Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
doliczanie pracy do emerytury
Opublikował Wiadomość
BODZIO1975 
2


Wiek: 49
Dołączył: 19 Paź 2011
Posty: 54
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 07 Kwi, 2015   doliczanie pracy do emerytury

Witam
Jestem emerytem wojskowym który pracuje obecnie na umowę o pracę.
W biurze emerytalnym dowiedziałem się że jeśli jestem emerytem wojskowym który rozpoczął służbę zawodową po 1.01.1999r to lata pracy w cywilu ( w której właśnie pracuje) nie będą mi się liczyć do emerytury tj. 1,3% za rok pracy doliczone po osiągnięciu 55 lat.
Czy to prawda??
 
 
Yellowchina 
3


Dołączył: 08 Sie 2014
Posty: 134
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 07 Kwi, 2015   

Tak :gent:
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Wto 07 Kwi, 2015   

To prawda.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
BODZIO1975 
2


Wiek: 49
Dołączył: 19 Paź 2011
Posty: 54
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 07 Kwi, 2015   

Dziękuje za odpowiedz
Zastanawia mnie teraz fakt który znajduje się na moim pasku wynagrodzeń tj. Składka na ubezpieczenie emerytalne finansowane przez ubezpieczonego---290,38 zł.
Czyli co mi daje odprowadzenie tej składki do ZUS?? czy jest jakieś wyjście żeby nie dać zarobić Zusowi?
 
 
radiola 
5
pracujący emeryt



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Lip 2004
Posty: 886
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: Wto 07 Kwi, 2015   

Niestety, nie da się "nie płacić" :(
Ale chyba jest możliwość wybrania emerytury: wojskowa czy cywilna.
_________________
W wyniku powyższych czynności ustalono brak możliwości wykorzystania... w dalszej służbie wojskowej, co skutkuje dokonaniem... wypowiedzenia stosunku służbowego przez organ wojskowy - gen. bryg. Zbigniew Jabłoński
 
 
bond 
Mod



Pomógł: 28 razy
Wiek: 57
Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 3745
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sro 08 Kwi, 2015   

Właśnie dzięki odprowadzaniu tej składki będzie możliwość doliczenia 1,3% do emerytury. Gdyby nie była odprowadzana sam fakt zatrudnienia nie byłby wystarczający do zwiększenia podstawy emerytury. Polecam czytanie ustawy o emeryturach żołnierzy zawodowych.
Cytat:
Art. 14 pkt. 1 ust. 2 opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po dniu 31 grudnia 1998 ...

http://isip.sejm.gov.pl/D...30000666&type=3
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12773
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Sro 08 Kwi, 2015   

Żołnierzowi, który rozpoczął służbę po 1 stycznia 1999r. nie dolicza się do służby okresów zatrudnienia przed jej rozpoczęciem. Okresy składkowe po zakończeniu służby wpływają na wymiar emerytury wojskowej ale zasadniczo po 55 r. życia.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Sro 08 Kwi, 2015   

bond, doczytałeś zdanie wprowadzające w tym artykule ? W przedmiotowej sprawie Nasz Kolega podlega przepisowi art. 15a i tym do których ten artykuł odsyła a nie artykułowi 15 -emu w całości:

Cytat:
i wzrasta według zasad określonych w art. 15 ust. 1 pkt 1 i ust. 1a–5


Pominięto w art. 15 ust. 1 punkty od 2 do 4. To istotna różnica w uprawnieniach emerytów którzy byli powołani do służby zawodowej po 1 stycznia 1999.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
MK-J 
Mod
kapitanka



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 22 Wrz 2007
Posty: 7498
Skąd: north
Wysłany: Sro 08 Kwi, 2015   

W przypadku BODZIO1975 właściwym jest poniższy zapis Ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym..
Cytat:

Art. 15a. Emerytura dla żołnierza, który został powołany do zawodowej służby wojskowej po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r., wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby wojskowej i wzrasta według zasad określonych w art. 15 ust. 1 pkt 1 i ust. 1a–5.


Co do jej podwyższenia wg wskazanych zasad to Art. 15 ust. 1 pkt 1 mówi o podwyższeniu wyącznie o
2,6% podstawy wymiaru – za każdy dalszy rok tej służby;

oraz

Art. 15 ust. 1a-5
1a. Emerytura dla żołnierza, który pozostawał w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 r. wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby wojskowej i wzrasta za każdy dalszy rok tej służby w trakcie urlopu wychowawczego o:
1) 2,6% podstawy wymiaru – za każdy rok urlopu wychowawczego, nie więcej jednak niż łącznie 3 lata;
2) 0,7% podstawy wymiaru – za każdy rok urlopu wychowawczego powyżej 3 lat.
2. Emeryturę podwyższa się o:
1) 2% podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej bezpośrednio:
a) w składzie personelu latającego na samolotach naddźwiękowych,
b) w składzie załóg okrętów podwodnych,
c) w charakterze nurków i płetwonurków,
d) w zwalczaniu fizycznym terroryzmu;
2) 1% podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej bezpośrednio:
a) w składzie personelu latającego na pozostałych samolotach i śmigłowcach,
b) w składzie załóg nawodnych wojskowych jednostek pływających,
c) w charakterze skoczków spadochronowych i saperów,
d) w służbie wywiadowczej za granicą,
e) w oddziałach specjalnych.
3. Emeryturę podwyższa się o 0,5% podstawy wymiaru za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny lub w strefie działań wojennych.
3a. Jeżeli w wysłudze emerytalnej są uwzględniane okresy służby, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 2, emeryturę podwyższa się na zasadach przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
4. Emeryturę podwyższa się o 15% podstawy wymiaru emerytowi, którego inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą.
5. Przy ustalaniu prawa do emerytury i obliczaniu jej wysokości okresy, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala się z uwzględnieniem pełnych miesięcy.


Niestety, wygląda na to, że w przypadku powołania do zawodowej służby wojskowej po 1 stycznia 1999 roku nie obowiązuje zapis zawarty w Art. 15 ust 1 pkt 2 i 3 - czyli podwyższanie emerytury za okresy składkowe odpowiednio o 2,6 i 1,3%.
:(
_________________
Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie
ma prawa do przyszłości. J. Piłsudski
 
 
bond 
Mod



Pomógł: 28 razy
Wiek: 57
Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 3745
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sro 08 Kwi, 2015   

Przepraszam za wprowadzenie w bład. Nie czytałem wystarczająco uważnie.
:efendi2:
 
 
jarfie 
2
soldier


Wiek: 47
Dołączył: 18 Wrz 2007
Posty: 99
Skąd: rakietówka
Wysłany: Pon 20 Kwi, 2015   

A co powiecie na to? http://nszzfsg.pl/index.p...d-23-lipca-2003
Jestem w takiej samej sytuacji. Zawodowy po 99r. Musimy to zmienić bo to niesprawiedliwe i krzywdzące.
_________________
soldier
 
 
tadeusz77 
2
tadeusz77


Wiek: 46
Dołączył: 05 Kwi 2012
Posty: 75
Skąd: poznań
Wysłany: Wto 21 Kwi, 2015   

Ale niestety nadal naliczają emeryturę z art. 15a dla zawodowych po 99r. Ciekawi mnie że związkowcy ze wszystkich służb poruszają ten problem a nasz Konwent Dziekanów nic czyżby nie zależało im na żołnierzach którzy zostali zawodowymi :!: po 1999r :!:
_________________
rts
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Wto 21 Kwi, 2015   

jarfie napisał/a:
Jestem w takiej samej sytuacji. Zawodowy po 99r. Musimy to zmienić bo to niesprawiedliwe i krzywdzące.

Nie macie takiej mocy. A co mają w przyszłości mają powiedzieć powołani do zawodowej służby wojskowej po 31 grudnia 2012 ? Na razie o tym nie myślą podobnie jak do niedawna Wy - powołani pomiędzy po 1 stycznia 1999 i przed 1 stycznia 2013.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
predki74 
1


Wiek: 50
Dołączył: 28 Gru 2006
Posty: 25
Wysłany: Sro 22 Kwi, 2015   

Wszystko jasne tylko że nie mieliśmy żadnej przerwy. Tylko że przed 1999 byłem nadterminowym a kontrakt pierwszy podpisałem po 1999 i jaka tu sprawiedliwość .To powinno się tyczyć tych co zaczeli przygode z wojskiem a nie jak my np. byli juz od 1993 roku w wojsku i jaka tu sprawiedliwość.
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Czw 23 Kwi, 2015   

predki74 napisał/a:
i jaka tu sprawiedliwość

Sorry ale takie mamy prawo.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group