Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
10 lat w Uni Europejskiej
Opublikował Wiadomość
Earpman 
8



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 08 Maj 2005
Posty: 3948
Skąd: SZ RP
  Wysłany: Czw 01 Maj, 2014   10 lat w Uni Europejskiej

Warto było czy nie?
wp.pl napisał/a:
Przyjęcie Polski do Unii Europejskiej przed 10 laty często traktowane jest nad Wisłą jako szlachetny gest ze strony krajów bogatego Zachodu, który umożliwił nam dokonanie skoku cywilizacyjnego. Tak naprawdę dla "starej Unii" ten krok był po prostu bardzo opłacalny.

Szef Związku Niemieckich Izb Handlowych i Przemysłowych (DIHK) Eric Schweitzer stwierdził w opublikowanym środę komunikacie, że rozszerzenie Unii Europejskiej na wschód 10 lat temu spowodowało powstanie miliona miejsc pracy w Niemczech.

Przyjęcie do Unii krajów z byłego Bloku Wschodniego Schweitzer nazwał "historycznym darem od Boga".

Przedstawiciel kół handlowych i przemysłowych znad Renu przypomniał, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat niemieckie firmy zainwestowały w krajach "nowej Unii" 73 miliardy euro. Schweitzer podkreślił, że rozszerzenie Unii przyniosło Europie stabilizację i rozwój gospodarczy.

Szef Związku zaznacza, że na rozszerzeniu skorzystały nie tylko Niemcy, lecz także nowe kraje członkowskie. Schweitzer oszacował skalę niemieckiego importu z tych państw na 110 miliardów euro w ciągu ostatnich 10 lat.

Integracja europejska jest trwającym procesem, na którym wzajemnie korzystamy, ale jednocześnie musimy razem stawiać czoła bieżącym wyzwaniom – zakończył Schweitzer.

Warto zauważyć, że słowa szefa DIHK są czytelnym dowodem na to, że po 10 latach od rozszerzenia Unii – wbrew naszym oczekiwaniom – niemieckie kręgi biznesowe wciąż nie postrzegają jej jako w miarę jednorodnego organizmu polityczno-gospodarczego, bez podziału na "starą" i "nową" Unię.
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Czw 01 Maj, 2014   

Opłacało się, mogę dzięki temu legalnie i za godne pieniądze pracować zagranicą (niestety nie w Polsce). To chyba największa porażka tych przemian, że ceny wzrosły do poziomów europejskich, nieruchomości też , a zarobki wzrosły również ale nie w takim samym stopniu co koszty życia.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
bolec71 
Banita


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Mar 2006
Posty: 7022
Skąd: morze
Wysłany: Czw 01 Maj, 2014   

Patrząc na niepotykany na skalę światową rozwój Polski - opłacało się :viktoria:
 
 
Earpman 
8



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 08 Maj 2005
Posty: 3948
Skąd: SZ RP
Wysłany: Czw 01 Maj, 2014   

Może jakiś dane nam podrzucisz to może uwierzę, że 1-2% wzrost gospodarczy ostatnich lat to wyczyn na skalę światową?
Zresztą nie trudź się. Link poniżej.
Lista najszybciej rozwijających sie krajów świata

Ale Cię ta propaganda urobiła :cool:
 
 
bolec71 
Banita


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Mar 2006
Posty: 7022
Skąd: morze
Wysłany: Czw 01 Maj, 2014   

Nie urobiła mnie propaganda, tylko sporo jeżdżę i latam po Polsce i widzę :gent:
 
 
Arrakis 
Guru


Pomógł: 37 razy
Dołączył: 08 Gru 2006
Posty: 11771
Skąd: Lepiej nie wiedzieć
Wysłany: Czw 01 Maj, 2014   

bolec71 napisał/a:
Patrząc na niepotykany na skalę światową rozwój Polski - opłacało się :viktoria:

Radio Erewań. Nie lepiej pozostać przy faktach?

Arrakis
 
 
bolec71 
Banita


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Mar 2006
Posty: 7022
Skąd: morze
Wysłany: Czw 01 Maj, 2014   

To sprawdź ile mieliśmy km autostrad i dróg ekspresowych 10 lat temu, a ile mamy teraz :gent:

Przypomnij sobie jak wyglądały stodoły zwane portami lotniczymi, a jak wyglądają teraz (nie chce mi się szukać zdjęć stodół w Warszawie, Gdańsku czy Rzeszowie, na przykład) :gent:
 
 
jack ols 
7


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Wrz 2012
Posty: 2369
Skąd: mleczna droga
Wysłany: Czw 01 Maj, 2014   

gathern napisał/a:
Opłacało się, mogę dzięki temu legalnie i za godne pieniądze pracować zagranicą (niestety nie w Polsce). To chyba największa porażka tych przemian, że ceny wzrosły do poziomów europejskich, nieruchomości też , a zarobki wzrosły również ale nie w takim samym stopniu co koszty życia.

Spokojnie, jesli wydawalo Ci sie ze w dniu wejscia Polski do UE , beda zarobki i standard zycia jak w starej czesci Europy, to pozazdroscic naiwnosci/i naiwnosci. Pracujesz, w zlym miejscu. Placisz podatki w zlym miejscu. Polski pustym gadaniem nie poprawisz/wzbogacisz.
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Czw 01 Maj, 2014   

Chętnie bym pracował w Polsce (swoją drogą kolego PŁACĘ podatki w PL bo mam nadal w Polsce działalność gospodarczą).

Jednak jeśli NIE MA równych szans , to dlaczego ja mam zmarnować sobie życie odbijając się od ściany jaką są : korupcja, znajomości itd.

Ja pochodzę z rodziny która nie miała żadnych koneksji, nie była bogata, ot zwykła biedna rodzina. Stąd ja miałem start trudniejszy niż taki synek jakiegoś partyjnego bydlaka, więc synek takiego bydlaka miał podane na tacy.

Mimo że jak na Polskę nie zarabiałem źle dzięki temu że mam dobry zawód, i jestem dosyć obrotny, to po prostu miałem dość patrzenia że ludzie po koneksjach dostają posady na których ich nie powinno być.

Jeśli uważasz że warto poświęcić życie na pracowaniu za grosze, by synkowie partyjnych bydlaków miały się za co rozbijać to gratuluję podejścia.

Dla mnie się liczy TU i TERAZ bo to TU i TERAZ muszę mieć środki na założenie rodziny i utrzymanie dzieci. I jak pokazują statystyki około 3 mln młodych ludzi myśli podobnie jak ja.

Więc piękne spoty , autostrady i inne bajery to jedno, a rzeczywistość ludzi którzy wywodzą się z niskich klas (robotniczych, chłopskich) w Polsce to dwa. I niestety jeśli Polska chce być atrakcyjna dla młodych to musi zrobić dwie rzeczy:
- zapewnić zarobki by człowiek nie musiał wegetować i mógł mieć rodzinę
- przeciąć w końcu ten wrzód układów i korupcji który po prostu zniechęca do życia w Polsce.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
cthsqd 
5



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 968
Skąd: piechota z lornetkami
Wysłany: Czw 01 Maj, 2014   

Pochodzisz z biednej rodziny a udało Ci się osiągnąć sukces. Chyba trudno o lepszy dowód na to, że nie jest tak źle jak to malują niektórzy... To że jeszcze nie jest idealnie to rzecz oczywista, ale nie da się z dnia na dzień naprawić kilkudziesięcioletnich zaległości, zwłaszcza w mentalności społeczeństwa.
_________________
Cthulhu Squadron
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Czw 01 Maj, 2014   

No tak ale sukces mój pochodzi z tego że najpierw podczas studiów pracowałem rok w Wlk. Brytanii a teraz dobrobyt zawdzięczam Norwegii.

Wolał bym szczerze by to Polska była źródłem dobrobytu dla mnie a nie inne kraje. W Polsce póki co tylko bulę podatki i dostaję marnej jakości usługi od państwa.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
cthsqd 
5



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 968
Skąd: piechota z lornetkami
Wysłany: Pią 02 Maj, 2014   

Napisałeś, że zarabiałeś dobrze jak na Polskę - do tego piłem. Od siebie dodam, że mam bliskich za granicą, m.in. w Norwegii i przy okazji każdej wizyty w Polsce zachwycają się skalą zmian.
_________________
Cthulhu Squadron
 
 
bolec71 
Banita


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Mar 2006
Posty: 7022
Skąd: morze
Wysłany: Pią 02 Maj, 2014   

cthsqd, każdy kto przyjeżdża po paru latach jest w szoku ile się u nas zmieniło. Odbierałem rok temu kolegę z lotniska w Gdańsku i wiozłem go do Torunia, nie był w Polsce 4 lata i oczy miał jak spodki :gent:
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 02 Maj, 2014   

Słusznie p. Eric Schweitzer zauważył że rozszerzenie UE przyniosło jej stabilizację i rozwój. Ponieważ wyjścia są zawsze dwa:
- upadek
- rozwój.
Rozwój UE podobnie jak i ZSRR mógł następować tylko poprzez rozszerzanie terytorium, strefy wpływów itd. Tylko że o ile ZSRR chciał się rozszerzyć na cały świat to UE ciężko będzie się rozszerzyć np. o Wenezuelę (ZSRR też by było ciężko ale przynajmniej w założeniach tak mieli i jedynym dylematem było czy ostatnią republiką będzie Wenezuela czy Ekwador).
Nie zostało już za dużo państw o które może się rozszerzyć UE.
A jak powtórzę za p. Eric Schweitzer rozszerzenie gwarantuje UE stabilizację i rozwój. Bez rozszerzania się UE czeka bankructwo i tyle.
Zresztą bardziej ogólnie patrząc każde mocarstwo kiedyś upadało (najpierw są zdobywcy, potem administratorzy a na końcu marnotrawcy).
Powstawanie mocarstwa można porównać do mocarza który dźwiga coraz więcej. Ale im więcej dźwiga tym większy wysiłek i w końcu upada pod ciężarem jaki sobie sam na barki wziął.

Chciałbym też się odnieść do skoku cywilizacyjnego. Skok cywilizacyjny zawdzięczamy głównie obywatelom którzy zyskali dostęp do nowych technologii i nowych rynków. Otworzenie granic, wymiana handlowa to są rzeczy jakie przyniosły nam skok. Pieniądze z UE dużo pomogły w kwestii infrastruktury, cała reszta to raczej palenie pieniędzmi w piecu.
I nie mówmy też o tym że to są fundusze europejskie. To są pieniądze zabrane obywatelom UE, także i Polakom. Tak samo mówienie o państwowych pieniądzach także jest nadużyciem. Pieniądze w budżecie to głównie pieniądze obywateli.
Nie wiem ile jeszcze czasu potrzeba żeby ludzie uświadomili sobie że pieniądze są ich a nie rządu. Rząd jest tylko zarządcą majątku obywateli. Tak samo UE jest zarządcą majątku obywateli UE.
Generalnie dziwi mnie że ludzie nie pojmują prostej matematyki:
jak każdy z obywateli wrzuci do koszyka po 100 zł to uzbiera się duża suma. Człowiek zarządzający tym koszykiem jest wystawiony oczywiście na pokusę, której ulega i razem z innymi pilnującymi koszyka zabiera kilka procent. No ale i tak zostaje dużo w koszyku. No więc człowiek (rząd) myśli jak wydać pieniądze i tak jak kiedyś władze partyjne uważa że wie lepiej czego chce obywatel. Więc wydaje te pieniądze wedle własnego uznania częściowo trafiając w potrzeby obywateli (gdyby obywatel wydał swoje 100 zł to trafiłby dość dobrze w swoje potrzeby). Efektywność takiego trafiania w potrzeby obywateli jest trudna do oszacowania ale dużo mniejsza niż gdyby obywatel sam te 100 zł wydał.
Jedyna możliwa konkluzja jest taka że rząd z koszyka rozdaje pieniądze ale może z 50 zł trafia w potrzeby obywatela który dał 100 zł.
Taki system jest z gruntu niekorzystny dla obywatela.
Wstępując do UE mamy teraz dwa takie systemy: krajowy i unijny.
Podsumowując 10 lat w UE, nie jest tragicznie, im szybciej wyjdziemy tym lepiej będzie.
 
 
bolec71 
Banita


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Mar 2006
Posty: 7022
Skąd: morze
Wysłany: Pią 02 Maj, 2014   

thikim napisał/a:
Zresztą bardziej ogólnie patrząc każde mocarstwo kiedyś upadało (najpierw są zdobywcy, potem administratorzy a na końcu marnotrawcy).


Stany Zjednoczone trzymają się nieźle i wg mnie powinniśmy iść tą drogą, czyli "Europa Regionów" zamiast "Europy Ojczyzn" :gent:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group