Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nazewnictwo
Opublikował Wiadomość
lokom 
7


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 04 Lut 2005
Posty: 2875
Skąd: z Polski
Wysłany: Sob 15 Paź, 2011   Nazewnictwo

Problem nurtujący mnie od dłuższego czasu. Jak podejść do bieżących wydarzeń, omawianych w gorącej atmosferze przy tak zróżnicowanych stanowiskach ludzi i mediów? Czy nie byłoby wskazane (zdrowe) zaniechanie upamiętniania osób i wydarzeń na określony czas? Na czas pozwalający wygasnąć emocjom dyktowanym względami politycznymi, światopoglądowymi, osobistymi? Przecież nazwy ulic, placów, obiektów różnego typu to jedynie oficjalna forma hołdu, a każdy kto chce pamiętać pamięta bez nazewniczo-urzędniczych postanowień.
Sięgając całkiem niedaleko w głąb naszej historii widzę, że w ramach jednego pokolenia trudno o consensus. Często brak takiego i po wielu pokoleniach, ale od czegoś warto zacząć.
Zdaję sobie sprawę, że gro użytkowników tego forum to żołnierze i ich bliscy, mogą więc mieć osobiście motywowane inne podejście (mamy wątek związany z nadawaniem nazw ulic i skwerów poległym żołnierzom). Niemniej uważam, że ocena osoby lub wydarzenia wymaga czasu i dystansu. Jak Wy widzicie ewentualne moratorium na nadawanie nazw? Czasami czytamy o żenujących przepychankach personalno-politycznych na kanwie nazewnictwa. Przypomina to kupczenie pamięcią i bywa, że jest żenujące dla krewnych zmarłych lib uczestników wydarzeń.

Napisałem, i zacząłem się gubić - brak opcji dodaj ankietę, nie widzę, czy nie ma?

Dlatego chciałem zaproponować ankietę, w której opowiedzielibyście się za 0, 10, 25, 50 letnim moratorium na nadawanie nazw. Czas liczony od śmierci osoby, albo od daty wydarzenia.
_________________
Dawniej znieważający panującego narażał się na śmierć, później na uwięzienie. Musiał być gotów na karę. Dzisiaj wystarcza być chamem z dostępem do internetu by znieważać każdego, a brak kary rozzuchwala idiotów.
Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej. Albert Einstein
 
 
steell 
Mod



Pomógł: 20 razy
Wiek: 59
Dołączył: 23 Lip 2004
Posty: 7984
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 15 Paź, 2011   

50 Lat to bezpieczny okres, ze dwa razy osoba spadnie z piedestału i zostanie na niego wyniesiona.
_________________
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda
Hiram Johnson
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon 17 Paź, 2011   

Problem w tym, że wybory są co cztery lata i jak tu bez nowego pomnika czy ulicy.... :cool: Mają się politycy fotografować przy pomniku Paderewskiego czy Dziadka? Pierwszego pamięta tylko Kaczyński (Bogusław) o drugim historycy zaczynają pisać prawdę i wypominać przedwojenny kult jednostki. Jeszcze coś "nieciekawego" wypłynie w trakcie kampanii i zanim sprawa sie wyjaśni to już po wyborach. Trzeba "pomnikować" to na co jest popyt i na czym można zarobić :cool: Lud chce igrzysk.
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group