Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Gecko
Nie 18 Lut, 2018
Polska narracja historyczna
Opublikował Wiadomość
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 24 Sty, 2016   Polska narracja historyczna

O Polskiej polityce historycznej nie ma co pisać - bo nie istnieje żadna polityka tym bardziej historyczna.
Ale szerzej traktując temat można pisać o polskiej narracji historycznej. Z pewnością coś takiego istnieje.
Tu z kolei zawężę bo jednak chciałbym się skupić na narracji w sferze filmu.
Natchnął mnie zaś kolejny koreański dramat historyczny: "Cesarzowa Ki", wcześniej oglądałem inne.
Naturalnie można mieć sporo zarzutów do historyczności wszystkich koreańskich dzieł sztuki ale to co jest istotne to że budują zainteresowanie krajem i jego historią. I nawet taki człowiek jak ja mający z Koreą tyle wspólnego co z wytopem złota zna przynajmniej pewne elementy historii tego kraju takie jak nazwiska ichnich bohaterów, królów, nazwy księstw, elementy ich mitologii.
A co u nas? Byli Krzyżacy, Potop, Czarne chmury itp. ale nawet z najnowszymi dziełami wygląda to wyjątkowo blado. Cześć dzieł jest przestarzała i po prostu nie chwyci niczym nowym pokoleń.
Tak jak w Polsce TV poszła w M jak Miłość czy inne telenowele tak Korea poszła w dramaty historyczne i myślę że to jest dużo wartościowsze niż propagowanie np. księdza na rowerze jako wizytówki kraju.
Rzecz wydaje się dziwna bo mamy dziesiątki jak nie setki momentów które z odpowiednią narracją pozwoliłoby stworzyć coś promującego Polskę 100 razy bardziej niż inne rzeczy.
Wszędzie na świecie ceni się bohaterstwo, lojalność, potępia tchórzostwo i brak lojalności, a przykładów na pokazanie jednego i drugiego nam w historii nie brakuje.
Problem jest taki że jednak brak nam w mojej opinii wszystkiego innego: brak aktorów, brak scenarzystów, reżyserów, brak kasy na sensowne efekty specjalne itd.
Dla przykładu:
- mamy mit swój założycielski, nie doczekał się absolutnie żadnej ekranizacji.
- mamy mity o smoku wawelskim, może i dobrze że nie było ekranizacji bo jakby miał wyglądać jak ten smok z Wiedźmina to znowu byłoby pośmiewisko (poza Porwaniem Baltazara Gąbki... ale to nie o takie ekranizacje chodzi).
Mit jak mit, nie odzwierciedla prawdy historycznej, ale łączy ludzi.
Czy nakręcenie takiego serialu naprawdę przekracza możliwości kooperacji naszego państwa z naszymi reżyserami? Niestety w mojej opinii tak. Ale może ktoś uważa że jest inaczej.
:gent:
PS. Uciekła mi z głowy Stara Baśń. Tylko że tu można było cały serial zrobić a nie film + serial jak film. Koreańczycy nie mają problemu żeby wymyślić scenariusz na 40-70 odcinków. Dla nas to chyba jak wysłanie rakiety na Marsa.
Ostatnio zmieniony przez thikim Nie 24 Sty, 2016, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bolec71 
Banita


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Mar 2006
Posty: 7022
Skąd: morze
Wysłany: Nie 24 Sty, 2016   

Kasa + polska mentalność stoi na przeszkodzie. Pozwolę sobie tylko przypomnieć jak na tym forum wyśmiewano "Czas Honoru" w którym było naprawdę sporo odniesień do wydarzeń historycznych. :gent:
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 24 Sty, 2016   

Na temat Czasu Honoru wypowiadać się nie będę ponieważ nie oglądałem. W takim wypadku jednak muszę to po prostu nadrobić.
_________________
"Robotnicza myśl socjalistyczna jest nam bliska" - premier polskiego rządu rok 2019.
"W skrytości ducha byłem socjaldemokratą" - inny premier polskiego rządu.
 
 
bolec71 
Banita


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Mar 2006
Posty: 7022
Skąd: morze
Wysłany: Nie 24 Sty, 2016   

Polecam, ja oglądałem wszystkie serie i uważam sposób przedstawienia historii II WŚ i wydarzeń związanych z działalnością AK w Warszawie za genialny i trafiający do obecnego pokolenia. A nie krytykowałem, bo na wojsku się nie znam. :gent:
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12835
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Nie 24 Sty, 2016   

Myślę, że w dużej mierze to "robota określonych kół". Żeby tylko przypomnieć dofinansowanie do Pokłosia i Idy.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
FAZI 1 
10



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 7300
Skąd: Gdynia
Wysłany: Nie 24 Sty, 2016   

Wszystkie dofinansowania są potrzebne. Przypominam film "Tajemnica Enigmy" czy "Pogranicze w ogniu". Ale to PRL, to na pewno złe były.
_________________
Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii.
— Georg Wilhelm Friedrich Hegel
 
 
 
bolec71 
Banita


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Mar 2006
Posty: 7022
Skąd: morze
Wysłany: Nie 24 Sty, 2016   

FAZI 1 napisał/a:
"Pogranicze w ogniu". Ale to PRL


:???:
 
 
klm 
7


Dołączył: 13 Wrz 2011
Posty: 2481
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Nie 24 Sty, 2016   

FAZI 1 napisał/a:
Ale to PRL, to na pewno złe były.


"Za komuny", to seriali i filmów historycznych było mnóstwo i co ważniejsze wiele z nich było naprawdę dobrych.
_________________
Kontrola najwyższą formą zaufania
 
 
FAZI 1 
10



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 7300
Skąd: Gdynia
Wysłany: Nie 24 Sty, 2016   

bolec71
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=123699
Cytat:
Scenariusz powstał w połowie lat osiemdziesiątych. Potem był kilkakrotnie rozszerzany i poprawiany. Pierwsze dziesięć odcinków Andrzej Konic ukończył w roku 1988.
:gent:
_________________
Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii.
— Georg Wilhelm Friedrich Hegel
 
 
 
Złośliwiec 
6



Pomógł: 2 razy
Wiek: 43
Dołączył: 11 Lis 2005
Posty: 1222
Skąd: Otwock
Wysłany: Nie 24 Sty, 2016   

"Pogranicze w ogniu" to początek lat 90'. Pierwsza emisja w 1992r.
_________________
Boże widzisz i nie grzmisz, piorunów nie zsyłasz, mądrością władczych nie obdarzasz...
 
 
beryl73 
8
kiedyś to było wojsko...



Pomógł: 27 razy
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 3947
Skąd: zielone berety
Wysłany: Nie 24 Sty, 2016   

Jeżeli chodzi o "Czas honoru" to w pełni zgadzam się ze zdaniem bolec71 (a bardzo rzadko się to zdarza) i szczerze polecam wszystkie serie.
_________________
6. Starajcie się pisać po polsku z zachowaniem kultury języka (...).
 
 
FAZI 1 
10



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 7300
Skąd: Gdynia
Wysłany: Nie 24 Sty, 2016   

Złośliwiec, już zapodałem, więc przeczytaj.
_________________
Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii.
— Georg Wilhelm Friedrich Hegel
 
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 24 Sty, 2016   

Cytat:
Przypominam film "Tajemnica Enigmy" czy "Pogranicze w ogniu". Ale to PRL, to na pewno złe były.

Dobrze że przypominasz ale świat poszedł do przodu w dziedzinie kręcenia filmów.
Zawsze możemy zasypać świat filmami z Bodo... bardzo dobrymi oczywiście, może nawet ponadczasowo.
No i to tylko mały fragment naszej historii. Wcale nie podstawowy.
A ile by się dało nakręcić seriali wokół Lecha (co z tego że mitologia, ale nasza mitologia), a ile wokół Mieszka, Bolesława Chrobrego itd.
Ile wokół mitologii greckiej powstało filmów? Wokół naszej tylko Stara Baśń mi się kojarzy, ale to tylko mały wycinek.
Ostatnio zmieniony przez thikim Nie 24 Sty, 2016, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
klm 
7


Dołączył: 13 Wrz 2011
Posty: 2481
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Nie 24 Sty, 2016   

Z tym do przodu to różnie bywa. Teraz bardzo popularny jest turecki serial "Wspaniałe stulecie". Ja nie byłem w stanie tego oglądać. Można zasnąć z nudów.

Pogranicze w ogniu faktycznie trochę archaiczne, widać brak funduszy. Ale są i takie seriale, które się nie zestarzały.
_________________
Kontrola najwyższą formą zaufania
 
 
FAZI 1 
10



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 7300
Skąd: Gdynia
Wysłany: Nie 24 Sty, 2016   

A co do czasu Honoru to można jeszcze było pójść dalej, do 1963 roku (Franczak). Tyle, że wtedy trzeba by było też pokazać współpracę z wywiadem USA, często za pieniądze. Polska historia i życiorysy Polaków są pokręcone bardziej niż świński ogon i obojętnie kto i o kim nakręci film wojenny, to zawsze znajdzie on tylu samo przeciwników co zwolenników. Tematów jest sporo. Potrzebne są tylko pieniądze i nie zwracanie uwagi na wszelkiej maści krytykantów (w końcu KBW można gloryfikować za walkę z UPA i opluwać za walkę z Podziemiem Niepodległościowym), bo historia i tak się sama obroni.

Narzekamy, że zachód nas nie rozumie po tym co przeszliśmy przez ostatnie 100 lat, to trzeba im to pokazać, tylko bez pierdolamento i słodzenia. Trzeba pokazać tak jak było. Połączyć "Ogniomistrza Kalenia" z "Wyklętym", pokazać dwie strony, ale dwie strony pozytywów i negatywów, dwie strony decydentów i władzy. Pokazać jak nas zachód wydymał w zamian za kałmucki potop.

Swoją drogą można było by wspomóc film "Wyklęty", bo ponoć skończyła im się kasa. Robimy zrzutę na Forum, Stevie przekazuje producentom, a darczyńcy będą wyróżnieni powiedzmy biało-czerwoną flagą przy nicku.
_________________
Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii.
— Georg Wilhelm Friedrich Hegel
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group