Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Emerytura - jak liczyć
Opublikował Wiadomość
BODZIO1975 
2


Wiek: 49
Dołączył: 19 Paź 2011
Posty: 54
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 06 Lut, 2012   Emerytura - jak liczyć

Witam czy ktoś z was słyszał że od 01.01.2012r zmienili zasady przyznawania 12 pensji dla żołnierzy odchodzących do rezerwy?
 
 
FAZI 1 
10



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 7300
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pon 06 Lut, 2012   

Nie.
_________________
Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii.
— Georg Wilhelm Friedrich Hegel
 
 
 
BODZIO1975 
2


Wiek: 49
Dołączył: 19 Paź 2011
Posty: 54
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 06 Lut, 2012   

Bo od 01.01.2012 12 pensji otrzyma żołnierz który pełnił nieprzerwanie ZAWODOWĄ służbę wojskową co najmniej 15 lat.
Czyli ZSZ i NDT. się nie liczy.
A z tego co wiem to wystarczyło 10 lat zawodowej.
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 06 Lut, 2012   

Cytat:
A może wywrócić do góry nogami system wyznaczania na stanowiska? Opracować jakiś system punktowy, dający szansę na obiektywność?

Nie da rady. I nie chodzi o znajomości czy układy nawet. Chodzi o ludzi. Po pierwsze muszą być ludzie, po drugie muszą być chętni, po trzecie musi być wolne stanowisko. To już 3 elementy które trzeba zgrać czasowo i formalnie (np. kwestia stopnia). Nie jest to takie proste. Można narzekać na znajomości ale jak mam żołnierza 10 lat z nim pracuję i albo go awansuję albo musi sobie szukać miejsca 500 km dalej, to raczej będe go chciał wyznaczyć niż nawet wielkiego mistrza zakonu Ulrich... rozpędziłem się, ale napewno nikogo innego bez względu na kwalifikacje czy punkty.
Dodatkowo:
Np. u nas szukamy 2 ludzi na dwa wakaty, brak chętnych. W komórce obok chcemy wyznaczyć żołnierza który przed zmianami zajmował stanowisko, ale po zmianach już go objąć nie może.
Łatwo jest wyznaczać jak się ma 100 wolnych stanowisk i 50 ludzi. Trudniej jak się ma 100 wolnych stanowisk i 100 ludzi. Jeszcze trudniej jak się ma 95 zajętych stanowisk, 5 wolnych, nie ma chętnych, itd.
Powtórzę, wprowadzenie punktów ma sens w szkolnym przykładzie: 1 major i 5 kapitanów w sekcji czekających na jego odejście. Ale to jest szkolny przykład.
_________________
"Robotnicza myśl socjalistyczna jest nam bliska" - premier polskiego rządu rok 2019.
"W skrytości ducha byłem socjaldemokratą" - inny premier polskiego rządu.
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Pon 06 Lut, 2012   

BODZIO1975 napisał/a:
Czyli ZSZ i NDT. się nie liczy.


Nie pleć głupot. :nie2: Kwestia służby zasadniczej i nadterminowej w kontekście pełnienia nieprzerwanego okresu służby zawodowej była wielokrotnie wyjaśniana na łamach NFoW.
Do okresu służby zawodowej wlicza się służbę zasadniczą oraz zasadniczą służbę wojskową pełnioną nadterminowo, jeżeli po tym okresie /ciągłości służby/ żołnierz został bezpośrednio powołany do służby zawodowej.
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
BODZIO1975 
2


Wiek: 49
Dołączył: 19 Paź 2011
Posty: 54
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 06 Lut, 2012   

Ja chcę tylko przytoczyć przykład kolegi który w zeszłym tygodniu udał się do WBE po 16 latach i 3 miesiącach nieprzerwanej służby w tym 12 lat zawodowej (kontrakt i zsz).
Dyrektor WBE stwierdził że 12 pensji od 01.01.2012 się mu nie należy.
Więc moje pytanie szanowni koledzy to czy słyszeliście o takiej zmianie.
 
 
lokom 
7


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 04 Lut 2005
Posty: 2875
Skąd: z Polski
Wysłany: Pon 06 Lut, 2012   

Są wobec tego dwie możliwości, ma rzeczywistą, albo papierową przerwę w czasie służby. Jeżeli to przerwa "papierowa", powinien zacząć walczyć o swoje, gdyż niewłaściwy wpis w dokumentacji trzeba odkręcić. Jako zainteresowany ma wgląd w swoje dokumenty, dostał tez odpis przebiegu służby, niech analizuje daty i szuka przerwy. A co dyr. WBE mówi, to mówi. W tej sprawie (chyba) wydaje się decyzję.
_________________
Dawniej znieważający panującego narażał się na śmierć, później na uwięzienie. Musiał być gotów na karę. Dzisiaj wystarcza być chamem z dostępem do internetu by znieważać każdego, a brak kary rozzuchwala idiotów.
Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej. Albert Einstein
 
 
szeregowy90 
Banita


Pomógł: 2 razy
Wiek: 48
Dołączył: 05 Cze 2011
Posty: 826
Skąd: Z FRUSTRACJI, PO ....
Wysłany: Pon 06 Lut, 2012   

Focus wyjaśnił, a kolega BODZIO przekazuje coś, co usłyszał od jednej Pani. Bo nie sadzę, aby kolega BODZIO znał pełen przebieg służby skrzywdzonego kolegi, a tak w ogóle to widzę tutaj macki kadrowców. :gent:
 
 
Ryś 
7
Pomóc - rzecz ludzka



Pomógł: 37 razy
Wiek: 60
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 2608
Skąd: Głogów
Wysłany: Pon 06 Lut, 2012   

szeregowy90 napisał/a:
macki kadrowców.


Oj sięgają one w różne tajemne zakamarki służby wojskowej :cool:
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".

Aż nadto bardzo szczęśliwy emeryt :) :) :)
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13765
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Pon 06 Lut, 2012   

BODZIO1975 napisał/a:
Ja chcę tylko przytoczyć przykład kolegi który w zeszłym tygodniu udał się do WBE po 16 latach i 3 miesiącach nieprzerwanej służby w tym 12 lat zawodowej (kontrakt i zsz).
Dyrektor WBE stwierdził że 12 pensji od 01.01.2012 się mu nie należy.
Więc moje pytanie szanowni koledzy to czy słyszeliście o takiej zmianie.


Wystarczy jak jeden dzień ucieknie z tej "nieprzerwalności" aby utracić prawo do tego świadczenia.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
LOGIC 
1
były żołnierz


Wiek: 52
Dołączył: 06 Lut 2012
Posty: 13
Skąd: Polska centralna
Wysłany: Pon 06 Lut, 2012   

Niestety coś jest na rzeczy.
W ubiegłym tygodniu złożyłem dokumenty w WBE w Łodzi po 18 latach i 4 miesiącach ciągłej służby. Z tego 14 lat zawodowej. oczywiście ciągłość zachowana (wcześniej kandydat na zawodowego). W biurze powiedziano mi że jest jakaś decyzja sądu w sprawie interpretacji i zgodnie z nią nie należy się 12 pensji. Czekam na decyzję WBE w tej sprawie to będzie podstawa do wszczęcia postępowania na drodze cywilno-prawnej bo co innego można zrobić :cry:
 
 
BODZIO1975 
2


Wiek: 49
Dołączył: 19 Paź 2011
Posty: 54
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 06 Lut, 2012   

Właśnie chodzi mi o to o czym mówi LOGIC
 
 
szeregowy90 
Banita


Pomógł: 2 razy
Wiek: 48
Dołączył: 05 Cze 2011
Posty: 826
Skąd: Z FRUSTRACJI, PO ....
Wysłany: Pon 06 Lut, 2012   

Czyżby Państwo w Państwie? WBE niby swoje, a ustawa swoje:

Cytat:
Art. 96. 1. Świadczenie pieniężne, o którym mowa w art. 95 pkt 1, przysługuje żołnierzowi, z zastrzeżeniem ust. 2-4, który pełnił nieprzerwanie zawodową służbę wojskową przez okres co najmniej piętnastu lat. Przepis art. 94 ust. 3 stosuje się odpowiednio.


art. 95 pkt 1:

Cytat:
Art. 95. Żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, niezależnie od odprawy, o której mowa w art. 94, przysługują następujące należności pieniężne:
1) przez okres jednego roku po zwolnieniu ze służby wypłacane co miesiąc świadczenie pieniężne w wysokości kwoty uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego w ostatnim dniu pełnienia służby;


art. 94 ust. 3

Cytat:
Art. 94. 3. Do okresu zawodowej służby wojskowej, o którym mowa w ust. 1 i 2, zalicza się okresy pełnienia nieprzerwanej czynnej służby wojskowej, z wyłączeniem okresów zawieszenia w czynnościach służbowych lub tymczasowego aresztowania, chyba że prawomocnym orzeczeniem postępowanie karne lub dyscyplinarne, będące przyczyną zawieszenia lub aresztowania, zostało umorzone bądź żołnierz został uniewinniony na podstawie prawomocnego wyroku lub orzeczenia o uniewinnieniu w postępowaniu dyscyplinarnym.


I jakoś tutaj nie widzę podstawy do działania WBE, jak jest zachowana ciągłość służby. :???:
 
 
FAZI 1 
10



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 7300
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pon 06 Lut, 2012   

Widocznie badacze pisma chcący na nas oszczędzać czepili się jednego słowa z art. 96 naszej pragmatyki, a mianowicie "zawodowej" służby wojskowej. Widocznie wg nich zasadnicza i nadterminowa służba wojskowa będąca nomen omen czynną służbą wojskową nie jest i nie była zawodową służbą wojskową.
Ale poczekajmy na rozwój wypadków i dodatkowe informacje.
_________________
Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii.
— Georg Wilhelm Friedrich Hegel
 
 
 
LOGIC 
1
były żołnierz


Wiek: 52
Dołączył: 06 Lut 2012
Posty: 13
Skąd: Polska centralna
Wysłany: Pon 06 Lut, 2012   

PDT masz rację:

Art. 96. 1. Świadczenie pieniężne, o którym mowa w art. 95 pkt 1, przysługuje żołnierzowi, z zastrzeżeniem ust. 2—4, który pełnił nieprzerwanie zawodową służbę wojskową przez okres co najmniej piętnastu lat. Przepis art. 94 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Jednak jest także napisane:

Przepis art. 94 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

czyli zgodnie z art. 94.ust. 3:

Do okresu zawodowej służby wojskowej, o którym mowa w ust. 1 i 2, zalicza się okresy pełnienia nieprzerwanej czynnej służby wojskowej itd...


i zgodnie z ustawą i logiką nie powinno być problemu. Nie znam podstawy prawnej na którą powołuje się WBE, więc obecnie czekam na decyzję bo nie zostaje mi nic innego, niestety.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group