Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: REMOV
Wto 20 Lut, 2007
Nowy Huzar (program Głuszec) czyli o Sokole cd...
Opublikował Wiadomość
GRYZLI 
9



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 4472
Skąd: Znad morza~~~
Wysłany: Pią 10 Cze, 2005   Nowy Huzar (program Głuszec) czyli o Sokole cd...

Świdnik puścił parę na temat prac nad zmodernizowaną wersją W3W
Oto jak bedzie wyglądał nowy "HUZAR"
Cytat:
Modernizacja wojskowej wersji Sokoła



W ramach współpracy z Departamentem Polityki Zbrojeniowej Ministerstwa Obrony Narodowej, PZL-Świdnik przygotował koncepcję budowy na bazie śmigłowca W-3W/WA Sokół, uzbrojonego śmigłowca wsparcia pola walki. Prototyp śmigłowca powstanie na podstawie umowy podpisanej przez DPZ MON i PZL-Świdnik. Nowy wariant bojowego śmigłowca wsparcia pola walki przystosowany zostanie do niszczenia naziemnych środków walki w postaci pododdziałów wojsk zmechanizowanych jak również pojazdów opancerzonych.

Śmigłowiec będzie powstawać zarówno poprzez głęboką modernizację Sokołów posiadanych już przez Siły Zbrojne RP, jak i na bazie nowo produkowanych maszyn.

W ramach modernizacji śmigłowce wojskowe będą wyposażone w następujące systemy:
- FADEC
- głowica obserwacyjno - celownicza
- przystosowanie kabiny pilotów do NVG
- celownik HUD
- tablica przyrządów z monitorami LCD
- podkadłubowy karabin kierowany (ze skrzynką amunicyjną i taśmą podającą)
- opancerzenie podłogi i części drzwi
- system nawigacji niezależnej IN/GPS
- system oświetlenia NVG
- belka uzbrojenia z zamkami w standardzie NATO
- komputer misji
- wytwórnia gazu neutralnego
- system rejestracji
- klimatyzacja kabiny pilotów
- światła konturowe do lotu w szyku
- system zakłóceń IR
- filtrowentylacja
Rysunek malutki ,ale tylko taki zamieszczono -coś jednak widać :mrgreen:
_________________
"...Nic nie jest skończone dopóki się nie skończy..." MIŚ YOGI

Flogger Fanclub na NK
28 SPLM na facebook
Ostatnio zmieniony przez GRYZLI Sro 02 Sty, 2013, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
 
REMOV 
9


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 11 Lis 2004
Posty: 5214
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 10 Cze, 2005   

Ten, tego GRYZLI, to jest informacja z połowy 2004 roku ;)
 
 
GRYZLI 
9



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 4472
Skąd: Znad morza~~~
Wysłany: Pią 10 Cze, 2005   

Wiem o tym ,ale jakoś tutaj się ta informacja nie przewinęła ,a chyba jest warta odnotowania !
Jak narazie nic więcej na ten temat chyba się nie ukazało ,a szkoda bo temat jest ciekawy :mrgreen:
Inicjując ten topic mam nadzieję że może ktoś ma więcej informacji.

Pozdr.
_________________
"...Nic nie jest skończone dopóki się nie skończy..." MIŚ YOGI

Flogger Fanclub na NK
28 SPLM na facebook
 
 
 
Revenant
[Usunięty]

Wysłany: Pią 10 Cze, 2005   

Czy ten nowy Huzar to jest to samo, co projekt Głuszec ujęty w tegorocznym budżecie MONu w kategorii 'Prace B+R' :?:

:gent:
 
 
GRYZLI 
9



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 4472
Skąd: Znad morza~~~
Wysłany: Pią 10 Cze, 2005   

Najprawdopodobniej tak.Zastosowałem nazwę "HUZAR" celowo bo jest to tak próba kontynuacji tamtego projektu.
_________________
"...Nic nie jest skończone dopóki się nie skończy..." MIŚ YOGI

Flogger Fanclub na NK
28 SPLM na facebook
 
 
 
Sundowner 
7
Dyżurny Malkontent



Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 2115
Skąd: R'lyeh
Wysłany: Pią 10 Cze, 2005   

No, to teraz wiemy, że od 10 lat nic się w projekcie Huzar nie zmieniło.

Tak się tylko cały czas zastanawiam, czy ten śmigłowiec ma wystarczajacy nadmiar mocy by po zamontowaniu tych wszystkich świecidełek mógł nadal latać ?
 
 
 
Perdurabo
[Usunięty]

Wysłany: Sob 11 Cze, 2005   

tony6 napisał/a:
Cytat:
Tak się tylko cały czas zastanawiam, czy ten śmigłowiec ma wystarczajacy nadmiar mocy by po zamontowaniu tych wszystkich świecidełek mógł nadal latać ?

No wlasnie obawiam sie ze nie.
Masa tego wyposazenia to bedzie jakies kilkaset kilo wiecej. Nie wiem jak oni chcą jeszcze uzywac takiej maszyny do transportowania desantu..?
Chyba ze podkręcą silniki, ale na to bym nie liczył (mamona).

najnowsza wersja silnika 10W spokojnie wyciągnie już pierwsze wersie miały dostateczny nadmiar mocy i raczej to będzie tak że niebędą przenosić uzbrojenia i desantu jednocześnie
 
 
GRYZLI 
9



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 4472
Skąd: Znad morza~~~
Wysłany: Nie 12 Cze, 2005   

Mnie natomiast interesuje sprawa rakiet p-panc, bo skoro napisano że śmigłowiec ma być dostosowany do niszczenia celów opancerzonych to prawdopodobnie miano na myśli jakiś odpowiednie rakiety!
W sumie wybór jest spory tym bardziej że już integrowano z Sokłem zarówno pociski HOT jak i izraeskie NT-D (niedoszła broń HUZARA) oraz pociski ZR-8 z RPA.

Sokół z HOT 3



http://www.mt.com.pl/num/8_99/sokol.htm
_________________
"...Nic nie jest skończone dopóki się nie skończy..." MIŚ YOGI

Flogger Fanclub na NK
28 SPLM na facebook
 
 
 
FFOX 
3



Dołączył: 17 Lis 2004
Posty: 112
Skąd: NJ, NY, ND
Wysłany: Nie 12 Cze, 2005   

Byłem na tych strzelaninach z HOT-ów.
W sumie cele (stary t 34 z koksownikiem w srodku :) ) zostały trafione ( jeden chyba cos nie centralnie, bo otarł się o jakąś gałąź) z tego co slyszalem od tych co sprawdzali.
 
 
 
SIVSON 
6
ŻANDARM



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Lut 2005
Posty: 1526
Skąd: ŻANDARMERIA WOJSKOWA
Wysłany: Nie 12 Cze, 2005   


zdj.Wizja śmigłowca Huzar z francuskim uzbrojeniem: ppk HOT-3, działko GIAT, system obserwacyjno-
-celowniczy Vivian



Polska armia potrzebuje nowoczesnego śmigłowca uderzeniowego, wyposażonego m.in. w przeciwpancerne pociski kierowane. Wybór dostawcy uzbrojenia jest ważny, bo z Huzarem wejdziemy do NATO i w XXI wiek.

Z uwagi na różnorodność realizowanych zadań lotnictwu wojskowemu nie wystarcza jeden typ śmigłowca. W Polsce używane są następujące wersje: transportowo-desantowe, wsparcia bojowego, uderzeniowe (wyposażone w ppk) oraz specjalne (rozpoznawcze, dowodzenia, ratownictwa lotniczego i morskiego, chemiczne i inne). Jako śmigłowce transportowo-desantowe wykorzystuje się Mi-8 i Mi-17, wsparcia bojowego W-3W Sokół i Mi-2 uzbrojone w niekierowane pociski rakietowe i systemy minowania, uderzeniowe Mi-24 oraz Mi-2 uzbrojone w ppk, a także specjalne Mi-2 z różnorodnym wyposażeniem specjalistycznym.

Używane od kilkudziesięciu lat przez polską armię śmigłowce Mi-2 wymagają już wymiany, ponieważ ich możliwości bojowe są bardzo ograniczone. Ośrodki naukowo-badawcze i krajowy przemysł lotniczy podjęły się opracowania nowego sprzętu bojowego. Uruchomiono produkcje śmigłowca wsparcia bojowego W-3W Sokół, trwają prace nad jego wersją uderzeniową S-1W Huzar.

Śmigłowiec W-3W Sokół jest bojową wersją śmigłowca transportowego PZL W-3 Sokół. Może latać w dzień i w nocy, we wszystkich warunkach atmosferycznych i klimatycznych. Załogę śmigłowca stanowi dwóch pilotów, z których jeden jest operatorem systemów uzbrojenia.

Nowy śmigłowiec, projektowany w ramach strategicznego programu rządowego Huzar, ma być stosunkowo tani dzięki wykorzystaniu podzespołów znanego i sprawdzonego W-3 Sokół. Postanowiono sięgnąć po uzbrojenie i wyposażenie specjalistyczne producentów zagranicznych lub wytwarzane w kraju na podstawie licencji.
:)
W grę wchodzi zakup licencji na ppk, działka lotniczego kaliber 20 mm oraz adaptacja części wyposażenia i uzbrojenia z bojowego śmigłowca wielozadaniowego W-3W Sokół (niekierowane pociski rakietowe, wyrzutnie bomb małogabarytowych i minowania). Huzar będzie wyposażony w przeciwpancerne pociski kierowane i specjalistyczne wyposażenie awioniczne kabiny wraz z tzw. systemem integracji. Jest to elektroniczny, komputerowy układ, który łączy w całość elementy uzbrojenia (wyrzutnie ppk, min i bomb oraz działko) z podzespołami systemu obserwacyjno-celowniczego i nawigacyjnego.

Najwięcej kontrowersji budzi wybór ppk i firma realizująca integrację systemu. Na razie strona polska w wyniku przetargu wybrała izraelski pocisk przeciwpancerny typu NT-D wraz z systemem integracji izraelskiej firmy Elbit. Wybór ten jest jednak kwestionowany przez wielu ekspertów oraz polityków. W przetargu z firmami izraelskimi konkurowały: szwedzki SAAB Dynamics, amerykański Rockwell i Hughes, a także konsorcjum firm francuskich (Euromissile-GIAT-Sextant). Jako uzbrojenie strzeleckie nowego śmigłowca brane jest pod uwagę francuskie działko GIAT kaliber 20 mm lub włoskie OTTO Breda kaliber 20 mm.

Przy wyborze uzbrojenia do śmigłowca Huzar największe zainteresowanie skupia się wokół przeciwpancernych pocisków kierowanych oraz integratora systemu. Atrakcyjna jest wielkość kontraktu (kilka tysięcy sztuk ppk), jak i jego wartość (kilkaset milionów dolarów). Rozpoczęła się prawdziwa gra o zawarcie umowy, w której biorą udział czołowi producenci pocisków rakietowych: amerykańskich AGM-114 Hellfire, francuskich HOT i izraelskich NT-D. Pomimo dokonanego już wyboru ppk NT-D trwa nadal rywalizacja i dyskusja o wadach i zaletach oferowanych rakiet.

Pocisk francuski HOT-3 jest bardzo szeroko stosowany, sprawdzony przez główne europejskie państwa NATO (w Europie najwięcej śmigłowców jest wyposażonych w ppk HOT). Potwierdził swoją wysoką skuteczność w wojnie nad Zatoką Perską - 90% pocisków trafiło w cel. W razie zakupu licencji polski producent będzie mógł eksportować HOT-y bez ograniczeń.

Minusem jest zasięg ograniczony do 4 tys. m oraz podatność na aktywne zakłócające środki antyrakietowe (zasłony dymne, pironaboje zakłócające).

Reasumując, można stwierdzić, że przyjęcie na uzbrojenie śmigłowca S-1W Huzar termowizyjno-światłowodowego systemu kierowania pocisków NT-D, który w obecnej chwili nie jest jeszcze sprawdzony w żadnej armii świata, byłoby związane z dużym ryzykiem. Nie bez znaczenia jest bardzo wysoki koszt pocisku. Należy jednak zauważyć, że w przyszłości rakiety z takim systemem kierowania mogą stać się bardzo skuteczną bronią.
:)
_________________
"Nie ma dobrej armii bez policji wojskowej" - Napoleon Bonaparte- www.zw.wp.mil.pl www.oszw.sztab.org www.zw.sztab.org www.pl.wikipedia.org/wiki...rmeria_Wojskowa <ŻW><MP><SZKARŁAT GÓRĄ>
 
 
Darek1 
5



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lut 2005
Posty: 609
Wysłany: Pon 13 Cze, 2005   

Coś mi się wydaje, że Świdnik znowu szykuje skok na kasę. Bo jak inaczej nazwać projekt montażu głowicy celowniczej bez wyposażenia śmigłowca w odpowiednie uzbrojenie? (pewnie zrobi się to "później" w ramach kolejnej "modernizacji"). Równie zastanawiające jest przystosowanie kabiny do NVG (wydawało mi się, że przeprowadzone testy wykazały, że W-3 jako jedyny śmigłowiec LWL może być pilotowany w NVG, co zresztą praktycznie jest wykonywane min w Iraku) oraz kwiatki w rodzaju "belka uzbrojenia z zmkami w standardzie NATO" (a uzbrojenie do tych zamków?), sytsem rejestracji (a BUR to co jest), czy też "światła konturowe do lotów w szyku" (tak jakby W-3 ich nie posiadał). Najfajniejszy cytat (dla mnie) znalazł jednak SIVSON
Cytat:
Załogę śmigłowca stanowi dwóch pilotów, z których jeden jest operatorem systemów uzbrojenia.

Autor cytaty zapomniał napisać, że inaczej niż na "normalnych" śmigłowcach, ten jeden (lewy) robi wszystko (tzn pilotuje, celuje, strzela, włącza i wyłącza uzbrojenie) gdyż rozmieszczenie awioniki w kabinie wyklucza partycypację w tych czynnościach pilota z prawego fotela.
_________________
Częste zmiany decyzji nie są dobrym miernikiem operatywności
 
 
GRYZLI 
9



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 4472
Skąd: Znad morza~~~
Wysłany: Pon 13 Cze, 2005   

Nie trzeba chyba zbytnio przejmować się tym co wkleiłem ze strony świdnika -jest to tylko taka forma ramowej informacji na temat nowego projektu,a nie jakiś dokładny opis projektu.Miałem nadzieje że w związku z tym że praktycznie nic nie publikuje się na temat projektu "Głuszec" -może ktoś z forumowiczów wie coś więcej.
To co zamiesciłSIVSON dotyczy starego projektu "HUZAR" a "Głuszec"zapewne będzie miał z nim wiele wspólnego,ale też i bedą występować różnice .
_________________
"...Nic nie jest skończone dopóki się nie skończy..." MIŚ YOGI

Flogger Fanclub na NK
28 SPLM na facebook
 
 
 
Perdurabo
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Cze, 2005   

Darek1 napisał/a:
Coś mi się wydaje, że Świdnik znowu szykuje skok na kasę. Bo jak inaczej nazwać projekt montażu głowicy celowniczej bez wyposażenia śmigłowca w odpowiednie uzbrojenie? (pewnie zrobi się to "później" w ramach kolejnej "modernizacji"). Równie zastanawiające jest przystosowanie kabiny do NVG (wydawało mi się, że przeprowadzone testy wykazały, że W-3 jako jedyny śmigłowiec LWL może być pilotowany w NVG, .

Darek niejest to skok na kase bo to niejest program wymyślony przez świdnik a przez LWL. Jak widzisz na powyższym schemacie będą uniwersalne belki w MIL-STD ileśtam ileś czy STANG cośtam ale także będzie podkadłubowy km 12,7 mm zintegrowane z belkami pewnie będą jakieś niekierowane rakiety może dodatkowe zbiorniki paliwa do przebazowań i pewnie jakieś zasobniki z kmami/działkami może potem jak będzie kasa to dojda lotnicza wersja gromu i jakiś ppk( lepiej rodzinka Spike bo w WL już one są szukanie nowego to bezsens ekonomiczny)
co do NVG to czy wszystkie serie sokoła są dostosowane do NVG czy tylko sokoły z nowszych serii?? ten program ma służyć także ujednoliceniu floty sokołów do standardu serii 900
 
 
GRYZLI 
9



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 4472
Skąd: Znad morza~~~
Wysłany: Pon 27 Cze, 2005   

A tak przy okazji uzbrajania Sokoła !

Ta fotka przedstawia śmigłowiec W3WA wystawiony na slonie MSPO 2002 w Kielcach -przed śmigłowcem leż pocisk rakietowy-czy to rakieta systemu Polyphem ? bo gdzieś trafiłem na wzminkę że właśnie z tym systemem był prezentowany W3WA na tych targach. Może ktoś ma pojęcie co dalej działo się z tym projektem ?czy były jakieś próby integracji czy tylko ograniczono się do faktów "wystawienniczych"?
Wiadomo że były przymiarki ,ale jak to się skończyło ???

_________________
"...Nic nie jest skończone dopóki się nie skończy..." MIŚ YOGI

Flogger Fanclub na NK
28 SPLM na facebook
Ostatnio zmieniony przez GRYZLI Pią 02 Wrz, 2005, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Revenant
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Cze, 2005   

GRYZLI napisał/a:
przed śmigłowcem leż pocisk rakietowy-czy to rakieta systemu Polyphem ?

Nie, jest to izraelski pocisk powietrze-ziemia, ziemia-ziemia Nimrod:
http://www.israeli-weapon...rod/Nimrod.html
http://www.airwar.ru/weapon/aat/nimrod.html
http://www.deagel.com/pandora/?p=mn00129001
http://www.pmulcahy.com/atgm/israeli_atgm.htm
:gent:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group