Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wojskowe poświadczenie bezpieczeństwa - ważne w cywilu?
Opublikował Wiadomość
Brzytwa 
6



Pomógł: 10 razy
Wiek: 44
Dołączył: 19 Lip 2014
Posty: 1731
Skąd: z kątowni
Wysłany: Pią 05 Paź, 2018   Wojskowe poświadczenie bezpieczeństwa - ważne w cywilu?

Faktycznie, sprawa niejasna. Podobnie lata temu wykpili się z poświadczeniem bezpieczeństwa. Już w treści jest zapis, że obowiązuje jedynie na czas służby. Żeby przypadkiem żołnierz rezerwy za bezcen nie miał do przodu kilka tysięcy w cywilu, gdyby chciał tam zająć stanowisko gdzie jest wymagane poświadczenie.


Wyodrębniono z innego tematu.
Szwejk
_________________
....
 
 
gregor23 
1


Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 7
Skąd: Z nienacka
Wysłany: Sob 06 Paź, 2018   

Witam,
Kolego brzytwa wedle to której ustawy poświadczenie obowiązuje na czas służby?
Gwoli sprosotowania Poświadczenia bezpieczeństwa to : Poufne, Tajne, Sciśle Tajne wydawane na stosowny okres czasu widniejący w PB (10,7,5 lat). I nawet odchodząc do cywila takie poświadczenie nie wygasa. Jest ważne dokładnie do tej daty która widnieje na PB.
Myślę że na myśli masz upoważnienie do Zastrzeżonego które jak sama nazwa wskazuje jest upoważnieniem a nie poświadczeniem. Do poświadczenia potrzebne jest postępowanie sprawdzające zwykłe lub rozszerzone.
Kiedyś kiedyś tam, zgodnie ze stara ustawą o OiN do zastrzeżonego było postępowanie sprawdzające.
 
 
beryl73 
8
kiedyś to było wojsko...



Pomógł: 27 razy
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 3947
Skąd: zielone berety
Wysłany: Sob 06 Paź, 2018   

Brzytwa napisał/a:
Podobnie lata temu wykpili się z poświadczeniem bezpieczeństwa. Już w treści jest zapis, że obowiązuje jedynie na czas służby.


gregor23, ma rację. Nic takiego tam nie ma, jest data do kiedy i tyle.
_________________
6. Starajcie się pisać po polsku z zachowaniem kultury języka (...).
 
 
chorąży 
4


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Sty 2011
Posty: 244
Skąd: pomorze
Wysłany: Sob 06 Paź, 2018   

No chyba nie tak do końca.

Dz.U. 2018 poz. 412
Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 lutego 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o ochronie informacji niejawnych

Art. 29. 1. Po zakończeniu postępowania sprawdzającego z wynikiem
pozytywnym organ prowadzący postępowanie wydaje poświadczenie bezpieczeństwa
i przekazuje osobie sprawdzanej, zawiadamiając o tym wnioskodawcę.
2. ...
3. ...
4. ...
5. Poświadczenia bezpieczeństwa wydane w wyniku przeprowadzenia
postępowań sprawdzających, o których mowa w art. 23 ust. 5,

AW, CBA, Służba Ochrony Państwa, Policja, Służba Więzienna, SWW, Straż
Graniczna oraz Żandarmeria Wojskowa przeprowadzają samodzielnie postępowania
sprawdzające oraz kontrolne postępowania sprawdzające odpowiednio wobec:
1) własnych funkcjonariuszy, żołnierzy i pracowników oraz osób ubiegających się
o przyjęcie do służby lub pracy,
2) osób wykonujących na ich rzecz czynności zlecone lub ubiegających się
o wykonywanie tych czynności
– z zastrzeżeniem ust. 3 i 4.

zachowują ważność
wyłącznie w okresie pracy lub służby w organie, który przeprowadził postępowanie
sprawdzające.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 06 Paź, 2018   

No tak, ale podany przez Ciebie przepis (art. 29 ust. 5) ma zastosowanie tylko do poświadczeń wydanych przez określone służby własnym funkcjonariuszom, żołnierzom i pracownikom, zaś my, jak rozumiem, szukamy generalnej odpowiedzi na pytanie: "Czy "wojskowe" poświadczenie bezpieczeństwa posiada moc obowiązującą także poza wojskiem?"
 
 
chorąży 
4


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Sty 2011
Posty: 244
Skąd: pomorze
Wysłany: Sob 06 Paź, 2018   

No właśnie to już teraz wiemy że te wydane na podstawie tego artykułu nie mają.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 06 Paź, 2018   

A może to jest odpowiedź na sformułowane przeze mnie w poprzednim poście pytanie:
Cytat:
Art. 34. 1. Nie przeprowadza się postępowania sprawdzającego, jeżeli osoba, której ma ono dotyczyć, przedstawi poświadczenie bezpieczeństwa odpowiednie do wymaganej klauzuli tajności, z wyjątkiem poświadczeń bezpieczeństwa wydanych w wyniku przeprowadzenia postępowań sprawdzających, o których mowa w art. 23 ust. 5.

Piszę "może", bo ta ustawa (o ochronie informacji niejawnych) wydaje mi się bardzo zagmatwana. Nie mogę np. znaleźć w niej przepisu wyraźnie mówiącego, który konkretnie organ jest właściwy do przeprowadzania poszerzonego postępowania sprawdzającego względem "normalnych" żołnierzy i pracowników wojska. Ktoś potrafi wskazać taki przepis?
 
 
Brzytwa 
6



Pomógł: 10 razy
Wiek: 44
Dołączył: 19 Lip 2014
Posty: 1731
Skąd: z kątowni
Wysłany: Sob 06 Paź, 2018   

Szwejk napisał/a:
"Czy "wojskowe" poświadczenie bezpieczeństwa posiada moc obowiązującą także poza wojskiem?"


Nie, właśnie na postawie prawnej jak wyżej. O tym samym mówiłem.
_________________
....
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 06 Paź, 2018   

Brzytwa, wydaje mi się, że nie mówimy o tym samym. Ja mówię o poświadczeniach bezpieczeństwa żołnierzy w ogóle, Ty o poświadczeniach żandarmów. Ja mówię o zasadzie wynikającej z pierwszej, podkreślonej części cytowanego przepisu art. 34 ust. 1, Ty o wyjątku wynikającym z drugiej części tego przepisu. Zgadza się?
Ostatnio zmieniony przez Szwejk Sob 06 Paź, 2018, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
gregor23 
1


Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 7
Skąd: Z nienacka
Wysłany: Sob 06 Paź, 2018   

Dla ogółu normalnych żołnierzy zwyczajowo do poufnego postępowanie prowadzi pełnomocnik właściwej komórki organizacyjnej (może również prowadzić SKW,ABW). Tak samo dla zwykłych żołnierzy do Tajne, ŚT prowadzi SKW.
Dla żadndarmów do poufnego właściwy pełnomocnik lub w/w instytucje.
Poszerzone postępowanie sprawdzajace może prowadzić SKW lub ABW.
Z przepisu przytoczonego przez chorązy wynikałoby że funkcjonariusz ŻW, SKW , SWW, ABW posiadając ważne PB , w momencie odejścia do cywila je traci.
 
 
adam61 
5
Już emeryt.


Pomógł: 1 raz
Wiek: 62
Dołączył: 22 Wrz 2005
Posty: 448
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Nie 07 Paź, 2018   Poświadczenie

Krótko i na temat , poświadczenia wydane przez ABW i SKW zachowują ważność wszędzie do czasu wygaśnięcia terminu ważności bez względu na to gdzie pracujecie.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13499
Skąd: ---
Wysłany: Nie 07 Paź, 2018   

Dokładnie. Moje jest honorowane.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Nie 07 Paź, 2018   

adam61 napisał/a:
poświadczenia wydane przez ABW i SKW zachowują ważność wszędzie

...bo tak powiedziałem ja, adam61.

i napisał/a:
Dokładnie. Moje jest honorowane.

...oraz potwierdziłem z autopsji ja, i.

Panowie, myślę, że w tej dyskusji nie tyle chodzi o to, co wynika z Waszego doświadczenia, ile o to, który konkretnie przepis i jak reguluje omawianą kwestię. Podałem prawdopodobną podstawę prawną, ale potrzebne jest jej potwierdzenie, może nawet skomentowanie przez osobę lepiej ode mnie zorientowaną w temacie.
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 07 Paź, 2018   

https://www.arslege.pl/po...wa/k184/a18143/
Cytat:
5. Poświadczenia bezpieczeństwa wydane w wyniku przeprowadzenia postępowań sprawdzających, o których mowa w art. 23 podmioty przeprowadzające postępowanie zwykłe i poszerzone, ust. 5, zachowują ważność wyłącznie w okresie pracy lub służby w organie, który przeprowadził postępowanie sprawdzające.

Te podmioty zaś to:
Cytat:
AW, CBA, Biuro Ochrony Rządu, Policja, Służba Więzienna, SWWCo jest, Straż Graniczna oraz Żandarmeria Wojskowa przeprowadzają samodzielnie postępowania sprawdzające oraz kontrolne postępowania sprawdzające odpowiednio wobec:

Czyli zasada jest taka:
Jeśli dana instytucja sama robi postępowania wobec swoich członków lub pracowników to jej poświadczenia są ważne tylko w okresie pracy tamże*
*nie dotyczy SKW i ABW.
Pozostałe przypadki: nie ma zniesienia ważności poświadczeń dlatego zachowują ważność zgodnie z okresem w którym je wystawiono.
Co jest zgodne z:
Cytat:
4. Poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych o wyższej klauzuli tajności uprawnia do dostępu do informacji niejawnych o niższej klauzuli tajności, odpowiednio przez okresy, o których mowa w ust. 3, także w odniesieniu do poświadczeń bezpieczeństwa organizacji międzynarodowych.

Musiałby być artykuł znoszący to.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13499
Skąd: ---
Wysłany: Pon 08 Paź, 2018   

Bardzo ładnie thikim zebrałeś to w całość.

A na cóż Szwejk'u miałbym konfabulować? Jak honorują to honorują. Musi wiedzą co robią.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group