Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pozwolenie na broń
Opublikował Wiadomość
Silmeor 
6


Pomógł: 12 razy
Wiek: 46
Dołączył: 19 Kwi 2006
Posty: 1390
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 09 Sie, 2019   

Wnioskowałem o 15 sztuk z podziałem na kategorie: cz, bz, gładkolufowa. Dostałem na 15 sztuk broni palnej bez podziału.
_________________
Każdy normalny człowiek ma od czasu do czasu ochotę splunąć w dłonie, zatrzeć ręce, wywiesić czarną flagę na maszcie i zacząć podrzynać gardła.
 
 
Harpooner 
6



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 1276
Skąd: Oxywie
Wysłany: Pią 09 Sie, 2019   

Dostałeś bez podziału, gdyż w "kolekcjonerskim" nie występuje coś takiego jak podział.

Czyli wypisywanie we wniosku podziału jest zbędne, a jeśli któryś z OŻW tak wymaga - tzn. że
mają problem z samy sobą, ustawą i czytaniem ze zrozumieniem.
Z innego źródła wiem, że ostatnio taki problem rzeczywiście się pojawił.

Proponuję utrzeć nosa i we wniosku powołać się na właściwy art. UoBiA (podałem na poprzedniej stronie).

Odwagi, żołnierze.
_________________
Это не противник. Это враг, убийца, вор и насильник. На века и во веки веков.
Лучший дипломатический протокол, который можно к ним применить, — 5,56х45 мм.
Россию ебать и не бояться.
 
 
pitero 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Wrz 2007
Posty: 343
Skąd: Lublin/Wawa
Wysłany: Pią 13 Wrz, 2019   

Odświeżam swoją sprawę. Wróciła ona z KG Policji do WPA. WPA uznało, że organem właściwym jest ŻW i tam przesłało dokumenty.
Pytanie. Jakie opcje ma ŻW ?
Jeśli uzna, że nie jest właściwe to będą tak z WPA przesyłać sobie dokumenty ?
I tak w kółko ?

[ Dodano: Sob 28 Wrz, 2019 ]
Aktualizacja. Info puki co telefoniczne.
ŻW jest w sporze kompetencyjnym, który ma rozstrzygnąć MSWiA.
Czy MSWiA może tylko wskazać który organ ? Czy może też robić jakieś uniki ?
Jeśli wskaże to już koniec ? Zostaje czekać na decyzję ?

[ Dodano: Wto 01 Paź, 2019 ]
No i mam już na piśmie.
Pismo z ŻW do ministra Spraw Wewnętrznych, do wiadomości :
Minister ON
Komendant Główny ŻW
i moja skromna osoba
Opisane "Bardzo pilne"
Naprawdę nikt tego jeszcze nie przerabiał ?

Ktoś ma wiedzę odnośnie moich pytań z 28 września ?

[ Dodano: Wto 01 Paź, 2019 ]
Minister Spraw Wewnętrznych ma rozstrzygnąć spór o właściwość.
Najważniejsze dla mnie czy musi wskazać organ i ten ma rozpatrzyć mój wniosek, czy mogę się spodziewać jakichś uników ?

[ Dodano: Wto 22 Paź, 2019 ]
Mam pismo z MSW.

[ Dodano: Wto 22 Paź, 2019 ]
Co może wysunąć Komendant Wojewódzki ?
https://drive.google.com/file/d/13OB3OAOyAoIRDcsqOWgRf5Bc5yLFvHfK/view?usp=drivesdk

[ Dodano: Czw 21 Lis, 2019 ]
Widzę, że nikt tego nie przerabiał i się nie odniósł do tej kwestii.
Sprawa załatwiona pozytywnie.
MAM POZYTYWNĄ DECYZJĘ.

Dla potomnych. Nie dajcie sobie wmówić, że macie od nowa przechodzić procedurę uzyskiwania pozwolenia na broń, gdy takowe macie. ( Powagą rzeczy osądzonej )
Zaoszczędzicie pieniądze i nerwy.
Czasu może niekoniecznie. Ja przepychałem sprawę kilka miesięcy. Może przy następnych takich wnioskach WPA nie będzie się traktować tak krygować.

[ Dodano: Pon 09 Gru, 2019 ]
Ok widzę, że nikt tu nie zagląda, lub nie ma nic do powiedzenia.
Następny problem. Może tu ktoś pomoże informacją.
Kolega pracuje w OWC.
WPA twierdzi, że OWC nie mieści się pod pojęciem "państwowych formacji
uzbrojonych" z art 15 ust 6.
Ktoś przerabiał ?
_________________
"... a kto nie ma, niech sprzeda płaszcz i kupi miecz." Jezus do uczniów
Ewangelia Św. Łukasza 22/36
 
 
ToySoldier 
2


Dołączył: 19 Lis 2019
Posty: 66
Skąd: pomorze
Wysłany: Sob 04 Sty, 2020   

pitero napisał/a:


Następny problem. Może tu ktoś pomoże informacją.
Kolega pracuje w OWC.
WPA twierdzi, że OWC nie mieści się pod pojęciem "państwowych formacji
uzbrojonych" z art 15 ust 6.
Ktoś przerabiał ?


Jeśli ma przydzielona broń służbową to moim zdaniem jest to "uzbrojona formacja państwowa".
Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jest państwowa ?
Czy jest uzbrojona ? I czy jest to formacja ;) .

Jest jakieś uzasadnienie do odmowy uznania OWC za taka formację ? A może mają definicje takowej ?
Ostatnio zmieniony przez ToySoldier Sob 04 Sty, 2020, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15944
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sob 04 Sty, 2020   

pitero napisał/a:
Ok widzę, że nikt tu nie zagląda, lub nie ma nic do powiedzenia.
Jak dodajesz kolejne wpisy, to nikt nie widzi, że jest coś nowego w temacie. Następnym razem poproś kogoś, aby odświeżył temat (coś napisał), wówczas ludzie będą widzieli, że jest nowa informacja w temacie. :gent:
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
pitero 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Wrz 2007
Posty: 343
Skąd: Lublin/Wawa
Wysłany: Nie 05 Sty, 2020   

Dzięki Alex.
ToySoldier- jak pisałem tak twierdzi WPA. Póki co telefonicznie.
Póki co poszły zapytania w tej kwestii do MON i MSW.
MON się uchylił od odpowiedzi, z MSW jeszcze nie ma.
Jak przyjdzie spytamy KG Policji.
Niestety nie spodziewam się pozytywów.
Napiszę się potem wniosek do WPA, ale raczej na pewno trzeba będzie się odwoływać do KG.
Na WSA kolega się chyba nie zdecyduje ( ja tam oporów nie miałem ).
WPA twierdzi, że OWC to taka firma ochroniarska.
Może trochę i tak, ale według mnie wymagania UOBiA dotyczące zwolnień z egzaminów i badań ( jak żołnierze , Policjanci etc) spełniają. Zwłaszcza, że egzaminy zdawali i badania robią ( mają dopuszczenia).
"na kolekcjonerskie to są inne egzaminy" cytat z rozmowy. I ręce opadają.
_________________
"... a kto nie ma, niech sprzeda płaszcz i kupi miecz." Jezus do uczniów
Ewangelia Św. Łukasza 22/36
 
 
ToySoldier 
2


Dołączył: 19 Lis 2019
Posty: 66
Skąd: pomorze
Wysłany: Nie 05 Sty, 2020   

pozostaje poczekać i w końcu uderzyć do jakiegoś posła o zadania pytania o interpretację właściwemu ministrowi. O ile się nie ogarnia przy pomocy jakichś radców prawnych policyjnych.
 
 
cyklista2807 
1


Dołączył: 28 Lis 2019
Posty: 23
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 05 Sty, 2020   

Jak wygląda procedura wystąpienia żołnierza zawodowego o pozwolenie na broń palną i jaka jest szansa otrzymania takiego pozwolenia.
 
 
pitero 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Wrz 2007
Posty: 343
Skąd: Lublin/Wawa
Wysłany: Nie 05 Sty, 2020   

Dla żołnierza zawodowego procedura prosta ( kolekcjonerskie i sportowe).
https://braterstwo.eu/tforum/t/72707/#e-c-181309
Sporadyczne ( ja nie słyszałem) sytuacje odmowy, częściej może samoutrudnianie ze strony ŻW, ale to "wpływ" polityki KG Policji i WPA.

[ Dodano: Wto 24 Mar, 2020 ]
Mam stanowisko MON-u.
Sam nie wiem . Ja nie widzę w tym piśmie argumentów uzasadniających takie stanowisko.
A 3 miesiące czekania na ich odpowiedź zostawię bez komentarza.

https://drive.google.com/file/d/1x89tqYCXv4Q-I7ZueALAoNNG7fZPSYHy/view?usp=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/1ws1Ub_lEPtsTZDx2LTAh_yRaE2x0F0UV/view?usp=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/1wepGZvZWaVlMuMU_73dlcnOG9Y1LnTom/view?usp=drivesdk

I teraz myślę albo jeszcze do KG Policji, ale to chyba strata czasu, albo od razu do WPA i pewnie przed sądem się skończy.
_________________
"... a kto nie ma, niech sprzeda płaszcz i kupi miecz." Jezus do uczniów
Ewangelia Św. Łukasza 22/36
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15944
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 25 Mar, 2020   

Odświeżam na prośbę pitero.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
gonzo93 
1


Dołączył: 22 Lut 2010
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 20 Wrz, 2023   

Witam.
Odkopuję temat, bo ostatnio sporo się zmieniło w prawie dostępu do broni dla mundurowych. Z końcem lipca weszła w życie poprawka do Ustawy o broni i amunicji, gdzie dodano nowy punkt:
Cytat:
3a. Za ważną przyczynę posiadania broni dla pozwolenia na broń do celów ochrony osobistej, osób i mienia uważa się także chęć wzmocnienia potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej zadeklarowaną przez funkcjonariusza Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Więziennej, funkcjonariusza innej państwowej formacji uzbrojonej oraz żołnierza zawodowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli posiada przydzieloną mu broń służbową, a także osobę pełniącą terytorialną służbę wojskową co najmniej dwa lata.

Tu jest całość jednolitego tekstu Ustawy o Broni i amunicji:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19990530549/U/D19990549Lj.pdf

Oznacza to, że każdy żołnierz zawodowy który ma przydzieloną broń (raczej ma każdy lub prawie każdy), może uzyskać pozwolenie na broń do celów ochrony osobistej.
Zachęcony tymi zmianami postanowiłem takie pozwolenie uzyskać i podzielić się moimi doświadczeniami w tym zakresie.

Pierwszym krokiem jest uzyskanie "Zaświadczenia o byciu żołnierzem i fakcie przydzielenia broni służbowej" myślałem, że to formalność do załatwienia "od ręki" w kadrach. Okazało się, że by uzyskać takie zaświadczenie muszę napisać wniosek do dowódcy o jego wydanie :x Napisałem, został on o dziwo jeszcze zaopiniowany przez mojego przełożonego.... Obecnie czekam już 1,5 tygodnia na zaświadczenie, bo nie mogą zdobyć podpisu dowódcy.

Coś wygląda na to, że dowódcy tkwią jeszcze w PRL-u i sądzą, że to oni wydają pozwolenie na broń.

Jeśli macie jakieś swoje doświadczenia w tym względzie to piszcie.
_________________
Los nagradza przygotowanych
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11549
Skąd: -)
Wysłany: Sro 20 Wrz, 2023   

A nie wystarczy "Oświadczenie o byciu Żołnierzem Zawodowym i przydziale broni służbowej" z załącznikiem w postaci ksero legitymacji ŻZ ?
Teoretycznie to ta legitymacja jest poświadczeniem bycia ŻZ.
Do niedawna również fakt przydzielenia broni (wraz z jej numerem) znajdował się w legitymacji, tak więc taki fakt ani numer broni raczej nie jest niczym niejawnym.
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Riczard 
6
Riczard



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 1821
Skąd: JW ****
Wysłany: Sro 20 Wrz, 2023   

michqq, od wielu lat nie wbija się numerów broni do legitymacji. A teraz wchodzą nowe plastikowe legitymacje. Musi być kwit. Nie wiem, co dokładnie kieruje gonzo93 ale dużo łatwiej jest starać się o zezwolenie na broń kolekcjonerską.

https://braterstwo.eu/
_________________
U-3®
WSZYSCY POLACY TO JEDNA RODZINA!
:polska:
 
 
gonzo93 
1


Dołączył: 22 Lut 2010
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 20 Wrz, 2023   

Zaświadczenie o byciu żołnierzem musi zawierać numer rozkazu w którym wyznaczają na stanowisko, podobnie z przydziałem broni.
Zezwolenie kolekcjonerskie to opcja zapasowa, potrzebna przynależność do kółka pasjonatów. Ustawodawca chciał uprościć, to przecieram szlak. Pierwszy raz może być trudny. :zly4:
Co reguluje terminy załatwiania takiego zaświadczenia, KPA, czy ustawa 3O? Opóźnianie i szykanowanie podpada chyba pod mobbing?

[ Dodano: Pon 25 Wrz, 2023 ]
No dobra. Zaświadczenie, że jestem żołnierzem i mam przydzieloną broń dostałem już po 2 tygodniach. :P
Zobaczymy ile potrwa wydawanie pozwolenia w ŻW.
_________________
Los nagradza przygotowanych
 
 
Radhezz 
3
a gdzie tu panie do emerytury...



Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 123
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 20 Sty, 2024   

Po długim okresie samego "chcenia", biorę się powoli za wystąpienie o pozwoleniem na broń prywatną. Chcę w miarę możliwości ogarnąć wszystkie papiery i zezwolenia za jednym zamachem - czyli pełną kolekcjonerkę i do obrony osobistej.


Z tego co wiem są to dwa osobne postępowania - dwa razy płatne 242zł. Zastanawiam się jednak czy można złożyć dwa wnioski z jednym kompletem załączników? Wpłatę zrobić jedną na 504zł, czy rozbijać na dwie?

Chodzi mi o te rzeczy - żeby nie ganiać potem kilka razy bez sensu
Cytat:
1. Zaświadczenie o pełnieniu zawodowej służby wojskowej i przydzieleniu broni służbowej (druk do pobrania w zakładce „Dokumenty do pobrania”).
2. Dokument potwierdzający wniesienie opłaty skarbowej - 242 zł, tytułem -
„pozwolenie na broń " na konto podane na stronie właściwego oddziału ŻW
3. Dwa zdjęcia w formacie 3x4 cm – w ubiorze cywilnym.
4. Kserokopia dowodu osobistego.
5. Oświadczenie lub zaświadczenie o zameldowaniu.
6. Inne dokumenty wskazujące na istnienie ważnej przyczyny, uzasadniającej wydanie pozwolenia na broń we wskazanym celu.

P.S.
Jestem już członkiem stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim, za to szafy na broń jeszcze nie posiadam, ale to chyba jest problem dopiero jakbym już jakąś broń nabył.
_________________
Zacząłęm od zera, i sporo mi go jeszcze zostało...
ex. Najtańsza Siła Robocza || ex. Aktywna Rezerwa
Każdy zasługuje na mądrego przełożonego. Niektórzy go bezwzględnie potrzebują.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group