Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Legia Akademicka
Opublikował Wiadomość
Hastian 
1


Dołączył: 29 Sty 2016
Posty: 9
Skąd: PL
Wysłany: Pią 08 Gru, 2017   Legia Akademicka

Dzień dobry, mam pytanie.
Otóż chciałbym wziąć udzial w szkoleniu "Legii Akademickiej". Powstaje to chyba na wzór służby przygotowawczej. W styczniu i lutym maja byc szkolenia weekendowe a w lipcu na poligonie (21/42 dni - szer/kapral).

1. Wiecie czy program moze byc dosyc ciekawy dla studentow ? Będzie mozna czegos sie nauczyć? Mam chęci i wojskiem zawsze bylem zainteresowany, a chcialbym badz co badz miec jakiies przeszkolenie. Zwlaszcza kiedy niedlugo studia sie skoncza no i praca w zawodzie.

2. To bardziej od znajomego. Czy zapisując sie wiążemy sie.w jakis sposób ? Chodzi o to, czy można później w razie.W zrezygnować. Jp. gdyby na uczelni wypadly praktyki wakacyjne czy ktos np. zalapal.sie na cos typu Work and travel ( 3 miechy w USA). Czy moga byc konsekwencje niestawienia sie i jakie ;)

3. Zalozmy, ze po szkoleniu zostaje kapralem w rezerwie. Po 2 latach ide do wojska i stopien z jakim zaczynam to szeregowy czy kapral?

4. Po tym szkoleniu mam większe szanse niz osoby bez na otrzymywanie powolan na cwiczenia np. rotacyjne?

Pytania troche ogolne ale wierze, ze wspolnymi silami cos wiecej odszyfrujemy z tej L.A.

[ Dodano: Nie 10 Gru, 2017 ]
A chociaz odpowiedz na pytanie nr 3 ? ;)
 
 
misio 
5



Pomógł: 14 razy
Wiek: 47
Dołączył: 23 Paź 2004
Posty: 745
Skąd: Z dużego pokoju
Wysłany: Wto 12 Gru, 2017   

Ad.1 czegoś się napewno nauczysz. Zobaczysz z drugiej strony (mniej więcej) jak to naprawdę wygląda w wojsku.

Ad2. Można zrezygnować w każdym momencie.
Ad3. Jeżeli będziesz kapralem rezerwy to zaczniesz służbę zawodową jako kapral. ( Jest to jednak bardzo trudne.)
Ad.4 Moim zdaniem masz takie same szanse. Ćwiczenia rotacyjne nie są takie częste.
_________________
https://podoficer.pl/
 
 
Hastian 
1


Dołączył: 29 Sty 2016
Posty: 9
Skąd: PL
Wysłany: Wto 12 Gru, 2017   

Dziekuje !
Ad.3
Hmm czyli dostane do wyboru sluzbe jako szeregowy albo nic, bo kapral brak etatow w skrócie?
A.jesli policja przyjmuje na równolegle stanowiska to tam.zaczalbym jako osoba z równorzędnym stopniem?
Ad.2
A gdy taki delikwent nie stawi sie np. w.koszarach ? Na poczatek cwiczen.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15933
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 12 Gru, 2017   

Hastian napisał/a:
3. Zalozmy, ze po szkoleniu zostaje kapralem w rezerwie. Po 2 latach ide do wojska i stopien z jakim zaczynam to szeregowy czy kapral?
Będąc kapralem, nie możesz zaczynać jako szeregowy. Kapral to kapral, a szeregowy to szeregowy.
Zaczynasz jako kapral.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Utero 
4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 22 Mar 2016
Posty: 191
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 12 Gru, 2017   

Innymi słowy jak wbiją ci w ks. wojskową stopień to potem podczas każdej czynnej służby w umundurowanej formacji będziesz miał ten stopień lub równoważny.
Osobiście nic do ciebie nie mam, ale bardzo bym nie chciał żeby po szkoleniu w tej całej Legii ludzie ze stopniem trafiali do służby zawodowej. Jeśli już to po 2-3 latach w NSR i 5-6 ćwiczeniach rotacyjnych.
 
 
buntaro 
6
buntaro


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 08 Maj 2009
Posty: 1726
Skąd: już z ZER-u
Wysłany: Wto 12 Gru, 2017   

Hastian napisał/a:

A.jesli policja przyjmuje na równolegle stanowiska to tam.zaczalbym jako osoba z równorzędnym stopniem?

Nie ma czegoś takiego, jak równoległe stanowiska. Natomiast będąc kapralem z wojska, po ukończeniu kursu podstawowego otrzymałbyś stopień sierżanta Policji.
_________________
Nie wierzę w niezdementowane informacje - Aleksander Michajłowicz Gorczakow
 
 
ArturO 
5


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 15 Paź 2015
Posty: 937
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 12 Gru, 2017   

Na studiach oferowano mi te szkolenie w ramach Legii Akademickiej. Oczywiście będzie wprowadzony moduł oficerski, uzyskanie stopnia kaprala następuje po ukończeniu modułu dla szeregowych, a następnie modułu podoficerskiego (łącznie bodaj 44 dni). Nieźle się prorektor zaskoczył, jak powiedziałem że jestem żołnierzem zawodowym i bardzo mnie smuci takie podejście MON do tematu, wolą awansować cywila... Żołnierze zawodowi nie mogą brać udziału w tego typu szkoleniach, ale udało się mi przekonać prorektora żebym wziął jednak udział w szkoleniu teoretycznym. Nic z tego mieć nie będę, ale zobaczę jak się szkoli przyszłych kaprali rezerwy. ;)
 
 
Hastian 
1


Dołączył: 29 Sty 2016
Posty: 9
Skąd: PL
Wysłany: Sro 13 Gru, 2017   

W pelni sie z wami zgadzam, dlatego pokazuje poniekad logike.. Ja w 2 msc moge awansowacna 3 stopien a ludzie lata biegaja z szeregowym. Nadz co badz jeszcze sie zastanawiam, gdyz nie wiem jak praktyki wakacyjne. Jesli.uczelnia da.mi obowiazkowe (polibuda) to niestety.bede.musial sie wymigac z praktyki wojskowej i tu nie wiem jak z konsekwencjami:)
Dziekuje wszystkim za pomoc
 
 
Corni 
1


Dołączył: 20 Wrz 2016
Posty: 32
Skąd: Centrum
Wysłany: Sro 13 Gru, 2017   

ArturO napisał/a:
..., ale udało się mi przekonać prorektora żebym wziął jednak udział w szkoleniu teoretycznym. Nic z tego mieć nie będę, ale zobaczę jak się szkoli przyszłych kaprali rezerwy. ;)


Nie radziłbym się nastawiać na coś wartościowego, jest to po prostu uzupełnianie rezerw osobowych.
 
 
ArturO 
5


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 15 Paź 2015
Posty: 937
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 14 Gru, 2017   

Domyślam się, że nie będzie to super wartościowe szkolenie, ale chcę wziąć w nim udział z czystej ciekawości. ;)
 
 
daker836 
1


Wiek: 26
Dołączył: 09 Gru 2017
Posty: 1
Skąd: Kielce
Wysłany: Nie 15 Kwi, 2018   

Witam, aktualnie uczestniczę na kursie teoretycznym LA, zbliża się jego koniec.
Wie ktoś tutaj jakie ścieżki rozwoju wojskowego mógłbym przyjąć po ukończeniu Legii, tak aby być żołnierzem zawodowym?
Pytam się gdyż rozmawiałem z kilkoma osobami i powiedziały mi że po awansowaniu na kaprala szanse dostania się gdzieś na zawodowego są bardzo małe, żeby nie powiedzieć zerowe.
Czy lepszym wyjściem byłoby ukończenie tylko kursu podstawowego czyli uzyskania stopnia szeregowca?
Czy waszym zdaniem jeśli nie jest się w szkole oficerskiej to droga do bycia oficerem jest już skończona?
 
 
beryl73 
8
kiedyś to było wojsko...



Pomógł: 27 razy
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 3947
Skąd: zielone berety
Wysłany: Nie 15 Kwi, 2018   

daker836 napisał/a:
Czy waszym zdaniem jeśli nie jest się w szkole oficerskiej to droga do bycia oficerem jest już skończona?


Nie, nie jest skończona. Są kursy oficerskie zarówno dla szeregowych zawodowych jak i podoficerów.
_________________
6. Starajcie się pisać po polsku z zachowaniem kultury języka (...).
 
 
Wartose 
1


Dołączył: 03 Sty 2018
Posty: 11
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro 27 Cze, 2018   

Czy po odbyciu takiego szkolenia, mianowaniu na stopień Kaprala, jest możliwość służby zawodowej w korpusie medycznym ?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 27 Cze, 2018   

Kapral to kapral i formalnie nie ma znaczenia, w jakim trybie ten stopień został uzyskany. Kapral po Legii Akademickiej, jeśli tylko będzie posiadał pożądane przez wojsko kwalifikacje, ma taką samą jak inni kaprale rezerwy szansę zostać żołnierzem zawodowym. A medycy (zapewne ratownik medyczny?), o ile się dobrze orientuję, są mile widziani przez wojskowych kadrowców.
 
 
Wartose 
1


Dołączył: 03 Sty 2018
Posty: 11
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro 27 Cze, 2018   

Niestety nie ratownik a pielęgniarz (choć specyfikacja podobna), słyszałem o możliwościach przeszkalania się i doszkalania. Najlepszą opcją by było zrobienie studiów ratowniczych podczas służby :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group