Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Numer + nazwa JW - dane niejawne?
Opublikował Wiadomość
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Pią 07 Wrz, 2018   

Nie chcę wracać do historii i „czerwonych książeczek” regulujących zasady ochrony tajemnicy (po staremu). W jednej z nich był cały wykaz nazw jednostek, których nazwa była niejawna. Obowiązkowo posługiwano się numerami jednostek. Poza tym, niedopuszczalne było łączenie w treści pisma nazwy i numeru JW.
Niedopuszczalne również było używanie przez kancelarię pieczęci nie tożsamej z treścią pisma. Kanceliści musieli uważać, jaką pieczęć służbową stawiają na pismach.

Obecnie nie ma takich przepisów. Można jedynie odwołać się do Decyzji Nr 377/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 października 2011 roku w sprawie wprowadzenia do użytku „Instrukcji o pieczęciach używanych w resorcie obrony narodowej”
Dz.Urz.MON.2011.21.315
§14.1. W czasie pokoju jednostka wojskowa posługuje się pieczęciami z numerem jednostki wojskowej.
§14.2. Jednostki wojskowe, którym nie nadano numeru, posługują się pieczęciami z nazwą jednostki wojskowej, a w czasie wojny ….
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Pią 07 Wrz, 2018   

PDT napisał/a:
Miałeś dostęp do Dzienników Rozkazów MON z okresu sprzed przemianowania na Dziennik Urzędowy MON ? Kiedyś szukałem w macierzystym WKU ale tam bezmyślnie zniszczono.


Mam niektóre, zależy który rok Ciebie interesuje.

Ja akurat bardziej interesowałem się sprawami jak nazwy wyróżniające, nadawanie imion, przejmowanie tradycji. I te posiadam w zasadzie od 1945 roku.

Jeśli jesteś z Warszawy to najprościej będzie Ci się wybrać do CBW (Centralnej Biblioteki Wojskowej) oni mają dzienniki wszystkie.

Lub CAW - tam mają także wszystko (zarówno dzienniki Tajne i Jawne) sygnatury jak by co mogę podać :)

Co do niszczenia, to nawet nie chcę się denerwować, ale wiele naprawdę unikalnych rzeczy zniszczono i nikt do dziś nie poniósł konsekwencji.

A to jak akta są przechowywane to kolejny skandal, zwłaszcza stan niektórych akt w magazynach w Wesołej.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13756
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Pią 07 Wrz, 2018   

No dobra, ale ten zapis ma charakter jedynie porządkowy.


gathern napisał/a:
Mam niektóre, zależy który rok Ciebie interesuje.


Obecnie żaden, pytałem w innym kontekście i być może interesujący nas zapis znajdzie się w tym w którego akurat nie posiadasz
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Pią 07 Wrz, 2018   

Wydaje mi się że największą wiedzę w tym temacie powinni mieć żołnierze służący w Pionie Ochrony Informacji Niejawnych, w każdej jednostce jest taki.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13756
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Pią 07 Wrz, 2018   

Wątpię. Oni nie pracują na historycznych dokumentach normatywnych.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
wujek dobra rada 
5
kwitoman wizjoner



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2005
Posty: 726
Wysłany: Sob 08 Wrz, 2018   

A jak wygląda na bramach JW - z jednej strony nazwa a z drugiej informacja, że dowódca jednostki 0001 przyjmuje w godzinach...
_________________
w naszym zoo jest wesoło
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 08 Wrz, 2018   

Sprawa jak mniemam wygląda następująco:
dawno, dawno temu był inny podział informacji niejawnych. Było coś takiego jak tajemnica wojskowa, później służbowa.
Wtedy to ktoś wymyślił sobie że nie należy podawać numerów i nazw jednocześnie. Aczkolwiek mogło tu chodzić też o kryptonimy.
I tak to przez lata się tułało. W tym czasie nazwy i numery pojawiały się osobno tak licznie we wszelkiego rodzaju publikacjach że dziś (poza kilkoma wyjątkami) nie stanowi żadnego problemu dopasowanie numeru do nazwy i nie ma to już żadnego sensu.
Ale że na górze siedzą ludzie którzy tylko kopiować umieją co inni zrobili to dalej idą polecenia przełożonych (od samej góry) żeby nie używać jednocześnie nazw i numerów.
Być może za tym kiedyś też stał zamysł szkoleniowy aby uczulić ludzi na podwójne nazewnictwo, bo w przypadku kryptonimu byłby to już problem.

[ Dodano: Sob 08 Wrz, 2018 ]
Uwe napisał/a:
§14.1. W czasie pokoju jednostka wojskowa posługuje się pieczęciami z numerem jednostki wojskowej.

Ale to dotyczy pieczęci a nie treści pisma.

[ Dodano: Sob 08 Wrz, 2018 ]
Uwe napisał/a:
Obecnie nie ma takich przepisów

Żołnierza obowiązują nie tylko przepisy ale także i rozkazy przełożonych.

[ Dodano: Pon 10 Wrz, 2018 ]
BTW. Fajne są przypadki jak w czasie uroczystości transmitowanych przez telewizję pada, przykładowo podaję:
"Jesteśmy tu by być świadkami ... 23 pułku piechoty..."
o czym wszyscy wiedzą, bo mało ludzi w danym mieście nie wie że jest u nich np. pułk
a potem pada:
"Rozkaz nr 333 Jednostki Wojskowej nr 9999"
o czym już wie mniej ludzi bo większości nie interesuje ten numerek 9999. Ale tych co interesuje to dobrze ten numer znają.
Jak napisałem, poza kilkoma jednostkami, wszystkie nasze numery za granicą wschodnią są lepiej znane niż u nas.
A te kilka jednostek (które są jakby bardziej ukryte) to od razu można wyczaić właśnie po tym że trudniej przyporządkować numer do nazwy :lol:
_________________
"Robotnicza myśl socjalistyczna jest nam bliska" - premier polskiego rządu rok 2019.
"W skrytości ducha byłem socjaldemokratą" - inny premier polskiego rządu.
 
 
cerutti 
1


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Paź 2017
Posty: 23
Skąd: PL
Wysłany: Nie 16 Wrz, 2018   

Panowie i panie, czy nr. mobilizacyjny jednostki wojskowej jest informacją jawną, poufną czy tajną????
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13756
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Nie 16 Wrz, 2018   

thikim napisał/a:
Aczkolwiek mogło tu chodzić też o kryptonimy.


Czesi i Słowacy w 1938 roku byli bardziej subtelni:
- 1DP stała się VOP-em.
- pozostałe DP zyskały akronim HP i odrębne numer porządkowe.
- nowo formowane na czas "W" przejmowały numerację istniejących w w czasie "P".
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
cerutti 
1


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Paź 2017
Posty: 23
Skąd: PL
Wysłany: Pon 17 Wrz, 2018   

Ponawiam pytanie o nr.mobilizacyjny JW?
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Pon 17 Wrz, 2018   

cerutti napisał/a:
Ponawiam pytanie o nr.mobilizacyjny JW?


Niejawny.

Chociaż rezerwiści mają go na kartach mobilizacyjnych i numeracja z tego co wiem nie zmieniła się od czasów PRL i jest znana wobec "starszych" jednostek za wschodnią granicą również.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
Roman-5000 
5



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Maj 2005
Posty: 379
Skąd: WL
Wysłany: Wto 18 Wrz, 2018   

cerutti napisał/a:
Ponawiam pytanie o nr.mobilizacyjny JW?


W połączeniu z pokojowym nr JW lub nazwa własną jest zastrzezony.
Trzymając się zasady, że cześć informacji z dokumentu poufnego, jakim jest wyciąg z zestawienia zadań mobilizacyjnych jest informacją niejawną o klauzuli niższej o jeden stopień oznaczam taki dokument klauzulą zastrzeżone. Przykładem są dokumenty mobilizacyjne, np. Zapotrzebowanie... cz. I,lub cz. Ii, jak i meldunki cz. III i IV.
Fakt, że nr mobilizacyjny występuje na kartach mobilizacyjnych, lecz nie dekonspiruje to jednostki wojskowej, gdyż w danym kompleksie może być mobilizowanych (formowanych) kilka jednostek wojskowych.
Ponadto, w mojej JW, nr mobilizacyjny jest wieszany w widocznym miejscu na ogrodzeniu, w pobliżu biura przepustek w postaci dużego baneru, w trakcie każdych ćwiczeń żołnierzy rezerwy.
_________________
Wikipedysta Demonides
Kalkulator misyjny. Masz sugestie? Pisz na PW.
Mój pierwszy artykuł oraz zdjęcie w Wikipedii.

 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Wto 18 Wrz, 2018   

Roman-5000 napisał/a:
cerutti napisał/a:
Ponawiam pytanie o nr.mobilizacyjny JW?


W połączeniu z pokojowym nr JW lub nazwa własną jest zastrzezony.
Trzymając się zasady, że cześć informacji z dokumentu poufnego, jakim jest wyciąg z zestawienia zadań mobilizacyjnych jest informacją niejawną o klauzuli niższej o jeden stopień oznaczam taki dokument klauzulą zastrzeżone. Przykładem są dokumenty mobilizacyjne, np. Zapotrzebowanie... cz. I,lub cz. Ii, jak i meldunki cz. III i IV.
Fakt, że nr mobilizacyjny występuje na kartach mobilizacyjnych, lecz nie dekonspiruje to jednostki wojskowej, gdyż w danym kompleksie może być mobilizowanych (formowanych) kilka jednostek wojskowych.
Ponadto nr mobilizacyjny jest wieszany w widocznym miejscu na ogrodzeniu, w pobliżu biura przepustek w postaci dużego baneru, w trakcie każdych ćwiczeń żołnierzy rezerwy.


To prawda, jednak spora część jednostek posiada nadal numery mobilizacyjne wprowadzane w planach mobilizacyjnych "PM-58", "PM-63","PM-72" i kolejnych, które rosjanom są doskonale znane.

Dlatego SG powinien rozważyć jednorazową zmianę tej numeracji, przy okazji np. wprowadzania nowego planu mobilizacyjnego.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
cerutti 
1


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Paź 2017
Posty: 23
Skąd: PL
Wysłany: Wto 18 Wrz, 2018   

Dziękuję za odpowiedz teraz już wszystko wiem. Klikną bym "pomógł" ale nie wiem gdzie jest taka opcja.
 
 
Roman-5000 
5



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Maj 2005
Posty: 379
Skąd: WL
Wysłany: Wto 18 Wrz, 2018   

To nieistotne. Cieszę się, że mogłem pomóc.
BTW. Tylko założyciel tematu może kliknąć pomógł.
_________________
Wikipedysta Demonides
Kalkulator misyjny. Masz sugestie? Pisz na PW.
Mój pierwszy artykuł oraz zdjęcie w Wikipedii.

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group