Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
[Problem] urlop wychowawczy w wojsku
Opublikował Wiadomość
zgucior 
2


Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 85
Skąd: trudno określić
Wysłany: Pon 16 Mar, 2015   [Problem] urlop wychowawczy w wojsku

Poszperałem po forum ale niestety nie znalazłem nic co by mi rozwiało niejasności w temacie 3 letniego urlopu wychowawczego, w związku z czym proszę o pomoc zorientowanych biegle w tym temacie.
Mam syna , którego widuję tylko w weekendy i nie jest to zdrowe ani dla mnie ani tym bardziej dla niego.

Czy żołnierz zawodowy może iść na 3 letni urlop wychowawczy?

Jest to urlop bezpłatny , prawda? a co z trzynastką i mundurówką?

Czy na urlopie wychowawczym mogę pracować w ramach prowadzonej własnej działalności gospodarczej?

Czy przełożony może ten urlop przerwać i wezwać mnie do pracy?

Co z comiesięcznym świadczeniem mieszkaniowym?

Co jeśli w trakcie urlopu zachoruję ulegnę wypadkowi lub z innego powodu "pójdę" na ZUS ZLA? czy urlop wydłuża się o okres zwolnienia lub hospitalizacji?

Urlop kończy się z dniem ukończenia przez dziecko 5go roku życia? Czy z końcem roku w którym kończy ono 5 lat?

Czy okres urlopu wychowawczego liczy się do lat emerytalnych czy jest traktowany jako przerwa w ciągłości służby?

Czy w trakcie urlopu moje stanowisko pracy może ulec likwidacji? A co jeśli cała JW ulega likwidacji?

To chyba by było na tyle :)
Biegłych proszę o info , najlepiej z podaniem podstawy prawnej Takie posty przydadzą się pewnie wielu forumowiczom - tatom :)
_________________
Pracujemy w takich warunkach, na jakie się godzimy.
 
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15963
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pon 16 Mar, 2015   

Sądzę, że jak uzyskasz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania, to odechce się Tobie urlopu wychowawczego.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4649
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Sro 18 Mar, 2015   

Na 99% będzie tak:
Ty skorzystasz z Art. 65a ustawy o służbie żołnierzy zawodowych (a tak naprawdę z Kodeksu Pracy)
Piszesz o trzech latach (a jak jesteś żołnierzem kontraktowym to niekoniecznie trzy - bo co najwyżej do końca kontraktu) to armia skorzysta z art. 20 ust 3 cyfra 3) tej samej ustawy a po urlopie najprawdopodobniej armia przy najbliższej okazji skorzysta z któregoś ust. art. 111 ustawy o służbie ... A jak Cię w czasie tego urlopu złapią na pracy (a do złapania wystarczy, ze masz kolegów - na nich zazwyczaj możesz liczyć w zakresie pomocy udupienia Cię).
Tak więc (pisze to całkiem poważnie a nie złośliwie wg zasady weź się zwolnij ale czysto pragmatycznie) jeżeli wpadniesz mimo wszystko na pomysł tego urlopu to chyba lepiej złożyć A4. Będziesz z synkiem, będziesz mógł pracować. Drugie rozwiązanie to skoro Ty nie możesz to może trzeba spróbować ściągnąć rodzinkę do siebie. Już samo głośne rozważanie służbowe może Ci zwalić na głowę nagłe problemy.
Pozdrawiam
 
 
zgucior 
2


Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 85
Skąd: trudno określić
Wysłany: Sro 25 Mar, 2015   

Co to jest A4?
Gdzie to jest napisane że nie mogę pracować w ramach własnej działalności?
_________________
Pracujemy w takich warunkach, na jakie się godzimy.
 
 
 
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Czw 26 Mar, 2015   

A4 to jak wolisz: nr autostrady (najdłuższa polska autostrada, prowadzi z zachodu na wschód przez południową Polskę) lub typ Audi :cool: :-o
A na poważnie, to w przenośni rozmiar kartki na której pisze się wniosek o zwolnienie z armii.
Co do pracy, kłania się Ustawa o służbie żołnierzy zawodowych a szczególnie Art. 56. 1. (Żołnierzowi zawodowemu nie wolno podejmować pracy zarobkowej i prowadzić działalności gospodarczej.)
Naprawdę tak ciężko poszukać?
:gent:
_________________
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda
 
 
zgucior 
2


Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 85
Skąd: trudno określić
Wysłany: Czw 26 Mar, 2015   

Pierwsze słyszę że żołnierzowi nie wolno dodatkowo pracować ani prowadzić działalności gospodarczej. Sam takowa prowadzę od lat i nigdy nie miałem z tego powodu problemów.
Ten art 56 ma też punkty i podpunkty.
Na prawdę tak trudno doczytać? :gent:
_________________
Pracujemy w takich warunkach, na jakie się godzimy.
 
 
 
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Czw 26 Mar, 2015   

zgucior, zapytałeś to otrzymałeś odpowiedź.
No widzisz, resztę doczytałeś (ot, czasami warto dać bodziec do niebotycznego wysiłku), czyli można, ale pod pewnymi warunkami - jak to ująłeś - z punktów i podpunktów (ja je znałem, bo inaczej bym Ci nie podał stosownego nr artykułu).
:gent:
_________________
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda
 
 
zgucior 
2


Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 85
Skąd: trudno określić
Wysłany: Czw 26 Mar, 2015   

Zadałem też kilka innych pytań :)
Znasz może na nie odpowiedzi?
Wysłałem też takie zapytanie do "najwyższych" przełożonych , jak tylko dostanę odpowiedź to dodam ją na forum bo wydaje mi się ze temat jest życiowy i taka wiedza może się przydać nie tylko mnie. Ojców wszak w armii nie brakuje :)
_________________
Pracujemy w takich warunkach, na jakie się godzimy.
 
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15963
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 26 Mar, 2015   

zgucior, przecież na te Twoje pytania są odpowiedzi w ustawach i rozporządzeniach.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4649
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Pią 27 Mar, 2015   

Czy Ty nie rozumiesz, że najpierw Ci pozwolą na ten urlop a potem Cię po powrocie przy byle okazji zwolnią? Bo komu potzreba żołnierza w domu?
A pozwolenie na działalność zawsze można Ci cofnąć. Furtką jest "niepodnoszenie kwalifikacji". Druga furtka to prowadząc działalność nie możesz również naruszyć zasad urlopu wychowawczego czyli Ty osobiście masz sprawować cały czas opiekę nad dzieckiem. Nie możesz na jakiś czas powierzyć opieki nad synkiem babci, żonie, opiekunce, czy komokolwiek innemu.Da się ale czy zawsze. Poza tym żona nie może być "niepracująca" bo Ci się urlop wtedy nie należy.
Jak będzie wola to Cię udupią i tyle wygrasz. A jak jesteś na kontrakcie to na 100% ten w którym pójdziesz na ten urlop będzie ostatni. I nie chodzi o Ciebie personalnie ale o to by "zaraza" się nie rozprzestrzeniła. Uwierz, że jedyne rozwiązania to:
1. ściągnąć rodzinę bliżej siebie i pozostać w służbie;
2. Iść na urlop i przy pierwszej sposobności wylecieć.
Takie jest życie. To jak z pieszym na pasach. Ma pierwszeństwo i to jest jego prawo. Tylko co mu po tym prawie jak mając pierwszeństwo na tych pasach zginie potrącony przez samochód?
Pozdrawiam
 
 
aquirre 
4
jedi



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 282
Skąd: UE
Wysłany: Pią 27 Mar, 2015   

Najlepiej to się od razu zwolnij i prowadź tą swoją działalność gospodarczą. Nie potrzebnie dorabiasz legendę o doniosłej roli ojca, gdy przez Twoje pytania wyraźnie przebija myśl przewodnia "co by tu jeszcze z MON-u wyrwać". Szanuję większość lekarzy, ale czasem ich podejście do służby powala. Nie da się ciągnąć dwóch srok za ogon.
Aż strach pomyśleć jak wyglądałoby nasze wojsko w obliczu realnego zagrożenia, gdzie w wielu jednostkach służą małżeństwa i jest problem z byle wyjazdem na poligon, albo silne więzy ojcowskie uniemożliwiają służbę. Ludziom niesłusznie wojsko myli się z zakładem pracy.
To jest moje zdanie, politycznie niepoprawne, ale tak uważam.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15963
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pią 27 Mar, 2015   

Cytat:
Czy żołnierz zawodowy może iść na 3 letni urlop wychowawczy?
Może.
Cytat:
1. Żołnierz zawodowy ma prawo do urlopu wychowawczego na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

Cytat:
Jest to urlop bezpłatny , prawda? a co z trzynastką i mundurówką?

Cytat:
2. Żołnierzowi zawodowemu korzystającemu z urlopu wychowawczego nie wypłaca się uposażenia i innych należności pieniężnych, z wyjątkiem określonych w art. 83, art. 85 i art. 94–98.

Cytat:
Czy na urlopie wychowawczym mogę pracować w ramach prowadzonej własnej działalności gospodarczej?

Cytat:
3. Dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy zajmuje stanowisko służbowe, może zezwolić żołnierzowi na wykonywanie pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej, jeżeli: (...)
O kolizji czasowej, moralnej pomiędzy służbą, urlopem wychowawczym, a pracą wypowiedzieli się już wcześniej Koledzy. Jeżeli służba "przeszkadza" w sprawowaniu opieki i korzysta się z urlopu wychowawczego, logicznie rzecz biorąc praca także powinna stanowić przeszkodę. Celowością urlopu wychowawczego jest sprawowanie opieki.
Cytat:
Czy przełożony może ten urlop przerwać i wezwać mnie do pracy?
Nie, bo nie jesteś już w gestii dowódcy. Jesteś w rezerwie kadrowej określonego organu.
Cytat:
5. W przypadku gdy okres urlopu wychowawczego jest dłuższy niż określony w ust. 4, (12 miesięcy) żołnierza zawodowego przenosi się do rezerwy kadrowej.

Cytat:
Co z comiesięcznym świadczeniem mieszkaniowym?
Otrzymujesz nadal.
Cytat:
Co jeśli w trakcie urlopu zachoruję ulegnę wypadkowi lub z innego powodu "pójdę" na ZUS ZLA? czy urlop wydłuża się o okres zwolnienia lub hospitalizacji?
Nie. To nie urlop wypoczynkowy.
Cytat:
Czy okres urlopu wychowawczego liczy się do lat emerytalnych czy jest traktowany jako przerwa w ciągłości służby?

Cytat:
Art. 12a.
Do okresów służby wojskowej, od których uzależnione jest nabycie prawa do emerytury, zalicza się okres urlopu wychowawczego w wymiarze łącznym nie większym niż 3 lata.

Cytat:
Czy w trakcie urlopu moje stanowisko pracy może ulec likwidacji? A co jeśli cała JW ulega likwidacji?
Ależ oczywiście. Poza tym nie jesteś na stanowisku. Z rezerwy kadrowej można także zwolnić do cywila - tak w skrócie.

Nie wnikam w szczegóły co, jak i dlaczego bo ich nie znam. Przedstawiłem suche dane.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
zgucior 
2


Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 85
Skąd: trudno określić
Wysłany: Wto 07 Kwi, 2015   

=> aquirre Tak masz rację , traktuję wojsko jak każdy inny zakład pracy.
Nie , nie masz racji w temacie męczenia srok Wszystko się da, tylko trzeba sobie to poukładać. Będąc np.lekarzem można pracować poza godzinami służbowymi. a na poligony to już dawno nie jeżdżę , wyrosłem z tego.
Widać że nie masz dzieci i zły przykład własnego ojca , no i dlatego że masz własne zdanie wybrałeś sobie taki zawód gdzie wykonujesz polecenia innych. Gratuluję. Może to niepoprawne politycznie co napisałem i niegrzeczne ale tak uważam.
Wojsko było jest i będzie a własna rodzina niekoniecznie.

=> Alex Serdecznie dziękuję za odpowiedź. :)
_________________
Pracujemy w takich warunkach, na jakie się godzimy.
 
 
 
beryl73 
8
kiedyś to było wojsko...



Pomógł: 27 razy
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 3947
Skąd: zielone berety
Wysłany: Wto 07 Kwi, 2015   

zgucior, wybacz, ale czytając Ciebie chce się powiedzieć: oby jak najmniej takich jak Ty w armii. Możesz wyjaśnić co znaczy: "a na poligony to już dawno nie jeżdżę , wyrosłem z tego". A wojsko to jest taka instytucja (jak i cywilne firmy) gdzie trzeba wykonywać polecenia innych. Jeżeli tego nie rozumiesz to Twoja bytność w mundurze jest jakąś absurdalną pomyłką. Może to co piszę jest niepoprawne politycznie i być może mało grzeczne, ale moim zdaniem z takim podejściem do tematu wojska i służby nigdy nie powinieneś być żołnierzem.
_________________
6. Starajcie się pisać po polsku z zachowaniem kultury języka (...).
 
 
Resurrected 
Banita


Pomógł: 17 razy
Dołączył: 27 Kwi 2010
Posty: 3613
Skąd: z IV RP bis
Wysłany: Wto 07 Kwi, 2015   

Wyrosnąć z wyjazdów na poligon. Ciekawe podejście. Też mam rodzinę, do emerytury bliżej niż dalej, tłukę dwa poligony w roku, ale na takie coś nie wpadłem. Czy to znaczy, że nie kocham moich bliskich? :???:
_________________
OJCZYZNĘ BEZ PIS-U RACZ NAM WRÓCIĆ PANIE!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group