Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wypadek pozostający w związku ze służbą - orzeczenie RWKL
Opublikował Wiadomość
kalasznikow81 
2


Dołączył: 15 Lut 2018
Posty: 56
Skąd: granica
Wysłany: Wto 09 Lip, 2019   Wypadek pozostający w związku ze służbą - orzeczenie RWKL

W związku z pełniona zawodową służba wojskową doznałem wypadku przy pracy który polegał na pogryzieniu przez kleszcza skutkiem czego jest stwierdzona borelioza. Niestety ani RWKL ani CWKL nie przyznały mi z tego tytułu żadnego odszkodowania (sprawa w sadzie - postępowanie w toku). Moje pytanie brzmi: jeśli ten wypadek pozostaje w związku ze służba wojskową jakie mam uprawnienia w służbie tzn. jak ze zwolnieniami lekarskimi, w-f? Czy przysługuje mi dodatkowy urlop itp. Proszę o konkretne odpowiedzi. Z góry dziękuje.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15933
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 09 Lip, 2019   

kalasznikow81 napisał/a:
Niestety ani RWKL ani CWKL nie przyznały mi z tego tytułu żadnego odszkodowania (sprawa w sadzie - postępowanie w toku).
Niestety, ale mieli rację. Mnie ciekawi jak zakończy się sprawa sądowa. Czy sąd wyjdzie poza przepisy ?

kalasznikow81, a masz stwierdzone przez szefa WSzW, że wypadek jest pozostający w związku ze służbą ?
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
kalasznikow81 
2


Dołączył: 15 Lut 2018
Posty: 56
Skąd: granica
Wysłany: Wto 09 Lip, 2019   

To uzasadnienie do decyzji odmownej szefa WSzW:

" Wypadek ten pozostaje w związku ze służbą wojskową. Zgodnie z art2 ust 1 powołanej wyżej ustawy odszkodowanie przysługuje żołnierzowi tylko wówczas, jeżeli wskutek wypadku doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu".
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15933
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 09 Lip, 2019   

Czyli WSzW uznało wypadek w związku ze służbą, a WKL nie przyznała procentów (brak stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu).
To i tak dobrze. "Plus" całego zdarzenia, że będziesz miał chorobowe płatne 100%.

Cytat:
jak ze zwolnieniami lekarskimi,
Różne opinie są na ten temat na forum.
Cytat:
Czy przysługuje mi dodatkowy urlop
Jeżeli już to urlop zdrowotny, udzielany przez WKL.
Cytat:
§ 14. 1. Urlopu zdrowotnego można udzielić żołnierzowi zawodowemu po leczeniu w podmiocie leczniczym.
2. W uzasadnionych przypadkach urlopu zdrowotnego można także udzielić po leczeniu ambulatoryjnym.
3. Urlopu zdrowotnego udziela się w szczególności wtedy, gdy żołnierz zawodowy:
1) nie wymaga już dalszego leczenia w podmiocie leczniczym, ale nie odzyskał jeszcze pełnej zdolności do wykonywania obowiązków służbowych;
2) nie jest w okresie wypowiedzenia stosunku służbowego lub nie została wydana w stosunku do niego decyzja o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej.
§ 15. O potrzebie udzielenia żołnierzowi zawodowemu urlopu zdrowotnego oraz o wymiarze tego urlopu orzekają wojskowe komisje lekarskie właściwe do orzekania o zdolności żołnierza do zawodowej służby wojskowej.
§ 16. Urlopu zdrowotnego udziela się żołnierzowi zawodowemu po uprzednim wykorzystaniu przez niego trzech miesięcy zwolnień od wykonywania obowiązków służbowych na podstawie zaświadczenia lekarskiego.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
kalasznikow81 
2


Dołączył: 15 Lut 2018
Posty: 56
Skąd: granica
Wysłany: Wto 09 Lip, 2019   

-=Alex=- napisał/a:
Czyli WSzW uznało wypadek w związku ze służbą, a WKL nie przyznała procentów (brak stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu).
To i tak dobrze. "Plus" całego zdarzenia, że będziesz miał chorobowe płatne 100%.

Cytat:
jak ze zwolnieniami lekarskimi,
Różne opinie są na ten temat na forum.
Cytat:
Czy przysługuje mi dodatkowy urlop
Jeżeli już to urlop zdrowotny, udzielany przez WKL.
Cytat:
§ 14. 1. Urlopu zdrowotnego można udzielić żołnierzowi zawodowemu po leczeniu w podmiocie leczniczym.
2. W uzasadnionych przypadkach urlopu zdrowotnego można także udzielić po leczeniu ambulatoryjnym.
3. Urlopu zdrowotnego udziela się w szczególności wtedy, gdy żołnierz zawodowy:
1) nie wymaga już dalszego leczenia w podmiocie leczniczym, ale nie odzyskał jeszcze pełnej zdolności do wykonywania obowiązków służbowych;
2) nie jest w okresie wypowiedzenia stosunku służbowego lub nie została wydana w stosunku do niego decyzja o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej.
§ 15. O potrzebie udzielenia żołnierzowi zawodowemu urlopu zdrowotnego oraz o wymiarze tego urlopu orzekają wojskowe komisje lekarskie właściwe do orzekania o zdolności żołnierza do zawodowej służby wojskowej.
§ 16. Urlopu zdrowotnego udziela się żołnierzowi zawodowemu po uprzednim wykorzystaniu przez niego trzech miesięcy zwolnień od wykonywania obowiązków służbowych na podstawie zaświadczenia lekarskiego.

W jaki sposób załatwić chorobowe płatne 100% i ewentualnie to co byłem na L4 ze wzgledu na stwierdzona chorobę. I jeszcze jedno mi sie narzuca pytanie. Jesli z tytułu wypadku przy pracy poniosłem koszty ( zakup antybiotyków oraz wizyty u lekarza) w jaki sposób i czy w ogule w jakis sposób mogę żądać zwrotu poniesionych kosztów?
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15933
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 09 Lip, 2019   

kalasznikow81 napisał/a:
W jaki sposób załatwić chorobowe płatne 100% i ewentualnie to co byłem na L4 ze wzgledu na stwierdzona chorobę.
Szef wojewódzkiego sztabu wojskowego zawiadamia dowódcę jednostki wojskowej, a ten załatwia już wszystko.
kalasznikow81 napisał/a:
Jesli z tytułu wypadku przy pracy poniosłem koszty ( zakup antybiotyków oraz wizyty u lekarza) w jaki sposób i czy w ogule w jakis sposób mogę żądać zwrotu poniesionych kosztów?
Tylko w ramach ubezpieczenia indywidualnego, jeżeli to ubezpieczenie zwiera taki zwrot kosztów leczenia.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
adamex91 
3


Wiek: 39
Dołączył: 24 Lip 2008
Posty: 101
Skąd: W-wa
Wysłany: Czw 18 Lip, 2019   

Cytat:
Szef wojewódzkiego sztabu wojskowego zawiadamia dowódcę jednostki wojskowej, a ten załatwia już wszystko.

Rozumiem, że jak jestem na l4 pare miesięcy (uraz kolana w czasie wf) i dopiero po powrocie do pracy załatwię te formalności z BHPowcem to dostanę wyrównanie?
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15933
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 18 Lip, 2019   

Cytat:
§ 4. 1. Żołnierz, który uległ wypadkowi, niezwłocznie, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala, melduje o wypadku swojemu przełożonemu.
2.7) Przełożony po powzięciu wiadomości o wypadku melduje o tym pisemnie dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę.
(...)
§ 5. 1. W razie wypadku dowódca jednostki wojskowej, w której poszkodowany żołnierz pełni służbę, powołuje niezwłocznie komisję powypadkową w celu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 15 września 2003 r. (z późn. zm.) w sprawie postępowania w razie wypadku lub ujawnienia choroby, pozostających w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej.

Post adix2001
Cytat:
Po wypadku komisja BHP z JW zbiera dokumentację i wysyła ją do WSzW. Szef WSzW określa czy wypadek miał związek ze służbą i przysyła taką informację do JW oraz poleca skierować żołnierza na komisję po 6 miesiącach od zakończenia leczenia celem określenia ewentualnego uszczerbku. Na podstawie pisma z WSzW Dowódca JW podaje punkt do rozkazu dziennego o odtworzeniu potrąconego uposażenia (20%) i przesyła do WOG, który wypłaca kasę.
http://www.nfow.pl/viewto...ghlight=#830918
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
foxi 
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lip 2016
Posty: 326
Skąd: warszawa
Wysłany: Czw 14 Lis, 2019   

Jak wygląda sprawa odwołania sie , dostałem orzeczenie RWKL -długotrwały uszczerbek na zdrowiu zwoazku z wypadkiem w czasie służby 2% a tabela podaje od 1-15 , z Pzu dostalem 5% czy jest sens się odwoływać i jak ta procedura wygląda.
 
 
kalasznikow81 
2


Dołączył: 15 Lut 2018
Posty: 56
Skąd: granica
Wysłany: Pią 07 Lut, 2020   

foxi napisał/a:
Jak wygląda sprawa odwołania sie , dostałem orzeczenie RWKL -długotrwały uszczerbek na zdrowiu zwoazku z wypadkiem w czasie służby 2% a tabela podaje od 1-15 , z Pzu dostalem 5% czy jest sens się odwoływać i jak ta procedura wygląda.

Sory że tak późno. ja się odwołałem od decyzji RWKL do CWKL. Niestety znowu przyznano mi O%. Przyszła decyzja WSW o odmowie wypłacenia jednorazowego odszkodowania. Odwałem się do sądu pracy. Postępowanie trwa - czekam na opinie lekarza biegłego sądowego. Dam znać czy coś ugrałem.

[ Dodano: Pią 07 Lut, 2020 ]
-=Alex=- napisał/a:
Cytat:
§ 4. 1. Żołnierz, który uległ wypadkowi, niezwłocznie, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala, melduje o wypadku swojemu przełożonemu.
2.7) Przełożony po powzięciu wiadomości o wypadku melduje o tym pisemnie dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę.
(...)
§ 5. 1. W razie wypadku dowódca jednostki wojskowej, w której poszkodowany żołnierz pełni służbę, powołuje niezwłocznie komisję powypadkową w celu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 15 września 2003 r. (z późn. zm.) w sprawie postępowania w razie wypadku lub ujawnienia choroby, pozostających w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej.

Post adix2001
Cytat:
Po wypadku komisja BHP z JW zbiera dokumentację i wysyła ją do WSzW. Szef WSzW określa czy wypadek miał związek ze służbą i przysyła taką informację do JW oraz poleca skierować żołnierza na komisję po 6 miesiącach od zakończenia leczenia celem określenia ewentualnego uszczerbku. Na podstawie pisma z WSzW Dowódca JW podaje punkt do rozkazu dziennego o odtworzeniu potrąconego uposażenia (20%) i przesyła do WOG, który wypłaca kasę.
http://www.nfow.pl/viewto...ghlight=#830918


Więc u mnie nic nie zrobili. Przyszło pismo z WSzW że wypadek pozostaje w związku ze służbą i o skierowaniu mnie na RWKL ale za tym nic nie poszło. Czyli moje potrącone uposażenie nie zostało odtworzone. De facto odwołałem się od decyzji RWKL, potem CWKL i sprawa obecnie jest w sądzie.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 07 Lut, 2020   

kalasznikow81 napisał/a:
Przyszło pismo z WSzW że wypadek pozostaje w związku ze służbą i o skierowaniu mnie na RWKL ale za tym nic nie poszło. Czyli moje potrącone uposażenie nie zostało odtworzone.

Czy ja dobrze rozumiem? Nie wyrównano Ci uposażenia pomimo, iż jest decyzja szefa WSzW, stwierdzająca, że wypadek, wskutek którego przebywałeś na zwolnieniu lekarskim, pozostaje w związku ze służbą? To na co JW czeka?
Być może JW uważa, że podstawą do uznania związku wypadku ze służbą jest dopiero orzeczenie WKL? Ale to przecież nieprawda. Związek ten ustala szef WSzW!
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15933
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pią 07 Lut, 2020   

kalasznikow81 napisał/a:
Przyszło pismo z WSzW że wypadek pozostaje w związku ze służbą
Kiedy otrzymałeś tą decyzję ?
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
kalasznikow81 
2


Dołączył: 15 Lut 2018
Posty: 56
Skąd: granica
Wysłany: Pią 07 Lut, 2020   

-=Alex=- napisał/a:
kalasznikow81 napisał/a:
Przyszło pismo z WSzW że wypadek pozostaje w związku ze służbą
Kiedy otrzymałeś tą decyzję ?
Decyzja była już dawno ok rok czasu. Powiedziano mi że Wszw musi zakończyć postępowanie w mojej sprawie gdyż obecnie sprawa jest w sądzie. Wszw jest stroną oczywiście. Swoją drogą czytając posty wyżej utwierdzam się w przekonaniu że czas odwiedzidzić personalną.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 07 Lut, 2020   

kalasznikow81 napisał/a:
Powiedziano mi że Wszw musi zakończyć postępowanie w mojej sprawie gdyż obecnie sprawa jest w sądzie.

Chyba jednak dobrze Ci powiedziano. Najpierw JW otrzymała z WSzW pismo, informujące, że wypadek wstępnie został uznany za pozostający w związku ze służbą i o skierowaniu Cię do RWKL, ale było to tylko zawiadomienie o przebiegu postępowania. Następnie, po uzyskaniu ostatecznego orzeczenia lekarskiego z CWKL, szef WSzW wydał decyzję potwierdzającą związek wypadku ze służbą, ale odmawiającą przyznania odszkodowania. Skoro jednak odwołałeś się od tej decyzji do sądu, nie jest ona jeszcze prawomocna, a dopiero na podstawie prawomocnej decyzji JW będzie mogła wyrównać Ci uposażenie. Jakże łatwo zabiera się żołnierzowi te 20%, a jakże trudno je potem odzyskać :(
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15933
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sob 08 Lut, 2020   

Zderzenie rzeczywistości z niedopracowanymi przepisami.
Cóż stoi na przeszkodzie, aby Szef WSzW w takich przypadkach wydawał dwie decyzje. Jedną na okoliczność stwierdzenia czy wypadek został uznany w związku ze służbą, a drugą z przyznaniem jednorazowego odszkodowania.

A tak żołnierz, jak w tym przypadku jest prawie trzy uposażenia w plecy.
Przy poważniejszych wypadkach wiadomo, że czas ten się wydłuża. Zresztą minimum to i tak 6 miesięcy czyli prawie półtora uposażenia.
Cytat:
... szef wojewódzkiego sztabu wojskowego po zakończeniu leczenia, nie wcześniej jednak niż po 6 miesiącach od dnia wypadku, (kieruje na komisję)...



Znalazłem pismo Nr DK/III/6186/14 z dnia 20.05.2014 r. dot.: zwolnień lekarskich żołnierzy zawodowych.
Cytat:
Dokumentem potwierdzającym, że wypadek miał miejsce w związku ze służbą wojskową jest wniosek szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego o skierowanie poszkodowanego żołnierza do wojskowej komisji lekarskiej wraz z informacją o uznaniu wypadku żołnierza za wypadek w związku ze służbą.
Po wpłynięciu tego dokumentu do jednostki wojskowej, należy zamieścić w rozkazie dziennym informację, że za okres zwolnienia lekarskiego żołnierzowi przysługiwało pełne uposażenie.

kalasznikow81 , jak widać z powyższego to powinieneś dawno mieć wypłaconą różnicę uposażeń.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group