Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kto w JW zajmuje się komputerami klasy tempest
Opublikował Wiadomość
Sigma_74 
1



Wiek: 49
Dołączył: 01 Wrz 2009
Posty: 13
Skąd: Warszawa
  Wysłany: Sro 18 Maj, 2016   Kto w JW zajmuje się komputerami klasy tempest

Witam
mam takie pytanie:
kto w danej JW zajmuje się zamawianiem, dystrybucją sprzętem klasy tempest ?

czy jest jakaś ustawa, zapis który wskazuje osoby funkcyjne odpowiedzialne za ten sprzęt ?

dziękuję za ewentualną odpowiedź.
 
 
 
Jankes 
9


Pomógł: 119 razy
Wiek: 50
Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 4273
Skąd: Archiwum X
Wysłany: Czw 19 Maj, 2016   

Sigma_74 napisał/a:
kto w danej JW zajmuje się zamawianiem, dystrybucją sprzętem klasy tempest ?


Do zgłaszania potrzeb z reguły jest "logistyka" JW - to Ona zbiera informacje i przesyła do właściwych przełożonych zgodnie z określonymi terminami i procedurami.

Sigma_74 napisał/a:
czy jest jakaś ustawa, zapis który wskazuje osoby funkcyjne odpowiedzialne za ten sprzęt ?


Odpowiedzialne - to zależy co masz na myśli . Do pracy na sprzęcie klasy tempest wymagane jest stosowne przeszkolenie i odpowiednio wysoka klauzulą dostępu do informacji niejawnych.
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".
Czytanie jest jak tłumaczenie, ponieważ doświadczenia dwóch różnych osób nie będą nigdy takie same. Aby nauczyć się czytać w sposób właściwy, wszechstronna znajomość wielu dziedzin nauki jest mniej ważna od instynktu - W.H. Auden.
 
 
 
spadochron 
5


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 467
Skąd: znów w MON
Wysłany: Czw 19 Maj, 2016   

A co z administratorem komputera klasy TEMPEST?
 
 
Jankes 
9


Pomógł: 119 razy
Wiek: 50
Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 4273
Skąd: Archiwum X
Wysłany: Czw 19 Maj, 2016   

Administratorem jest " informatyk" ze stosownymi uprawnieniami , który jednakże wykonuje czynności przy danym sprzęcie w obecności osoby odpowiedzialnej za obsługę danej jednostki sprzętowej.
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".
Czytanie jest jak tłumaczenie, ponieważ doświadczenia dwóch różnych osób nie będą nigdy takie same. Aby nauczyć się czytać w sposób właściwy, wszechstronna znajomość wielu dziedzin nauki jest mniej ważna od instynktu - W.H. Auden.
 
 
 
spadochron 
5


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 467
Skąd: znów w MON
Wysłany: Czw 19 Maj, 2016   

Mógłbyś bliżej wyjaśnić kto jest tą osobą odpowiedzialną za obsługę danej jednostki sprzętowej?
 
 
Jankes 
9


Pomógł: 119 razy
Wiek: 50
Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 4273
Skąd: Archiwum X
Wysłany: Czw 19 Maj, 2016   

Jest to osoba spełniająca formalne wymogi ( poświadczenie,przeszkolenie etc.) której dany egzemplarz przydzielono do eksploatacji .
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".
Czytanie jest jak tłumaczenie, ponieważ doświadczenia dwóch różnych osób nie będą nigdy takie same. Aby nauczyć się czytać w sposób właściwy, wszechstronna znajomość wielu dziedzin nauki jest mniej ważna od instynktu - W.H. Auden.
 
 
 
spadochron 
5


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 467
Skąd: znów w MON
Wysłany: Pią 20 Maj, 2016   

Ok, dzięki mam jeszcze jedno pytanie, czy ta osoba może być jednocześnie administratorem?
 
 
Dżaba 
6


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 1018
Skąd: gdzieś daleko...
Wysłany: Pią 20 Maj, 2016   

Nie zapędzajcie się.... sprzęt klasy TEMPEST to jedno, ale eksploatowanie go jako niejawnego sprzętu to drugie.
Zdarza się, że komputery TEMPEST nie są wdrożone do niejawnego systemu teleinformtycznego i traktuje się je wtedy jako zwykły sprzęt komputerowy (jak dla mnie to jest niegospodarność).
W momencie, gdy stanowi element niejawnego systemu teleinformatycznego, wtedy jego obsługą mogą zajmować się tylko osoby posiadające odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa, a administrować tylko osoby, które dodatkowo przeszły stosowne przeszkolenie specjalistyczne dla administratorów organizowane przez ABW/SKW.
Jeśli taki sprzęt pracuje w niejawnym systemie teleinformatycznym o kl. tajne i wyżej to administrator ma obowiązek odbyć dodatkowe profesjonalne szkolenie administrowania systemem operacyjnym (wymóg wynikający z zapisów decyzji Nr 7/MON).

Zamawianiem zajmują się komórki logistyczne/łącznościowe, ale zazwyczaj odbywa się to w kooperacji z komórkami właściwymi ds. ochrony informacji niejawnych (choć nie jest to wymóg, ale dobra praktyka).
 
 
Jankes 
9


Pomógł: 119 razy
Wiek: 50
Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 4273
Skąd: Archiwum X
Wysłany: Pią 20 Maj, 2016   

Dżaba napisał/a:
Nie zapędzajcie się.... sprzęt klasy TEMPEST to jedno, ale eksploatowanie go jako niejawnego sprzętu to drugie.


A kto napisał że tak nie jest ?

Dżaba napisał/a:
Zdarza się, że komputery TEMPEST nie są wdrożone do niejawnego systemu teleinformtycznego i traktuje się je wtedy jako zwykły sprzęt komputerowy (jak dla mnie to jest niegospodarność).


Gorzej - może być to zakwalifikowane jako szkoda w mieniu .
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".
Czytanie jest jak tłumaczenie, ponieważ doświadczenia dwóch różnych osób nie będą nigdy takie same. Aby nauczyć się czytać w sposób właściwy, wszechstronna znajomość wielu dziedzin nauki jest mniej ważna od instynktu - W.H. Auden.
 
 
 
filipek 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 301
Skąd: polska
Wysłany: Pią 20 Maj, 2016   

Szkoda w mieniu? Ktoś zna definicję szkody i potrafi podać podstawę prawną tej definicji? :tongue10:
 
 
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Pią 20 Maj, 2016   

filipek, a wiesz jaka jest różnica między zwykłym komputerem, a komputerem tempestowym?
Czy żeby przewieźć 10 cegieł kupujesz ciężarówkę?
Dobrej klasy komputer tempestowy kosztuje nawet 100 tys. i chciałbyś na nim okładać pasjansa lub pisać konspekty, gdy za 2 tysiące masz to samo?
A szkoda w mieniu to nie tylko zniszczenie, zagubienie czy uszczerbek rzeczy.
:gent:
_________________
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda
 
 
filipek 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 301
Skąd: polska
Wysłany: Pią 20 Maj, 2016   

Odpowiadam na pytanie pierwsze: nie wiem.
Odpowiadam na pytanie drugie: czasami tak - byłem świadkiem jak autobus jechał po uszczelkę do silnika.
Moje pytanie było konkretne (co to jest szkoda?) Ja znam odpowiedź i jestem ciekaw czy zna ktoś jeszcze?.
 
 
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Pią 20 Maj, 2016   

filipek, a ja byłem świadkiem jak samolot (Jaczek) z poligonu poleciał do Warszawy po kolumny do wieży dla generała.
I uważasz, że Twój czy mój przykład nie jest szkodą? Przecież narażano na stratę finansową właściciela, tak czy nie? Jest rzeczywista strata?
No chyba , że upierasz się w samym słownictwie i chodzi Ci o "mienie". Tu jest sprawa inna i biorąc dosłowność stwierdzenia - to tak, nie ma szkody w "mieniu". Choć i tu jest o czym dyskutować, bo nieuzasadniona amortyzacja (eksploatacja) sprzętu to też szkoda w konkretnym mieniu (sprzęcie) :roll:
:gent:
_________________
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda
 
 
Jankes 
9


Pomógł: 119 razy
Wiek: 50
Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 4273
Skąd: Archiwum X
Wysłany: Pią 20 Maj, 2016   

filipek napisał/a:
Szkoda w mieniu? Ktoś zna definicję szkody i potrafi podać podstawę prawną tej definicji? :tongue10:


Kwestia nazewnictwa i interpretacji - to tak jak załóżmy definicja sformułownia "pododdział gospodarczy" - co instrukcja to inne sformułowania.

A co do podstawy prawnej

USTAWA z dnia 25 maja 2001 r. o odpowiedzialności majątkowej żołnierzy - dostępna do pobrania z internetu.

Cytat:
Art. 1. 1. Ustawa określa odpowiedzialność majątkową żołnierzy za szkody
wyrządzone przez nich, wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania
obowiązków służbowych, w mieniu Skarbu Państwa znajdującym się w dyspozycji
komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostek
organizacyjnych podporządkowanych albo nadzorowanych przez Ministra Obrony
Narodowej, zwanych dalej „jednostkami organizacyjnymi”

Art. 3. Żołnierz, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania
obowiązków służbowych ze swojej winy wyrządził szkodę w mieniu, o którym
mowa w art. 1 ust. 1, ponosi odpowiedzialność majątkową w granicach rzeczywistej
straty i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła
szkoda.
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".
Czytanie jest jak tłumaczenie, ponieważ doświadczenia dwóch różnych osób nie będą nigdy takie same. Aby nauczyć się czytać w sposób właściwy, wszechstronna znajomość wielu dziedzin nauki jest mniej ważna od instynktu - W.H. Auden.
 
 
 
filipek 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 301
Skąd: polska
Wysłany: Pią 20 Maj, 2016   

Nie ma żadnej szkody, gdyż pilot odbywał lot szkoleniowy a kierowca jazdę adaptacyjną. :cool:
A po drugie primo :tongue10: pytałem o definicję na gruncie prawa cywilnego - w cytowanych przez Jankesa aktach prawnych definicji niet. Po trzecie primo :lol: chciałem tylko wskazać, że tylko z pozoru wielu kolegom wydaje się coś oczywiste a jest dość skomplikowane.
PS: odpowiedzi i kontynuacji sporu nie oczekuję. :gent:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group