Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Odejścia z armii
Opublikował Wiadomość
maciejko 
8


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2016
Posty: 3445
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 09 Wrz, 2022   

Problem, który już dawno był zgłaszany to 0 zachęty dla ludzi z wysługą 17-22 lata. To ludzie w sile wieku, z doświadczeniem, którzy zaczynają w dużych ilościach odchodzić z betonozy. Tu jest dramat.
:gent:
 
 
Brat 
5


Pomógł: 4 razy
Wiek: 50
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 339
Skąd: nnn
Wysłany: Pią 09 Wrz, 2022   

Najlepsze że tę betonozę i głupiznę tworzą ludzie, a system tylko to ułatwia.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pią 09 Wrz, 2022   

Niestety, ale żyjemy w światach równoległych. My "indianie" w realnym, a odklejeni od rzeczywistości "wodzowie", w świecie defilad, odznak honorowych, coinów, dyplomów, awansów i lampasów. :(
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13564
Skąd: ---
Wysłany: Pią 09 Wrz, 2022   

Ja niestety byłem od roboty. A nie od zaszczytów.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Gveir 
7


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Lis 2015
Posty: 2458
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 09 Wrz, 2022   

Wybacz i ale stanę po stronie tytana.
Chociażby dlatego, że mam przydział mobilizacyjny do jego jednostki, wiem jakie ma stanowisko oraz na jakim pododdziale służy. To nie jest jakiś tam podoficer.

Inna sprawa, że nie rozumiem tych niesnasek.
Gdybym był młodym podporucznikiem, to wolałbym uczyć się od "starego" służbą podoficera. Ba! Nie od parady mówi się, że podoficerowie to mięśnie armii.
_________________
O bezpieczeństwie informacji w plutonie
manfred napisał/a:
I co masz takiego ważnego, do zaszyfrowania na tym poziomie?
Kto tego będzie odsłuchiwał?
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 34 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12947
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Pią 09 Wrz, 2022   

Może tu tkwi błąd? Podoficerowie to przecież armii kręgosłup.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
Gveir 
7


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Lis 2015
Posty: 2458
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 09 Wrz, 2022   

manfred napisał/a:
Może tu tkwi błąd? Podoficerowie to przecież armii kręgosłup.


Pardon, może i było to określenie "kręgosłup".
Nie mniej, korpus szeregowych postrzegam jako szkielet armii, podoficerski jako mięśnie, a oficerski jako mózg. Tak to powinno wyglądać.
_________________
O bezpieczeństwie informacji w plutonie
manfred napisał/a:
I co masz takiego ważnego, do zaszyfrowania na tym poziomie?
Kto tego będzie odsłuchiwał?
 
 
ArturO 
5


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 15 Paź 2015
Posty: 937
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 09 Wrz, 2022   

Tytan w dresie. napisał/a:
Niestety, ale żyjemy w światach równoległych. My "indianie" w realnym, a odklejeni od rzeczywistości "wodzowie", w świecie defilad, odznak honorowych, coinów, dyplomów, awansów i lampasów. :(


Ot co. Całe sedno. Cóż mogę powiedzieć? Oderwanie naszych dowódców od rzeczywistości czuje na KAŻDYM kroku.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13564
Skąd: ---
Wysłany: Sob 10 Wrz, 2022   

PDT napisał/a:
Cytat:
Tego debila co zlikwidował korpus chorążych to sam bym za ... powiesił.


Wielu oficerów gardziło tym korpusem.

Nie zgodzę się z Tobą.
Ja, jako podporucznik uczyłem się od chorążych.
I miałem to szczęście, że nie tratowali mnie jak gówniarza.
Akademia przygotowała mnie bardzo dobrze technicznie. Niestety - nie za dobrze wojskowo.

Nie wiem jak to było u Ciebie.
U mnie było:
# mechanik;
# technik;
# inżynier.

Podoficer, chorąży, oficer.

A temu Jabłońskiemu jego "reformy" nie zapomnę póki żyję. Tu chciałbym zakląć ...
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Maj Or 
4


Pomógł: 2 razy
Wiek: 55
Dołączył: 23 Paź 2021
Posty: 240
Skąd: MSD rezerwisty
Wysłany: Sob 10 Wrz, 2022   

i napisał/a:


Nie zgodzę się z Tobą.
Ja, jako podporucznik uczyłem się od chorążych.
I miałem to szczęście, że nie tratowali mnie jak gówniarza.
Akademia przygotowała mnie bardzo dobrze technicznie. Niestety - nie za dobrze wojskowo.

A temu Jabłońskiemu jego "reformy" nie zapomnę póki żyję. Tu chciałbym zakląć ...
Nic dodać nic ująć.

Pod względem technicznym na bardzo wysokim poziomie stali absolwenci SCh SUiE w Olsztynie, Prawdziwi specjaliści urządzeń KRAS 1R1. A przecież u Rosjan były to stanowiska oficerskie.
Natomiast dowódcy wyrzutnii rakietowych to absolwenci SCh WOPL w Koszalinie. Bardzo dobrzy specjaliści w obsłudze sprzętu i mistrzowie "Od zaje.... szweja na metrze kwadratowym". Tacy też byli potrzebni.
 
 
Riczard 
6
Riczard



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 1825
Skąd: JW ****
Wysłany: Sob 10 Wrz, 2022   

Tytan w dresie. napisał/a:
Słyszy się o sporych odejściach szeregowych i podoficerów młodszych. Zobaczymy w listopadzie, bo dużo szeregowych osiągnie 15 lat służby i :tongue10: .


Wolf84 napisał/a:
Nikomu nie zależy na 15latkach czy to z korpusu szeregowych, czy podoficerów młodszych.Tą falę odejść może zatrzymać tylko dodatek po 15 latach i wypłata odprawy mieszkaniowej w trakcie służby.


Wiadomo że służba to jest służba więc żeby ktoś mnie nie zrozumiał źle ale chyba zostałem wywołany do tablicy, więc napiszę jak ja to widzę. I nie tylko ja, tylko cała rzesza takich jak ja.

A więc ci którzy są teraz w okolicach 15 lat służby najczęściej pochodzą często jeszcze z ZSW z eksperymentu uzawodowiania armii Klicha i już raz zostali "wydymani" przez system, kiedy w trakcie gry zmieniono im zasady tej gry i dawno temu wprowadzono "lex max 12 lat". Macierewicz później to zmienił ale MON odkleił się w drugą stronę ale o tym później.. Część z nich została podoficerami część z nich dalej jest szeregowymi(no nie każdy chce zostać podoficerem i dobrze). Takich ludzi nie szanuje nikt. Od szefa kompanii po ministra. Ile razy już widziałem, jak ludzie w poważnych stopniach skakają koło szeregowego ze służby przygotowawczej żeby się nie zwolnił. Bo słupki mu spadną w jednostce. Przecież to jest żenujące. Jaki poziom tacy ludzie reprezentują? Jaki autorytet sobą reprezentują?
Kolejna sprawa, wiele osób z mojego "pokolenia" czekało na Szkołę Podoficerską dekadę. Teraz biorą do wojska ludzi po Legii Akademickiej. Nie mam do nich pretensji i wiem, że jak będą powiększać trzykrotnie wojsko to tak będzie ale porównajmy teraz sobie kaprala bez PIT i kaprala z 15% za wysługę. Ba kapral to jeszcze pół biedy. Na bramie wisi bilbord że szeregowy na dobrowolnej ZSW już od pierwszego dnia zarobi nie wiele mniej. I po miesiącu unitarki dostaje on służbę stałą(proszę nie łapać mnie za słówka, wiem jak się to nazywa teraz). A jeszcze nie tak dawno służba stała było swego rodzaju wyróżnieniem. Ile było kiedyś oburzenia na tym forum jak była mowa o tym, żeby znieść "lex max 12 lat". Jakoś nie widzę tego oburzenia, że wszyscy mają teraz służbę stałą.
Dodatkowo dowódcy niższego szczebla przyznają szeregowym z rocznym stażem(bez PITu) nie raz trzykrotnie wyższe nagrody niż im bezpośrednim przełożonym.
Teraz jeszcze się mówi, że nie będzie już tzw."klas specjalisty". Na stanowiska w sztabie przyjmuję się policjantów i pograniczników blokując kolejny raz stanowiska dla podoficerów młodszym z taką wysługą.
Więc się nie dziwcie, że będzie tak jak będzie. Nie każdy jest taki MONopozytywny jak ja. Aczkolwiek i mi kiedyś mogą puścić nerwy np. jakbym nie dostał zgody na przeniesienie. Wtedy kwity do cywila a po rocznej pensji można wrócić gdzie się chce. Bo skądś te 300 tysięcy będą musieli wziąć.
Ale część z nas da sobie spokój. Zwłaszcza że te 5k PLN na 2022 rok to nie jest jakiś szał. 40 % EMki resztę można dorobić(i na czarno po przekroczeniu limitu).

Tak to wygląda Panowie oficerowie i podoficerowie... :gent:
_________________
U-3®
WSZYSCY POLACY TO JEDNA RODZINA!
:polska:
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Sob 10 Wrz, 2022   

Maj Or, świetna szkoła. ;)
 
 
stratos37 
4
autor37


Wiek: 47
Dołączył: 06 Gru 2009
Posty: 240
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 11 Wrz, 2022   

A te 4,560 brutto/netto - powiedzmy dla ochotnika który przekroczył 26 wiosen ?
_________________
autor
 
 
WG 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 777
Skąd: Wojsko Polskie
Wysłany: Nie 11 Wrz, 2022   

Ostatnio niestety miałem wątpliwa okazję zderzyć się z tym co nas czeka, czyli z narybkiem, tymi co zostali zabetonowani dodatkiem oraz tymi co mają dość i odchodzą.

Narybek - konkretnie szkolenie legii akademickiej. Farsa. Ci ludzie po 6 tygodniach umieją stopnie wojskowe, czasami nawet potrafią złożyć meldunek. Nieliczni trafiają w tarczę. Taktyka leży. Nikomu nie zależy, żeby słabych doszkolić lub po prostu zwolnić ich z tego "obowiązku". Za dużo papierów z tym związanych, tłumaczeń. Łatwiej ich po prostu przepuścić. Oni będą niedługo szkolić nowy narybek. Koło sie zamyka. Na dokładkę za szkolenie tej młodzieży odpowiedzialni zostają najczęściej "chętni", którzy albo są świeżakami (np. po legii ), albo się czymś zasłużyli. Raczej w znaczeniu negatywnym. Istna recepta na sukces. Ci ludzie za chwilę będą dowodzić szeregowymi z kilku lub kilkunastoletnim stażem służby. W skrajnym przypadku może i plutonem.

Seniorzy - ja wiem, że zaraz się tu odezwą wykształceni podoficerowie po licznych kursach za granicą czy nawet w Ameryce, z 3333 z angielskiego i doktoratem z lotów w kosmos, ale rzeczywistość jest taka, że takich jest promil. Takich wzorów do naśladowania, a znam tez takich. Większość zabetonowanych dodatkiem 2500 zł, to niestety ludzie, którzy od kilkudziesięciu lat po prostu "przychodzą do roboty". Nic więcej. Znam nawet takich podoficerów co przez 30 lat służby matury nie zdążyli zdać, a 1 z angielskiego widzieli jedynie w dzienniczku swoich dzieci. Faktycznie, oni na pewno są niezastąpieni. Ich po prostu trzeba zatrzymać w MON, bo co byśmy bez nich zrobili ? Pewnie to samo, albo i nawet więcej i lepiej niż teraz.

Odchodni - najczęściej szeregowi i podoficerowie młodsi. Dlaczego ? Szeregowi - patrz akapit o narybku. Żeby dostać się na szkołę, to zależnie od jednostki trzeba albo sie wykazać, albo spełniać wymogi jak do lotu w kosmos, albo "wychodzić" sobie stanowisko, albo nawet i umieć kłaść regipsy, panele, czy elewacje. Nie ma przejrzystego systemu, więc system wykorzystuje sytuację. A system tworzą ludzie.
Podoficerowie ? Podobnie, dodaj do tego, że trend jest taki, iż dzisiejszy kapral jest mądrzejszy i lepiej wykształcony, czasami cwańszy od swojego przełożonego, który ma lat służby 20+. Taki przełożony nie lubi jak ktoś jest mądrzejszy, czy cwańszy od niego, dlatego utrudnia mu życie jak może. Chyba, ze ... że ten kapral to ten szeregowy od kładzenia elewacji, tylko awansował na kaprala za "wybitne zasługi dla obronności w dziedzinie termomodernizacji". I taki zrobi karierę. A kapral, który inwestuje w siebie, kończy szkoły, zdaje języki. Zostanie kapralem.

Ja wiem, że to trochę obraz w pigułce, ale dla chcącego dowiedzieć sie prawdy, o sytuacji, to kilka dni roboty i to nawet nie oko w oko z człowiekiem. Porównać tabelki w excelu, dlaczego gość, który niczym sie nie zasłużył dostaje awanse, nagrody, nie jeździ po Polsce na poligony, a dlaczego gość, który robi wszystko, inwestuje w siebie, ma 3 razy tyle służby co poprzednik, nadal jest szeregowym. A jego kolega od regipsów i pełnym 0 z angielskiego, robi karierę.

Ludzie mają tego po prostu dosyć.
 
 
Gveir 
7


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Lis 2015
Posty: 2458
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 11 Wrz, 2022   

Sprostujcie, bo ciągle mówicie o tych kwotach, ale jest to brutto czy netto. Bo 5000 zł brutto to nie jest wyczyn chociażby w Warszawie. Bez ogromnej odpowiedzialności za sprzęt, bez ciągłego nacisku z góry i ogromnego stresu, bez zabierania nadgodzin i kolejnego dymania przez "górę".
_________________
O bezpieczeństwie informacji w plutonie
manfred napisał/a:
I co masz takiego ważnego, do zaszyfrowania na tym poziomie?
Kto tego będzie odsłuchiwał?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group