemy musieli wysłać tam jednostkę? Co wyślemy? Czernickiego z Gromem? Przecież to będą transporty o strategicznym znaczeniu dla kraju...
A kiedy minister finansów pyta "a po co nam ta korweta?" to NIKT z rządu nie potrafi odpowiedzieć.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group