Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
12 pensji po odejściu na emeryturę
Opublikował Wiadomość
dawid810909 
2


Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 85
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 26 Kwi, 2016   

Kurcze czyli nie muszą mi wypłacić całości mimo mojego wniosku o wypłatę wszystkiego z góry????? :-o to nie fajnie, bo mi na tym strasznie zalezy. Bo jeśli tak to chyba lepiej będzie wyjść na początku stycznia, bo bedzie nowa pula pieniędzy i większe szanse na wypłatę całości. :-o
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 16007
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 26 Kwi, 2016   

dawid810909 napisał/a:
Kurcze czyli nie muszą mi wypłacić całości mimo mojego wniosku o wypłatę wszystkiego z góry?????
Muszą i jakoś nie wierzę w ten brak pieniędzy.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
toyo1234567 
1


Dołączył: 08 Lut 2015
Posty: 16
Skąd: już emeryt
Wysłany: Wto 26 Kwi, 2016   

Nie chcesz wierzyć to nie wierz. Znam z autopsji. Ja służyłem do 30.11 a 01.12 na drugim końcu kraju już składałem wniosek w WBE. Ci "wyluzowani" którzy przyszli do WBE po weekendzie 07.12 trochę się zdziwili, że rok finansowy nie trwa do końca grudnia ;)

@dawid810909
Jeżeli złożysz wniosek o całość to wypłacą Ci w całości, problem leży gdzie indziej. W Twoim przypadku jeśli dobrze rozumiem służysz do końca października więc raczej nie będzie tego problemu i Twoje WBE będzie miało wystarczająco dużo czasu żeby zapotrzebować pieniądze.
A tak poza tym to pewnie, że lepiej odejść w styczniu: kasa za urlop 2017 i gratyfikacje + kolejny % za wysługę + kolejne 3% do odprawy mieszkaniowej + 1/12 nagrody rocznej ;)
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 16007
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 26 Kwi, 2016   

toyo1234567, to się zdecyduj czy zabrakło pieniędzy czy było zakończenie roku finansowego. To raz, a druga sprawa składając wniosek w grudniu WBE, "technicznie", zgodnie z KPA może temat załatwić na styczeń. Więc to nie kwestia braku pieniędzy. :gent:
Chcesz co miesiąc pobierać - dostajesz co miesiąc. Chcesz jednorazowo, dostajesz jednorazowo.

Z tą autopsją nie przesadzaj, prędzej z informacji.

toyo1234567 napisał/a:
A tak poza tym to pewnie, że lepiej odejść w styczniu: kasa za urlop 2017 (...)
+ waloryzacja za miesiąc.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
dawid810909 
2


Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 85
Skąd: Gdynia
Wysłany: Sro 27 Kwi, 2016   

Właśnie wróciłem z gdańskiego WBE i babki mi powiedziały że nie ma możliwości aby nie otrzymać całości 12 pensji od razu jeśli o taka formę wypłaty się wnioskuje.

toyo1234567 napisał/a:
A tak poza tym to pewnie, że lepiej odejść w styczniu: kasa za urlop 2017 i gratyfikacje + kolejny % za wysługę + kolejne 3% do odprawy mieszkaniowej + 1/12 nagrody rocznej ;)


Tylko czy zaliczą mi kolejne 3% do odprawy mieszkaniowej jeśli "rzucę kwitem" ok 30.06.2016r. czyli procedura zwalniania ruszy 01.07.2016r., a jak dobrze liczę planowe wyjście będzie na 31.01.2017r. a wniosek o wypłatę złożę zaraz po uprawomocnieniu się decyzji z Warszawy o zwolnieniu czyli (biorąc pod uwagę że na decyzję czeka się nawet 3-4 miesiące) powiedzmy w październiku.

[ Dodano: Sro 27 Kwi, 2016 ]
Jeszcze jakby ktoś orientował się w temacie:
Jeśli 15 lat minęło mi w kwietniu a wyszedłbym w styczniu to ile procent mi doliczą
 
 
toyo1234567 
1


Dołączył: 08 Lut 2015
Posty: 16
Skąd: już emeryt
Wysłany: Sro 27 Kwi, 2016   

hej, żeby odejść 31 stycznia to musisz rzucić kwitem w LIPCU a nie w czerwcu. Może źle się wyraziłem z tym % za wysługę, bo to u wszystkich jest różnie (zależy od daty rozpoczęcia służby). Jeżeli Tobie 15 lat minęło w kwietniu br. to dopiero po kwietniu 2017 nabędziesz prawa do 16%. Dla WAM-u ważne jest zaświadczenie z JW, które otrzymasz 14 dni po odbiorze rozkazu personalnego o zwolnieniu (czyli po terminie możliwego odwołania) i w tym zaświadczeniu będziesz miał wysługę NA DZIEŃ zwolnienia z zawodowej służby. No i w przypadku załatwiania wniosku w WAM np w październiku licz się z tym, że będzie uwzględniony II kwartał bo za III kwartał GUS określi najwcześniej w drugiej połowie listopada. https://www.wam.net.pl/od...szkaniowej.html
 
 
dawid810909 
2


Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 85
Skąd: Gdynia
Wysłany: Sro 27 Kwi, 2016   

Racja musiałbym rzucić w lipcu. Chodzi mi tylko o to czy faktycznie zyskam na przeciągnięciu wyjścia o te 3 miechy do stycznia nowego roku, coś powyżej kolejnej gratyfikacji urlopowej i 1/12 trzynastki. Z tymi kwartałami to wiem, i tak nie ma możliwości dowiedzieć się wcześniej jakie ceny ustalą za dany kwartał (jak widać nie ma reguły i powtarzalności) więc niewazne dla mnie w którym złożę. Co do % to bardziej mi chodziło o 2,6% które nabywa się za każdy rok powyżej 15 lat, czy to się jakoś dzieli jeśli rok powyżej 15 był niepełny?
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 16007
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 27 Kwi, 2016   

Cytat:
§ 26. 1. Przy obliczaniu wysługi emerytalnej sumuje się poszczególne okresy o jednakowym procentowym wskaźniku, obejmujące lata, miesiące i dni. Sumę dni zamienia się na miesiące, przyjmując za miesiąc trzydzieści dni kalendarzowych. Sumę miesięcy zamienia się na lata, przyjmując pełne 12 miesięcy za jeden rok. W końcowym podsumowaniu okresy niepełnych miesięcy nie są uwzględniane, z wyjątkiem okresów, o których mowa w art. 15 ust. 3 ustawy.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
beryl73 
8
kiedyś to było wojsko...



Pomógł: 27 razy
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 3947
Skąd: zielone berety
Wysłany: Sro 27 Kwi, 2016   

dawid810909 napisał/a:
Chodzi mi tylko o to czy faktycznie zyskam na przeciągnięciu wyjścia o te 3 miechy do stycznia nowego roku, coś powyżej kolejnej gratyfikacji urlopowej i 1/12 trzynastki.


Ewentualna podwyżka uposażeń od 01.01.2017. Zaznaczam od razu, że nic na ten temat nie wiem.
_________________
6. Starajcie się pisać po polsku z zachowaniem kultury języka (...).
 
 
dawid810909 
2


Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 85
Skąd: Gdynia
Wysłany: Sro 27 Kwi, 2016   

Czyli niepełny rok nie liczy się jako rok więc nie dochodzą żadne procenty dodatkowo, a dla WAM liczą się pełne lata wysługi a nie rozpoczęte lata kalendarzowe. Dobrze rozumuję?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 27 Kwi, 2016   

Częściowo dobrze, częściowo źle rozumujesz. Wysokość odprawy mieszkaniowej zależy od łącznego okresu służby - zawodowej i niezawodowej. Dla celów naliczenia wysokości tej odprawy, rozpoczęty rok służby traktuje się jako pełny. Tak stanowi art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy o zakwaterowaniu SZ RP:
Cytat:
Art. 47. 1. Odprawa mieszkaniowa wynosi 3% wartości przysługującego lokalu mieszkalnego za każdy rok podlegający zaliczeniu do wysługi lat, od której jest uzależniona wysokość dodatku za długoletnią służbę wojskową i nie może być niższa niż 45% oraz wyższa niż 80% wartości przysługującego lokalu mieszkalnego. Odprawę oblicza się i wypłaca według następujących zasad:
1) żołnierzowi zawodowemu, zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, przysługuje odprawa obliczona z uwzględnieniem okresu służby liczonego w pełnych latach, z tym że rozpoczęty rok, w którym następuje zwolnienie ze służby, przyjmuje się jako rok pełny;
 
 
dawid810909 
2


Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 85
Skąd: Gdynia
Wysłany: Czw 28 Kwi, 2016   

Tak więc jeśli minęło 15 lat to mam 45% odprawy a wszystko co powyżej daje mi 48% (bo po 05.04.2016 mam rozpoczęty 16 rok służby) , czy dopiero jak wejde w rok kalendarzowy 2017 to liczy mi sie 48% ???

Cytowanie cytatu z posta bezpośrednio wcześniejszego zbędne! Usunąłem go.
Szwejk
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 28 Kwi, 2016   

Wysokości odprawy mieszkaniowej nie liczy się wg lat kalendarzowych, lecz wg wysługi. Rozpoczęcie 16 roku służby daje 48% wartości lokalu.
 
 
dawid810909 
2


Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 85
Skąd: Gdynia
Wysłany: Czw 28 Kwi, 2016   

czyli niezależnie czy wyjdę jeszcze w tym roku czy na początku przyszłego i tak będzie 48% ?
 
 
toyo1234567 
1


Dołączył: 08 Lut 2015
Posty: 16
Skąd: już emeryt
Wysłany: Czw 28 Kwi, 2016   

dokładnie tak jak mówisz. 48% masz do 05.04.2017

dawid810909 napisał/a:
Co do % to bardziej mi chodziło o 2,6% które nabywa się za każdy rok powyżej 15 lat, czy to się jakoś dzieli jeśli rok powyżej 15 był niepełny?


To przy wyliczaniu się dzieli bo wysługę masz podaną w latach/miesiącach/dniach. Czyli jest różnica pomiędzy np. 15 lat/10 miesięcy/x dni a 16 lat/2 miesiące/x dni. Jakieś 0,22% za każdy rozpoczęty miesiąc
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group