Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomoc.
Opublikował Wiadomość
Żołnierz12345678910 
1


Dołączył: 21 Kwi 2017
Posty: 3
Skąd: Białystok
Wysłany: Pią 21 Kwi, 2017   Pomoc.

Otóż potrzebuję porady z zakresu chirurgii/ratownictwa właściwie. Problem jest nie typowy, ponieważ dotyczy udawanego urazu podczas rekonstrukcji historycznej pows. Warszawskiego. Zapisałem się do grupy i mnie przypadła rola niestety 2 - planowa medyka. Na większości rekonstrukcji znajomy strażak wyłapał błędy, w postepowaniu z rannymi, więc teraz chcemy aby wypadło to profesjonalnie. Otóż po pierwszych strzałach biegnąca na pomoc sanitariuszka dostaje w brzuch, w pępek dokładnie lub jego najbliższe okolice. No i ja wykorzystując jej torbę mam zacząć udzielać pomocy, czyli jak to zrobić, żeby wyglądało profesjonalnie? Oczywiście markowana krew będzie. Co pierwsze?
1. Nakładam bandaż na ranę, i dziewczyna sama sobie nim uciskuje ranę, a ja wyciągam ją spoza pola ostrzału i na boku, zaczyna się pokaz udzielania pomocy.
2. Co dalej? Rozcinam sukienkę, na goły brzuch i ranę zakładam opatrunek? Czy od razu bandażuję dziewczynę, czy tylko uciskam brzuch? Daję, jej trzymać samej opatrunek? Czy każę zabrać ręce?
No i po opatrzeniu coś jeszcze, słyszałem, że miałbym zdjąć buty i jakieś badanie urazowe, czy można ruszać stopami? Pod koniec przychodzą z noszami i zabierają nieszczęśniczkę, czy dziewczyna z takim urazem wytrzyma około 40 min. , będzie to realistyczne?
Za wszelką pomoc dziękuję, po prostu chciałbym aby wyglądało to profesjonalnie, więc najlepiej skonsultować z kim kto się na tym zna.
 
 
wujek dobra rada 
5
kwitoman wizjoner



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2005
Posty: 726
Wysłany: Sob 22 Kwi, 2017   

Odpowiem z dzisiejszego punktu widzenia /TC3,CLS/:

https://fia.com.pl/cuf-po-polsku/ - co robić pod ostrzałem - czyli to robisz najpierw

badanie urazowe - po wyciągnięciu ze strefy śmierci /faza druga TCCC/.

Wpisz w wyszukiwarkę: TCCC, TC3, CLS
_________________
w naszym zoo jest wesoło
 
 
Żołnierz12345678910 
1


Dołączył: 21 Kwi 2017
Posty: 3
Skąd: Białystok
Wysłany: Sob 22 Kwi, 2017   

Ok, a jak realistyczny jest taki scenariusz krok po kroku?:
Proszę o ew poprawki. Dziewczyna cały czas przytomna i w pełni świadoma podczas tego scenariusza.
Widać w zamieszaniu, że 1 dziewczyna upada ranna, on dobiega, widzi krew na sukience, na brzuchu. Ranna sanitariuszka trzyma ranę rękami, więc widać tym bardziej gdzie dostała. Padają strzały, trzeba jak najszybciej się ewakuować w bezpieczne miejsce. Bierze jej torbę, na ramię. Wyciąga kawałek opatrunku i każe jej trzymać to na brzuchu, zresztą ona trzyma tam ręce od momentu upadku.
Teraz wyciąg ją kilka metrów w bezpieczne miejsce i zaczyna się 2-ga część.
2. Rozcięcie sukienki, teraz widać goły brzuch i jasno, że dostała w sam pępek. Przykłada kawałek opatrunku na pępek i uciska. W międzyczasie, przy grzebaniu w torbie, ona sama trzyma ten opatrunek. Zdejmuje jej buty i jest to badanie. Ma wyjść, że kręgosłup cały. Już ich nie zakłada. Podmywa wodą brzuch, pępek, dla odkażenia. Daje kolejny opatrunek na pępek, bandażuje dookoła cały brzuch. Może coś do niego mówić, no ale jej rola to ranna dziewczyna, więc musi taką udawać i wyklucza to spokojne leżenie i dyskusje.
3. Potem opatrzoną bierze pod ramię, jest bez butów ( mówił, że będzie miała takie przedwojenne buty na niskim obcasie no i w takich butach mówił, że prowadzić rannej by się nie dało ) prowadzi ją bardziej na bok. Tam czekają na noszowych. Ile czekają? Ile mogą czekać? Ew. jeśli dziewczyna dalej krwawi rozciąć opatrunek i uciskać sam pępek? Co jeszcze można zrobić?
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11476
Skąd: -)
Wysłany: Nie 23 Kwi, 2017   

O Powstaniu Warszawskim dużo można powiedzieć, ale niezabardzo da się powiedzieć że fachowo tam prowadzono działania, z ratownictwem włącznie.
Tak że się nie przejmuj.
Ludzie po postrzale to chyba często są w szoku (wstrząs urazowy) poczytaj więc jak to wygląda, bo realistycznie to ma się zachowywac postrzelona dziewczyna, a udzielający pomocy jak najbardziej ma prawo być nieporadny...
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Żołnierz12345678910 
1


Dołączył: 21 Kwi 2017
Posty: 3
Skąd: Białystok
Wysłany: Nie 23 Kwi, 2017   

Oczywiście, że ale jakieś tam kursy sanitarne były, choćby dla samej postrzelonej. Ale chę aby to krok po kroku jak tam wcześniej napisłem ktoś ocenił. Chcę aby to wypadło dobrze, więc należy ćwiczyć dobry scenariusz. Dziewczyna będzie w małym szoku, w końcu dostała, ale ma być świadoma i przytomna może raz jakąś instrukcję dać. Ale najbardziej zależy mi na ocenie tego scenariusza co robić krok po kroku.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group