Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Emerytura czy renta?
Opublikował Wiadomość
Radca WP 
Mod



Pomógł: 66 razy
Wiek: 54
Dołączył: 22 Cze 2005
Posty: 2743
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: Wto 19 Lip, 2005   Radca WP

Witam!!!

Co do pani z rejestracji to nie wiem czy będzie zorientowana w temacie i może się zdarzyć, że ona czegoś takiego nie robi. Jednak zgodnie z nowymi przepisami mamy pełne prawo do wzglądu do dokumentacji medycznej wytwarzanej przez dany zakład leczniczy. W wypadku pobytu w szpitalu lub przebywania na leczeniu w przychodniach przyszpitalnych zwyczajnie zwracamy się do Ruchu chorych i oni się wszystkim już zajmują - kosztuje to przysłowiową cegiełkę na szpial w wypadku pełnej dokumentacji ok 10zł.
W wypadku przychodni to każda rządzi się swoimi sposobami. Niektóre nieodpłatnie kserują, bo nie mogą brać za to pieniędzy, a niektóre zwyczajnie wypożyczają dokumentację do skserowania za podpisem.

Ważne jest, aby nim mąż stanie na komisję najpierw pójść do kilku specjalistów i otrzymać niezawistne konsultacje oraz inne badania, które trzeba dołączyć do dokumentacji lekarskiej. Mąż ma też prawo dołączyć inne dokumenty mające wpływ na decyzję lekarską - czyli prawomocne wyniki badań w środowisku pracy, które działają negatywnie na stan zdrowia oraz własne oświadczenie, w którym może opisać na czym polegała jego praca.
Komisja bowiem opiera się na opinii lekarza zakładowego, który to spełniając rolę ochronną nad wszystkimi pracownikami zakładu powinien znać zakres ich obowiązków na zajmowanych stanowiskach oraz jeśli takie występują to również wysokość i szkodliwość czynników, które mogły przyczynić się do powstania schorzenia. Bardzo istotnym jest fakt, że do oceny wystarczy samo występowanie szkodliwych czynników w środowisku pracy, a nie udowodnianie, że w przypadku danej osoby zadziałały, ale to już informacje na dalsze rozważania w wypadku zaistnienia sporów.
W razie innych pytań jestem do dyspozycji
:cool:
_________________
EGIDA Kancelaria Radcy Prawnego
Robert Kłosiński
Numer wpisu OIRP w Olsztynie (OL-1848)

Kontakt: biuro@poradyegidy.pl
Telefon: 535-400-405
 
Ostatnio zmieniony przez Radca WP Pon 29 Sie, 2005, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
meg
[Usunięty]

Wysłany: Czw 04 Sie, 2005   Re: Radca WP

Radca WP napisał/a:
Witaj Meg
Owe 15% zostanie doliczone do emerytury i o to nie się co martwić. Jest to także niezależne czy to będzie na słuch czy na inne schorzenie stwierdzone przez TWKL podczas badań końcowych przed wyjściem męża z wojska.

Ponieważ mój małżonek już złożył kwit i w lutym będzie emerytem, mam jeszcze jedno pytanie. Kiedyś na forum Polski Zbrojnej ktoś napisał, że Komisja albo dolicza do emerytury owe 15%, badź nie dolicza wcale, a tymczasem pracownica WBE poinformowała męża, że jak dobrze pójdzie to TWKL doliczy mu 5-8% do podstawy wymiaru emerytury.Czy są jakieś przepisy które regulują ile tych procent może TWLK doliczyć ze względu na daną chorobę (w wykazie chorób który znalazłam są ustalone procenty, ale wydaje mi się, że dotyczą jednorazowego odszkodowania). Będę bardzo wdzięczna za wyjaśnienie mi i tej kwestii, pozdrawiam :D
 
 
Radca WP 
Mod



Pomógł: 66 razy
Wiek: 54
Dołączył: 22 Cze 2005
Posty: 2743
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: Pon 29 Sie, 2005   Radca WP radzi:

Witam ponownie !!!

Najpierw kilka słów luźnych na ten temat. W momencie stawania na komisję na podstawie badań u poszczególnych lekarzy stwierdzany jest stan zdrowia żołnierza pod każdym względem. Na podstawie właśnie tych wpisów komisji lekarska określa procentowy ubytek zdrowia z jego ogólnego stanu. Tutaj nie ma reguły, bo zależy to od wielu czynników oraz zebranej dokumentacji medycznej jak też obrazu klinicznego zdrowia na przestrzeni całej służby. Komisja może dać zatem od 1 do 15 procent, które są faktycznie doliczane do podstawy wymiaru emerytury ponad podstawowy wymiar 40% po 15-stu latach służby. Zatem żołnierz odchorzący z wojska po 15-stu latach może swoją emeryturę wyprowadzić w wysokości max 55%.

Poniżej zamieszczam podstawę prawną:


§ 5. Przy ocenie niezdolności do pracy zarobkowej bierze się pod uwagę łącznie:
1) charakter i przebieg procesów chorobowych oraz ich wpływ na stan czynności organizmu,
2) sprawność psychofizyczną organizmu oraz stopień przystosowania do ubytków anatomicznych, kalectwa, skutków choroby,
3) posiadane kwalifikacje, wiek, zawód, wykonywane czynności i warunki pracy oraz możliwości dalszego wykonywania pracy zarobkowej,
4) możliwość przywrócenia zdolności do pracy przez leczenie i rehabilitację lub przekwalifikowanie zawodowe.

Tymi właśnie kategoriami powinna kierować się komisja podczas doliczenia dodatkowych procentów, bo wiadomo, że emeryt i tak jest skazany w naszym kraju na dorabianie:)))

oraz

USTAWA - nacisnij tutaj
_________________
EGIDA Kancelaria Radcy Prawnego
Robert Kłosiński
Numer wpisu OIRP w Olsztynie (OL-1848)

Kontakt: biuro@poradyegidy.pl
Telefon: 535-400-405
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group