Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Reforma systemu naboru do zawodowej służby wojskowej.
Opublikował Wiadomość
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Sob 02 Kwi, 2022   

Te 11 miesięcy, to ochotnicza służba zasadnicza. Jak dla mnie, to niewypał. Będzie cienko z chętnymi.
 
 
Niezdecydowany 
1


Wiek: 34
Dołączył: 02 Kwi 2022
Posty: 3
Skąd: zadupie
Wysłany: Sob 02 Kwi, 2022   

Nie rozumiem. Akurat ide na służbe przygotowawczą w maju, czyli po odybciu jej czyli 28dniach później moge juz składac papiery na zawodowego do konkretnej jednostki? I normalnie służyć w jednostce jako kierowca np.? Najgorsze jest to ze starsznie cieżko szuka sie informacji w internecie dot. wojska :/
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Sob 02 Kwi, 2022   

Tak, możesz.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Nie 03 Kwi, 2022   

Niezdecydowany napisał/a:
Akurat ide na służbe przygotowawczą w maju

Bardzo bym się zdziwił, bo niby na jakiej podstawie miałbyś pójść i pełnić tę służbę? W maju nie będzie już przepisów o służbie przygotowawczej, zarówno ustawowych, jak i wykonawczych.

Jest co prawda w nowej ustawie taki oto przepis przejściowy:
Cytat:
Art. 799. 1. Kształcenie w ramach służby przygotowawczej rozpoczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy odbywa się na podstawie przepisów dotychczasowych.
2. Służbę przygotowawczą odbytą przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy uznaje się za odbycie szkolenia podstawowego w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

ale on dotyczy innych sytuacji.
 
 
Bimbaj 
4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Wrz 2016
Posty: 234
Skąd: zielona ukraina
Wysłany: Nie 03 Kwi, 2022   

Szwejk, dokładnie. W kilkunastu jednostkach przesunięto ostatnio "na gwałt" turnusy służby przygotowawczej, tak aby rozpoczęły się dwa - trzy dni przed wejściem w życie nowej ustawy.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Nie 03 Kwi, 2022   

I jemu zapewne przesuną, ale jeszcze o tym nie wie.

I taka moja refleksja: Skoro wprowadzono przepis art. 799 ust. 1, to dlaczego rozporządzenie MON w sprawie służby przygotowawczej uchylono już z dniem wejścia w życie nowej ustawy? Nie trzyma się to kupy.

I jeszcze jedna moja refleksja: Według art. 799 ust. 2 służba przygotowawcza odbyta przed dniem wejścia w życie ustawy będzie równoważna szkoleniu podstawowemu wprowadzanemu tą ustawą. A służba przygotowawcza, o której mowa w ust. 1, tj. odbyta po dniu wejścia w życie ustawy?
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Nie 03 Kwi, 2022   

Tytan w dresie. napisał/a:
Te 11 miesięcy, to ochotnicza służba zasadnicza. Jak dla mnie, to niewypał. Będzie cienko z chętnymi.


Tak między Bogiem a Prawdą to mamy sprzyjający moment do odwieszenia obowiązku zasadniczej służby wojskowej.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Nie 03 Kwi, 2022   

PDT napisał/a:
mamy sprzyjający moment do odwieszenia obowiązku zasadniczej służby wojskowej.

Nie dla partii rządzącej. Zresztą dla polityków opozycyjnych także nie.

A dobrowolna zasadnicza służba wojskowa też jest do zrobienia. To tylko kwestia ceny.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Nie 03 Kwi, 2022   

Szwejk, teraz nie potrafią przetrwać miesięcznej służby przygotowawczej, to co tu mówić o 11 miesiącach zetki.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12830
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Nie 03 Kwi, 2022   

A dlaczego nie potrafią? Bo mogą się zwolnić. Z zetki nie mogli, to wytrzymywali.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Nie 03 Kwi, 2022   

To fakt. Wtedy "wyjściem" były samookaleczenia i samobójstwa.
 
 
Niezdecydowany 
1


Wiek: 34
Dołączył: 02 Kwi 2022
Posty: 3
Skąd: zadupie
Wysłany: Pon 04 Kwi, 2022   

Szwejk napisał/a:
I jemu zapewne przesuną, ale jeszcze o tym nie wie.

I taka moja refleksja: Skoro wprowadzono przepis art. 799 ust. 1, to dlaczego rozporządzenie MON w sprawie służby przygotowawczej uchylono już z dniem wejścia w życie nowej ustawy? Nie trzyma się to kupy.

I jeszcze jedna moja refleksja: Według art. 799 ust. 2 służba przygotowawcza odbyta przed dniem wejścia w życie ustawy będzie równoważna szkoleniu podstawowemu wprowadzanemu tą ustawą. A służba przygotowawcza, o której mowa w ust. 1, tj. odbyta po dniu wejścia w życie ustawy?


Dobrze mówisz. Już przesuneli :D Jakies rady macie co do tego 28dniowego "szkolenia" ? :D
 
 
Maj Or 
4


Pomógł: 2 razy
Wiek: 55
Dołączył: 23 Paź 2021
Posty: 231
Skąd: MSD rezerwisty
Wysłany: Wto 05 Kwi, 2022   

Tytan w dresie. napisał/a:
Szwejk, teraz nie potrafią przetrwać miesięcznej służby przygotowawczej, to co tu mówić o 11 miesiącach zetki.
Trzy lata przed zakończeniem służby wojskowej miałem przyjemność dowodzić jako dowódca baterii szkolnej czteromiesięcznym szkoleniem służby przygotowawczej. Zaobserwowałem pewne zjawisko, jeden poborowy w trakcie poboru uświadomił sobie, że zamiast wejść do knajpy napić się piwa omyłkowo wszedł do WKU i zaciągnął się do wojska. Po wejściu do koszar uświadomił sobie ten błąd i natychmiast zniknął w obłokach kurzu. Po zakończonym kursie w spadku został mi nadzór nad budynkiem baterii szkolnej. Miałem w ten sposób kontakt z dowódcami kolejnych turnusów. I zawsze zdarzał się ten sam numer, jeden z poborowych już w pierwszym dniu rezygnował ze służby uświadamiając sobie, że to nie dla niego, niezależnie od tego czy turnus liczył 40 czy 180 żołnierzy. Dlatego w przeciwieństwie do Ciebie pozwolę sobie nie zgodzić się z tym, że roczna służba zasadnicza pozbawia wojsko narybku. Może pozbawia, ale tych, których tam nie potrzeba. Ja uważam, że to 12 miesięczne szkolenie jest bardzo dobre, aby wykruszyć wszelkiego rodzaju tałatajstwo, które do wojska nie powinno było nigdy trafić. Powiem więcej, całkowicie zgadzam się z systemem amerykańskim, który zachęca wahających się w trakcie szkolenia podstawowego aby odeszli. Ja bym wprowadził dodatkowy warunek, że o służbę zawodową mogą się ubiegać się wyłącznie ci, którzy odbyli całe szkolenie ochotniczej służby zasadniczej od pierwszego do ostatniego dnia. Natomiast postali po zaprzysiężeniu przenoszeni byliby do rezerwy. Zostaną ci co naprawdę chcą być żołnierzami, a nie typowi odbijacze przepustek na biurze przepustek (u mnie BP nazywano hamownią).
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 05 Kwi, 2022   

Maj Or napisał/a:
Ja bym wprowadził dodatkowy warunek, że o służbę zawodową mogą się ubiegać się wyłącznie ci, którzy odbyli całe szkolenie ochotniczej służby zasadniczej od pierwszego do ostatniego dnia.

Możesz dodawać kolejne warunki, aż do uzyskania idealnego wzorca kandydata na żołnierza zawodowego. Ale skąd weźmiesz tych ideałów pchających się do armii drzwiami i oknami?
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Wto 05 Kwi, 2022   

Maj Or, ale dlaczego pijesz do mnie???
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group