Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Służba przygotowawcza
Opublikował Wiadomość
Mironik 
4


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 04 Wrz 2007
Posty: 221
Skąd: z kraju
  Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010   Służba przygotowawcza

Szanowni foromowicze

Nurtuję mnie pewne pytanie, czy jako podoficer rezerwy z licencjatem mogł bym ubiegać się o powołanie do służby przygotowawczej do służby NSR w korpusie oficerów ?

W moim WKU i mi odpowiedzieli, że "NIE", gdyż ta służba jest przeznaczona dla osób "bez doświadczenia wojskowego", a przecież zapisy ustawowe stanowią, że "do służby przygotowawczej może być powołana osoba niekarana za przestępstwo umyślne, posiadająca obywatelstwo polskie, odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, wiek co najmniej osiemnastu lat i wykształcenie wyższe w przypadku kandydatów na oficerów".

Wydaję mi się że wpisuję się w definicję ochotnika o uregulowanym stosunku do służby wojskowej, gdyż jestem żołnierzem rezerwy z tytułu odbycia ZSW nie podlegam obowiązki zasadniczej służby wojskowej, gdyż WKU w całej Polsce podążając za ustawą informują: "SŁUŻBĘ PRZYGOTOWAWCZĄ – stanowią ochotnicy posiadający uregulowany stosunek do służby wojskowej, a także inne osoby niepodlegające obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego"

Proszę mnie wspomóc w rozstrzygnięciu tego problemu. Chciałbym przejść do wyższego korpusu kadr rezerwy.
 
 
miki 
Mod



Pomógł: 139 razy
Wiek: 61
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010   

Poczytaj w linku poniżej:

http://www.nfow.pl/viewtopic.php?t=30783

miki :cool:
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
taki jeden
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010   

miki, służba przygotowawcza to nie NSR.
 
 
FAZI 1 
10



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 7300
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010   

taki jeden, może się mylę ale jeśli chodzi o NSR to jest właśnie służba przygotowawcza, a w szkołach podoficerskich czy oficerskich to jest służba kandydacka. :gent:

http://www.profesjonalizacja.wp.mil.pl/pl/53.html

i cytat z powyższego:
Cytat:
Planuje się również prowadzenie przeszkolenia przygotowawczego dla tych chętnych, których pobór już nie objął, oraz tych, którzy służby wojskowej nie odbyli ze względu na studia.


http://www.profesjonaliza...emecum_nsr3.pdf

http://www.profesjonaliza...radnik_nsr3.pdf

i cytat z powyższego:
Cytat:
Służba przygotowawcza – rodzaj czynnej służby wojskowej dla ochotników niebędących żołnierzami rezerwy lub niepełniących dotychczas żadnego innego jej rodzaju, na potrzeby gromadzenia zasobów osobowych Narodowych Sił Rezerwowych.
 
 
 
Klek 
1


Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 29
Skąd: z daleka
Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010   

Cytat:
NSR to jest właśnie służba przygotowawcza, a w szkołach podoficerskich czy oficerskich to jest służba kandydacka.

Brakuje w tym zestawieniu szkolenia na potrzeby korpusu szeregowych zawodowych :gent:
 
 
FAZI 1 
10



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 7300
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010   

Klek, zapomniałem. :efendi2:

Tyle że wyciąłeś z kontekstu, bo służba przygotowawcza jak nazwa wskazuje przygotowuje przyszłych żołnierzy NSRu:

Cytat:
Służba przygotowawcza – rodzaj czynnej służby wojskowej dla ochotników niebędących żołnierzami rezerwy lub niepełniących dotychczas żadnego innego jej rodzaju, na potrzeby gromadzenia zasobów osobowych Narodowych Sił Rezerwowych.
_________________
Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii.
— Georg Wilhelm Friedrich Hegel
 
 
 
taki jeden
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010   

To jest przygotowanie do NSR (a może i do służby zawodowej?) dla tych, którzy dotąd z wojskiem się nie zetknęli, a nie służba jako taka w charakterze NSR-owca.
Inaczej - jeżeli ktoś ukończy służbę przygotowawczą to nie musi być automatycznie powoływany.
Teraz jaśniej?
 
 
FAZI 1 
10



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 7300
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010   

A co ja napisałem i zacytowałem? Jaśniej nie mogłem.

Ale jak nigdy nie był w woju, a chce służyć w NSR to musi ją zaliczyć. :!:
 
 
 
taki jeden
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010   

Ale to NIE JEST NSR.
 
 
FAZI 1 
10



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 7300
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010   

A kto napisał że to jest NSR? Zacytowałem przecież że to przygotowanie do NSR tych co nigdy w wojsku nie byli!

A miki, podał link bo tam są wszystkie odniesienia i dużo informacji dla kandydatów. I szacun.
_________________
Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii.
— Georg Wilhelm Friedrich Hegel
 
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010   

Nim odpowiem na zapytanie Mironika, najpierw kilka wyjaśnień co do istoty służby przygotowawczej.
Otóż, w okresie funkcjonowania zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych, w sposób ciągły trwa "produkcja" żołnierzy rezerwy. Aktualnie te dwie obowiązkowe formy służby wojskowej są zawieszone. Z założenia stan ten będzie stanem naturalnym. W konsekwencji, wyszkoleni żołnierze rezerwy coraz bardziej by nam się starzeli, aż w końcu doszłoby do sytuacji, w której pozostaliby "na placu boju" tylko żołnierze zawodowi. A co w razie wojny? I tu dochodzimy do sedna sprawy. Otóż wymyślono służbę przygotowawczą, w ramach której, szkoleni będą coraz to nowi żołnierze rezerwy. Mówiąc krótko, ochotnicza służba przygotowawcza zastąpi formy służby obowiązkowe, tj. zasadniczą służbę wojskową i przeszkolenie wojskowe.
Jak już wspomniałem, wyszkoleni żołnierze rezerwy są armii potrzebni przede wszystkim jako mobilizacyjne i wojenne jej uzupełnienie. Błędne jest więc twierdzenie, że podstawowym celem szkolenia w ramach służby przygotowawczej jest pozyskanie zasobów osobowych dla Narodowych Sił Rezerwowych. Owszem, z czasem żołnierze rezerwy po służbie przygotowawczej zastąpią całkowicie tych po służbie zasadniczej i przeszkoleniu wojskowym, ale to potrwa, na razie jeszcze posiadamy dość dużo tych drugich. Kolejna legenda, to twierdzenie, że po ukończeniu służby przygotowawczej żołnierz rezerwy musi wstąpić do NSR. Nieprawda, nie musi!

Teraz odpowiedź na wątpliwości Mironika.
Twoja WKU nie ma racji. Zasada powoływania do służby przygotowawczej tylko osób "bez doświadczenia wojskowego", czyli niewyszkolonych, dotyczy wyłącznie kursów szeregowych. Bo też mijałoby się z celem szkolenie szeregowych rezerwy na szeregowych rezerwy. Nie ma ona natomiast zastosowania do kursów podoficerskich i oficerskich. Jako podoficer rezerwy po zasadniczej służbie wojskowej, posiadający wykształcenie wyższe, spełniasz warunki i masz prawo ubiegać się o powołanie do służby przygotowawczej na kurs oficerski. Twoja interpretacja odnośnych przepisów jest jak najbardziej prawidłowa. Zresztą, możliwość pełnienia służby przygotowawczej przez żołnierzy rezerwy wyszkolonych potwierdza pośrednio art. 98e ust. 1 ustawy:
Cytat:
Art. 98e. 1. Żołnierza, który wcześniej nie pełnił czynnej służby wojskowej, w tym zawodowej służby wojskowej lub służby kandydackiej, z dniem zwolnienia ze służby przygotowawczej komendant szkoły wojskowej lub ośrodka szkolenia albo dowódca jednostki wojskowej przenosi do rezerwy.


PS
FAZI 1, mam nadzieję, że także Twoje wątpliwości rozwiałem.


PS
Podkreślony pogląd zweryfikowałem w swoim poście z dnia 16 września.
Ostatnio zmieniony przez Szwejk Czw 16 Wrz, 2010, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Klek 
1


Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 29
Skąd: z daleka
Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010   

Nie mogę nie wykorzystać okazji, że forumowy specjalista zainteresował się tematem i zapytać czy odbycie służby przygotowawczej na potrzeby korpusu szeregowych zawodowych uprawnia do późniejszego starania się o etat szeregowego zawodowego z cywila.

Nie znalazłem nic takiego w rozporządzeniu, a w różnych WKU słyszałem obie wersje.
 
 
Mironik 
4


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 04 Wrz 2007
Posty: 221
Skąd: z kraju
Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010   

O tak właśnie to mnie zastanawia, ja wiem że na szeregowego i podoficera nie będę szkolony bo mam to z poprzedniego systemu szkolenia rezerw, ale na potrzeby oficerów NSR/ ogólnej rezerwy swoje prawo ubiegania się o powołanie do służby przygotowawczej wyciągam art.98a.ust.1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, który to stanowi :"Ochotnicy posiadający uregulowany stosunek do służby wojskowej, a także inne osoby nie podlegające obowiązkowi zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskoweg, mogą pełnić na ich wniosek lub za ich zgodą służbę przygotowawczą".

Czytam i widzę, że posiadam uregulowany stosunek do służby wojskowej, jestem ochotnikiem, obowiązkowi ZSW nie podlegam, deklaruję wolę pełnienia służby na potrzeby przygotowania kadr oficerskich, ponieważ mam kat. zdr."A", niekarany sądownie, wykształcenie wyższe.

Gdyby było to jasne to bym nie zakładał tematu. Ustawodawca nie wskazał jasno że dotyczy to osób bez "doświadczenia wojskowego". A chyba ustawy i rozporządzenia są w naszym państwie po Konstytucji - źródłami prawa powszechnie obowiązującego. Wiem tylko tyle że w tym roku ma być powołanych 2 tysiące ochotników do SP, ale to pewno będzie szkolenie dla szeregowych NSR/rezerwy bo takie są potrzeby SZ RP, ale myślę o perspektywie 2011 roku, gdy to ruszy na 100 procent.

Stąd moje wątpliwości i jakby "oczekiwania". W drugim obrocie sprawy, nawet trochę uważam już źle zrobiłem, że byłem w ZSW, gdyż teraz mi to uniemożliwia ochotnicze spełnianie powszechnego obowiązku, który jest prawem obywateli art. 4 ust. 3 w/w ustawy. Rozumiem, gdy odmawia się z powodu braku potrzeb SZ RP/ środków finansowych, ale że się odbyło ZSW wypełniając ten zaszczytny obowiązek jakby ma się uniemożliwone dalsze doskonalenie, a przecież wiadomo że SP jest adresowana dla ludzi no tak do 30 roku życia, a do tego wieku to mi daleko, wręcz mógłbym spotkać tam wiele swoich równieśników :)

Co do SP kształcącej na szeregowych, to po niej można iść na szer. zaw. bo w ustawie pragmatycznej wymaga się od takich kandydatów odbycia czynnej służby wojskowej uprzednio, a SP taką jest.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010   

Klek, służby przygotowawczej nie odbywa się na potrzeby jakiegokolwiek korpusu żołnierzy zawodowych, ale rozumiem, że to przejęzyczenie.
Po ukończeniu służby przygotowawczej kształcącej na szeregowego stajesz się żołnierzem rezerwy (wyszkolonym) w stopniu szeregowego rezerwy. Taki status daje Ci możliwość ubiegania się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych zawodowych. Jednakże jesteś w tym momencie traktowany na równi z szeregowym rezerwy, który odbył zasadniczą służbę wojskową. Przepisy nie przewidują jakichkolwiek preferencji z tytułu odbycia służby przygotowawczej.
 
 
Klek 
1


Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 29
Skąd: z daleka
Wysłany: Sro 15 Wrz, 2010   

Dzięki za odpowiedź.
Nic mi więcej do szczęścia nie potrzeba niż możliwość ubiegania się o etat na równi z żołnierzami zsw. :)

Nie mniej jednak chyba daruje sobie ten termin i zobaczę co z tego wyniknie w 2011, bo nie za bardzo widzi mi się składanie pisemnej deklaracji wstąpienia do NSR.
Co prawda oświadczenie zamiaru to nie zobowiązanie, ale mimo wszystko nie chce się narażać panom w WKU :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group