Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zbrodnia Ponarska
Opublikował Wiadomość
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 31 Gru, 2017   Zbrodnia Ponarska

Nie kojarzę aby ktoś o tym wspominał jakoś specjalnie więc rzucam linkiem i fragmentem:
https://borzeckamarta.blogspot.com/2017/09/zbrodnia-ponarska-czyli-jak-litwini-z.html?m=1
Cytat:
Prawda o zbrodni katyńskiej przez kilkadziesiąt lat była ukrywana. Jednak w końcu ujrzała światło dzienne i dziś zna ją każdy Polak. Do polskiej opinii publicznej coraz bardziej dociera prawda o ludobójstwie wołyńskim. Jednak mało kto wie o zbrodni, jakiej za przyzwoleniem Niemców dokonali Litwini w Ponarach pod Wilnem. Zamordowano tam 100 tysięcy ludzi, z czego zdecydowaną większość stanowili obywatele Rzeczpospolitej - Żydzi i Polacy.

Osobiście mam taką myśl. O co chodzi że tak nas wszędzie nienawidzą że każdy nas mordował?
 
 
Brzytwa 
6



Pomógł: 10 razy
Wiek: 44
Dołączył: 19 Lip 2014
Posty: 1726
Skąd: z kątowni
Wysłany: Nie 31 Gru, 2017   

Nie, Żydzi byli z urzędu do wymordowania, wynikało to z ideologii nazistowskiej. Polacy tak przy okazji, bo zawsze podskakiwali :cool:
_________________
....
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Pon 01 Sty, 2018   

Bo zawsze stoimy okoniem do pomysłów naszych "przyjaciół" z Niemiec i Rosji. :lol:

A Litwini to pewnie za to że w dużej mierze przez nas z dużego państwa w XVI-XVIII wieku stali się krajem-wypierdkiem obecnie.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 01 Sty, 2018   

Chciałbym zauważyć że Żydzi żyjący w Polsce to też Polacy. Dla mnie mordowano Polaków żydowskiego pochodzenia.
Tu oczywiście trzeba zaznaczyć że po wojnie było to bardziej skomplikowane. Ale kwestia obywatelstwa była dość prosta.
W tym konkretnym przypadku chodziło o wymordowanie Polaków żydowskiego pochodzenia. Polacy innego pochodzenia dostawali niejako przy okazji. Z tym że co 5 wymordowany to był właśnie ten przy okazji. A więc to nie było tak że przez nieuwagę. Miało to charakter masowy.

[ Dodano: Pon 01 Sty, 2018 ]
gathern napisał/a:
Bo zawsze stoimy okoniem do pomysłów naszych "przyjaciół" z Niemiec i Rosji.

I Szwecji :D i w zasadzie każdego naokoło.
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon 01 Sty, 2018   

thikim napisał/a:
Osobiście mam taką myśl. O co chodzi że tak nas wszędzie nienawidzą że każdy nas mordował?

Niezupełnie tak. Litwini , a dokładniej litewscy nacjonaliści zaczęli od mordowania litewskich Żydów. Ponary to już planowe niemieckie mordy, wykonane w dużej części rękami litewskimi. Einsatzkomando widząc chęc "w narodzie" nie broniło mu. W sumie każdy litewski batalion policyjny brał udział w mordach.
Cytat:
Jednak mało kto wie o zbrodni, jakiej za przyzwoleniem Niemców dokonali Litwini w Ponarach pod Wilnem. Zamordowano tam 100 tysięcy ludzi, z czego zdecydowaną większość stanowili obywatele Rzeczpospolitej - Żydzi i Polacy.

Nie za przyzwoleniem, a z rozkazu. Choć pewnie przed jego wykonaniem się nie bronili zbytnio.
Wg danych sowieckich z 1944- zamordowano tam 100 tys. ludzi, z czego 70 tys. polskich i litewskich Żydów, 20 tys. Polaków i 8 tys. ROsjan, reszta to inne nacje. Wg IPN zamordowano 80 tys. ludzi, z czego
72 tys. Żydów (obywateli Polski, Litwy), 5 tys. sowieckich jeńców, od 1,5-2 tys. Polaków, 1 tys. komunistów (działaczy sowieckich).
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 02 Sty, 2018   

Niezupełnie że nie każdy czy nie zupełnie że nie wszędzie?
maxikasek napisał/a:
W sumie każdy litewski batalion policyjny brał udział w mordach

To faktycznie - niezupełnie tak :)
_________________
"Robotnicza myśl socjalistyczna jest nam bliska" - premier polskiego rządu rok 2019.
"W skrytości ducha byłem socjaldemokratą" - inny premier polskiego rządu.
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto 02 Sty, 2018   

Niezupełnie że każdy nas mordował. Litwini to 6 naród na liście Sprawiedliwi wśród Narodów Świata . Ponad 800 osób na 2,5 mln naród. Piszę o Żydach bo to oni stanowili gross ofiar Ponar.
Litwini byli głównie wykonawcami, a nie samodzielnymi sprawcami. Co ich nie usprawiedliwia oczywiście. Kolejna lekcja, że skrajny nacjonalizm to droga donikąd.
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 03 Sty, 2018   

Hmm. Każda droga gdzieś wiedzie. Niektóre do piekła. Ale nie donikąd.
Sprzeciwiam się takiej retoryce :)
maxikasek napisał/a:
Niezupełnie że każdy nas mordował

Kto z sąsiadów (narodowościowo) nas nie mordował? :)

[ Dodano: Sro 03 Sty, 2018 ]
maxikasek napisał/a:
Ponad 800 osób na 2,5 mln naród

800 osób. Ale mam wątpliwości co do użycia słowa naród w połączeniu z tymi 800. W tamtych czasach na tamtych terenach naród był dość niejednoznacznym terminem.
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 03 Sty, 2018   

thikim napisał/a:
Kto z sąsiadów (narodowościowo) nas nie mordował?

A tak to i owszem. Tak jak i my mordowaliśmy wszystkich sąsiadów ;)
thikim napisał/a:
W tamtych czasach na tamtych terenach naród był dość niejednoznacznym terminem.

NIemcy chyba problemów nie mieli, bo przeznaczyli 85% tego narodu do likwidacji.
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Czw 04 Sty, 2018   

Stosunkowo najmniej chyba walczyliśmy z Czechami i Słowakami.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
Don Camillo 
5



Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 01 Mar 2015
Posty: 482
Skąd: Północ, Północny-Zachód
Wysłany: Czw 04 Sty, 2018   

Ale z Czechami mieliśmy zatarg o barwy narodowe, bo zaraz po uzyskaniu niepodległości wymyślili sobie ze będą mieli bialo-czerwona flagę.
_________________
Don Camillo westchnął ciężko spojrzał czule na krzyż (który był zaiste słusznych rozmiarów) i szepnął, zamachując się świętym symbolem:
- Trzymaj się, Panie Jezu, bo walę!
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Czw 04 Sty, 2018   

No bo taką flagę mieli:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Czechy_(kraina)
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 05 Sty, 2018   

maxikasek napisał/a:
A tak to i owszem. Tak jak i my mordowaliśmy wszystkich sąsiadów

Myślałem, a nawet miałem nadzieję że się nie czepisz :) a jednak. Więc uściślając: kto z sąsiadów nie próbował tego robić na masową skalę osiągając rozmiary ludobójstwa.
maxikasek napisał/a:
NIemcy chyba problemów nie mieli, bo przeznaczyli 85% tego narodu do likwidacji.

Tego, znaczy się Litwinów? Bo do nich się odniosłem w tym zdaniu do którego się odniosłeś.
Narodu czy grupy wyznaniowej? A może etnicznej?
_________________
"Robotnicza myśl socjalistyczna jest nam bliska" - premier polskiego rządu rok 2019.
"W skrytości ducha byłem socjaldemokratą" - inny premier polskiego rządu.
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob 06 Sty, 2018   

Don Camillo napisał/a:
Ale z Czechami mieliśmy zatarg o barwy narodowe, bo zaraz po uzyskaniu niepodległości wymyślili sobie ze będą mieli bialo-czerwona flagę.

Nie wymyślili sobie, a była to flaga "Czech właściwych" czyli Bohemii od średniowiecza. To z uwagi na podobieństwo do polskiej i zjednoczenie z innymi ziemiami- dodali "morawski błękit" i równiez "brakujący kolor ze słowackiej flagi"- która "wymyśliła sobie" że przyjmie flagę Rosji :gent:

thikim napisał/a:
Więc uściślając: kto z sąsiadów nie próbował tego robić na masową skalę osiągając rozmiary ludobójstwa.

Litwini, Czesi, Słowacy- zależy oczywiście jak głęboko sięgamy wstecz i jaka jest definicja "masowej skali". ;) Bo Ponary to "robota' Niemców, gdzie Litwini byli podwykonawcami (tak jak Dizerżyński i inni Polacy w CzK i NKWD).

thikim napisał/a:
Tego, znaczy się Litwinów? Bo do nich się odniosłem w tym zdaniu do którego się odniosłeś.
Narodu czy grupy wyznaniowej? A może etnicznej?

A jest grupa wyznaniowa taka? Co w głowach niemieckich "ekspertów" od czystości rasowej się roiło (tzn. definicja) tego nie wiem. Zwłaszcza że to się zmieniało w czasie wojny- jakby była potrzeba polityczna to i Żydów uznano by za "honorowych Aryjczyków" ;) Faktem jest że z jakiegoś bliżej mi nieznanego powodu Niemcy mieli straszne anse do Litwinów i pogardzali nimi. Co tez mnie kiedyś strasznie zdziwiło, bo Litwini byli raczej proniemieccy.
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11476
Skąd: -)
Wysłany: Sob 06 Sty, 2018   

Don Camillo napisał/a:
Ale z Czechami mieliśmy zatarg o barwy narodowe, bo zaraz po uzyskaniu niepodległości wymyślili sobie ze będą mieli bialo-czerwona flagę.


No ba.
Między sąsiadami zawsze się można doszukać zatargow.

Jak to o stosunkach polsko-czeskich pisal Gall Anonim?

"Skoro tedy wielki Boleslaw zeszedl z tego swiata, tron objal syn jego Mieszko II,(...) Ten zas Mieszko byl zacnym rycerzem, wiele tez dokonal dziel rycerskich, których wyliczanie za dlugo by trwalo. (...) Czesi schwytali [go] zdradziecko na wiecu i rzemieniami skrepowali mu genitalia tak, ze nie mógl juz plodzic [potomstwa], za to, ze król Boleslaw, jego ojciec podobna im wyrzadzil krzywde, oslepiwszy ich ksiecia, a swego wuja. Mieszko tedy powrócil wprawdzie z niewoli, lecz żony wiecej nie zaznal."

Auć.

Ot, jak to między sąsiadami
:cool:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group