Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Żarcie w wojsku
Opublikował Wiadomość
sargento 
5


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 04 Gru 2018
Posty: 551
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 31 Sie, 2023   

i napisał/a:
Nie wiem co wy macie z tymi konserwami?
Nasze, polskie są bardzo dobre.

Ale bym zjadł takiej psiny, z czarnym chlebem z puszki, na ciepło.
_________________
---
Najniżsi podoficerowie są najdumniejsi
Georg Christoph Lichtenberg
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pią 01 Wrz, 2023   

U mnie jadło się "małpę". ;) I komu taka konserwa przeszkadzała? To było pyszne.
Na zimno, na ciepło, z cebulką, z jajkami, koncentratem.. :cool:
 
 
Maj Or 
4


Pomógł: 2 razy
Wiek: 55
Dołączył: 23 Paź 2021
Posty: 234
Skąd: MSD rezerwisty
Wysłany: Pią 01 Wrz, 2023   

Najsmaczniejszy bigos wychodził zrobiony właśnie na małpie. Zresztą tradycyjne mielonki tez były niezłe. Oczywiście nie mówię tu o tym padle, które jest zakapowane w ciągu ostatnich 20 lat. Większość ma smak i wygląd niemieckich konserw, zmielona buda razem z psem.
_________________
- Nie jestem maszyną, jestem człowiekiem. (von Horn)
- W domu!!! W fabryce od pana nie wymaga się egzaminów na człowieczeństwo ani egzaminów na humanitarność, w fabryce potrzebne są pańskie mięśnie i mózg pański i tylko za to płacimy panu (Borowiecki)
 
 
Brzytwa 
6



Pomógł: 10 razy
Wiek: 44
Dołączył: 19 Lip 2014
Posty: 1739
Skąd: z kątowni
Wysłany: Pią 01 Wrz, 2023   

Oj tam oj tam. Nie były takie złe. Zajadaliśmy się nimi podczas Szczytu NATO i ŚDM 2016 rok :lol:
_________________
....
 
 
kolega 
6


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 1745
Skąd: centralna Polska
Wysłany: Sob 02 Wrz, 2023   

Jak ktoś chce, dostępne są do zakupu w intrenecie.
Ja osobiście kupuję suszoną wołowinę ale Mk też nie pogardzę na wypady kilku dniowe w teren :) .
 
 
Riczard 
6
Riczard



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 1822
Skąd: JW ****
Wysłany: Sob 02 Wrz, 2023   

michqq napisał/a:

A wojsko ma i kuchnie polowe, i menażki, i kucharzy, i receptury - to czego brakuje ...?


Brakuje Franka Dolasa :lol:




A tak na poważnie mam pytanie, czy ktoś może podać jakieś przepisy/normy żywieniowe w wojsku? Ale nie chodzi mi o koszty ani kalorie tylko o wytyczne co do makroskładników. Pytam, bo mam wrażenie że w wojskowym jedzeniu jest za mało białka. Często na przykład jak dostaje się suchy prowiant to są tam konserwy a oprócz tego bardzo wysokokaloryczny ser topiony czy czekolada, żeby podbić wartość kaloryczną węglowodanami. Pełno cukru i tyle...

[ Dodano: Sob 02 Wrz, 2023 ]
Podejrzewam że jest zwyczaj jeszcze z dawniejszych czasów gdzie nie było dostępnych tyle produktów w sklepach, nie było fastfoodów itp.
W obecnych czasach cukier jest wszędzie i to w ogromnych ilościach. Jako naród jesteśmy już chyba w czołówce jeśli chodzi o nadwagę dzieci i dorosłych.
_________________
U-3®
WSZYSCY POLACY TO JEDNA RODZINA!
:polska:
 
 
Riczard 
6
Riczard



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 1822
Skąd: JW ****
Wysłany: Nie 03 Wrz, 2023   

Intendentura, dzięki za linka. Też czasami czytałem te jadłospisy wywieszone na stołówce to się zastanawiałem gdzie te 4000kcal i gdzie to białko?
_________________
U-3®
WSZYSCY POLACY TO JEDNA RODZINA!
:polska:
 
 
Brzytwa 
6



Pomógł: 10 razy
Wiek: 44
Dołączył: 19 Lip 2014
Posty: 1739
Skąd: z kątowni
Wysłany: Pon 04 Wrz, 2023   

No jak to gdzie? Nieraz po dobrej informacji znajdowaliśmy w szafkach kucharek i kucharzy :lol:
_________________
....
 
 
Riczard 
6
Riczard



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 1822
Skąd: JW ****
Wysłany: Pon 04 Wrz, 2023   

Temat "żarcia w wojsku" to temat rzeka. Dużo jedzenia się też marnuje. Nie wiem jak to teraz jest wykorzystywane i utylizowane, kiedyś w czasach ZSW to chociaż lokalny gospodarz na tym korzystał dając świnkom.
Cztery tysiące kcal to jest bardzo dużo a nawet powiedziałbym za dużo dla większości z nas o ile nie prowadzimy co dzień trzech natarć za bojowym wozem piechoty albo wykonujemy okopy ręcznie. Ten który zniósł obowiązek noszenia pasa na mundurze na co dzień chyba był prorokiem ; )
Ja tam wybredny nie jestem ale z drugiej strony ta kaloryczność jest podbijana węglowodanami czyli cukrem. I mało jest białka a jak jest to w produktach bardzo wysoko przetworzonych.
_________________
U-3®
WSZYSCY POLACY TO JEDNA RODZINA!
:polska:
 
 
zielony1 
7


Dołączył: 16 Kwi 2016
Posty: 2309
Skąd: z granicy
Wysłany: Pon 04 Wrz, 2023   

Riczard napisał/a:
Nie wiem jak to teraz jest wykorzystywane i utylizowane, kiedyś w czasach ZSW to chociaż lokalny gospodarz na tym korzystał dając świnkom.



Od 2009 roku dyrektywy unijne .Zakaz skarmiania zwierząt gospodarczych i leśnych odpadami organicznymi ze stołówek itp. Kary do 25 tysi zlp lub likwidacja zwierzęcia lub stada na koszt właściciela.
Zakazy stwierdzone są obawami o wystąpieniu śmiertelnych chorób Creuzfeldta Jacoba ( gąbczaste zwyrodnienie mózgu).

Nie wiem czy na podstawie badań czy rzeczywiście gąbczaste zwyrodnienie mózgu - chyba u unijnych urzędników.
Całe pokolenia w Polsce wychowały sie na świniach skarmianych na odpadach ze stołówek - czyżby były wtedy pomory tej choroby u obywateli PRL/RP ?

Z drugiej strony który małorolny trzyma dzisiaj w chlewie 1-3 świnie.
 
 
Riczard 
6
Riczard



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 1822
Skąd: JW ****
Wysłany: Pon 04 Wrz, 2023   

No tak. Można się było spodziewać. Przecież docelowo mamy wszyscy jeść robaki. Unia Europejska jest już bardziej szkodliwa niż Związek Radziecki. Nie wiem ile czasu zajmie jeszcze ludziom pojęcie że branie pieniędzy z Unii jest jak branie heroiny.
W sumie ludzie obalili komunę w Polsce dopiero jak zabrakło mięsa bo wolność to mieli gdzieś, więc może i tak będzie w tym przypadku...
Gdzieś przeczytałem, że głód mięsa Polaków to głód genetyczny i pokoleniowy. Nasi przodkowie byli wegańscy z przymusu zanim to było modne.

[ Dodano: Pon 04 Wrz, 2023 ]
https://krytykapolityczna.pl/kraj/robert-maklowicz-kuchnia-polska-ludowa-historia-mieso/
_________________
U-3®
WSZYSCY POLACY TO JEDNA RODZINA!
:polska:
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Wto 05 Wrz, 2023   

Riczard napisał/a:
Nie wiem ile czasu zajmie jeszcze ludziom pojęcie że branie pieniędzy z Unii jest jak branie heroiny.


Jesteśmy uzależnieni od gospodarki globalistycznej, w tym w szczególności połączonych naczyń z UE. Spoglądnij na recesję UK. Sami zaczynają przyznawać, iż opuszczenie strefy euro (UE) im nie służy, negatywnie wpływa na gospodarkę.

Jednak sądzę iż w dłuższej perspektywie odbiją sobie chude lata ..

W pełni się zgadzam, że wiele regulacji unijnych jest szkodliwych dla naszej demokracji i naszego kraju. Zachowanie tożsamości i niezależności kulturowej uważam za najważniejsze. Gospodarka i kwestie ekonomiczne, to już inna kwestia.

Z naszej obecnej pozycji gospodarczej wyjście spoza enklawy państw UE nie wchodzi w grę z przyczyn ekonomicznych.

I, żeby nie było, zaczynam dostrzegać pewne zagrożenia ze strony opozycji - nie ta droga panowie, nie ta narracja. Gdzie realny program, jaki on by nie był ? [i] ale nie ma co oceniać !

Trudno było mi to napisać, ale opozycja jest na "łopatkach" .

Jeżeli głównym założeniem jest przywrócenie rządów prawa, poprawa jakości naszej demokracji i “rozliczenie” Zjednoczonej Prawicy. To kiepsko to wygląda w konfrontacji z PiS.

Jedni spoglądają w garnek i na jego wsad, drudzy na rachunki, trzeci na tzw. praworządność. Której grupy społecznej będzie więcej. Nie trudno się domyślać.
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
Lumen 
8


Dołączył: 29 Maj 2014
Posty: 3295
Skąd: z cywila
Wysłany: Czw 07 Wrz, 2023   

PL jako państwo podobnie jak obywatele żyją na kredyt... Co więcej podobnie jak obywatel nikt nie chce słyszeć o tym by ograniczyć konsumpcję czyli wydatki...

Nie jesteśmy uzależnieni od pieniędzy UE - my po prostu nie potrafimy sobie już wyobrazić działania bez pieniędzy (i procedur) z brukseli...
Inna sprawa to to ze kasa z brukseli to nie jałmużna - tylko interes... Globalny mechanizm bez kornego duże państwa jak Niemcy już dawno byliby w dużym kryzysie.


Inwestycje typu budowa dróg czy kolei mogły by być z 15% tańsze - gdyby prowadzić inwestycje inaczej - nie tak jak nakazuje bruksela...
Te 15% to sztuczne koszty które tak naprawdę są pierwszym "ogniwem" łańcuch transferu środków z UE z powrotem na zachód...
 
 
Riczard 
6
Riczard



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 1822
Skąd: JW ****
Wysłany: Czw 07 Wrz, 2023   

Nasuwa się więc pytanie...
Czy lub kiedy, cały ten obecny świat oparty na konsumpcji, zadłużeniu i pieniądzu fiducjarnym się zawali i jakie mogłyby być brutalne tego skutki?
_________________
U-3®
WSZYSCY POLACY TO JEDNA RODZINA!
:polska:
 
 
Riczard 
6
Riczard



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 1822
Skąd: JW ****
Wysłany: Czw 07 Wrz, 2023   

Czyli wszystko idzie w kierunku o jakim mówią różne teorie spiskowe. Pieniądz elektroniczny, dochód gwarantowany, ślad węglowy, ograniczenie własności, rząd światowy i bardzo wąska grupa, która może więcej. Jednym słowem New World Order i komunizm idealny.
Smutne to...
_________________
U-3®
WSZYSCY POLACY TO JEDNA RODZINA!
:polska:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group