Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowy System Dowodzenia i Kierowania SZRP
Opublikował Wiadomość
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
  Wysłany: Pon 22 Kwi, 2013   Nowy System Dowodzenia i Kierowania SZRP

Założyłem ten temat, aby usystematyzować dyskusję nad wprowadzeniem nowego Systemu Dowodzenia i Kierowania SZRP.
Proszę o rzeczową dyskusję i opinie.
Na pytania w tym temacie będzie chętnie odpowiadał (w ramach oczywiście możliwości i zachowania tajemnicy) mjr Szczepan Głuszczak, który jest w Zespole ds. Nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia SZRP.

:gent:
_________________
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda
 
 
Szczepan Głuszczak 
2


Dołączył: 18 Kwi 2013
Posty: 61
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 22 Kwi, 2013   

Dziękuję za założenie nowego tematu. Zmiany zawsze niosą za sobą wiele niedomówień i obaw. Chciałbym choć część z nich rozwiać i w miarę posiadanej wiedzy oraz danych mi kompetencji odpowiadać na nurtujące was tematy dotyczące Nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia SZRP.

Pozdrawiam serdecznie

Szczepan Głuszczak

:gent:
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13756
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Pon 22 Kwi, 2013   

Reforma reformą, na razie sprawa rozbija się o Sejm gdzie straszą Trybunałem Konstytucyjnym.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Szczepan Głuszczak 
2


Dołączył: 18 Kwi 2013
Posty: 61
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 22 Kwi, 2013   

W ubiegłym tygodniu w środę odbyło się pierwsze czytanie, a w piątek przegłosowano projekt ustawy do zmiany ustawy o urzędzie MON. Teraz trafi on do pracy w komisji sejmowej.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11480
Skąd: -)
Wysłany: Pon 22 Kwi, 2013   

Szczepan Głuszczak napisał/a:
Chciałbym chodź część z nich rozwiać i w miarę posiadanej wiedzy oraz danych mi kompetencji odpowiadać na nurtujące was tematy dotyczące Nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia SZRP.


Dzięki wielkie w imieniu piszących tu swoje pomysły uwagi i bzdury.
Po pierwsze primo, w ramach zagajenia, proponowałbym ustalić pewną sprawę formalną.

Czy Ty wolisz być na Pan? Czy Pan wolisz być na Ty?

Ogromna wiekszość tu jest "na Ty", ale to jeszcze nie przesądza sprawy, ogromna większość jest tu jednak prywatnie a nie zawodowo, dalej większość jest tu anonimowo a nie pod nazwiskiem. Tak więc prosiłbym o jasne postawienie tej sprawy, żeby uniknąć niezręczności.
:gent:
:-)
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Szczepan Głuszczak 
2


Dołączył: 18 Kwi 2013
Posty: 61
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 22 Kwi, 2013   

W kwestii zagajenia ;)

Podpisuję się ponieważ nie chcę być anonimowy, co nie oznacza, że łamiąc konwenans anonimowości będę także przeciwny pisaniu na Ty. Chciałem po prostu by forumowicze, którym będę odpowiadał wiedzieli jakie jest źródło tej informacji.

W związku z powyższym, żeby nie przedłużać mam na imię Szczepan i jestem do waszej dyspozycji.

Miłego dnia.

Cześć!
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13756
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Pon 22 Kwi, 2013   

Szczepan Głuszczak napisał/a:
W ubiegłym tygodniu w środę odbyło się pierwsze czytanie, a w piątek przegłosowano projekt ustawy do zmiany ustawy o urzędzie MON. Teraz trafi on do pracy w komisji sejmowej.


Wiem i obserwuję, ale diabeł tkwi w szczegółach. Dosyć ciekawe argumenty rzucali oponenci, że może, aczkolwiek nie musi, być wesoło.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Szczepan Głuszczak 
2


Dołączył: 18 Kwi 2013
Posty: 61
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 22 Kwi, 2013   

Jest projekt i założenia, z którymi nie wszyscy muszą się zgadzać. Ważne, żeby ludzie chcieli ze sobą rozmawiać i dyskutować posiłkując się obiektywnymi i realnymi argumentami, a wtedy efekt końcowy na pewno będzie z pożytkiem dla całych Sił Zbrojnych.
:viktoria:
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13756
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Pon 22 Kwi, 2013   

Szczepan Głuszczak napisał/a:
a wtedy efekt końcowy na pewno będzie z pożytkiem dla całych Sił Zbrojnych.

Tego nie mam zamiaru negować bo projekt uważam za niegłupi ( choć rola SG WP w czasie "W" oraz status DORSZ-a jako dowództwa RSZ budzi wątpliwości), obawiam się jednak jego słabego umocowania w prawie gdzie, moim zdaniem, jest jego "pięta Achillesa" a głosów oponentów w Sejmie nie traktowałbym jako "płytkiej przekory" politycznej.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Szczepan Głuszczak 
2


Dołączył: 18 Kwi 2013
Posty: 61
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 22 Kwi, 2013   

Co do umocowania prawnego wykonywane były trzy niezależne opinie konstytucjonalistów, które jasno i pozytywnie definiowały argumenty projektu nowego systemu. Wszystko zależy oczywiście od przekonań i poglądów. Każdy ma prawo na plany patrzeć ze swojego punktu widzenia i wyrażać swoje opinie. Jutro przyjeżdżają do Zespołu dowódcy oraz przedstawiciele batalionów ogólnowojskowych na konsultacje przyszłych struktur jednostek ich szczebla. W środę będę reprezentanci pułków specjalistycznych, a w czwartek brygad. Na pewno przekażę jakie ogóły dyskusji.
Pozdrawiam
 
 
Dżaba 
6


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 1018
Skąd: gdzieś daleko...
Wysłany: Pon 22 Kwi, 2013   

DG SZ będzie tworzone pewnie w oparciu o jakieś już istniejące dowództwo RSZ.
Czy nie rodzi to domniemania, że właśnie osoby służące w tym dowództwie bez problemu znajdą zatrudnienie w DG SZ (niekoniecznie na zasadzie kompetencji, ale na zasadzie układów znajomościowych), a z pozostałych dowództw będą zmuszani na własną rękę poszukiwać "swojej" dalszej drogi życiowej (nierzadko po przeciwnej stronie kraju, bo może się okazać, że tylko taką ofertą otrzymają) :?:
 
 
Szczepan Głuszczak 
2


Dołączył: 18 Kwi 2013
Posty: 61
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 22 Kwi, 2013   

Dowództwo Generalne zostanie stworzone na bazie rozformowywanych dowództw RSZ, ale nie w miejsce jednego z nich. Kadra i pracownicy cywilni stworzą struktury dowództwa, a pozostali zasilą JW szczebla taktycznego oraz inne instytucje. Takie jest założenie, aby część tych najbardziej doświadczonych właśnie wzmocniło jednostki. Niestety, w niektórych przypadkach będzie to związane ze zmianą garnizonu. Pamiętajmy, że DG będzie miał charakter dowództwa połączonego, które zasilą lotnicy, marynarze, żołnierze wojsk lądowych oraz inni specjaliści (chemia, inżynieria, plot, artyleria itp)
 
 
makary21 
Mod
wieczny malkontent/cywil banda



Pomógł: 41 razy
Wiek: 45
Dołączył: 29 Wrz 2006
Posty: 5710
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pon 22 Kwi, 2013   

Szczepan Głuszczak, ja mam parę pytań i to konkretnych:
1
Cytat:
)Dowództwo Generalne zostanie stworzone na bazie rozformowywanych dowództw RSZ, ale nie w miejsce jednego z nich. Kadra i pracownicy cywilni stworzą struktury dowództwa, a pozostali zasilą JW szczebla taktycznego oraz inne instytucje.

Pytanie - konkretnie jakie. Czy w takim razie już są planowane nowe siatki etatów dla PCW i dla żołnierzy? I jak to się odbije na awansach ludzi z linii? Jeżeli bowiem z takich dowództw spłyną do linii w dużej mierze oficerowie starsi to jak to będzie z awansami tych oficerów młodszych, którzy na dzień dzisiejszy służą w linii i czekali na etaty o wyższym U? Bo ja to widzę tak. Albo przybędzie etatów o wyższym u, albo po prostu oficerowi z dowództw będą czekali w rezerwie kadrowej i w ramach normalnej rotacji kadrowej ( ubycia do rezerwy innej JW0 obsadzali zwalniane etaty de facto blokując innym z linii awans.
NO i PCW. Część z nich to ludzie, które całe życie spędzili na etatach PCW i nie maja jeszcze praw emerytalnych, a w razie jakiś przenosin nie przysługuje im wiele przywilejów. Co z nimi?
2)
Cytat:
Pamiętajmy, że DG będzie miał charakter dowództwa połączonego, które zasilą lotnicy, marynarze, żołnierze wojsk lądowych oraz inni specjaliści (chemia, inżynieria, plot, artyleria itp)


Skąd znajdzie się taki omnibus co to będzie się na tym wszystkim znał. Już ostatnie kwestie związane z MW jej wykorzystaniem, celami, uzbrojeniem pokazały jak dziwne decyzje potrafią zapadać.
_________________
Tylko umarli widzieli koniec wojny. Platon
 
 
 
Doberman 
6
Doberman


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 29 Mar 2007
Posty: 1272
Wysłany: Pon 22 Kwi, 2013   

Z innego tematu:
Szczepan Głuszczak napisał/a:
Logistyka realizowana będzie przez Inspektorat Wsparcia SZ. Jedną z kompetencji przyszłych Inspektoratów będzie pełnienie funkcji gestora sprzętu dla danego rodzaju Sił Zbrojnych. Nie będzie kolejnego szczebla dowodzenia. Będzie tylko jednostka wojskowa/Związek Taktyczny - Dowództwo Generalne.


Nie do końca się zrozumieliśmy: chodziło mi o sytuację podobną do dzisiejszej - niby logistyką zajmuje się IWspSZ, a w każdym dowództwie jest P/G/N-4, którego kompetencje jednak częściowo się pokrywają.
Obawiam się sytyuacji, w której przysłowiową łopatę dla innej JW będzie mógł kazać oddać IWspSZ, RBLog, WOG, Inspektorat WL, P/G-4 DG no i gestor czyli SIW SG. I każdy będzie chciał sprawozdań ile tych łopat jest i comiesięcznego meldunku.
_________________
" Chcecie zniszczyć Polaków? Dajcie im wolność" Otto Bismarck
 
 
Dżaba 
6


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 1018
Skąd: gdzieś daleko...
Wysłany: Pon 22 Kwi, 2013   

Szczepan Głuszczak napisał/a:
Dowództwo Generalne zostanie stworzone na bazie rozformowywanych dowództw RSZ, ale nie w miejsce jednego z nich.
Założenie słuszne i piękne, a w teorii nasuwające konkretne pytanie: kto będzie przeprowadzał castingi na etaty w DG SZ :?: Kto będzie decydował, który z oficerów jest tym najbardziej przydatnym w DG SZ, a który będzie niezbędnym w JW :?: Czy rola decydentów do obsadzania stanowisk w DG SZ spadnie na obecne Departamenty, czy też ta rola przypadnie Zespołowi, którego Pan jest przedstawicielem :?:
Czy w związku z tym, w JW planuje się podniesienie "U" wielu stanowiskom, by zagospodarować ludzi, którzy nie znajdą się w DG SZ :?:
Czy tak jak IMW (wg pewnych źródeł) jest planowany do pozostawienia w Gdyni, to czy analogiczne rozwiązanie jest planowane dla IWS pozostawiając go w Krakowie :?:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group