Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
ich krew gorsza? Lenino 1943
Opublikował Wiadomość
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw 07 Lis, 2019   

KornikAmator napisał/a:
O ile dobrze pamiętam nie do końca tak było.
Polaków mordowano, a w pewnym momencie sama polskość była podejrzana. Ale miało to swoje źródło w dosyć konkretnych działaniach środowisk polskich. W Polrajonach były problemy - ludzie wbrew władzy się modlili, kolektywizacja szła o wiele wolniej niż w okolicy, a podejście ludności do władzy radzieckiej było delikatnie mówiąc pozbawione entuzjazmu. Dlatego sami się "pod nóż" podłożyli - zwrócili na siebie uwagę.

Czyli jak sam widzisz, to nie był problem narodowościowy- tylko typowa sowiecka urawniłowka. Rejony zlikwidowano jeszcze przed "akcją polską". Polskie rodziny przesiedlono w inne rejony ZSRR, w to miejsce osadzono ukrainskie. Wcześniej podczas organizacji polrejonów- zrobiono odwrotnie. Zwłaszcza że spora część z nich pewnie nie była Polakami. Wg spisu w 1926 za Polaków uznano ponad 782 tys obywateli, z czego tylko 46% przyznało się do znajomości j. polskiego. Ale eksperyment nie wypalił. Polacy w Polsce nie uwierzyli we wzorcowe Polrejony i nie garnęli się do 17 republiki.

manfred napisał/a:
Wg paranoicznej sowieckiej logiki:

obcol = zagrożenie dla ZSRS
Polak, Grek, Kurd, Macedończyk = obcol
Polak, Grek, Kurd, Macedończyk = zagrożenie
ergo Polaka trzeba rozstrzelać

Jak w Twój obraz wpisują się ofiary rosyjskiej czy ukraińskiej narodowości?

manfred napisał/a:
Natomiast takie grupy jak Polacy były specjalnie "honorowane" na innych zasadach. I ginęli dlatego, bo byli Polakami.

Czy masz na to dowody? CO rózniło ofiary- Polaków - obywatli ZSRR od innych ofiar stalinizmu? Tylko Twoje widzimisię?
manfred napisał/a:
Już tacy głupi nie jesteśmy.

To ilu Was tam jest w jednym ciele? :lol:
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Sob 09 Lis, 2019   

piomar napisał/a:
Ja tylko z ciekawości...to do mnie post kierowany czy do kolegi o bardziej niż moje narodowo-.... poglądach?

Tytan w dresie. napisał/a:
To smutne, że jeszcze istniejesz na tym forum.
Ale takie mamy czasy. Smutne i brunatne.

Nie napisałem tego pod Twoim postem, więc skąd te wątpliwości?
 
 
piomar 
4
PIOMAR



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 15 Cze 2009
Posty: 216
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 10 Lis, 2019   

Wolałem się upewnić. Czasy teraz takie niepewne:)

Tytan w dresie. napisał/a:
piomar napisał/a:
Ja tylko z ciekawości...to do mnie post kierowany czy do kolegi o bardziej niż moje narodowo-.... poglądach?

Tytan w dresie. napisał/a:
To smutne, że jeszcze istniejesz na tym forum.
Ale takie mamy czasy. Smutne i brunatne.

Nie napisałem tego pod Twoim postem, więc skąd te wątpliwości?
_________________
DYSCYPLINA JEST PODSTAWĄ WYCHOWANIA
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Nie 10 Lis, 2019   

piomar napisał/a:
1) Podstawowa część statystyki załączam poniżej. Za najlepszą jakościowo uważam stronę antystalinowskiego stowarzyszenia Memoriał (ale i tam widziałem pewne sprzeczności zarówno na plus jak i na minus).


Memoriał podaje że wg ich obliczeń rozstrzelano 1-1,1 mln osądzonych.
Nawet obrońcy Stalina, zbijając liczby jego ofiar przytaczają dane archiwalne że np. w 1935 w łagrach przebywało 5671 osadzonych, którym karę śmierci zamieniono na więzienia, w 1936- – 7303, w 1937 – 6239, w 1938 – 5926, w 1939 – 3425, w 1940-м – 4037. Jak widać sporadycznie Prezydium Rady Najwyższej ZSRR korzystało z prawa łaski.
A w latach 1937-38 skazano na śmierć ponad 680 tys. ludzi:
http://portal.rusarchives...s/xx_f/69.shtml

piomar napisał/a:
Ważna rzecz w tych statystykach to to, że niektóre z tzw. przestępstw pospolitych w części lat była zaliczana do "kontrewolucyjnych" czyli politycznych (a było tego sporo).

Niezupełnie, kontrewolucyjne to art.58 Kodeksu Karnego. Jedyne co odbiegało to członkowie rodzin "politycznych" i antysocjalny element (niebieskie ptaki, bezdomni)- ale to razem w granicach 1% ogółu skazanych za kontrewolucję (poza latami 1937-38, gdzie rodzin było pewnie więcej).

piomar napisał/a:
Żeby było ciekawie z przyczyn politycznych z 40 tys. zwolniono z wojska około 25 tys. Reszta to pijacy i kryminaliści (gwałciele, mordercy, złodzieje, defraudanci, ...). Do końca 1939 i I poł. 1940 - w wyniku złożonych skarg przywrócono do wojska (!) 2/3 zwolnionych.



Niezupełnie. Za pijaństwo itp w latach 1937-38 wyrzucono ok. 3,8 tys. (prawdopodobnie wziąłeś zbiorcze dane "pijaków" za lata 1934-39- ponad 14 tys. ). Ogółem zaś do wojska przywrócono do kwietnia 1940- 10,7 tys. ludzi (z czego 450 "pijaków").
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Nie 10 Lis, 2019   

manfred, dla ciebie też jest szansa, bo wystarczy chcieć.
https://magazyn.wp.pl/artykul/krzycza-o-milosci-a-potem-bij-zyda-i-obcego
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12904
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Nie 10 Lis, 2019   

Oczywiście, że tzw. "operacja polska NKWD" była celowo wymierzona w Polaków, a jej ofiary ginęły właśnie dlatego, że były Polakami.
Historia porachunków z naszymi rodakami datuje się zresztą dużo wcześniej. Od początku represje były wymierzone w prawdziwych i wyimaginowanych polskich szpiegów, księży, przedstawicieli inteligencji. Wtedy, to mogło być uznane za część szerszej wojny z "wrogami ludu", bo tak samo mordowano innych obywateli ZSRS. Jednak już rozprawa z polskimi komunistami miała wyraźnie narodowościowy charakter.
Sama "operacja polska" była prowadzona na podstawie osobnego rozkazu i miała na celu zniszczenie Polaków w ZSRS. Kiedy zabrakło ludzi do likwidacji z list proskrypcyjnych i z zeznań wcześniej aresztowanych, brano polskobrzmiące nazwiska z list meldunkowych, a nawet książek telefonicznych.
Dla Stalina Polacy byli głównym zagrożeniem i dlatego zostali specjalnie wybrani do eksterminacji. Niemałe znaczenie miała też jego osobista nienawiść do Polaków.
Dlatego Polacy ginęli o wiele częściej, niż inne narodowości zamieszkałe w ZSRS. Mikołaj Iwanow obliczył, że Polacy stawali przed plutonem egzekucyjnym 36x częściej niż przedstawiciele innych narodowości. Polacy stanowili tylko 0,4% mieszkańców ZSRS, ale aż 1/8 wszystkich zamordowanych w l. 1937 - 1938.
Jeżeli ktoś twierdzi, że Polacy nie ginęli tylko dlatego, że byli Polakami, to co? To po prostu poputczikiem jest i może sobie rękę podać z sowieckimi interpretatorami historii. Jeżeli jest to polski żołnierz zawodowy, to po prostu wstyd.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
zielony1 
7


Dołączył: 16 Kwi 2016
Posty: 2321
Skąd: z granicy
Wysłany: Nie 10 Lis, 2019   

manfred napisał/a:


Jeżeli ktoś twierdzi, że Polacy nie ginęli tylko dlatego, że byli Polakami, to co? To po prostu poputczikiem jest i może sobie rękę podać z sowieckimi interpretatorami historii. Jeżeli jest to polski żołnierz zawodowy, to po prostu wstyd.


Polacy w ZSRS nie mieli nic i nikogo ,co by ich łączyło z Polską ,zarówno pod wzgledem materialnym i uczuciowym

i są to nie moje słowa ,ale słowa żołnierza polskiego - szefa Referatu Wschód Oddziału II SG WP kpt Jerzego Niezbrzyckiego .
Polskie placówki dyplomatyczne widziały w Polakach z ZSRS, tylko zdemoralizowaną warunkami państwa komunistycznego biedotę,której ewentualne przybycie do RP było wręcz szkodliwei niedopuszczalne- sugestie MSZ dla polskich przedstawicieli dyplomatycznych w ZSRS w sprawie ewentualnego rozpatrywania spraw repatriacyjnych,




Polska nie kiwneła małym palcem aby cokolwiek zmienić na napływające sygnały z ZSRS.
Wyprzedzę Ciebie - i odpowiem - Polska nie zrobiła nic ,ale czy mogła coś zrobić?
Nie nie mogła .Kto nie orientuje się w sytuacji w tamtych czasach ,to powinien wiedzieć ,że każda placówka dyplomatyczna w ZSRS przypominała wtedy oblężoną twierdzę oblaną dookoła przez zabójczą czerwień.

A na polu krajowym - w wystąpieniach w Sejmie w odpowiedzi na interpelacje poselskie dotyczące Polaków obywateli Sowieckich - minister Beck palił głupa i udawał ,że sie nic nie dzieje.

Tacy to byli Polacy ,którzy mogli cos na ten temat powiedzieć
Polityka to k***a i złodziej.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12904
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Nie 10 Lis, 2019   

Na pewno był to jeden z poważnych grzechów II RP. Podobnie jak i dzisiaj symboliczna repatriacja z b. ZSRS. Jednak patrząc z drugiej strony przyjmowanie setek tysięcy(a takie to są liczby) zsowietyzowanych Polaków powodowałoby poważne problemy, którym III RP nie wiem czy dałaby radę sprostać. Jednak dzisiaj nikt do Polaków nie strzela, ani nie zsyła na Sybir.
Tym nie mniej pierwotną przyczyną kłopotów Polaków były władze ojczyzny światowego proletariatu i sowiecki system. W tym czasie w innych państwach też były kilkudziesięcio - kilkusettysięczne polskie skupiska, jednak władze Brazylii czy Kanady nie wpadały z dnia na dzień na pomysł, żeby wysłać ich na daleką północ czy na pampasy, żeby tam żywili się korzonkami, albo po prostu rozstrzelać decyzją jakiś kmiotów.
Dlatego prowadzenie jakichkolwiek dyskusji usprawiedliwiających takie decyzje, licytowanie się na liczbę ofiar, próby przerzucania winy na innych po prostu nie przystoi. Sowieci to zło wcielone. Koniec. Kropka.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
Wojciech Łabuć 
6
Leperchaun


Pomógł: 3 razy
Wiek: 48
Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1699
Skąd: Kraina Deszczowców
Wysłany: Nie 10 Lis, 2019   

Na szczęście wcześniej carska Rosja traktowała Polaków łaskawie i nie prześladowała.

Niestety Sowieci zmienili Rosję "na lepsze" jeśli idzie o potegę państwa i jej rolę na świecie. Dla nas to niedobre, dla nich... trudno powiedzieć ;p Może gdyby nie był to tak agresywny system to byliby dziś w lepszej sytuacji a nie musieli agresywnymi działaniami tworzyć "politykę sukcesu".
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Nie 10 Lis, 2019   

manfred napisał/a:
Jednak już rozprawa z polskimi komunistami miała wyraźnie narodowościowy charakter.

O matko. A rozprawa z niemieckimi komunistami, których wysłano w 1940 pociągiem do III Rzeszy?
A największy wróg komunistów w czasie wojny domowej w Hiszpanii- czyli inni lewicowcy?
I co do Polaków mają polscy Żydzi we władzach KPP? Los KPP przeważył błąd który popełnili w maju 1926, wspierając bunt Piłsudskiego. To plus antysemityzm Stalina i obawa o "odchylenie trockistowskie" zdecydowało o losach KPP.

manfred napisał/a:
Sama "operacja polska" była prowadzona na podstawie osobnego rozkazu i miała na celu zniszczenie Polaków w ZSRS.

Jak kilkadziesiąt innych akcji narodowościowych. Każda miała osobny rozkaz . A dalej to już efekty centralnego planowania i przekraczania norm przez "doły".

manfred napisał/a:
Dlatego Polacy ginęli o wiele częściej, niż inne narodowości zamieszkałe w ZSRS. Mikołaj Iwanow obliczył, że Polacy stawali przed plutonem egzekucyjnym 36x częściej niż przedstawiciele innych narodowości.


Czyli skoro Polaków zamordowano ok.111 tys to 36 razy mniej to 3 tys. No zobacz a w czasie niemieckiej operacji NKWD osądzono 55 tys. Niemców , z czego 41 tys. rozstrzelano. Np. Rumunów- 8,2 tys osądzono 5,3 tys. rozstrzelano. Albo przekreciłeś Iwanowa, albo on coś pomieszał.

Cytat:
Dla Stalina Polacy byli głównym zagrożeniem i dlatego zostali specjalnie wybrani do eksterminacji.

A inne nacje to mordował z nudów.

EDIT
I ostrożnie z książkami Iwanowa. Jego "Powstanie warszawskie widziane z Moskwy" to gniot.
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
Ostatnio zmieniony przez maxikasek Nie 10 Lis, 2019, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12904
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Nie 10 Lis, 2019   

Tak. I dlatego Polaków nie mordowano jako kułaków, szpiegów, albo komunistów z odchyleniem, tylko jako Polaków.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Nie 10 Lis, 2019   

Bo tak napisał manfred i koniec kropka :lol: A jeśli fakty wskazują na co innego-tym gorzej dla faktów.
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12904
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Nie 10 Lis, 2019   

Przecież ty żadnych faktów nie przytoczyłeś. Poza tym proporcji nie umiesz układać, więc ci liczby nie powychodziły.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Nie 10 Lis, 2019   

Aha. Teraz będziesz pisał zgodnie z założeniem- fakty nie potwierdzają moich teorii, więc to nie są fakty :lol:
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12904
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Nie 10 Lis, 2019   

Ty nie podałeś żadnych faktów, że Polacy ginęli z innego powodu niż ten, że byli Polakami. Żeby obliczyć ile Polaków zginęło w porównaniu do innych nacji, trzeba obliczyć proporcje zamordowanych Polaków do ogółu ich populacji i tak samo dla innych nacji, a nie po prostu porównywać procenty do liczb bezwzględnych jak to zrobiłeś. Nie dla wszystkich nacji wydano specjalne rozkazy itp.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group