Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
[Pomocy] Problem ze zwrotem kosztów codziennego dojazdu
Opublikował Wiadomość
NaskoczMi 
1


Dołączył: 16 Paź 2012
Posty: 4
Skąd: Z nienacka
Wysłany: Wto 16 Paź, 2012   [Pomocy] Problem ze zwrotem kosztów codziennego dojazdu

Witam,

W 2010 roku złożyłem wniosek o zwrot kosztów codziennego dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby i z powrotem. Do lipca 2011 wszystko było w porządku, pieniądze były wypłacane bez żadnych problemów. W lipcu 2011 moja jednostka została zlikwidowana a w jej miejsce powstała nowa i trzeba było ten sam wniosek wraz z załącznikami złożyć jeszcze raz więc złożyłem i w odpowiednim czasie otrzymałem decyzje dowódcy o przyznanie mi takiego wniosku. Zwrot kosztów otrzymywałem w ryczałcie 75% cen biletów (PKP oraz MZK) niestety na początku roku mój dowódca oznajmił, że pieniądze będą wypłacane wyłącznie po przedstawieniu biletów miesięcznych za które chce się uzyskać zwrot kosztów. Z tego co mówili mi znajomi z innych jednostek, którzy otrzymują taki zwrot żaden inny dowódca nie wymaga przedstawiania biletów. W rozporządzeniu ministra nic nie jest napisane na ten temat więc mam pytanie:
Czy dowódca może żądać okazywania takich biletów, a jeśli tak to na jakiej podstawie prawnej?
Czy brak biletów miesięcznych może być podstawą do niewypłacania zwrotu kosztów codziennego dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby i z powrotem?
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15934
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 16 Paź, 2012   

NaskoczMi napisał/a:
Czy dowódca może żądać okazywania takich biletów, a jeśli tak to na jakiej podstawie prawnej?
Nie.
NaskoczMi napisał/a:
Czy brak biletów miesięcznych może być podstawą do niewypłacania zwrotu kosztów codziennego dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby i z powrotem?
Nie.

Cytat:
3. Do wniosku o wypłatę zwrotu kosztów codziennych dojazdów żołnierz zawodowy dołącza:
1) dokument potwierdzający zamieszkanie poza miejscem pełnienia służby;
2) oświadczenie o niekorzystaniu z uprawnienia do świadczenia mieszkaniowego;
3) oświadczenie o posiadanych uprawnieniach do przejazdów ulgowych.


Cytat:
§ 5. 1. Zwrot kosztów codziennych dojazdów z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby i z powrotem ustala się w formie ryczałtu miesięcznego w wysokości 75 % ceny imiennego biletu miesięcznego określonego w cenniku biletów środków komunikacji publicznej, wykonywanych przez przewoźników:
.......

Cytat:
5. W przypadku gdy na trasie, o której mowa w ust. 1, bądź na jej części nie jest możliwy przejazd środkami komunikacji publicznej, zwrot kosztów codziennych dojazdów ustala się w formie ryczałtu miesięcznego w wysokości 75 % ceny imiennego biletu miesięcznego określonego w cenniku biletów środków komunikacji publicznej, wykonywanych przez przewoźników kolejowych w klasie drugiej pociągu osobowego na trasie o długości 30 km.


A nie zmienił się radca prawny ? :D
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Ryś 
7
Pomóc - rzecz ludzka



Pomógł: 37 razy
Wiek: 60
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 2608
Skąd: Głogów
Wysłany: Sro 17 Paź, 2012   

NaskoczMi nie miał prawa tak postąpić, bo zgodnie z zacytowanym rozporządzeniem masz dołączyć do wniosku tylko wymienione dokumenty i oświadczenia z tym, że cenę miesięcznego biletu na określoną trasę oraz odległość jako przebywa środek transportu przedstawiasz na oświadczeniu uzyskanym od przewoźnika (przewoźników). :gent:
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".

Aż nadto bardzo szczęśliwy emeryt :) :) :)
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15934
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 17 Paź, 2012   

Ryś napisał/a:
cenę miesięcznego biletu na określoną trasę oraz odległość jako przebywa środek transportu przedstawiasz na oświadczeniu uzyskanym od przewoźnika (przewoźników).
Nie.
Po pierwsze przeczysz sam sobie pisząc wcześniej o dokumentach i oświadczeniach, które należy dołączyć do wniosku, po drugie to komórka naliczająca ryczałt jest później rozliczana przez kontrole z prawidłowości tego naliczenia i powinna posiadać dokument źródłowy, a po trzecie jak wyobrażasz sobie otrzymanie takiego zaświadczenia gdy najbliższe biuro/kasa przewoźnika znajduje się w odległości np. 100 km ? :)
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Ryś 
7
Pomóc - rzecz ludzka



Pomógł: 37 razy
Wiek: 60
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 2608
Skąd: Głogów
Wysłany: Sro 17 Paź, 2012   

Alex oczywiście dowódca powinien to zweryfikować przed wydaniem decyzji, bo może się okazać, że jest przewoźnik tańszy na tej samej trasie.
To również wynika z rozporządzenia:
Cytat:
3. W przypadku wykonywania usług transportu zbiorowego kolejowego lub autobusowego przez kilku przewoźników na danej trasie przyjmuje się najniższą cenę biletu.

:gent:
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".

Aż nadto bardzo szczęśliwy emeryt :) :) :)
 
 
beryl73 
8
kiedyś to było wojsko...



Pomógł: 27 razy
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 3947
Skąd: zielone berety
Wysłany: Sro 17 Paź, 2012   

Ryś napisał/a:
przedstawiasz na oświadczeniu uzyskanym od przewoźnika (przewoźników). :gent:

Nie. Nie przedstawiasz żadnych oświadczeń od żadnego przewodnika. Rozporządzenie MON mówi jasno, wyraźnie i literalnie co należy dołączyć do wniosku (zacytował Alex). To co żądane jest od Ciebie jest niezgodne z prawem i jeżeli na podstawie tego, że nie dostarczyłeś biletu będzie wydana decyzja odmowna w sprawie przyznania zwrotu kosztów codziennych dojazdów z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby to natychmiast składaj odwołanie od tej decyzji przywołując literalnie te punkty z rozporządzenie, które wskazał Alex.
 
 
lokom 
7


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 04 Lut 2005
Posty: 2875
Skąd: z Polski
Wysłany: Sro 17 Paź, 2012   

Żołnierz składa wniosek, załączając dokumenty. Bierze na siebie pełną odpowiedzialność za ich zgodność z prawdą (stanem faktycznym). W interesie żołnierza jest, aby sam poszukał alternatywnych tras, przewoźników, bo niedopatrzenie w tej sprawie może go kosztować zwrot nienależnie pobranych pieniędzy i co najmniej nieprzyjemne wyjaśnienia (ale również możliwe jest postępowanie karne, jeżeli "organy" zarzucą wyłudzenie).
Z drugiej strony - dowódca podpisujący decyzję ma osoby odpowiedzialne za opiniowanie wniosków i ich sprawdzanie. Powinien im nakazać podobne sprawdzenie, gdyż inaczej może narazić się na zarzut niegospodarności (kontrola gospodarcza).

Żołnierz biorący ryczałt niekoniecznie musi jeździć środkami transportu branymi pod uwagę przy jego wyliczaniu - np. kilku jeździ wspólnie samochodem prywatnym i nie będą kupować nawet na 1 miesiąc biletu, by spełnić zachcianki dowódcy.
Najprostszym wyjściem jest informacja (cennik na określonej trasie lub na daną odległość) przewoźnika "najtańszego", a jeżeli jest kilku przewoźników - dla "świętego spokoju" również ich cennik. Powinien wystarczyć wydruk z internetowej strony przewoźnika dołączony do wniosku. Podkreślam - to dla świętego spokoju. Sam tak drukowałem starając się o zwrot (tak było przyjęte w JW i WOG) i uważam, że to niezłe rozwiązanie, niezbyt kłopotliwe dla żołnierza, bezpieczne dla niego i dowódcy.
_________________
Dawniej znieważający panującego narażał się na śmierć, później na uwięzienie. Musiał być gotów na karę. Dzisiaj wystarcza być chamem z dostępem do internetu by znieważać każdego, a brak kary rozzuchwala idiotów.
Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej. Albert Einstein
 
 
NaskoczMi 
1


Dołączył: 16 Paź 2012
Posty: 4
Skąd: Z nienacka
Wysłany: Sro 17 Paź, 2012   

Chłopy- dzięki za tak szybką odpowiedź - jestem miło zaskoczony. Co do załączników to oprócz tych zawartych w rozporządzeniu naszego ministra musiałem dołączyć aktualne cenniki biletów wszystkich przewoźników z których korzystam ( z domu na dworzec-autobus (woj opolskie) następnie pkp i podróż pociągiem no i z dworca na jednostke kolejny autobus(woj śląskie) ). W sumie co miesiąc 3 bilety miesięczne i wydatek ok 250 zł. A co do radcy prawnego to nawet nie wiem. Ponoć jakiś zbetoniały podpułkownik podpowiedział naszemu wodzowi, taką praktyke.
Macie może jakieś rady co mógłbym zrobić w celu wyegzekwowania należnego zwrotu? Dowódca zaznaczył jasno, że dopóki nie będzie biletów miesięcznych nie da pieniedzy. Jak pisałem w pierwszym poście po złożeniu wniosku otrzymałem od niego decyzję o przyznaniu mi tego dodatku.
 
 
Ryś 
7
Pomóc - rzecz ludzka



Pomógł: 37 razy
Wiek: 60
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 2608
Skąd: Głogów
Wysłany: Sro 17 Paź, 2012   

lokom napisał/a:
Bierze na siebie pełną odpowiedzialność za ich zgodność z prawdą (stanem faktycznym).


Właśnie.
Kolego beryl73 przeczytaj dokładnie rozporządzenie, a zauważysz taki punkcik o zobowiązaniu żołnierza. To jest interes żołnierza, a nie dowódcy, aby te pieniążki otrzymać, bo one są na jego wniosek, a nie obligatoryjnie. To on dostarcza wszystko co jest potrzebne do przyznania tych pieniążków, a tak jak napisałem wcześniej dowódca może (ale nie musi) to sprawdzić. Oczywiście w tym przypadku dowódca postąpił niezgodnie z prawem, odmawiając przyznania pieniędzy.
NaskoczMi jak otrzymałeś decyzję odmowną (a powinieneś dostać) to masz 14 dni na odwołanie się do wyższego przełożonego za pośrednictwem Twojego dowódcy. I zrób to bo nie można pozwolić na niewłaściwe interpretowanie prawa. :czytanie:
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".

Aż nadto bardzo szczęśliwy emeryt :) :) :)
 
 
beryl73 
8
kiedyś to było wojsko...



Pomógł: 27 razy
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 3947
Skąd: zielone berety
Wysłany: Sro 17 Paź, 2012   

NaskoczMi napisał/a:
Dowódca zaznaczył jasno, że dopóki nie będzie biletów miesięcznych nie da pieniedzy. Jak pisałem w pierwszym poście po złożeniu wniosku otrzymałem od niego decyzję o przyznaniu mi tego dodatku.

A teraz to już nie rozumiem. znaczy tak: masz decyzję o przyznaniu zwrotu kosztów codziennych dojazdów? W takim razie dowódca jeżeli przyznał Tobie wyżej wymienioną należność (otrzymałeś decyzję) to nie ma prawa wstrzymać wypłaty ani też żądać dodatkowych dokumentów. Do wstrzymania jest potrzebna Twoja informacja o zmianie stanu faktycznego podanego we wniosku o przyznanie zwrotu kosztów codziennych dojazdów. Pamiętać jednak należy, że po ewentualnym złożeniu przez Ciebie takowej informacji także powinieneś otrzymać decyzję wstrzymującą wypłacanie zwrotu kosztów codziennych dojazdów. Inna procedura jest bezprawna. Jeżeli Twój dowódca ma wątpliwości co do Twojego wniosku i dokumentów do niego załączonych zawsze może zawiadomić odpowiednią formację (ŻW).
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15934
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 18 Paź, 2012   

lokom napisał/a:
Z drugiej strony - dowódca podpisujący decyzję ma osoby odpowiedzialne za opiniowanie wniosków i ich sprawdzanie. Powinien im nakazać podobne sprawdzenie, gdyż inaczej może narazić się na zarzut niegospodarności (kontrola gospodarcza).
Dokładnie i dlatego w rozporządzeniu nie ma nic nt. wydruków, zaświadczeń etc. dostarczanych przez żołnierza. Moja komórka zajmująca się przejazdami /podróże służbowe, przejazdy raz w miesiącu celem odwiedzenia rodz. itd./ posiadała wydruki internetowe bądź potwierdzone przez przewoźników (także BUS-y) rozkładów jazdy, cen biletów. Wydruki były przechowywane przez 3 lata, bo nie zapominajmy, że ceny często ulegały/ulegają zmianie. I były one przedstawiane podczas kontroli gospodarczej. Aby wydać decyzję, trzeba sprawdzić każdy wniosek pod względem formalno prawnym.
Wg mnie ktoś w jednostce, chce aby jego robota została "odwalona" przez składających wnioski.

beryl73 napisał/a:
A teraz to już nie rozumiem. znaczy tak: masz decyzję o przyznaniu zwrotu kosztów codziennych dojazdów?
Ma decyzję, a teraz d-ca straszy, że nie będzie wypłacał pieniędzy (albo już nie wypłaca), dopóki nie dostarczy biletów. Normalnie kołchoz. :efendi2:
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
NaskoczMi 
1


Dołączył: 16 Paź 2012
Posty: 4
Skąd: Z nienacka
Wysłany: Czw 18 Paź, 2012   

Pani zajmująca się tym tematem w imieniu dowódcy poinformowała mnie, że weszła jakaś nowelizacja do rozporządzenia i bez biletów nie da rady. Szukam tej nowelizacji, szukam jakiegoś potwierdzenia tego co mówi ale nigdzie znaleźć nie mogę. Dziś jeszcze raz się tam przejdę i z nią porozmawiam ;)

[ Dodano: Czw 18 Paź, 2012 ]
Znalazłem takie rozporządzenie tylko nie do końca je rozumiem :czytanie:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 23 lutego 2011 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń socjalno-bytowych dla żołnierzy zawodowych

Czy na podstawie tego rozporządzenia dowódca może żądać biletów?
 
 
lokom 
7


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 04 Lut 2005
Posty: 2875
Skąd: z Polski
Wysłany: Czw 18 Paź, 2012   

Zmiany i uszczegółowienia wprowadzone tym rozp. nie zmieniają nic z dotychczasowych, przedstawionych tu porad, z wyjątkiem jednego - chyba wszyscy zapomnieliśmy o oświadczeniu w sprawie posiadanej ulgi na przejazd.
Mamy przecież wyraźnie w rozporządzeniu zmieniającym:
§ 8. 2. Należność pieniężną, o której mowa w § 7, wypłaca się żołnierzowi zawodowemu na jego pisemny wniosek, do którego dołącza się:
5) bilety albo oświadczenie o odbyciu podróży.

Nie ma zmiłuj się - bilety albo oświadczenia.
Nie ma nakazu przedstawiania biletów. Żaden przełożony nie jest władny warunkować uprawnień żołnierza spełnieniem jednego warunku, jeżeli przepis daje alternatywę.
Nie wiem z kim rozmawiasz w tej sprawie, po ostatnim poście mam wrażenie, że z "panią od biletów".
Proponuje robić tak, jak dotychczas radzono, a w razie utrudnień (np. "pani od biletów" nie zechce przyjąć dokumentów) złożyć je w kancelarii lub wysłać pocztą, listem poleconym.
I w razie braku wpływu na konto masz dwa wyjścia - pierwsze to rozmowa z dowódcą, być może on wcale nie wie o szczegółach prawnych i polega na opinii "pani od biletów", albo nawet nie zna Twojej sprawy; drugie wyjście - meldunek w sprawie niewypłacenia należności pieniężnych. Proponuję bramkę nr 1, w drobnych sprawach nie ma potrzeby wytaczania armat, działa miewają mocny i bolesny odrzut.
_________________
Dawniej znieważający panującego narażał się na śmierć, później na uwięzienie. Musiał być gotów na karę. Dzisiaj wystarcza być chamem z dostępem do internetu by znieważać każdego, a brak kary rozzuchwala idiotów.
Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej. Albert Einstein
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15934
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 18 Paź, 2012   

lokom, spokojnie. :)
lokom napisał/a:
§ 8. 2. Należność pieniężną, o której mowa w § 7, wypłaca się żołnierzowi zawodowemu na jego pisemny wniosek, do którego dołącza się:
5) bilety albo oświadczenie o odbyciu podróży.

Cytat:
§ 7. 1. Zwrot kosztów przejazdów odbywanych raz w miesiącu przez żołnierza zawodowego do miejsca zamieszkiwania członków rodziny i z powrotem ustala się w wysokości równowartości ceny biletu za przejazd na tej trasie w klasie drugiej pociągu Tanich Linii Kolejowych albo autobusem zwykłym lub pospiesznym, jeżeli brak jest połączenia kolejowego między miejscem pełnienia służby lub miejscowością pobliską a miejscem zamieszkiwania członków jego rodziny.

To nie o ten przejazd chodzi.

Zmiana, nie "wprowadza" żadnych biletów.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 23 lutego 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń socjalno-bytowych dla żołnierzy zawodowych Dziennik Ustaw z 8 marca 2011 Nr 50 poz. 258.
http://isap.sejm.gov.pl/D...=WDU20110500258
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
lokom 
7


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 04 Lut 2005
Posty: 2875
Skąd: z Polski
Wysłany: Czw 18 Paź, 2012   

=Alex= nie denerwuję się :)
Odniosłem się do rozp. zmieniającego, wskazanego przez autora tematu, nie porównując z rozporządzeniem zmienianym. Myślałem, że wskazane (linkiem) rozp. zmieniające odnosi się do treści naszej dyskusji.
Niezależnie od tego, i tak nic nie zmienia w naszych dotychczasowych propozycjach postępowania i pomimo niepotrzebnego wątku, chyba nie wprowadzamy zmian do naszych porad.
_________________
Dawniej znieważający panującego narażał się na śmierć, później na uwięzienie. Musiał być gotów na karę. Dzisiaj wystarcza być chamem z dostępem do internetu by znieważać każdego, a brak kary rozzuchwala idiotów.
Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej. Albert Einstein
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group