Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przysiega wojskowa
Opublikował Wiadomość
Jefrjeitor 
5



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Mar 2014
Posty: 782
Skąd: jedzie ta kontrola?!
Wysłany: Czw 06 Lip, 2023   Przysiega wojskowa

Mam nietypowy problem...
Moje WCR twierdzi, że nie złożyłem przysięgi wojskowej. Żeby było śmieszniej, to ja od niedawna jestem na... emeryturze wojskowej.
Ta sprawa mocno komplikuje mi pewne plany. W sensie ten brak przysięgi w bazie danych WCR. Usłyszałem, że mam załatwić skądś "jakieś zaświadczenie" i im dostarczyć. Na zaświadczeniu ma być data i miejsce złożenia przysięgi wojskowej.
Skąd wziąć takie zaświadczenie? W starej książeczce wojskowej, której niestety już nie posiadam, miałem wpis na temat przysięgi. W ostatniej legitymacji takiego wpisu nie ma. Przysięgę wojskową składałem w innej jednostce niż ta, gdzie służyłem jako żołnierz zawodowy.
Jak do tego podejść?
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Czw 06 Lip, 2023   

Przerabiałem temat, bo w SEW-ie nie zgadzała się data. WCR jest od tego jak d...a, od stania, żeby to ustalić. W moim przypadku było tak, że jednostka w której składałem przysięgę, już nie istnieje. Pani z, wówczas, WKU napisała pismo do archiwum i przysłali wyciąg z rozkazu.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 06 Lip, 2023   

Za mało danych, aby coś konkretnego Ci doradzić. Podaj przebieg służby wojskowej z uwzględnieniem rodzajów służby oraz ewentualnych przerw pomiędzy nimi. Poza tym:
- czy cały czas podlegałeś/podlegasz pod tę samą WKU/WCR?
- czy JW, w której składałeś przysięgę (w którym roku?) nadal istnieje?
 
 
Jefrjeitor 
5



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Mar 2014
Posty: 782
Skąd: jedzie ta kontrola?!
Wysłany: Czw 06 Lip, 2023   

Szwejk, służbę pełniłem nieprzerwanie w latach 2007-2023 Była to kolejno zasadnicza służba wojskowa, nadterminowa zasadnicza służba wojskowa, służba zawodowa pełniona terminowo i zawodowa służba wojskowa (tzw. służba stała).
Cały czas podlegalem i nadal podlegam pod to samo WKU/WCR. Przysięgę składałem w 2007 roku i ta jednostka nadal istnieje.

Tytan w dresie. byłem pewny że WCR sam dotrze do potrzebnych informacji, niestety po kilku tygodniach prób zrzucili to na mnie.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Czw 06 Lip, 2023   

Zrób robotę za WCR i napisz pismo do jednostki o wyciąg z rozkazu. Jeżeli istnieje, to żaden dla nich problem. Określ w piśmie datę i znajdą bez problemu.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 06 Lip, 2023   

Jefrjeitor, radzę w pierwszej kolejności zwrócić się do JW, z której zostałeś zwolniony w tym roku. Jednostka ta powinna przechowywać Twoją teczkę akt personalnych przez co najmniej 6 miesięcy. Zazwyczaj TAP zawiera informację o przysiędze danego żołnierza.
Jeżeli to nie przyniesie rezultatu, skontaktuj się z JW, w której składałeś przysięgę. Zapytaj, czy mają jeszcze rozkazy z 2007 r., a jeśli tak, to poproś o wydanie odpowiedniego dokumentu (zaświadczenia). Jeżeli nie mają, to niech wskażą archiwum, do którego przekazali akta za ten rok.
No i wreszcie, sam wykonaj telefon na informację do któregoś archiwum wojskowego i poproś o ustalenie miejsca przechowywania tych akt, a następnie złóż wniosek o potwierdzenie przysięgi.

Tytan, mylisz się twierdząc, że: "WCR jest od tego jak d...a, od stania, żeby to ustalić.". Otóż szef WCR, jako organ administracji publicznej, wydaje zaświadczenia w przypadkach i na zasadach określonych w Dziale VII kpa, a więc potwierdza dane wynikające z prowadzonej przez ten organ ewidencji. Natomiast nie ma obowiązku ustalać danych, których nie posiada. Są wyjątki od tej reguły, ale muszą one wyraźnie wynikać z przepisów szczególnych.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Czw 06 Lip, 2023   

Swego czasu WKU posiadały takie dane. Nawet inne,dotyczące ludzi rownież z kategorią E. Były stosowne archiwa. Zgadza się? Co do innych kategorii, były wtórniki, a potem Spirala.
Gdy zadzwoniłem wyprostować moją sytuację, to pani była zdziwiona, że nie ma mnie w systemie i napisała do archiwum. Mój wtórnik przed zniszczeniem, powinien być wprowadzony do Spirali . Jeżeli się mylę, to mnie naprowadź.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 06 Lip, 2023   

Ależ WCR nadal, co do zasady, posiadają te dane! Natomiast w przypadku byłego żołnierza zawodowego mają tylko te dane, które przekaże im JW zwalniająca tego żołnierza ze służby.

Tytan w dresie. napisał/a:
Mój wtórnik przed zniszczeniem, powinien być wprowadzony do Spirali . Jeżeli się mylę, to mnie naprowadź.

Niekoniecznie, zależy to od przebiegu Twojej służby wojskowej. Wprowadzanie danych do SI SPIRALA trwało sporo lat, przy czym nie wprowadzano danych osób "archiwalnych", np. będących w zawodowej służbie wojskowej.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Czw 06 Lip, 2023   

Aha. W TAP, nie ma danych o przysiędze. Przynajmniej w mojej. A co do rozkazów, to np. w mojej jednostce, na dysku wspólnym, są dostępne rozkazy, konkretnie od 2007 roku. Myślę, że założyciel tematu bez problemu otrzyma takie info, w swojej byłej jednostce.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 06 Lip, 2023   

Zgadza się, w dokumentach ewidencyjnych żołnierzy zawodowych brak jest rubryki "Przysięga wojskowa". Były natomiast sporządzane i przechowywane w TAP osobne, jednostronicowe dokumenty potwierdzające fakt złożenia przysięgi, ale zawierały one zazwyczaj jedynie datę przysięgi, natomiast brak w nich było numeru i daty rozkazu. Dlatego jedynymi wiarygodnymi źródłami wiedzy na ten temat są:
1) rozkaz d-cy JW potwierdzający zaprzysiężenie,
2) wtórnik KE w przypadku, gdy żołnierz składał przysięgę w służbie niezawodowej.
 
 
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 455
Skąd: z wojska
Wysłany: Pią 07 Lip, 2023   

W TAP żołnierza powinien być dokument, który nazywa się "wtórnik karty ewidencyjnej", w którym to powinna być wpisana przysięga.

Kolejne pytanie zainteresowanego do obecnego WCR powinno brzmieć "na jakiej podstawie w 2007 r. WKU przyjęło wniosek o powołanie skoro nie mam przysięgi?".
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pią 07 Lip, 2023   

Wtórników w TAP już dawno nie ma.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 07 Lip, 2023   

Cytat:
Kolejne pytanie zainteresowanego do obecnego WCR powinno brzmieć "na jakiej podstawie w 2007 r. WKU przyjęło wniosek o powołanie skoro nie mam przysięgi?".

Pewnie nie doczytałeś, ale w 2007 r. był on powołany do zasadniczej służby wojskowej, natomiast wniosek o powołanie do zawodowej służby wojskowej składał później, już jako żołnierz nadterminowej ZSW. Więc WKU nie miała z tym drugim powołaniem nic wspólnego.
 
 
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 455
Skąd: z wojska
Wysłany: Pią 07 Lip, 2023   

Tytan w dresie., 😂😂😂
Oczywiście, że są.
Zniszczone były zeszyty ewidencyjne, które zastąpiono wersją elektroniczną.
Wtórnik nas każdy żołnierz, nawet DZSW.
 
 
sargento 
5


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 04 Gru 2018
Posty: 549
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 07 Lip, 2023   

Możesz się zapisać na "osemkę" do WOT i złożyć przysięgę po wyrównawczym. Może być szybciej.
Do TAP nie dołączają KE lub WKE przy powołaniu do zawodowej? Ja w drugiej KW którą dostałem po zwolnieniu z zawodowej miałem normalnie wpisaną przysięgę.
_________________
---
Najniżsi podoficerowie są najdumniejsi
Georg Christoph Lichtenberg
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group