Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Emerytura czy renta?
Opublikował Wiadomość
wojciech
[Usunięty]

Wysłany: Sob 12 Lut, 2005   Emerytura czy renta?

Jeżeli żołnierz zawodowy zostanie uznany przez komisję lekarską za niezdolnego do słuzby wojskowej z powodu choroby ( zawał serca podczas WF) związanej ze służbą - Orzeczenie WSZW to co jest dla niego korzystniejsze gdy ma 23 lata słuzby emerytura czy renta?
Dzięki za odpow.
 
 
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Sob 12 Lut, 2005   Re: Emerytura czy renta?

Po 23 latach masz 59,8% emerytury. Komisja orzekła uszczerbek chyba procentowy na zdrowiu, w przypadku emerytury dodane zdaje się to zostanie do tych 60%, nie więcej niż 75%.
Trzeba policzyć, ile wynosi renta, ile Twoja emerytura.
Zdrowia Ci dużo życzę :gent:
 
 
Józek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 20 Lut, 2005   

Jeżeli żolnierz został uznany za niezdolnego do słuzby wojskowej w związku ze służbą to niezależnie od uzyskanego % odszkodowania (jeżeli takowe się zgodnie z przepisami należy - patrz rozporządzenie w sprawie chorób za które należy się odszkodowanie) jest mu dopisane ZAWSZE 15% do wysługi nie więcej jednak niż sumarycznie 75%. Ty posiadasz już 59,8 to plus 15 będziesz miał raze 74,8%. Komisja również określi termin następnego badania, które stwierdzi czy dalej będziesz te 15 % miał.

Pozdrawiam i życzę zdrowia Józek
 
 
cytryn
[Usunięty]

Wysłany: Nie 27 Lut, 2005   

Dokładnie tak jak napisał Józek, ja dodam tylko, że pierwsze badanie komisyjne (mówimy o rencie) będziesz miał po 3 latach, następne zaś nie później niż po 5 latach od wydania orzeczenia o inwalidztwie.
Podstawa:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 2 grudnia 1994 r. w sprawie orzekania o inwalidztwie żołnierzy zawodowych, emerytów i rencistów wojskowych.

11. 1. Pierwsze badanie kontrolne inwalidy przeprowadza się po upływie 3 lat od wydania orzeczenia o inwalidztwie, a następne badania kontrolne - nie rzadziej niż co 5 lat.
2. Wojskowa komisja wyznacza termin badania kontrolnego w okresie wcześniejszym, jeżeli zachodzi przypuszczenie, że ustalona w orzeczeniu grupa inwalidzka może ulec zmianie przed upływem terminów określonych w ust. 1.
3. Wojskowa komisja lekarska może orzec, że badanie kontrolne jest zbędne, lub ustalić termin tego badania po okresie dłuższym, jeżeli przebieg choroby powodującej inwalidztwo wskazuje, że zmiana ustalonej w orzeczeniu grupy inwalidzkiej nie nastąpi w ogóle lub może nastąpić po okresie dłuższym niż określony w ust. 1.
4. Nie przeprowadza się badań kontrolnych inwalidów po ukończeniu przez kobiety 55 lat życia, przez mężczyzn 60 lat życia lub gdy inwalidztwo trwa nieprzerwanie dłużej niż 10 lat.


Jeśli masz wątpliwości co wybrać to poniższe artykuły Ustawy z dnia 10 grudnia 1993r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin Dz.U. z 2004r. Nr 8 poz.66 powinny pomóc w znalezieniu odpowiedzi.

Art. 22. 1. Renta inwalidzka wynosi dla inwalidów zaliczonych do:
1) I grupy - 80 %,
2) II grupy - 70 %,
3) III grupy - 40 %
- podstawy wymiaru.
2. Rentę inwalidzką zwiększa się o 10 % podstawy wymiaru inwalidom, których inwalidztwo powstało wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą lub wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami bądź warunkami tej służby, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze.


Pozdrawiam
 
 
lokom 
7


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 04 Lut 2005
Posty: 2875
Skąd: z Polski
Wysłany: Nie 27 Lut, 2005   

Nie mam pod reka dokumentow, ale jestem pewien, ze niektore stwierdzenia wymagaja uscislenia:
Cytat:
Jeżeli żolnierz został uznany za niezdolnego do słuzby wojskowej w związku ze służbą to niezależnie od uzyskanego % odszkodowania (jeżeli takowe się zgodnie z przepisami należy - patrz rozporządzenie w sprawie chorób za które należy się odszkodowanie) jest mu dopisane ZAWSZE 15% do wysługi nie więcej jednak niż sumarycznie 75%
wg mnie nie 15 %, ale do 15%
Cytat:
Art. 22. 1. Renta inwalidzka wynosi dla inwalidów zaliczonych do:
1) I grupy - 80 %,
2) II grupy - 70 %,
3) III grupy - 40 %
- podstawy wymiaru.
2. Rentę inwalidzką zwiększa się o 10 % podstawy wymiaru inwalidom, których inwalidztwo powstało wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą lub wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami bądź warunkami tej służby, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze

Nasze przepisy nie sa spojne z powszechnie obowiazujacymi i warto starac sie o ZUS-owskie orzeczenie,moze to byc bardzo istotne przy probie podjecia pracy w cywilu, pracodawca moze chetniej zatrudnic osobe, za ktora nie bedzie musial odprowadzac wszytkich skladek.
Jutro w pracy sprobuje odszukac odpowiednie przepisy.
_________________
Dawniej znieważający panującego narażał się na śmierć, później na uwięzienie. Musiał być gotów na karę. Dzisiaj wystarcza być chamem z dostępem do internetu by znieważać każdego, a brak kary rozzuchwala idiotów.
Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej. Albert Einstein
 
 
cytryn
[Usunięty]

Wysłany: Nie 27 Lut, 2005   

lokom napisał/a:
Nie mam pod reka dokumentow, ale jestem pewien, ze niektore stwierdzenia wymagaja uscislenia:
.... wg mnie nie 15 %, ale do 15%


Józek ma rację, i ja też podtrzymuję swoje zdanie.
15 % do emerytury albo wcale. Inna sprawa to odszkodowanie.
Pozdrawiam.
 
 
FROŁOW
[Usunięty]

Wysłany: Pon 28 Lut, 2005   

Żeby dostać I grupę to chyba głowę pod pachą trzeba przynieść?



:evil: FROŁOW
 
 
pjurek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 09 Mar, 2005   

Ponieważ zostałem zwolniny przez TWKL pozwole sobie wziąśc udział w dyskusji
Po pierwsze kolego Wojciechu Po komisji dostaje sie orzeczenie w którym jest wszystko opisane Która grupe inwalidztwa, czy inwalidztwo pozostaje w związku ze słuzbą wojskową, oraz czy przysługuja świadczenia odszkodowawcze. Na tej podstawie można obliczyc wysokośc renty inwalidzkiej, oraz wysokość dodatku do emerytury. I wtedy wybrać świadczenie korzystniejsze. Jeżeli teraz renta będzie korzystniejsza (a tak będzie na pewno dla I grupy) to wybieramy rentę.Jezeli po badaniu kontrolnym za np (trzy lata) zmniejszy się grupa inwalidztwa nic nie stoi na przeszkodzie przejśc naemeryturę jezeli będzie korzystniejsza.

Po drugie chcę uściślić to co powiedział kolego lukom. Poniewaz przepisy o emeryturach i rentach wojskowych nie sa do końca spójne z obowiązującymi cywilnymi lub jak kto woli zusowskimi. Warto miec orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (bo w cywilu nie ma juz grup inwalidztwa) orzeczone przez komisje "cywilną". Tacy jak my byli wojskowi składaja wniosek o przyznanie stopnia niepełnosprawności do Powiatowej Komisji do spraw orzekania o niepełnosprawnosci przy Powiatowym centrum pomocy rodzinie. Ponieważ zus rozpatruje tylko wnioski osób które płaciły składki na zus. Takie orzeczenie o niepełnosprawnosci nie daje żadnych pieniędzy, ale ułatwia znalezienie pracy, uzyskanie dofinansowania do sprzętu rechabilitacyjnego, umozliwia wyjazd do senatorium lub np umozliwia uzyskanie karty parkingowej.

Po trzecie w odpowiadając koledze Frołowi jeżeli się jest naprawdę chorym i ma się to udokumentowane nie ma problemu z uzyskaniem pierwszej grupy na TWKL. Osobiście mam I grupę i zapewniam że głowę mam na właściwym miejscu tj na szyji. Lecząc sie w szpitalu spotykałem rencistów wojskowych którzy równierz nie narzekali na orzecznictwo wojskowych komisji lekarskich. I wielu uważających sie za "poszkodowanych " przez lekarskie komisje wojskowe gdyby poszli na komisję Zus przejrzeliby na oczy. ja po 10 latach służby ( w tym 5 lat szkoły) zostałem zwolniony przez TWKL. Przyznano mi I grupę Inwalidztwa i otrzymuję rentę80% wymiaru ok 1800zł na rękę. Gdy bym pracował w cywilu to moja renta wynosiła by ok 600 zł. To daje do myślenia wszystkim tym którzy uważają że w cywilu jest słodycz.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów
 
 
cytryn
[Usunięty]

Wysłany: Pią 11 Mar, 2005   

Mam pytanie pjurek.
Czy po orzeczeniu TWKL pozostawałeś jeszcze na wypowiedzeniu czy też od "ręki" zostałeś przeniesiony do "cywila" ?
Pozdrawiam.
 
 
pjurek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 14 Mar, 2005   

Przy zwolnieniu przez TWKL nie ma już okresu wypowiedzenia. W zasadzie wygląda to tak że Jest orzeczenie TWKL o niezdolności do słuzby, potwierdzenie orzeczenia przez RWKL a potem Jednostka Wojskowa składa wniosek o zwolnienie do Ministra Obrony Narodowej (w przypadku oficerów), I przychodzi rozkaz o zwolnieniu z zawodowej słuzby wojskowej z dniem...
U mnie cała procedura trwała od połowy czerwca (orzeczenie TWKL) do 30 października (zwolnienie z służby. Koledze "cytrynowi" chodzi pewnie w jaki sposób można ten czas wydłużyć. Z osobistych obserwacji wiem że można jak najdłużej odwlekać termin stawiania się przed TWKL ogólnie znane przerywanie ciągłości zwolnień L4 i inne wybiegi. Natomiast jeżeli już sie stanie na Komisje to niewiele można przeciągnać bo większośc rzeczy dzieje się poza JW. Można sie oczywiście od wszystkiego odwoływać w najpóźniejszym możliwym terminie.
Pozdrawiam forumowiczów
 
 
cytryn
[Usunięty]

Wysłany: Pią 18 Mar, 2005   

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Pozdrawiam.
 
 
Radca WP 
Mod



Pomógł: 66 razy
Wiek: 54
Dołączył: 22 Cze 2005
Posty: 2743
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: Pią 08 Lip, 2005   Radca WP

Witam pjurek!!!

Poczytałem sobie troszkę rady pjureka i zgadzam się w pełni z jego wiadomościami na ten temat - ja sam mam jedynie tylko jedno pytanie co do kwestii tzw przeciągania ,,otóż treść orzeczenia komisji lekarskiej jest jak słusznie zauważono podstawą dla przełożonych do wysłania stosownego wniosku o zwolnienie z zawodowej służby,, - jednak orzeczenie komisji lekarskiej to tylko jak ustalono w orzecznictwie sądowym to jedynie jeden ze składników decyzji w rozumieniu przepisów w kpa.
Wiadomo też, że od orzeczenie TWKL przysługuje odwołanie do RWKL a od RWKL do CWKL - czy zatem jeśli ktoś chcą przedłużyć termin swojego zwolnienia z wojska odwoływałby się od orzeczenia kolejnej instancji wykorzystując do tego również NSA to procedura zwolnienia z wojska tym samym zostałaby wstrzymywana???
_________________
EGIDA Kancelaria Radcy Prawnego
Robert Kłosiński
Numer wpisu OIRP w Olsztynie (OL-1848)

Kontakt: biuro@poradyegidy.pl
Telefon: 535-400-405
 
 
 
meg
[Usunięty]

Wysłany: Pon 18 Lip, 2005   

Przenoszę mój post tutaj, bo bardzo mi zależy na odpowiedzi, a adminów proszę o wyrozumiałość ;)

Radca WP napisał/a:

Zresztą podobnie jest u nas z uszami, żołnierz może mieć ubytek na słuchu doznany w wojsku, ale nie związany z wojskiem, zawsze byłem pod wrażeniem takich osądów komisji lekarskich.


W oparciu o to co piszesz rozumiem, że żołnierz który jest przygłuchy, bo pracuje na lotnisku, odchodząc na emeryturę dostanie jednorazowe odszkodowanie za ubytek słuchu, ale ponieważ komisja uzna, iż nie jest to związane z wojskiem nie doliczą mu 15% do emerytury. Czy tak ??? Popraw mnie jeśli się mylę i napisz na jakiej podstawie piszesz, że komisje właśnie tak orzekają w tych sprawach. Mój mąż po 20 latach odchodzi na emeryturę i liczył właśnie na owe 15% z powodu stanu swego ucha ( niedosłyszenie, liczne stany zapalne powikłane polipem i ubytek błony bębenkowej )
Pozdrawiam
 
 
Radca WP 
Mod



Pomógł: 66 razy
Wiek: 54
Dołączył: 22 Cze 2005
Posty: 2743
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: Pon 18 Lip, 2005   Radca WP

Witaj Meg

O tym pisaliśmy już na łamach innych postów, więc pomimo tego, że napiszę tutaj o tym to zwracam uwagę na to, abyś dobrze poszukała w wyszukiwarce, która naprawde nieźle działa.

Co do twoich pytań to sprawa przedstawia się w ten sposób. Owe 15% zostanie doliczone do emerytury i o to nie się co martwić. Jest to także niezależne czy to będzie na słuch czy na inne schorzenie stwierdzone przez TWKL podczas badań końcowych przed wyjściem męża z wojska. Komisja bierze pod uwagę cały ogólny stan zdrowia. Jeśli jednak zostanie stwierdzony wypadek przy pracy, którego dalej wynikiem może być stwierdzony ubytek na słuchu to oprócz tych stałych 15% więcej do emerytury mąż otrzyma jednorazowe odszkodowanie za każdy procentowy ubytek na słuchu. Proszę dobrze zrozumieć zasadę działania. Jedno nie ma nic do drugiego, bowiem nawet jeśli procentowy ubytek na słuchu wyniesie 20% to nie jest to doliczane do lat wysługi lecz pozostaje jedynie jako forma jednorazowego odszkodowania. Oczywiście warto byłoby już zadbać o to i zwyczajnie zgłosić się do lekarza z podejrzeniem o możliwość występowania u męża choroby zawodowej - być może komisja orzecze, że schorzenie słuchu jakie nabył pani mąż w pracy kwalifikuje się do zaliczenia zgodnie z
Rozporządzeniem MON z dnia 31 marca 2003 w sprawie ustalenia wykazu chorób powstałych w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby wojskowej oraz chorób i schorzeń, które istniały przed powołaniem do służby wojskowej, lecz uległy pogorszeniu lub ujawniły się w czasie trwania służby wskutek szczególnych właściwości lub warunków służby na określonych stanowiskach (Dz. U. Nr 62, poz. 567).
Załącznik nr 1 pkt 10
Uszkodzenie narządu słuchu związane z narażeniem na działanie nadmiernego hałasu (w tym ostre urazy akustyczne) - spowodowane pracami narażające na długotrwałe działanie hałasu o dużej intensywności

Procent uszczerbku na zdrowiu w zakresie przytępienia słuchu określany jest na podstawie specjalistycznego badania w komorze akustycznej i jedynie na podstawie audiogramu i wykresu średnich, co do kolejnych upośledzień w zakresie słuchu określane jest to na podstawie punktu 45 tabel procentowych i tutaj decydująca będzie ocena rozległości uszkodzenia oraz powikłań - ważne, aby posiadać jak najwięcej dokumentów odnośnie leczenia i ewentualnych konsultacji - jeśli mąż tego nie posiada proszę już wystosować wnioski do zakładów leczniczych o wykonanie ksera dokumentacji lekarskiej z poświadczeniem za zgodność w przynajmiej dwóch egzemplarzach.

Przypominam i zaznaczam, iż na komisję w tej sprawie może skierować się sam zainteresowany za pośrednictwem dowódcy lub lekarza jednostki, proszę pamiętać również o drodze formalnej - czyli wniosek itp...

Teraz ostatnia kwestia - faktycznie w niektórych formacjach komisje lekarskie stwierdzają, że pomimo tego iż ktoś posiada uszczerbek na zdrowiu w postaci osłabienia słuchu że nie jest on związany z wojskiem, ale od takiej decyzji można się odwołać - poza tym ciężar udowodnienia tego spoczywa na komisji - musi ona uzasadnić swoje stanowisko.

Myślę, że dość wnikliwie odpisałem na pani pytania - następnym razem proszę wejść do działu ,,Zdrowie,, :cool:
_________________
EGIDA Kancelaria Radcy Prawnego
Robert Kłosiński
Numer wpisu OIRP w Olsztynie (OL-1848)

Kontakt: biuro@poradyegidy.pl
Telefon: 535-400-405
 
 
 
meg
[Usunięty]

Wysłany: Pon 18 Lip, 2005   

Dziękuję Ci za wyczerpującą wypowiedź, a zwłaszcza za następującą poradę
Cytat:
proszę już wystosować wnioski do zakładów leczniczych o wykonanie ksera dokumentacji lekarskiej z poświadczeniem za zgodność w przynajmiej dwóch egzemplarzach
, bo właśnie zamierzam się tym zająć i mam nadzieję, że Pani zatrudniona w rejestracji będzie wiedziała jak ma wyglądać to poświadczenie zgodności.
A z wyszukiwarki korzystam naprawdę często ( stąd tylko 30 moich postów, choć na forum wchodzę każdego dnia od ponad 2 lat ), poprostu Twoja wypowiedź na temat osądów komisji lekarskich zupełnie zbiła mnie z tropu. Mąż rzuca kwit w tym ,bądź przyszłym miesiącu i zwyczajnie trochę się obawiam jutra... :( Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group